Γενικά Βοήθεια στην επιλογή καναρινιού για αγορά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης XGEORGE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

XGEORGE

PB New Member
Εγγραφή
5 Οκτ 2022
Μηνύματα
109
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Καλημερίζω την παρέα σας! Μετά από 14 χρόνια συντροφιάς με το καρδερινοκάναρο μου η ''φύση'' το ''κάλεσε'' κοντά της πλέον....Έτσι βρίσκομαι στην διαδικασία επιλογής νέας παρέας (καναρινιού συγκεκριμένα), όπου αν λάβετε υπόψη σας την ΄΄'άγνοιά'' μου σε θέματα καναρινιού, θα χρειαστώ λίγο τις απόψεις/συμβουλές σας για να κάνω την επόμενή μου επιλογή.... Ήμουν της άποψης να γίνει από petshop...Ωστόσο βλέπω ότι αρκετοί εκτρέφουν(?) καναρίνια και σκέφτομαι μήπως κάνω από κει την επιλογή μου...Κατόπιν, υπάρχει κάποια ράτσα όπου είναι πιο....φιλική να το πω? Δεκτική να το πω? Προς την παρέα των ανθρώπων? Με ενδιαφέρει η ωραία μελωδική αλλά όχι δυνατή φωνή, αλλά με συνεπαίρνουν και τα ωραία χρώματα σε καναρίνι....Αν διαβάζεται κάτι που δεν έχει συνοχή, είναι πιθανά λόγω της....''ασχετοσύνης΄΄ μου σε θέματα πουλιών....Το πουλί θα βρίσκεται μέσα στο σπίτι διαρκώς, όχι σε εξωτερικό χώρο....Ελπίζω να μην κούρασα για αρχή...😉
 
Καλημέρα αγαπητέ Γιώργο το γεγονός ότι το πουλάκι που είχες εφτασε αυτή την ηλικία ,για μένα, σημαίνει 2 πράγματα 1ον ότι τα αγαπάς και 2 ότι ξέρεις να τα φροντίζεις!!!. Οπότε από εμένα εχεις ένα μεγάλο μπράβο . Τώρα για την επιλογή ράτσας μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σε βοηθήσει ώστε να επιλέξεις ,σε πρώτη φάση οπτικά , την ράτσα που σου κάνει " κλικ". Τώρα για την φωνή θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα ντιμπραντο (αν και τέτοια έχω 🤣)διότι είναι βροντοφωνα (αν και με πολλά "γυρίσματα") άλλες ράτσες που είναι φωνής είναι τα μαλινουα και τα χέρζ ρολερ με περιορισμούς όλα όμως στα χρώματα (δεν έχουν κόκκινο!!) Γενικά όμως όλα τα καναρίνια κελαιδανε και είμαι σίγουρος ότι ότι και να πάρεις θα σου "κάνει" .για το θέμα φιλικότητας προς τον άνθρωπο έχει να κάνει με το πώς έχουν μεγαλώσει αλλά να ξέρεις ότι με τον καιρό θα ηρεμήσει με την δική σου παρουσία . Για την επιλογή ανάμεσα σε εκτροφεία και πετ ΣΙΓΟΥΡΑ εκτροφέα στα πετ και δεν ξέρεις σε τι συνθήκες μεγάλωσαν και άμα δεις στα περισσότερα πετ οι συνθήκες δεν είναι καλές. καλή σου εύχομαι αναζήτηση και ότι και να πάρεις να το χαρείς!!!!!
 
@XGEORGE
Καλημέρα.
Η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα κοινό καναρίνι αρσενικό φετινής αναπαραγωγής.
Η καλύτερη επιλογή είναι από εκτροφέα όμως και σε pet shop μπορείς να βρεις καλό πουλάκι.
Χρειάζεται λίγο ψάξιμο και παρατηρητικότητα.
Στο παρακάτω άρθρο μπορείς να διαβάσεις τι πρέπει να προσέξεις και να αποφύγεις.
Επίσης υπάρχουν μέλη που εκτρέφουν καναρίνια.
 
