Συμπληρώματα Βοήθεια για πολυβίταμινες

alicedros γιατι δεν δοκιμαζεις patee κοκκινο προσθετοντας εσυ τη χρωστικη της αρεσκειας σου, απλονοντας σε ενα ταψακι 1 κιλο και με μια μικρη αλατιερα ριχνεις 10 gr χρωστικη
ή ακομα ενα ποτηρι χλιαρο νερο βαζουμε 10 gr χρωστικη το ριχνουμε σε ενα ταψι και βαζουμε δυο ποτηρια ξηρη αυγοτροφη βαση κοκκινο μεχρι να μουλιασει επιτα λαχανο τριμενο περιπου 600 gr ανακατεβουμε καλα και το διατηρουμε στο ψυγειο, ανακατεβουμε καθε φορα πριν το δωσουμε στα καναρινια, ή το κραταμε σε παγοθηκες ωστε να κανουμε μεριδες
 
Ισως να μην βαζεις την σωστη ποσοτητα χρωστικες.
Μετά βεβαιότητας κάνω αυτό το λάθος.. Φοβάμαι πολύ μην κάνω ζημιά στο συκώτι τους.. Και επειδή μιλάμε για γραμμάρια προτιμώ να βάλω λιγότερα... :/

Ποσο εχει εσας;
Το 1 κιλό 6 ευρώπουλα!

Τότε δεν σε αφορά αυτό για την βιταμίνη Α.
Άλλο ουδέτερη, άλλο για λευκά.
Έχει πόιντ το ξυπνιοπούλι! 😛

γιατι δεν δοκιμαζεις patee κοκκινο
Χρωστική και στην αυγοτροφή και βάζω και επιπλέον; Επιτρέπεται αυτό; Δε ξέρω φοβάμαι... Ίσως αν τους δίνω την αυγοτροφή Easyyem για κόκκινα καναρίνια να βαφτούν καλύτερα... Ίσως το δοκιμάσω του χρόνου τι λέτε;

ριχνεις 10 gr χρωστικη
Πως υπολογίσεις ακριβώς βρε Σταμάτη μου τα 10 γραμμάρια; Εγώ με το μάτι γι αυτό και αυτό το αποτέλεσμα...

επιτα λαχανο τριμενο
Και μια ακόμα ερώτηση. Γιατί βάζεις και λάχανο μέσα; Τι τους προσφέρει; 😛
Πάντως σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Πολύ χρήσιμες! 👍
 
Τον ιδιο φοβο ειχα κι εγω τοσα χρονια και δεν εβαφα τα κοκκινα μου. Φετος αρχισα να χρησιμοποιω αυτην την αυγοτροφη και εβαλα την σωστη ποσοτητα απο χρωστικες. Κανενα προβλημα στο συκωτι και εχουν το χρωμα που θελω.
 
Τον ιδιο φοβο ειχα κι εγω τοσα χρονια και δεν εβαφα τα κοκκινα μου. Φετος αρχισα να χρησιμοποιω αυτην την αυγοτροφη και εβαλα την σωστη ποσοτητα απο χρωστικες. Κανενα προβλημα στο συκωτι και εχουν το χρωμα που θελω.
Για πες εσύ τι έκανες να μαθαίνω... :D
 
1kg ουδετερη αυγοτροφη και χρωστικη carophyll. Η συσκευασια γραφει 8-10g σε 1kg αυγοτροφη αλλα επειδη σε αυτη την αυγοτροφη μπαινει και νερο αρα "αυξανεται" η ποσοτητα βαζω 13g χρωστικη σε 1Kg αυγοτροφη. Για να ειμαι σιγουρη οτι η χρωστικη θα απλωθει σε ολη την αυγοτροφη την χωριζω σε 10 σακκουλακια των 100g και ριχνω στο καθενα απο 1g χρωστικες. Μετα σμιγω τα 3 σακουλακια (300g) και βαζω ακομη μια χρωστικη.

Φυσικα ανακατευω καθε φορα που βαζω χρωστικη μεσα για να απλωθει. Μετα βαζω πισω στο κουτι ή σε ενα αλλο κουτι την αυγοτροφη ολη και καθε μερα κανω την ποσοτητα που χρειαζεται και την δινω στα καναρινια. Δεν θα βγαλω το αποτελεσμα για εκθεση αλλα θα ειναι ενα πολυ καλο.
 
