Συμπληρώματα Βοήθεια για πολυβίταμινες

πολυβιταμίνες σε σκόνη.
.. Αγαπητέ Παναγιώτη,έχω πολυβιταμίνες σε σκόνη στο σπίτι! Μιας λοιπόν και θα βρεθούμε μετά τις 26/09 για να σου δείξω την παρασκευή αυγοτροφής του κου Γερολυμάτου,θα φέρω και τις πολυβιταμίνες μαζί.. Και επιλέγεις!
 
Προσωπικά δεν τις θεωρώ τις καλύτερες δυνατές Παναγιώτη.
Θα συμφωνήσω.. Προσωπικά χρησιμοποιώ βιταμίνες της Landmark (έχει απίστευτη ποικιλία και πολύ καλές τιμές!) που είναι σταγόνες και με ένα καλαμάκι τις ανακατεύω στο νερό των ποτιστρών. Όπως τον βολεύει τον καθένα.. Αλλά και σε σκόνη να πάρεις και να της ανακατέψεις με πατέ (ή και ξηρή) αυγοτροφή το ίδιο βολικό και εύκολο είναι! Απλά γενικά να βάζεις ένα κουταλάκι του γλυκού αυγοτροφή (που είναι η συνιστώμενη ποσότητα ημερήσιας αυγοτροφής που πρέπει να τρώνε τα καναρίνια μας) έτσι ώστε να λαμβάνουν την σωστή αναλογία βιταμινών.

γενικά αλλάζω τα σκευάσματα, δεν "κολλάω" σε κάποιο για πάντα.
Θα συμφωνήσω και σ αυτό!

Γιατί δεν τη βάζεις τη χρωστική στο νερό?
Γιατί μέσα στις οδηγίες αναφέρει για ανάμειξη με την αυγοτροφή. Και είπα να ξεκινήσω με βάση τις οδηγίες.. Άσε που η χρωστική που χρησιμοποιώ είναι σε κόκκους και υποθέτω θα είναι πιο δύσκολο να ομογενοποιηθούν με το νερό. Προτείνεις να δοκιμάσω την δοσολογία σε ένα λίτρο νερό; Και δεν το κάνω! Δεν έχω να χάσω κάτι!

Έχει καλύτερα αποτελέσματα έτσι;
Τι να σου πω φίλε μου... Πρώτη φορά βάφω! 😛 εσυ που έχεις δει τα μωσαικάκια μου και έχεις εμπειρία πως τα έχεις δει βαμμένα;

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία της αυγοτροφής;
Η Αλίκη πρέπει να χρησιμοποιεί την easyyem που έχει ρασκ απο μόνη της.
Αυτή που λέει ο Δημήτρης χρησιμοποιώ! Σε γενικές γραμμές, μόλις ρίξω την ποσότητα νερού που πρέπει, και ανακατέψω πάρα πολύ καλά, όλη η αυγοτροφή παίρνει ένα όμορφο πορτοκαλοκόκκινο χρώμα. Δείχνει δηλαδή να γίνεται όλο το μείγμα ένα και αυτό το θεωρώ καλό..
Φώτο που βρήκα στο διαδίκτυο:
Easyyem_Canary_Eggfood_2.JPG

Και η δική μου έτσι είναι πριν βάλω χρωστική και νερό! (και ναι τα αγριμάκια μου την τρώνε και χωρίς νερό! 😛 )

Το νερό που βάζεις μέσα στην αυγοτροφή το ρίχνεις έτσι χωρίς κους κους ή ρασκ?
Το νερό το προσθέτω στο τέλος. Πρώτα μετράω την αυγοτροφή, μετά βάζω μισό κουταλάκι χρωστική και τέλος μετράω και την πρέπουσα ποσότητα νερού.

Ποιο "σώμα" απορροφά το νερό... η ίδια η αυγοτροφή;
Τώρα τι να σου πω... με πολύ καλό ανακάτεμα όλο το μείγμα γίνεται ένα! Χρωματίζεται η αυγοτροφή! Αν θέλετε ανεβάζω και φώτο με το τελικό μείγμα πριν το προσφέρω στα μωσαικά..

Επειδή και εγώ την ίδια έχω αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος,
Γιατί δεν είσαι ικανοποιημένος; Εγώ είμαι απόλυτα!

Παντός πέρα από την βοήθεια σας απολαμβάνω το διάλογο σας. Να είστε καλά.
Την επόμενη φορά φτιάξε ποπ κορν και απόλαυσε τις λογομαχίες μου με τον @Deukalion ! 😉
 
Εγω περνω για αυγοτροφη raggio di sole pate εχει μεσα της βιταμίνες σε ξεχωριστο φακελακι και της ανακατευω καλα και το ιδιο κανω και με την χρωστικη της qouiko χωρις νερο. Στο νερο δεν τους βαζω τιποτα θελω να είναι παντα καθαρο.
 
Άσε που η χρωστική που χρησιμοποιώ είναι σε κόκκους και υποθέτω θα είναι πιο δύσκολο να ομογενοποιηθούν με το νερό.
Σε δευτερόλεπτα
Τι να σου πω φίλε μου... Πρώτη φορά βάφω! 😛 εσυ που έχεις δει τα μωσαικάκια μου και έχεις εμπειρία πως τα έχεις δει βαμμένα;
Από την αυγοτροφή που περιγράφεις και μόνο από αυτή υποθέτω πως υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης.
όλη η αυγοτροφή παίρνει ένα όμορφο πορτοκαλοκόκκινο χρώμα.
Θα έπρεπε να γίνεται έντονα κόκκινη...
Αν θέλετε ανεβάζω και φώτο με το τελικό μείγμα πριν το προσφέρω στα μωσαικά..
Ναι θα ήταν πολύ χρήσιμο για όλους μας και φυσικά και για τον @ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19
Αν θέλεις μάλιστα στα υπολείμματα της αυγοτροφής τους να ρίξεις λίγο νερό (να βραχεί το μισό ας πούμε) και να φωτογραφίσεις το αποτέλεσμα, το οποίο και θα περιμένω.
 
