Αναπαραγωγή Βοήθεια για να κάνω αναπαραγωγή σε λούγαρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nenkeren
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν κατάλαβα καλά, γιατί έχω ένα θέμα γενικά με τις φωτογραφίες, η ζευγαρώστρα είναι κρεμασμένη στην κολόνα του σπιτιού και περισσεύει από δεξιά και αριστερά της, σωστά;

Αν είναι έτσι, τα ρεύματα στις άκρες θα είναι ξυράφι, ειδικά όταν θα είναι το παράθυρο ανοιχτό.
 
Το κλουβί είναι ωραίο με γεια. Η θέση όμως έχει μεγάλη επισφάλεια από κάθε άποψη. Μικρό δοκάρι, κινείται εύκολα, ανοιχτό από παντού στα ρεύματα και τα αρπακτικά. Δεν έχει σταθερότητα. Αφού δεν υπάρχει διαθέσιμος τοίχος, θα έλεγα τραπεζάκι ή ραφιέρα. Εκεί ούτε πρακτικά ούτε αισθητικά είναι σωστό το αποτέλεσμα.
Συγγνώμη δεν θέλω να σε πικράνω αλλά το βρίσκω πολύ επίφοβο. Δεν είναι μόνο το συναισθματικό των πουλιών, που και αυτό είναι.

Δεν πικραίνομαι απο τις συμβουλές και συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό,θα δω αύριο το πρωί τι μπορώ να κάνω για να την βάλω σε καλύτερη θέση λαμβάνοντας υπ'όψη τις συμβουλές όλων! Αυτό που φοβάμαι οτι θα συμβέι όμως είναι οτι θα την βάλω πολυ ψήλα με αποτέλεσμα να μην έχω σχεδόν καμία οπτική επαφή και σίγουρα πολυ δύσκολη πρόσβαση στις φωλιές. Όπως και να ΄χει όμως θα μπεί σίγουρα κάπου καλύτερα!

Αν κατάλαβα καλά, γιατί έχω ένα θέμα γενικά με τις φωτογραφίες, η ζευγαρώστρα είναι κρεμασμένη στην κολόνα του σπιτιού και περισσεύει από δεξιά και αριστερά της, σωστά;

Αν είναι έτσι, τα ρεύματα στις άκρες θα είναι ξυράφι, ειδικά όταν θα είναι το παράθυρο ανοιχτό.

Πολύ καλα κατάλαβες. Το μπαλκόνι ειναι μονομένο απο βρόχη και αερα σε μεγάλο βαθμό γιατι ειναι εσωτερικο και όχι εξωτερικο μπαλκόνι αν αυτό βγάζει κάποιο νόημα. Ουσιαστικά το μπαλκόνι δεν εξέχει της πολυκατοικίας αλλα είναι εντός της.

Υ. Γ Δεν κανω εκπτώσεις στο service φέρνω γνήσια...😀...
 

Συνημμένα

  • 1234.webp
    1234.webp
    33,8 KB · Προβολές: 121
Γιατί δεν το βάζεις εκεί που έχεις τώρα το καγκελωτό του κλουβιού, κρεμασμένο στο ύψος που επιθυμείς φυσικά; Πολύ ωραίο σημείο είναι.

οτι θα την βάλω πολυ ψήλα
Ναι αυτό το σκέφτηκα κι εγώ και το απέρριψα. Ακατάλληλο και πολύ δύσκολο, έλεγχος, τροφοδοσία, καθαριότητα. Ταλαιπωρία και τελικά σχετική παραμέληση. Μην το σκέφτεσαι και βαρυγκομάς.
 
Σκέφτομαι μήπως βάλω άσπρο χαρτόνι πίσω και να το ψιλοζωγραφίσω με πρασινάδες...ίσως;
Αντί για τα παραπάνω, γιατί δεν αγοράζεις πλαστικά φυτά να καλύψεις όποια πλευρά του κλουβιού θέλεις;
Εγώ έχω δει σε κλουβιά με άγρια κλαδιά από χριστουγεννιάτικο δέντρο... Όσο κι αν μοιάζει αστείο, έχει επιτυχία.
Εκτός από κάλυψη, και απόκρυψη για τους φίλους σου, θα έχεις και προστασία από κάποια αρπακτικά...
 
