Αναπαραγωγή Βοήθεια για να κάνω αναπαραγωγή σε λούγαρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nenkeren
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nenkeren

PB Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2008
Μηνύματα
297
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα παιδιά, χρόνια πολλά με υγεία πάνω απ όλα ελπίζω να περάσατε όμορφα τις διακοπές σας και να χαλαρώσατε απο την κλασική ρουτίνα!
Στο θέμα μας,ήρθε στην κατοχή μου ενα ζευγάρι λούγαρα απο φίλο που πήρε κάποια ζευγάρια πρίν 2 χρόνια, απ ότι μου είπε δεν ασχολήθηκε πολυ ειχε λίγες πετυχημένες γέννες και κατέληξε να δινει τα περισσότερα μαζί και αυτά που ήρθαν στην κατοχή μου. Τα πουλιά ήταν σε aviary με καρδερίνες και καναρίνια, Αν και δεν είμαι fan των aviarys ήταν σε καταπληκτική κατάσταση.
Αυτή τη στιγμή ειναι σε ζευγαρώστρα 60χ30χ30, σπόροι manitoba για άγρια μαζι με την τροφή που έδινε ο φιλος μεχρι να δινω μονο manitoba,orlux αυγοτροφη.
Τα πουλιά απο κάτω φένονται πολυ πυρωμένα, σχεδόν αντίστοιχα με τα καναρίνια.*στρογγυλή φουσκωμένη η θυληκιά και μια μικρή μύτη το ασρσενικο.
Θα προσπαθήσω να κάνω αναπαραγώγη για φέτος και επειδη...
δεν έχω ασχοληθεί ποτε με το είδος οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τον χωρο αναπαραγωγής την διατροφη και την φροντίδα του συγκεκριμένου πτηνού ειναι αναγκαία και ευπρόσδεκτη.
Με το κίνητο είναι πολύ δύσκολο να βγάλω καλή φωτογραφία τα πουλιά γιατί είναι πολύ κινητικά.
Επισυνάπτω φωτό απο τα δαχτυλίδια για διαφάνεια και περιμένω νέα σας!
20160503_153740.webp 20160503_153846.webp 20160503_153907.webp
 
Καλή επιτυχία.
Όποτε μπορέσεις και σε αναμονή της βοήθειας από τους γνώστες γράψε μας τα χαρακτηριστικά των δακτυλιδιών των πουλιών, ώστε να βρούμε αν είναι εφικτό τον εκτροφέα τους.
Ίσως βρούμε περισσότερες γνώσεις και βοήθεια από αυτόν... Που σίγουρα ξέρει.

Από τα λίγα που γνωρίζω έχει να κάνει με το μέγεθος του κλουβιού που θα πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερο (1 μέτρο ίσως και παραπάνω)
 
Καλή επιτυχία.
Όποτε μπορέσεις και σε αναμονή της βοήθειας από τους γνώστες γράψε μας τα χαρακτηριστικά των δακτυλιδιών των πουλιών, ώστε να βρούμε αν είναι εφικτό τον εκτροφέα τους.
Ίσως βρούμε περισσότερες γνώσεις και βοήθεια από αυτόν... Που σίγουρα ξέρει.

Από τα λίγα που γνωρίζω έχει να κάνει με το μέγεθος του κλουβιού που θα πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερο (1 μέτρο ίσως και παραπάνω)

girl : BOF,EAD.840,2.3 14,011
boy : BOF,EBJ,736,2.3 14,003

Άρα θέλει το ίδιο κλουβι με την καρδερίνα, είχα σκοπό να φτιάξω μόνος, αύριο λοιπόν θα κατέβω στην αγορά να παρώ συρματοπλεγμα να το φτιάξω.φαντάμαι περίπου διαστάσεις 1Χ50Χ50;
 
Η εκτροφή τους σπανίζει...
Κάνεις κάτι δύσκολο και επειδή θα υπάρχει ενδιαφέρον από πολύ κόσμο θα σε παρακαλούσαν να κρατάς ενήμερη την παρέα μας.
Χρήσιμες οι εμπειρίες από κάθε είδος... Πόσο δε μάλλον από ένα "δύσκολο" είδος.
girl : BOF,EAD.840,2.3 14,011
boy : BOF,EBJ,736,2.4 14,003
Σε ευχαριστώ...
Θα ψάξω να τον βρω...
 
Αυτό το θέμα θα σταματήσει να ενημερώνεται όταν κλαρώσουν τα παιδιά των παιδιών τους! 😉
Μη φύγεις... Εδώ να μείνεις 😀!
Ο σύλλογος είναι αυτός http://www.kbof.be/
θα προσπαθήσω να βρω τον εκτροφέα... και να δούμε και σε πια γλώσσα θα συνεννοηθούμε...