Ναι θα ήταν πολύ χρήσιμο για όλους μας και φυσικά και για τον @ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19
Θα βγάλω λοιπόν φώτο της αυγοτροφής με χρωστική πριν την κατανάλωση!

Αν θέλεις μάλιστα στα υπολείμματα της αυγοτροφής τους να ρίξεις λίγο νερό (να βραχεί το μισό ας πούμε) και να φωτογραφίσεις το αποτέλεσμα, το οποίο και θα περιμένω.
Στο μείγμα που θα αφήσουν δλδ να ρίξω νερό? Γιατί να το κάνω αυτό? Τι θες να δεις;
 
Γιατί να το κάνω αυτό? Τι θες να δεις;
Αν μπορείς να το κάνεις... και τις σκέψεις μου θα σου τις αναλύσω μετά.
Άλλωστε εικασίες από απόσταση κάνω.
Δεν είναι κάτι χειροπιαστό.
 
Αν μπορείς να το κάνεις... και τις σκέψεις μου θα σου τις αναλύσω μετά.
Άλλωστε εικασίες από απόσταση κάνω.
Δεν είναι κάτι χειροπιαστό.
Οκ! Μόλις τους βάλω θα σου ανεβάσω τη φώτο που ζήτησες.. Πάντως επειδή μετράω 1 κουταλάκι του γλυκού δεν αφήνουν και πολύ ποσότητα. Μερικές μέρες δεν αφήνουν και τίποτα! 😛
 
😀
ή που τα πουλιά σου ψωμολυσσάνε! 😛
Τους έχω δώσει αλλά δεν άφησαν δείγμα... σήμερα τους έβαλα πάλι... αν αφήσουν θα την έχετε τη φωτογραφία που επιθυμείτε! Είπαμε δεν έχω καναρινια εγώ... Βοδια έχω!

ή που έχεις αλλού το μυαλό σου
Πολλά ρωτάς κουτσομπολη... 😛
 
Κοντεύει μήνας..
Μιας και ο κουτσομπόλης θέλησε φωτογραφίες ορίστε!
Η ξηρή αυγοτροφή Easyyem με νερό και χρωστική, πριν την προσφέρω στα μικρά μου:
14593341_1147026325391989_1336757612_n.webp

Αυτό μόνο άφησαν 8 καναρίνια που έφαγαν αυγοτροφή με χρωστική:
14608006_1147026345391987_2075463434_n.webp

Και όταν έβαλα νερό έγινε έτσι:
14568997_1147026362058652_2016580985_n.webp
Βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα;
 
Εξακολουθώ να πιστεύω πως με τη χρωστική που βάζεις (σε ποσότητα) δεν θα δεις αποτέλεσμα.
Βάλε την προτεινόμενη από την εταιρία.
Και όταν έβαλα νερό έγινε έτσι:
View attachment 45273
Βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα;
Δυστυχώς Αλίκη όχι...
Περίμενα να υπάρχει χρωστική μέσα στο δοχείο που θα κοκκίνιζε το νερό.
 
Εξακολουθώ να πιστεύω πως με τη χρωστική που βάζεις (σε ποσότητα) δεν θα δεις αποτέλεσμα.
Βάλε την προτεινόμενη από την εταιρία.

Δυστυχώς Αλίκη όχι...
Περίμενα να υπάρχει χρωστική μέσα στο δοχείο που θα κοκκίνιζε το νερό.
Βασικά το λάθος μάλλον (σίγουρα δηλαδή) το κάνω εγώ επειδή φοβάμαι μην κάνω ζημιά στο συκώτι τους, οπότε δεν βάζω την ποσότητα που πρέπει... ☹

Αλλά γι αυτό είναι τα λάθη για να μαθαίνουμε! :D
 
Εγω χρησιμοποιω αυγοτροφη eassyem για λευκα καναρινια και μεσα βαζω και χρωστικες. Την τρωνε σαν τρελλοι. Η αυγοτροφη γινεται κοκκινη.
 
Εγω χρησιμοποιω αυγοτροφη eassyem για λευκα καναρινια και μεσα βαζω και χρωστικες. Την τρωνε σαν τρελλοι. Η αυγοτροφη γινεται κοκκινη.
Αυτό δεν είναι σωστό. Τα λευκά καναρίνια θέλουν βιταμινη Α και αυτήν περιέχει σε μεγάλο βαθμό η αυγοτροφη που προορίζεται για αυτά, γεγονός όμως που δεν οδηγεί σε σωστό βάψιμο αν χορηγηθεί με χρωστική.χρειαζεσαι ουδέτερη αυγοτριφη.
 
Εγω χρησιμοποιω αυγοτροφη eassyem για λευκα καναρινια και μεσα βαζω και χρωστικες. Την τρωνε σαν τρελλοι. Η αυγοτροφη γινεται κοκκινη.
Και εγώ αυτή χρησιμοποιώ! Ουδέτερη!
 
Και εγώ αυτή χρησιμοποιώ! Ουδέτερη!
Ναι αλλα κατι πρεπει να κανεις λαθος γιατι επρεπε να ειναι κοκκινκ. Ισως να μην βαζεις την σωστη ποσοτητα χρωστικες.

Ποσο εχει εσας; Εμας 9 ευρω αυτη.
 
@Ariadnh έχεις αυγοτροφη για λευκά ή ουδετερη;
 
Back
Top