Οταν με το καλό γίνει η επιλογή του πουλιού από τον εκτροφέα, θα πρέπει να το μεταφέρω με το κλουβί μου στο αμάξι και να το σκεπάσω με ύφασμα κατά την διαδρομή μην τυχόν στρεσαριστεί η δεν παίζει ρόλο? Επίσης θα αναφέρω κάτι οξύμορο....Παρόλο που διαβάζω ότι η κουζίνα είναι απαγορευτικό μέρος για τοποθέτηση του κλουβιού του, αναφέρω ότι και τα 14 χρόνια που είχα παρέα το προηγούμενο πουλί μου μόνο στην κουζίνα το είχα και ποτέ, μα ποτέ δεν μου αρρώστησε από κάτι...Πέραν των περιόδων της πτερόρροιας που ήταν κάπως, δεν χρειάστηκε ποτέ να με απασχολήσει κάτι στο πουλί...Τώρα θα μου πείτε εξαίρεση στον κανόνα....απλά αναφέρω το γεγονός....
 
@XGEORGE Για το στρες δεν ξέρω αλλά κι εγώ στο αυτοκινητο τον σκεπάζω και κάθεται ήσυχος. Για την κουζίνα όμως καλύτερα να την αποφύγεις. Ας κοιτάξεις να βρεις χωρίς μυρωδιές αναθυμιάσεις και σωστή θερμοκρασία και το κλουβί να ακουμπάει σε δυο τοίχους. Και ενα μέρος για να κοιμάται πιο ήσυχο. Ευχομαι να το βρεις σύντομα και να μας το παρουσιάσεις!🙂
 
ένα κοινό καναρίνι
Συμφωνώ με τη @Vada ως προς την επιλογή κοινού καναρινιού χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία στο θέμα. Εγώ ένα κοινό που έχω είναι πιο κοινωνικό από άλλα ράτσας (αχάτης, τιμπράντο).
[automerge]1665066410[/automerge]
@XGEORGE είναι ενεργητικά και όχι τόσο κοινωνικά. Με τον καιρό όμως σε μαθαίνουν. Θέλει πιο υπομονή. Τουλάχιστον αυτά που έχω εγώ. Του χρόνου μετά την αναπαραγωγή τους θα δω πως θα είναι τα μικρά.
 
Οταν λέμε κοινό καναρίνι εννοούμε στην φωνή? στη ράτσα? στην προσαρμογή του γενικά? Σόρυ που ερωτώ αλλά αποσαφηνίζω κ γω κάποια πράγματα σιγά σιγά....
 
@XGEORGE στη ράτσα νομίζω ότι ισχύει το κοινό. Στα άλλα μπορεί να είναι κάτι ιδιαίτερο και με την καλή και την κακή έννοια. Εμένα η φωνή του είναι κάτι ενδιάμεσο σε ένταση μεταξύ χαμηλόφωνου (αχάτης) και υψηλόφωνου (τιμπράντο). Τουλάχιστον το δικό μου αρσενικό αχάτης είναι μέτριας έντασης (προς χαμηλής) δεν ξέρω για άλλα (πάντως το προτιμώ από τα τιμπράντο που με κουράζουν. Γούστα είναι αυτά)
 
@XGEORGE στη ράτσα νομίζω ότι ισχύει το κοινό. Στα άλλα μπορεί να είναι κάτι ιδιαίτερο και με την καλή και την κακή έννοια. Εμένα η φωνή του είναι κάτι ενδιάμεσο σε ένταση μεταξύ χαμηλόφωνου (αχάτης) και υψηλόφωνου (τιμπράντο). Τουλάχιστον το δικό μου αρσενικό αχάτης είναι μέτριας έντασης (προς χαμηλής) δεν ξέρω για άλλα (πάντως το προτιμώ από τα τιμπράντο που με κουράζουν. Γούστα είναι αυτά)
Ούτως η άλλως μία παράμετρος επιλογής μου ήταν να είναι χαμηλόφωνο το πουλί που θα επέλεγα...για αυτό κινήθηκα προς Αχάτη μεριά....Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σου....
 
