Αναπαραγωγή Βοήθεια στο ζευγάρωμα καναρινιών

το θηλυκό κλωσάει το αυγό στην φωλιά της,
στο -1- αυγουλακι μείναμε,
& ο αρσενικός μια χαρά είναι - φαίνεται..
 
το θηλυκό κλωσάει το αυγό στην φωλιά της,
στο -1- αυγουλακι μείναμε,
Μιας και έχει μείνει στο 1 αυγό, δώσε υδατοδιαλυτό ασβέστιο για 2-3 μέρες, μήπως τη βοηθήσεις. Άλλες φυσικές πηγές ασβεστίου είναι το κόκκαλο σουπιάς, το τσόφλι απ το αυγό και το ωμό σουσάμι (λίγο γιατί παχαίνει).
 
Γεια σας παιδια,Ερωτηση: το πρώτο & μοναδικό αυγό το έκανε 26 φεβρ, δεν έπρεπε να ειχε εκκολαφθει το αυγο..?
 
Η αλήθεια είναι οτι καλα θα ήταν να περιμένεις 3 ακόμα ημερες, λόγω καιρού, λόγω του οτι μπορεί να μην ανέβασε θερμοκρασια αμέσως με το που κάθησε κλπ. Αλήθεια άρχισε να κλωσσά απο την ίδια ημέρα; Διότι απο τότε που κλωσσά κι επειτα μετράς τις 14 ημερες.
Θεωρώ οτι το αβγό είναι άσπορο. Ο ίδιος θα έκανα ωοσκοπηση και αν έβλεπα το αυγό σκούρο στο εσωτερικό του θα της το άφηνα, αν έβλεπα μονο τον κρόκο θα το πέταγα.
 
νωμιζω οχι δεν αρχισε να κλωσσαει την ιδια ημερα που εκανε το αυγο!
ωοσκοπηση νομίζω πουλάνε καποιο ειδος στύλο & το βλεπεις.?
που το βρισκω..? & ποσο στοιχίζει περιπου.?
 
Πάρε ένα φακό από ένα περίπτερο (φακό - led) (εγώ αυτόν έχω πάρει: http://www.clevermarket.gr/pd/fakos...itiki-vasi-13408.htm?lang=el&path=-2031791564 , αν πάρεις από πετ σοπ έχει τουλάχιστον 8-9 ευρώ!) και φώτισε το αυγό σε ένα σκοτεινό μέρος. Μην το ακουμπήσεις απλά μετέφερε τη φωλιά και δες το αυγό. Αν διαπερνάει το φως τότε είναι άσπορο. Αν είναι σκούρο και το φως δεν διαπερνάει τότε είναι ένσπορο. Δες μερικά βίντεο να καταλάβεις:
Ένσπορο αυγουλάκι!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και εδώ φαίνεται και η διαφορά!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αν είναι άσπορο, πέταμα και φτου και απ την αρχή! 😉
 
Back
Top