Ασθένειες Βοηθεια, μου ψοφανε οι κοτες

zalismenos

PB New Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2016
Μηνύματα
7
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σας θελω βοηθεια παιδια... Εχω κοτες οι οποιες ειναι 5 μηνων,Στην αρχη ολα ωραια και καλα και το φαγακι τους ετρωγαν και μεσα στην ζωντανια τις εβλεπες να ηταν και στιβαρες ηταν... Απο τη μια στιγμη στην αλλη βλεπω τις κοτες μου οχι ολες αλλα σιγα σιγα η μια μετα απο την αλλη να μη μπορει να φαει, να καθοντε στην ακρη και να μην κουνιουντε, να ναι μαζεμενες λες και κοιμουντε ολη την ωρακαι οταν τις δινω φαει κανουν πως τρωνε λιγο και μετα μια απο τα ιδια. Και μετα απο λιγο καιρο να με ψοφανε...Απο κει που ειχα καιμια 30ανταρια κοτες εχω μεινει με 19 κοτες.. Δε ξερω τι να κανω, ειχα χωρισει τις δυνατες απο τις αρρωστες αλλα το προβλημα μου το παρουσιασαν και οι καλες οι κοτες.. Βοηθηστε αν μπορειτε!
 
Δοκίμασε να μας περιγράψεις λίγο το χώρο που διαβιούν, τη διατροφή τους και κυρίως τα συμπτώματα που παρουσιάζουν μήπως και βρεθεί από κάποιον βοήθεια...
Οι νεκρές κότες είναι αδύνατες;
Έχουν καρίνα;
Είχαν κάποια διάρροια;
Κάθονται φουσκωμένες;
Τι έχεις δώσει κάποια αντιβίωση;
Και κυρίως... έχεις ρωτήσει κάποιο ειδικό?
 
Κρίμα, τις αγόρασες από καλή φάρμα;
Έχεις διατηρήσει επαφές μαζί τους;
Θα βοηθούσε να μας βάλεις μερικές φωτογραφίες από το κοτέτσι.
Για ψείρες έχεις πάρει μέτρα;
Υπάρχει κτηνίατρος στην περιοχή σου;
Διάβασε αυτό και περιμένουμε μερικές ακόμα πληροφορίες
 
Καλησπερα σας και ευχαριστω για την ανταποκριση... Το κοτετσι το ριχνω ασβεστη σε σκονη ανα 15μερες.. Τις εχω μεγαλο χωρο σε κηπο και εχουν τα χορτατικα τους και σιταρι τις δινω και καλαμποκι και οτι περισεψει απο το σπιτι τις δινω.. Απο αντιβιωση τις εχω δωσει κατι βιταμινες γιατι με ειναι και οι ποιο πολλες κουτσες. Γιατι απο τους 4 μηνες και μετα αρχισαν να περπατουν στα γονατα.. ρωτησα και με ειπαν να τις δωσω βιταμινες. τις οποιες τις πηρα απο το φαρμακειο... Πρωτη φορα εχω κοτες και δε γνωριζω τι πρεπει να κανω για την θεραπεια τους... εχω διαβασει τα αρθρα που μου στειλατε αλλα δε βρισκω καμια θεραπεια, αμα εχει κανεις εμπειρια απο κοτες με τετοιο περιστατικο ας βοηθησει παιδια... σας ευχαριστω... ζω σε χωριο και ο ποιο κοντινος κτηνιατρος ειναι στα 30χλμ για αυτο το χω καθυστερησει..
 
απο τι ηλικία πήρες τις κότες; και απο την αρχή τους έδωσες καθόλου μείγμα τροφής ανάπτυξης σε σκόνη;
 