Φίλε μου παρακολουθώ με ενδιαφέρον την προσπάθειά σου, εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα!
Σχετικά με την θέση του κλουβιού συμφωνώ με την Μαρία πιο πάνω, μπορείς να το βάλεις στο βάθος και αν δε σε παίρνει το μήκος μπορείς να το βάλεις υπο γωνία(σαν υποτείνουσα) με ένα ξυλόφυλλο απο πίσω.
Επειδή είχα και εγώ ενα παρόμοιο θέμα τοποθέτησης, είχα σκεφτεί να έβαζα το κλουβί με βραχίονες πάνω απο το παράθυρο αλλά επειδή κάνεις αναπαραγωγή κάθε κίνηση του κλουβιού απαγορεύεται.
Σχετικά με την ζευγαρώστρα, οι οδηγοί των χωρισμάτων είναι αποσπώμενοι;
Επειδή δεν έχω εμπειρία απο τις πατήθρες που χρησιμοποιείς ήθελα να σε ρωτήσω αν αυτή η κλίση που έχουν την δίνεις εσύ ή έτσι στέκονται απο μόνες τους;
Ευχαριστώ.
 
Γιατί δεν το βάζεις εκεί που έχεις τώρα το καγκελωτό του κλουβιού, κρεμασμένο στο ύψος που επιθυμείς φυσικά; Πολύ ωραίο σημείο είναι.


Ναι αυτό το σκέφτηκα κι εγώ και το απέρριψα. Ακατάλληλο και πολύ δύσκολο, έλεγχος, τροφοδοσία, καθαριότητα. Ταλαιπωρία και τελικά σχετική παραμέληση. Μην το σκέφτεσαι και βαρυγκομάς.

To διάβασα το ξαναδιάβασα, μετά απο 5-6 προσπάθειες κατάλαβα που μου πρότεινες να το τοποθετήσω. Για καποιο λόγο αρνούμουν να σκεφτώ αυτο τον τοίχο σαν σημείο που μπαίνουν κλουβια.Αύριο το πρώι θα το τοποθετήσω έκει και θα το ντύσω δεξιά αριστερα με κλωνάρια δανεισμένα απο το εικοσαετίας χρ. Δεντρο.


Αντί για τα παραπάνω, γιατί δεν αγοράζεις πλαστικά φυτά να καλύψεις όποια πλευρά του κλουβιού θέλεις;
Εγώ έχω δει σε κλουβιά με άγρια κλαδιά από χριστουγεννιάτικο δέντρο... Όσο κι αν μοιάζει αστείο, έχει επιτυχία.
Εκτός από κάλυψη, και απόκρυψη για τους φίλους σου, θα έχεις και προστασία από κάποια αρπακτικά...

Έγινε!

Φίλε μου παρακολουθώ με ενδιαφέρον την προσπάθειά σου, εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα!
Σχετικά με την θέση του κλουβιού συμφωνώ με την Μαρία πιο πάνω, μπορείς να το βάλεις στο βάθος και αν δε σε παίρνει το μήκος μπορείς να το βάλεις υπο γωνία(σαν υποτείνουσα) με ένα ξυλόφυλλο απο πίσω.
Επειδή είχα και εγώ ενα παρόμοιο θέμα τοποθέτησης, είχα σκεφτεί να έβαζα το κλουβί με βραχίονες πάνω απο το παράθυρο αλλά επειδή κάνεις αναπαραγωγή κάθε κίνηση του κλουβιού απαγορεύεται.
Σχετικά με την ζευγαρώστρα, οι οδηγοί των χωρισμάτων είναι αποσπώμενοι;
Επειδή δεν έχω εμπειρία απο τις πατήθρες που χρησιμοποιείς ήθελα να σε ρωτήσω αν αυτή η κλίση που έχουν την δίνεις εσύ ή έτσι στέκονται απο μόνες τους;
Ευχαριστώ.