Υπάρχουν τα κοινά καναρίνια που δεν είναι καμία ράτσα, υπάρχουν σε άπειρα χρώματα και συνδιασμούς και έχουν ωραίο κελάηδισμα χωρίς όμως κάτι ιδιαίτερο, δυνατό ή λεπτό με γυρίσματα και τέτοια. Μετά είναι τα καναρίνια φωνής με τα πιο συνηθισμένα τα τιμπραντο και τα μαλινουα αλλά εσύ εφόσον δεν θέλεις κάτι με καλο κελάηδημα δυνατό δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κάτι τέτοιο. Τέλος είναι τα καναρίνια εμφάνισης για τα οποία δεν μπορώ να σου πω πολλά καθώς δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω ψάξει παραπάνω αλλά τα πιο συνηθισμένα είναι οι αχάτες και τα μωσαϊκά, έχουν απλό κελάηδισμα σαν τα κοινά απλά συγκεκριμένη εμφάνιση ανάλογα την ράτσα. Εγώ λέω να πάρεις ένα κοινό καναρίνι να διαλέξεις ότι χρώμα σαρεσει και οποίο σε κερδίσει, είναι ανθεκτικά και αν το πάρεις μωρό εύκολα θα ενημερωθεί
[automerge]1665071932[/automerge]
Αν δεν θέλεις καθόλου να κελαηδαει τότε πάρε θηλυκό
 
@meniam
είναι τα καναρίνια εμφάνισης για τα οποία δεν μπορώ να σου πω πολλά καθώς δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω ψάξει παραπάνω αλλά τα πιο συνηθισμένα είναι οι αχάτες και τα μωσαϊκά,
Τα καναρίνια εμφάνισης ή τύπου αλλιώς δεν είναι οι αχάτες και τα μωσαϊκά αλλά τα Yorkshire, τα Gloster, τα Border, Παριζιάνικο σγουρό, Gibber Italicus, Ιαπωνικό φουντωτό και άλλα. Οι αχάτες και τα μωσαϊκά είναι χρώματος.
 
@meniam

Τα καναρίνια εμφάνισης ή τύπου αλλιώς δεν είναι οι αχάτες και τα μωσαϊκά αλλά τα Yorkshire, τα Gloster, τα Border, Παριζιάνικο σγουρό, Gibber Italicus, Ιαπωνικό φουντωτό και άλλα. Οι αχάτες και τα μωσαϊκά είναι χρώματος.
Ναι σωστά χρώματος ήθελα να πω ευτυχώς το προσέξατε
 
@meniam Να προσθέσω εδώ ότι τα θηλυκά είναι πιο γλυκά από τα αρσενικά. Δλδ παρότι το χρώμα στον κόκκινο διμορφικό αρσενικό αχάτη είναι εντυπωσιακό, πιο πολύ και πιο έντονο από το θηλυκό στο θηλυκό οι γραμμές είναι πιο απαλές και είναι πραγματικά όμορφο.
 
@Kostas Pyl πολύ ενδιαφέρον αλήθεια, όπως είπα δεν γνωρίζω πολλά για πουλιά χρώματος αλλά νομίζω τον @XGEORGE θα το καλύψει και ένα κοινό αν θέλει κάτι για παρέα με ήσυχο κελάηδημα. Βασικά θα βγει πιο οικονομικό και γενικά είμαι της γνώμης τα καναρίνια ράτσας λόγο της προσπάθειας που χρειάστηκε να βελτιωθούν και να κρατηθούν τα χαρακτηριστικά τους είναι προτιμότερο να τα έχει κάποιος που ασχολείται και με την διαιώνιση του είδους. Και σε κάποιες περιπτώσεις όπως για παράδειγμα τα μωσαϊκά χρειάζονται παραπάνω φροντίδα για την διατήρηση τους χρώματος ενώ ένα κοινό καναρινάκι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από τα στάνταρ
 
Ναι σωστά χρώματος ήθελα να πω ευτυχώς το προσέξατε
Τίποτα @meniam το κατάλαβα αλλά το έγραψα για να μην μπερδευτεί κάποιος πιο νέος (στον χώρο) από μένα. Αυτός ο πληθυντικός που χρησιμοποιείς μήπως θα μπορούσε να γίνει ενικός γιατι αισθάνομαι πιο μεγάλος από ότι ήδη είμαι.
 
Τίποτα @meniam το κατάλαβα αλλά το έγραψα για να μην μπερδευτεί κάποιος πιο νέος (στον χώρο) από μένα. Αυτός ο πληθυντικός που χρησιμοποιείς μήπως θα μπορούσε να γίνει ενικός γιατι αισθάνομαι πιο μεγάλος από ότι ήδη είμαι.
Χαχα κανένα πρόβλημα από ευγένεια χρησιμοποιώ επειδή είμαι μικρή 😅
 
Back
Top