Αναπαραγωγή Βοήθεια στο ζευγάρωμα καναρινιών

Καλημερα! Κοκκαλο σουπιας εχω βαλει απο την πρωτη ημερα που εβαλα τα πουλακια στο κλουβι, αυγο βρασμένο έβαλα εχτές, σουσάμι που το βρίσκω σε σούπερ μάρκετ..? & το τσόφλι απο το αυγό σκέτο το τσόφλι..?,
τωρα βγηκα εξω στο ζευγάρι & είδα την θηλύκια να κάθετε στην φωλιά,
 
αυγο βρασμένο έβαλα εχτές
Σ αυτή τη φάση που είσαι τώρα θα πρέπει να το δίνεις καθημερινά...

σουσάμι που το βρίσκω σε σούπερ μάρκετ..?
Σουσάμι ωμό.. Ναι από σούπερ μάρκετ..

& το τσόφλι απο το αυγό σκέτο το τσόφλι..?,
Εϊτε βράζεις το αυγό, το κόβεις στην μέση και το βάζεις στην αυγοτροφή μαζί με το τσόφλι, ή βράζεις το αυγό το κάνεις κομμάτια και ξεχωριστά βάζεις το τσόφλι σε κομμάτια και αυτό σε άλλη αυγοθήκη, ή κάνεις αυγοτροφή μόνος σου και μέσα στο μίξερ βάζεις και το αυγό και το τσόφλι! Και τρίβεις και λίγο κόκκαλο σουπιάς! 😉 Δες ποια συνταγή κάνω εγώ χρόονια: https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
καλημερες παιδιά, σήμερα ειδα το πρώτο αυγουλακι.
υπάρχει περίπτωσή να παμε για το δευτερο.? & αν ναι σε ποσες ημερες.?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
υπάρχει περίπτωσή να παμε για το δευτερο.? & αν ναι σε ποσες ημερες.?
Αυτή είναι η φυσιολογική συνέχεια και ο σκοπός άλλωστε. Κανονικά, πρέπει να κάνει ένα κάθε μέρα μέχρι να συμπληρώσει (συνήθως) τα πέντε αυγά.
 
Ωραιααα.. Ποσο συγουρα οτι θα κανει 5..?
η καναρα εχει ξανα γεννήσει, αλλα ο αρσενικός ειναι πρωτάρης
 
ποσο συγουρα οτι θα κανει 5..?
Καθόλου.
Συνήθως "γράφουμε" πως είναι πέντε...
Προσωπικά έχω δει και έξι... ενώ έχω αναφορές ακόμη και για εφτά.
Για λιγότερα ούτε λόγος.
 
Καλημερες,Ωχ μου βαζεις δύσκολα τώρα, αγόρασα συσκευασμένη τροφή
MANITOBA

Α ξεχασα η καναρα ειναι στην φωλια, & δεν βλεπω αν εκανε δευτερο αυγο..
να την προγκηκσω ( 😀 ) απο την φωλια να δω..?
για πλακα το εβαλα το προγκηκσω ε!
 
Ωχ μου βαζεις δύσκολα τώρα, αγόρασα συσκευασμένη τροφή
MANITOBA
Πέρα από τους σπόρους τι άλλο δίνεις;

Μερικά τιπς:
  1. Μόλις κάνει και το 2ο αυγό για τις επόμενες 2-3 μέρες δίνεις ασβέστιο στο νερό. Υδατοδιαλυτο ασβέστιο θα το βρεις σε pet shop. Μέχρι τότε μπορείς να δώσεις λίγο ωμό σουσάμι.
  2. Επίσης μέχρι να κάνει όλα τα αυγά εσύ πρέπει να δίνεις βραστό αυγό μαζί με το τσόφλι ή αν έχεις χρόνο και διάθεση φτιάχνεις μια αυγοτροφή μόνος σου! Οικονομική, φρέσκια και θρεπτικότατη! Μόλις κάνει όλα τα αυγά δίνεις μόνο σπόρους, λαχανικά, βότανα κτλ. Κόβεις το αυγό και ξαναξεκινάς να δίνεις καθημερινά μόλις σκάσουν τα αυγά.
  3. Γενικά μπορείς να δίνεις βότανα (ξερά ή χλωρά) λαχανικά (στην αναπαραγωγή δεν δίνουμε σπανάκι γιατί δεν επιτρέπει την απορρόφηση ασβεστίου στα θηλυκά), μηλαράκι κτλ
Αυτά νομίζω για αρχή! Ό,τι άλλη απορία έχεις μας λες!
 