BOF=Βελγική Ορνιθολογική Ομοσπονδία
 
Μη φύγεις... Εδώ να μείνεις 😀!
Ο σύλλογος είναι αυτός http://www.kbof.be/
θα προσπαθήσω να βρω τον εκτροφέα... και να δούμε και σε πια γλώσσα θα συνεννοηθούμε...

BOF=Βελγική Ορνιθολογική Ομοσπονδία

Χεχε,το αγόρι δεν λέει να σταματήσει να κελαηδάει και όλο φιλιούνται,ωραίοι οιωνοί!
Ευχάριστω για το ενδιαφέρον και τις γρήγορες απαντήσεις,ήξερα οτι ειναι απο βέλγιο αλλα ξέχασα να το αναφέρω 😛
 
Τους έβαλα εξωτερική φωλιά και εσωτερική στη ζευγαρώστρα που έχουν γιατι είναι πολύ πυρωμένα και θα μιλήσω με την κλουβοτεχνική για να πάρω μια ζευγαρώστρα του μέτρου.Αν μέχρι τότε έχουν κάνει δουλειά σ αυτή θα τα αφήσω ως έχουν. Πολύ δραστήρια πουλάκια και ενεργητικά τα χαίρομαι απίστευτα. Ποιός θα μου το 'λεγε οτι θα μ άρεσαν τόσο πολύ.Απο πρασινάδες τι προτείνετε που να μπορώ να προμηθευτώ στην Αθήνα/Πειραιά;
 
Αγόρασα την καινούργια κλούβα όπως μου πρότεινε ο κ. @misalouris . Θέλω να πιστεύω οτι είναι ο. Κ σε μέγεθος καθως δεν διαφέρει και πάρα πολύ απο του μέτρου.Αυτές τις μέρες προσπαθώ να συλλέξω όσες πληροφορίες γίνεται αν και δεν υπάρχουν πόλλες, προς το παρόν θα λάβουν την ίδια φροντίδα σαν να είχα καρδερίνες και ελπίζω να έχουμε αποτελέσματα.
 

Συνημμένα

  • 55.webp
    55.webp
    44,6 KB · Προβολές: 171
  • 66.webp
    66.webp
    30,9 KB · Προβολές: 176
Μια παρατήρηση μόνο. Το καλύτερο θα ήταν η μία πλευρά του κλουβιου να εφάπτεται ολόκληρη στον τοίχο για να νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια.

Συμφωνώ, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται όλος ο χώρος έξω έχει αυτή την διαρρύθμιση. Σκέφτομαι μήπως βάλω άσπρο χαρτόνι πίσω και να το ψιλοζωγραφίσω με πρασινάδες...ίσως;
 
Επίσης θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις και μέτρα προστασίας για τα αρπακτικα, αφού θα ζουν σε εξωτερικό χώρο. Έχεις σκεφτεί κάτι; Μπορεις να πάρεις πολλές ιδέες μέσα από το φόρουμ.
 
Επίσης θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις και μέτρα προστασίας για τα αρπακτικα, αφού θα ζουν σε εξωτερικό χώρο. Έχεις σκεφτεί κάτι; Μπορεις να πάρεις πολλές ιδέες μέσα από το φόρουμ.

Είμαι στο ισόγειο,10 χρόνια τώρα δεν έχω χάσει πουλί σ αύτο το χώρο απο αρπακτικό ούτε έχει γίνει απόπειρα.*γάτες και τα σχέτικα δεν ανεβαίνουν με τιποτα. Υπήρχε εποχή που ο χώρος φιλοξενουσε 50-60 πούλια γινόταν πραγματικός πανικός και πάλι δεν είχε κατέβει κάτι. :D
 
Το κλουβί είναι ωραίο με γεια. Η θέση όμως έχει μεγάλη επισφάλεια από κάθε άποψη. Μικρό δοκάρι, κινείται εύκολα, ανοιχτό από παντού στα ρεύματα και τα αρπακτικά. Δεν έχει σταθερότητα. Αφού δεν υπάρχει διαθέσιμος τοίχος, θα έλεγα τραπεζάκι ή ραφιέρα. Εκεί ούτε πρακτικά ούτε αισθητικά είναι σωστό το αποτέλεσμα.
Συγγνώμη δεν θέλω να σε πικράνω αλλά το βρίσκω πολύ επίφοβο. Δεν είναι μόνο το συναισθματικό των πουλιών, που και αυτό είναι.
 
Back
Top