Αυτό που περιγράφεις μου θυμίζει τις κότες που σκοπό έχουν την κρεατοπαραγωγή.
Δηλαδή είναι "μετάλλαξη" που μεγαλώνει απίθανα γρήγορα και πιάνει το εμπορεύσιμο βάρος της σε 2-3 μήνες.
Αυτές οι κότες έχουν όπως είναι φυσικό μεγαλύτερη μυική μάζα και αδυνατούν να σηκώσουν το βάρος τους...
Λίγους μήνες μετά απλά σέρνονται στη γη.
Με βάση την λογική των "δημιουργών" αυτής της "ράτσας" θα πρέπει να οδηγηθούν σε σφαγή αμέσως μόλις φτάσουν το 1,2 - 1,5 Kg ...
Αν όντως είναι έτσι... Θα έπρεπε να τις έχεις "προωθήσει" στην "κατανάλωση".
Αντίθετα οι αυγοπαραγωγές ράτσες έχουν μικρότερη απόδοση σε κρέας, καθυστερεί η ανάπτυξή τους και μοιάζουν φυσιολογικότερες.
Πιθανόν να είναι και οι πιο κατάλληλες για το κουμάσι σου.
Η καλύτερη βέβαια λύση είναι η ντόπια, δυνατή, όμορφη και κλασική κότα του "χωριού" και θα σε παρότρυνα με κάθε τρόπο να βρεις τέτοιες...
 
Φιλε μου τις πηρα πουλακια 40 ημερων. Δε νομιζω να νε κρεατοπαραγωγης γιατι δεν ειναι ιδιαιτερα παχυες ασε που δεν εχουν ξεκινησει να βγαζουν αβγα ακομη... μεταλλαγμενες παιζει και νανε γιατι μερικες εχουν και φτερα στα ποδια... αυτες τις κοτες του χωριου που μπορω να τις βρω .. Θελω κοτα μοναχα για κανα αυγο να παιρνω ..
 
Με βάση την λογική των "δημιουργών" αυτής της "ράτσας" θα πρέπει να οδηγηθούν σε σφαγή αμέσως μόλις φτάσουν το 1,2 - 1,5 Kg ...
Αν όντως είναι έτσι... Θα έπρεπε να τις έχεις "προωθήσει" στην "κατανάλωση".
κ. Γιάννη εκ πρώτης όψεως μοιάζει λογικό αλλά αν ήταν έτσι πως θα πολλαπλασιαζόταν το είδος;
 
αυτες τις κοτες του χωριου που μπορω να τις βρω .. Θελω κοτα μοναχα για κανα αυγο να παιρνω ..
Από κάποιο χωριό... κάποιος συγγενής, φίλος κλπ...
Είναι κότες που θα κάνουν όσα αυγά πρέπει, κάποιες από αυτές θα κλωσήσουν και θα βγάλουν πουλάκια...
κ. Γιάννη εκ πρώτης όψεως μοιάζει λογικό αλλά αν ήταν έτσι πως θα πολλαπλασιαζόταν το είδος;
Υπάρχουν γεννήτορες σε κάθε περίπτωση για να γεννήσουν τα αυγά... από κει και μετά αναλαμβάνει η μηχανή να τα επωάσει και να τα εκκολάψει...
Τις κότες αυτές τις λένε "ταχείας πάχυνσης" και με μια ματιά που έριξα στο internet βρήκα αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις https://ellinikeskotes.blogspot.gr/2015/08/blog-post_3.html

Επικουρικά της άποψης που αρχικά κατέθεσα είναι και τα δημοσιεύματα http://www.kathimerini.gr/107714/article/epikairothta/kosmos/kotopoyla-gigantes-se-e3i-evdomades
Μια παρόμοια βοήθεια εδώ https://ellinikeskotes.blogspot.gr/2015/08/blog-post_4.html?m=1

Σύμφωνα με τους "γνώστες" τα κοτόπουλα αυτά θα πρέπει από μικρά να χορηγούμε μεγάλες ποσότητες ασβεστίου... Προτείνεται μάλιστα και γάλα σε σκόνη μέσα στο φύραμα... Και το πρόβλημα περιορίζεται πάρα πολύ...
 
Παιδια πειτε με ομως τι να κανω για να τις σωσω οσο προλαβαινω .. Οι μισες ψοφανε απο αρρωστια και οι αλλες ειναι κουτσες. Θα σας ανεβαζα και φωτογραφιες αλλα μου λεει οτι δε γινετε
 
Δώσε λίγο χρόνο ώστε άτομα που ασχολούνται με τις κότες όπως ο @Nbah και άλλοι αρκετοί, να δουν το θέμα και να απαντήσουν...
Εγώ αντικειμενικά αδυνατώ να σου προτείνω οτιδήποτε περισσότερο... Πέραν της προτροπής για συζήτηση με κάποιο γιατρό... Οι κάτοχοι τέτοιων πτηνών προτείνουν δυστυχώς τη σφαγή...
 