Εύχαριστω για το ενδιαφέρον φίλε, ας ελπίσουμε οτι θα καταγραφεί εστω μια αναπαραγωγή γι αυτη τη σαιζόν.
Τα πήρα κατ'ανάγκη γιατί ο μαγαζάτορας δεν είχε πως να μου κόψει τα ξύλινα του μέτρου και δυστχώς ούτε κι εγώ.Αυτα ηταν πανάκριβα και αναποτελσματικά, για το κλουβί που πήρα τουλάχιστον,ίσως σ'ένα κλουβί με πιο χοντρά σύρματα να ταίριαζε γάντι. Οσο και να τα σφήνωνα δεν ισιωνανε. Στη χειρότερη κατάσταση ειναι το μεσσαίο χαμήλα τ' άλλα ψιλοπαλεύονται.
*1,20 το κομματι τα πατηθράκια.
*εχω δοκιμάσει να τα κόψω με μαχαίρι του μέτρου και έχω αποτύχει.
 
images
images
Δοκίμασε και αυτό.
Οι οδηγοί των χωρισμάτων του κλουβιού βγαίνουν;
Γιατί εγώ μετράω ένα ενω θα έπρεπε να βλέπω δύο.

*Γράψε στο profil και το όνομά σου αν θέλεις, να σε προσφωνούμε κανονικά.

*Για όλες τις μετατροπές ιδανικό είναι αυτό
medium_778609.jpg
 
Δεν βρίσκω την επιλογή για το όνομα...Φίλιππος λέγομαι :)
Τον έναν οδηγό τον έφερα στη μέση γιατι παρατήρησα οτι κούμπωνε κατα κάποιο τρόπο τα κατά μήκος κάγκελα του κλουβιού και παρείχε ενα είδος σταθερότητας, μπορεί και να είμαι λάθος βέβαια αλλα έτσι μου φάνηκε.
Αυτό το εργαλείο είναι πρώτο στο "to buy" list μου!
 
Καλησπέρα, μετέφερα την κλούβα και την έντυσα στην μια μερια με πλαστικά φύλλα και απο πάνω έβαλα 3 πλακάκια για ταβάνι. Δυστυχώς κάτα τη μεταφορά τρόμαξε το θυληκό και κάπου 'επιασε το ποδι της και έβγαζε αίμα. Το αίμα το παρατήρησα στις πατήθρες και την πήρα άμεσα για έλεγχο. Ειχε κηλίδες αίμα και στο στήθος κατι που με αγχωσε αρχικά αλλα την φύσηξα και ήταν οκ, φαντάζομαι κατέβασε το σώμα τις και λερώθηκε απο το πόδι. Στο τέλος παρατήρησα μια μικρή αιχμή μπροστά στο νύχι και γυάλιζε εβαλα πιεση (σχετική) να σταματήσω την αιμομραγία καθάρισα με νερό και έβαλα betadine. Τωρα δείχνει οκ, οχι και στα καλύτερα της αλλα καλά.
Αυτο είναι λοιπόν το μόνιμο σημείο τους.
λουγαρα couple  (1).webp
 

Συνημμένα

  • λουγαρα couple  (2).webp
    λουγαρα couple (2).webp
    37,2 KB · Προβολές: 78
Ωραία ταίριαξε!
Δύο ερωτήσεις, τα καρφιά στον τοίχο τα έβαλες με ούπα; Τα πλακάκια μήπως βαραίνουν αρκετά την οροφή; ήδη βλέπω μια ελαφριά κοιλιά. Θα μπορούσες με ένα κομμάτι καραβόπανο, να το πιάσεις ακόμα και με παραμάνες (από πάνω δεν θα φαίνονται αν σε απασχολεί αυτό :) )
 
Με την πρώτη ευκαιρία λίγο πράσινο παραπάνω...
Σκέψου και τη λύση των κλαδιών που έγραψα στο 24ο ποστ.

Την ιδια γνωμη εχω κ εγω απλα βαριόμουν πολυ να κατεβάσω το δέντρο απο το πατάρι, μαλλον ειναι μονόδρομος 😛


Ωραία ταίριαξε!
Δύο ερωτήσεις, τα καρφιά στον τοίχο τα έβαλες με ούπα; Τα πλακάκια μήπως βαραίνουν αρκετά την οροφή; ήδη βλέπω μια ελαφριά κοιλιά. Θα μπορούσες με ένα κομμάτι καραβόπανο, να το πιάσεις ακόμα και με παραμάνες (από πάνω δεν θα φαίνονται αν σε απασχολεί αυτό :) )

Τα καρφιά στον τοίχο με ούπα κανονικά. Είναι βαριά όντως,θα τα αντικαταστήσω.
 
