Αναπαραγωγή Βοήθεια για να κάνω αναπαραγωγή σε λούγαρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nenkeren
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τον έναν οδηγό τον έφερα στη μέση γιατι παρατήρησα οτι κούμπωνε κατα κάποιο τρόπο τα κατά μήκος κάγκελα του κλουβιού και παρείχε ενα είδος σταθερότητας, μπορεί και να είμαι λάθος βέβαια αλλα έτσι μου φάνηκε.
Φίλιππε θα σου πρότεινα να αφήσεις έναν λειτουργικό οδηγό πάνω/κάτω απο τώρα, αν θές να βάλεις χώρισμα κατα την διάρκεια της αναπαραγωγής θα έχεις έτοιμη την εφαρμογή και δεν θα φέρεις το χαμό στο κλουβί.Ασε αυτόν στο κέντρο όπως λες και πρόσθεσε αυτόν που αφαίρεσες στο δεξί τμήμα ή στο αριστερό εξαρτάται απο το που θά βάλεις 2η φωλιά ή θα απομονώσεις τον αρσενικό,όταν χρειαστεί.
 
η φωλιά..
Στον τοίχο αριστερά.
..συμφωνώ με τον Στέφανο.
Η καλύτερη λύση είναι πράσινο σκίαστρο που θα τοποθετηθεί στην οροφή και στα πλάγια, θα δώσει την αίσθηση της βλάστησις, θα κρύβει τα πουλιά απο τα αρπακτικά και θα κόβει τα ρεύματα αέρα
.. Το εφάρμοσα πέρυσι και γώ, μάλλον θα το επαναλάβω και φέτος..👍
 
Με το κλιπς μπορεις να πιάσεις μονο την σχάρα και όχι μαζι και το ταψί. Νομιζω κάθεται καλυτερα έτσι (το βαρος του ταψιού κάθεται κάτω) και με λίγο μεγαλύτερη απόσταση απο κατω . Όταν όμως τύχει να την βγαλεις για καθάρισμα πιανεις το ταψί στο κλιπς γιατι απ το κενό που αφήνει μπορεί να φύγουν.
χρησιμοποιω μονο τους πανω οδηγούς, έχω αφαιρέσει τους κάτω,όταν βάζω το χώρισμα, χωρίς πρόβλημα.
 
Φίλιππε θα σου πρότεινα να αφήσεις έναν λειτουργικό οδηγό πάνω/κάτω απο τώρα, αν θές να βάλεις χώρισμα κατα την διάρκεια της αναπαραγωγής θα έχεις έτοιμη την εφαρμογή και δεν θα φέρεις το χαμό στο κλουβί.Ασε αυτόν στο κέντρο όπως λες και πρόσθεσε αυτόν που αφαίρεσες στο δεξί τμήμα ή στο αριστερό εξαρτάται απο το που θά βάλεις 2η φωλιά ή θα απομονώσεις τον αρσενικό,όταν χρειαστεί.

Eυχαριστώ για τη συμβουλή,θα το κάνω άμεσα!

η φωλιά..
..συμφωνώ με τον Στέφανο.

.. Το εφάρμοσα πέρυσι και γώ, μάλλον θα το επαναλάβω και φέτος..👍

Την μετέφερα μετά την φωτογραφία! :D

Με το κλιπς μπορεις να πιάσεις μονο την σχάρα και όχι μαζι και το ταψί. Νομιζω κάθεται καλυτερα έτσι (το βαρος του ταψιού κάθεται κάτω) και με λίγο μεγαλύτερη απόσταση απο κατω . Όταν όμως τύχει να την βγαλεις για καθάρισμα πιανεις το ταψί στο κλιπς γιατι απ το κενό που αφήνει μπορεί να φύγουν.
χρησιμοποιω μονο τους πανω οδηγούς, έχω αφαιρέσει τους κάτω,όταν βάζω το χώρισμα, χωρίς πρόβλημα.

Κατάλαβα, θα το δοκιμάσω οταν ασχολήθω με τον οδηγό και αν βολεύει θα το κάνω, που μάλλον θα βολεύει. Το βολέψα το ταψί όπως είπες μου την έδινε πολύ που ολο σηκωνόταν πάνω! thanks!

*Πίσω δεξιά που μπαίνει φως το τοποθέτησα καλύτερα.
 

Συνημμένα

  • κλουβι rdy.webp
    κλουβι rdy.webp
    39,9 KB · Προβολές: 118
Eυχαριστώ για τη συμβουλή,θα το κάνω άμεσα!



Την μετέφερα μετά την φωτογραφία! :D



Κατάλαβα, θα το δοκιμάσω οταν ασχολήθω με τον οδηγό και αν βολεύει θα το κάνω, που μάλλον θα βολεύει. Το βολέψα το ταψί όπως είπες μου την έδινε πολύ που ολο σηκωνόταν πάνω! thanks!

*Πίσω δεξιά που μπαίνει φως το τοποθέτησα καλύτερα.
Πολύ ωραία! Καλή αναπαραγωγή να έχεις!
 
Όμορφα, καθαρά, τακτοποιημένα, όλα καινούργια και φαίνεται πόσο το ψάχνεις, πόσο ακούς τις συμβουλές των παιδιών και πόσο τα αγαπάς! Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

*Πως είναι το θηλυκό με το ποδαράκι του;
 
Όμορφα, καθαρά, τακτοποιημένα, όλα καινούργια και φαίνεται πόσο το ψάχνεις, πόσο ακούς τις συμβουλές των παιδιών και πόσο τα αγαπάς! Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

*Πως είναι το θηλυκό με το ποδαράκι του;

Ξεκατσούφιασε το θηλυκό, είναι ενεργητική πολυ, πιστεύω είμαστε στην τελική ευθεία, αν αποφασίσουν να κάνουν φωλία 😉
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, καλημέρα!
 