Αλικη & παιδια, εγω εφτιαξα αυτην την αυγοτροφη -> http://timbradohellas.blogspot.gr/2015/04/blog-post_7.html
την εχω χωρίσει σε μερίδες & την αφηνω σε θερμοκρασια δωματιο & την βαζω,& την ετρωγαν ολοι!
τωρα φιλος μου ειπε για συσκευασμένη τροφή & τωρα βαζω αυτην -> Cede Morbido Egg Patee, πως μπορω ν δω αν το αυγο εχει σπορο μεσα..?
 
Αλικη & παιδια, εγω εφτιαξα αυτην την αυγοτροφη -> http://timbradohellas.blogspot.gr/2015/04/blog-post_7.html
την εχω χωρίσει σε μερίδες & την αφηνω σε θερμοκρασια δωματιο & την βαζω,& την ετρωγαν ολοι!
τωρα φιλος μου ειπε για συσκευασμένη τροφή & τωρα βαζω αυτην -> Cede Morbido Egg Patee
Το ποια θα επιλέξεις να δώσεις είναι στη δική σου ευχέρεια. Εγώ τους κάνω αυτή: https://community.petbirds.gr/threads/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.18764/
την χωρίζω σε μερίδες, τις βάζω στην κατάψυξη και όταν θέλω να τους δώσω την προηγούμενη βάζω την μία μερίδα στο ψυγείο να ξεπαγώσει, ώστε να μην χαλάει και να μην μπαγιατεύει η τροφή και κυρίως το αυγό που έχει μέσα.

πως μπορω ν δω αν το αυγο εχει σπορο μεσα..?
Με ωοσκόπηση. Έχεις εμπειρία;
 
Γεια σας παιδια, ερωτηση,
1 καναρα εχει μονο 1 αυγο, αλλα τωρα που εβαλα αυγοτροφη & συκωθηκε απο την φωλια,
ειδα το αυγο να σαν να ειχε 2 χρώματα, το μισό μάλλον ηταν σκληρό τσόφλι,& το άλλο μαλακό σαν διάφανο
δεν το έπιασα, δεν το ακούμπησα, απο έξω το είδα..
 
☹ ψιλο στεναχωρήθηκα λίγο που εκανε 1 μονο αυγουλακι..
Αλλα δεν πειραζει...25 φεβρουαριου εκανε το αυγο..
ναι θα το αφησω να δουμε τι θα βγει..
σε ευχαριστώ!1👍
 
ψιλο στεναχωρήθηκα λίγο που εκανε 1 μονο αυγουλακι..
Μην παραξενευτείς αν σε 6-7 μέρες κάνει κι άλλο αυγό και συνεχίσει κάθε μέρα από ένα συμπληρώνοντας πεντάδα και ολοκληρώνοντας μια ωοτοκία. Πολλές φορές λένε οι παλιοί πως τα θηλυκά στην αρχή της αναπαραγωγής κάνουν ένα αυγό για να "καθαρίσει" το αναπαραγωγικό τους σύστημα. Συνήθως το πρώτο είναι άσπορο αλλά ποτέ δε ξέρεις!

25 φεβρουαριου εκανε το αυγο..
ναι θα το αφησω να δουμε τι θα βγει..
Πότε άρχισε να κλωσάει συνεχώς; Πότε "βιδώθηκε" στη φωλιά;
 
απο την 25 του μηνα εβγενε για φαγητο & ξανα εμπαινε μεσα, αλλα εδω & 3 ημέρες ειναι συνέχεια μέσα..
 
καλημερες εχω ερωτηση, βλεπω το σουπιοκοκαλο απο το ζευγαρι οτι το εχουν φαει...
δεν εχω βαλει ακομα λιποδιαλυτο ασβεστιο...
να βαλω.. Αν πιει το αρσενικο θα εχουμε θεμα.>?
 
Back
Top