Αν θέλεις να ανεβάσεις φωτογραφίες ακολούθησε τις οδηγίες που υπάρχουν εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
 
rsz_1img_20161030_160152.webp rsz_img_20161030_160015.webp rsz_img_20161030_160055.webp rsz_img_20161030_160228.webp
και αυτο ειναι ενα δειγμα απο τις κουτσες τις κοτες.. ετσι εχουν τα ποδια τους.. Οι αλλες ειναι μαζεμενες και ουτε κινηση και λιγες τις εχω που ειναι ζωηρες
 
Στραβά, δύσμορφα και αδύναμα να κρατήσουν τον κορμό πόδια..
Όπως ακριβώς το φανταζόμουν.
Δυστυχώς δεν αλλάζει κάτι εύκολα... ρώτα κάποιο πτηνίατρο, πτηνοτρόφο ή κτηνίατρο...
Ετοιμάσου όμως και για τα "χειρότερα".
 
Στραβά, δύσμορφα και αδύναμα να κρατήσουν τον κορμό πόδια..
Όπως ακριβώς το φανταζόμουν.
Δυστυχώς δεν αλλάζει κάτι εύκολα... ρώτα κάποιο πτηνίατρο, πτηνοτρόφο ή κτηνίατρο...
Ετοιμάσου όμως και για τα "χειρότερα".
Η πλακα φιλε μου ειναι οτι τετοιες κοτες τις εχω εδω και 2μηνο ετσι και τις εχω ξεχωριστα για να μην τις πατησουν οι αλλες... Ουτε αυγα κανουν αυτες τιποτα. μονο για να τρωνε τις εχω... αυτο που με ανησυχει αρκετα οπως εχω πει ειναι οι αλλες που με ψοφανε.. ειπα να ξεκινησω να χω τα δικα μου αυγουλακια και ακομα να τα δω ... Πλερωνω μοναχα και η θα με ψοφησουν η θα μου ειναι κουτσα. Με φαινετε με μακαρονι Ν.10 θα δω αυγο. Και απο αυτον που πηρα τις κοτες μου ειπε να τις δωσω για 10 μερες γαλα για να γινουν καλα... αμα σε αυτες τις κοτες τις δωσω γαλα δε προκειτε να βγω με τοσα εξοδα, εγω δεν πινω γαλα γιατι ειναι ακριβο που να τις δωσω κιολας... καλυτερα να παρω καμια αγελαδα μου φαινετε
 
Υπάρχουν γεννήτορες σε κάθε περίπτωση για να γεννήσουν τα αυγά...
αυτό λέω, για να γίνουν γεννήτορες πρέπει να ενηλικιωθούν... και όχι να μείνουν ανάπηρα
Τις κότες αυτές τις λένε "ταχείας πάχυνσης" και με μια ματιά που έριξα στο internet βρήκα αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις https://ellinikeskotes.blogspot.gr/2015/08/blog-post_3.html
αν είναι έτσι τότε δεν έχω λόγο να διαφωνήσω
 
@zalismenos, μου κάνει εντύπωση αυτό που λες ότι δεν έχεις χρήματα να πάρεις γάλα για τον εαυτό σου... Και μου δημιουργεί το εξής ερώτημα: το να συντηρείς κότες, δεν είναι πιο ακριβό από το να αγοράζεις αυγά και κοτόπουλα;
 
Δεν υπάρχει επιστροφή. Όσες αρρώστησαν πρέπει να φύγουν. Έπαθαν αυτό που λέει ο Μιχάλης εφόσον πρόσεξε έχουν και νευτρολογικά συμπτώματα π.χ να γυρνάν τον λαιμό, να κοιτάζουν σαν ζαλισμένες κλπ. Πόλλες φορές συμβαίνει στις κρεατόκοτες λόγω αδυναμίας των ποδιών, σαν μέτρο όμως έχουμε την ανάπτυξη δηλαδή δεν συμβαίναι σε αδύνατες ή φυσιολογικού βάρους. Στην πρώτη περίπτωση δεν υπάρχει λύση, ο εμβολιασμός δρα προληπτικά και εάν επανέλθουν δεν θα δεις προκοπή. Στην δεύτερη περίπτωση σου είπε ο Γιάννης, κσβέστιο και να ρίχνεις στο κουμάσι λίγο τριμένο μάρμαρο απ΄ αυτό που σοβατίζουν τους τοίχους.
 
Back
Top