αν αποφασίσουν να κάνουν φωλία
Μην ξεχνάς πως δεν είναι καναρίνια, αλλά ιθαγενή και γι αυτά τώρα είναι η αρχή της αναπαραγωγής! Υπομονή και αν περνάνε καλά θα προχωρήσουν και σε αναπαραγωγή! Αν όχι να ναι καλά και του χρόνου θα ζευγαρώσουν!
 
Προσαρμόστηκε το ζευγάρι Φίλιππε;Η θηλυκιά πως είναι;

Μια χαρά το θηλυκό ξανά έβγαλε τα πούπουλα στο κεφάλι. Κατα τ'άλλα έχω δεί αρκετά βατέματα και ο αρσενικός κελαηδάει όλη μέρα αλλα φωλια πουθενά. Γενικά περνάνε ζωή και λούγαρο αλλά για φωλια ούτε λόγος. Εχώ διαφορετικά υλικα φωλιάς και 2 φωλιές μέσα δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν προχωράει.
Δίνω κανά εικοσαήμερο ακόμα μετα βλέπω μηδαμινές πιθανότητες.Αλλά πολλές φορές μπορούν να μας εκπλήξουν,τα ιθαγενή ειναι λίγο παράξενα στον τομέα,back in the day είχα ζευγάρια καρδερίνες που πίστευα οτι δεν θα κάνουν τίποτα και τελη Ιουνίου ξεκινoύσαν, βέβαια άφηνα μόνο μια γέννα.
Η διατροφή συνεχίζει πάνω κάτω όπως είχα πει με προσθήκη απο πρασινάδες *ταραξάκος,ζωχός, βασσιλικός,θυμάρι,ρίγανη. Και βλαστωμένους σπόρους ηλιόσπορου. Επίσης προσθέτω ψιλοκομμένο κουκουνάρι (που ειναι για ανθρώπινη κατανάλωση) σε μικρή ποσότητα γιατι είναι πολύ λίπαρό.
Δεν χρησιμοποιώ την συσκευασμένη αυγοτροφή πλέον και δοκιμάζω κάποιες εκδοχές αυγοτροφής του jk21.
Άυριο θα βγάλω καμιά φωτογραφία που λουφάρουνε!

*Το θηλυκό είχε χάσει πούπουλα στο κεφάλι και το είχα συζητήσει με τον Δημήτρη στην συνάντηση!
 
Ελπίζω να φαίνεται οτι δεν υπάρχει το πρόβλημα πλέον,τράβηξα πολυ ζόρι να τα βγάλω φωτογραφιες!
Δεν έδωσα κάποιο συμπλήρωμα ιωδίου!
 

Συνημμένα

  • missing feathers.webp
    missing feathers.webp
    8,8 KB · Προβολές: 124
  • θυληκο.webp
    θυληκο.webp
    26,3 KB · Προβολές: 117
  • weird girl.webp
    weird girl.webp
    28,1 KB · Προβολές: 130
  • strong boy.webp
    strong boy.webp
    33,8 KB · Προβολές: 119
  • θέση φωλιας.webp
    θέση φωλιας.webp
    31,4 KB · Προβολές: 115
Την ιδια γνωμη εχω κ εγω απλα βαριόμουν πολυ να κατεβάσω το δέντρο απο το πατάρι, μαλλον ειναι μονόδρομος 😛

Τα καρφιά στον τοίχο με ούπα κανονικά. Είναι βαριά όντως,θα τα αντικαταστήσω.

εγώ θα έβαζα εκτός απο τις στραβόβίδεςμε ούπα, και 2 γωνίες από αυτές που βάζουν για ραφιέρες να κρατάνε την κλούβα από κάτω.. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει.. μια άτσαλη κίνηση.. ένας ώμος.. αν γινει οτιδήποτε θα μπορεί να την σταματήσει.. Θα ακουμπήσει..
 
Εβγαλες κανενα πουλακι;

Δεν εβγαλα καποιο πουλακι απο το ζευγαρι, δεν προχωρησαν ποτε παρ'οτι ειδα ζευγαρωματα. Πριν περίπου 3 βδομαδες μου εφυγε το ενα θυληκο λουγαρο δεν εχει σημασια πως και προχώρησα σε αναζήτηση νέου. Τέλικα επικοινώνησα με έναν έλληνα εκτροφέα και κατέληξα να πάρω τρια πουλάκια (δυο θύληκα και ένα αρσενικο) ωστε να εχω 2 ζευγαρια γι αυτή την αναπαραγωγική. Τα πουλια τα έχω μέσα εδώ και 2 βδομαδες λόγω των συνθηκων και θα τα βγαλω έξω σε μια βδομάδα περίπου, οπου θα τα εχω χωριστά αρσενικά θυληκα μεχρι αρχές Μάρτη. Θα τα έχω σε κινεζικες 90αρες κλουβες που εχω ηδη.
Τα πουλάκια ειναι του 16 και τωρα με σωστη προετοιμασια ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα εχω αποτελεσματα!
 

Συνημμένα

  • siskins.webp
    siskins.webp
    11,4 KB · Προβολές: 55
  • siskin fem.webp
    siskin fem.webp
    13 KB · Προβολές: 53
  • boyy.webp
    boyy.webp
    15,1 KB · Προβολές: 52
Οι εμπειρίες είναι δύναμη! Μακάρι να πάνε όλα κατ' ευχήν φέτος!
Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται με τα ιθαγενή, ειδικά τα πιο ασυνήθιστα!
Εγώ αν μπορέσω και αν βρω βέβαια θα 'θελα να ασχοληθώ με σκαρθάκια κάποια στιγμή...
 
Back
Top