Φίλιππε πόσες φωλιές έχεις βάλει; Προσωπικά διαφωνώ με την τοποθέτηση της φωλιάς στην δεξιά πλευρά(όπως φαίνεται στην φωτογραφία) θεωρώντας την εκτεθειμένη σε διάφορα "καλούδια".

εβαλα πιεση (σχετική) να σταματήσω την αιμομραγία

Αν σου ξανατύχει άναψε ένα σπίρτο, ΣΒΗΣΤΟ και έτσι όπως θα αχνίζει ακούμπησέ το απευθείας πάνω στο σημείο που αιμορραγεί. Σταματάει αμέσως η αιμορραγία.
 
Ωραία ταίριαξε!
Δύο ερωτήσεις, τα καρφιά στον τοίχο τα έβαλες με ούπα; Τα πλακάκια μήπως βαραίνουν αρκετά την οροφή; ήδη βλέπω μια ελαφριά κοιλιά. Θα μπορούσες με ένα κομμάτι καραβόπανο, να το πιάσεις ακόμα και με παραμάνες (από πάνω δεν θα φαίνονται αν σε απασχολεί αυτό :) )
Η καλύτερη λύση είναι πράσινο σκίαστρο που θα τοποθετηθεί στην οροφή και στα πλάγια, θα δώσει την αίσθηση της βλάστησις, θα κρύβει τα πουλιά απο τα αρπακτικά και θα κόβει τα ρεύματα αέρα + το ότι εσύ θα έχει άριστη ορατότητα απο την μπροστινή πλευρά 😉
1273l.jpg
http://a.scdn.gr/images/sku_main_images/004499/4499988/medium_14719471-orig.jpg
3-jpg.40957
 
Φίλιππε πόσες φωλιές έχεις βάλει; Προσωπικά διαφωνώ με την τοποθέτηση της φωλιάς στην δεξιά πλευρά(όπως φαίνεται στην φωτογραφία) θεωρώντας την εκτεθειμένη σε διάφορα "καλούδια".



Αν σου ξανατύχει άναψε ένα σπίρτο, ΣΒΗΣΤΟ και έτσι όπως θα αχνίζει ακούμπησέ το απευθείας πάνω στο σημείο που αιμορραγεί. Σταματάει αμέσως η αιμορραγία.

2 φωλιές εχω βαλει, ευχαριστώ για το τιπ! Που προτείνεις να μετακινήσω τη φωλιά


Η καλύτερη λύση είναι πράσινο σκίαστρο που θα τοποθετηθεί στην οροφή και στα πλάγια, θα δώσει την αίσθηση της βλάστησις, θα κρύβει τα πουλιά απο τα αρπακτικά και θα κόβει τα ρεύματα αέρα + το ότι εσύ θα έχει άριστη ορατότητα απο την μπροστινή πλευρά 😉

Μου φένεται η καλύτερη λύση,θα το προμηθεύτω απο Δευτέρα αν δεν βρώ κάτι χρησιμοποιμένο!
 
Μου φένεται η καλύτερη λύση,θα το προμηθεύτω απο Δευτέρα αν δεν βρώ κάτι χρησιμοποιμένο!
είναι πολύ φθηνό δεν κοστίζει πάνω απο 1€ το κομμάτι που θα χρειαστείς.
Μέτρα τις αποστάσεις και πάρε καλύτερα στα μέτρα σου
 
Για χρησιμοποιημένο είπα οχι για την τιμή αλλά να τ αφήσω στην ησυχία τους να συνηθίσουν το χώρο.Αν και πιστεύω οτι θα βρω στην αγορά αύριο.
 
Αν βαλεις τελικα τ πρασινο πλεγμα, φροντισε να ελεγχεις τακτικοτατα τα πουλια. Εχουν την ταση να τραβολογανε το πλεγμα και τραβωντας τις κλωστες μπορει να τραυματιστουν. Λυπαμαι που το λεω αλλα εχω δει πουλι κρεμασμενο επειδη μπλεχτηκε.
 
Back
Top