και ριχνω στο καθενα απο 1g χρωστικες.
Το ένα γραμμάριο πως το υπολογίζεις; Και μια ακόμα ερώτηση... Η σειρά πως πάει; Αυγοτροφή, χρωστική και μετά νερό & ανακάτεμα; ή αυγοτροφή νερί και μετά χρωστική &ανακάτεμα;
 
Εχω ενα κουταλακι που ειναι 1g οποτε με αυτο το υπολογιζω.

Οι χρωστικες μπαινουν μεσα στην αυγοτροφη οταν αυτη δεν ειναι βρεγμενη. Οταν θα ταισεις τα πουλακια θα βαζεις 3 μεριδες αυγοτροφη και μια μεριδα νερο. Ανακατευεις. Περιμενεις 5 λεπτα και την δινεις.
 
Χρωστική και στην αυγοτροφή και βάζω και επιπλέον; Επιτρέπεται αυτό; Δε ξέρω φοβάμαι... Ίσως αν τους δίνω την αυγοτροφή Easyyem για κόκκινα καναρίνια να βαφτούν καλύτερα... Ίσως το δοκιμάσω του χρόνου τι λέτε;
τοτε δωσε μονο patee της verselaga ή manitoba χωρις τιποτα αλλο αποτελεσματα τα κατωθι

IMG_1019.webp



IMG_1679.webp


Πως υπολογίσεις ακριβώς βρε Σταμάτη μου τα 10 γραμμάρια; Εγώ με το μάτι γι αυτό και αυτό το αποτέλεσμα...

αγορασε ενα κουταλακι μεζουρα για χρωστικες του 1ος gr ή αν δεν βρεις αγορασε μια χρωστικη μικρη συσκευασια εχει μεσα το κουταλακι. Ποιο ακριβη λυση παρε ζυγαρια ψηφιακη για μικρογραμμαρια βαλε την αλατιερα απανω, μηδενισε τη ζυγαρια για να μην μετραει το βαρος της και προσθεσαι οσο θελεις.

Και μια ακόμα ερώτηση. Γιατί βάζεις και λάχανο μέσα; Τι τους προσφέρει; 😛
Πάντως σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Πολύ χρήσιμες! 👍

αν δωκιμασεις να κανεις αυτη την μεθοδο θα δεις οτι το υγρο θα στεγνωσει πανω στην αυγοτροφη, σκετο να το δωσεις ειναι υπερβολη πρεπει να προσθεσεις αυγοτροφη, αλλα δεν θα παει παντου το μιγμα με αποτελεσμα να τρωνε τα πουλια κοματοια με χρωστικη και κοματια χωρις. το βαψιμο απο τα λιγα που εχω καταλαβει θελει σταθερες δοσεις. το λαχανο στο μπλεντερ θα βγαλει απο μονο του υγρο το οποιο βοηθαει οταν ανακατεψεις το μιγμα θα παει παντου και να κολισει μετο λαχανο.
 
τοτε δωσε μονο patee της verselaga ή manitoba
Άρα μια έτοιμη πατέ αυγοτροφή για κόκκινα θα είχε ένα καλό αποτέλεσμα σωστά; Θα το δοκιμάσω του χρόνου λοιπόν! Σταμάτη γιατί Verselelaga ή Manitoba και όχι CEDE που έχει υψηλό ποσοστό πρωτείνης;
 
Άρα μια έτοιμη πατέ αυγοτροφή για κόκκινα θα είχε ένα καλό αποτέλεσμα σωστά; Θα το δοκιμάσω του χρόνου λοιπόν! Σταμάτη γιατί Verselelaga ή Manitoba και όχι CEDE που έχει υψηλό ποσοστό πρωτείνης;
Εγω εχω δουλεψει και με τις 3 . τη CEDE την εχω σαν βασικη για το ταισμα των νεωσσων(παρα πολυ καλη). τις αλλες για το βαψημο και συντηρηση
 
Εγω εχω δουλεψει και με τις 3 . τη CEDE την εχω σαν βασικη για το ταισμα των νεωσσων(παρα πολυ καλη). τις αλλες για το βαψημο και συντηρηση
Κατάλαβα! Σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! :D
 
Back
Top