Γενικά Βρήκα ένα πουλάκι

asprokanarini

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2009
Μηνύματα
15
Πόλη
Πειραιάς
Γεια χαρά σε όλους.
Πριν περίπου 10 μήνες βρήκα στο μπαλκόνι μου ένα ταλαιπωρημένο και μαδημένο πουλάκι. Επειδή είχα 3 καναρίνια και το ένα μου πέθανε, έπιασα το πουλάκι και το έβαλα στο κλουβί. Μετά από 1 μήνα περίπου έκανε κάτι τζούφια αυγά και συμπέρανα ότι ήταν θηλυκό.
Πριν λίγο καιρό με επισκέφθηκε μια κοπέλα από χωριό και όταν το είδε μου είπε ότι είναι σπουργίτι και κακώς το φυλάκισα. Προβληματίζομαι λοιπόν μήπως έχει δίκιο και πρέπει να το ελευθερώσω, έστω και μετά από ένα χρόνο.
Ποια είναι η γνώμη σας; Τι να κάνω;

rsz_1rsz_dsc00847.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Να πω την αληθεια δεν μου μοιαζει ιδιαιτερως για σπουργιτι. Τουλαχιστον οχι για αυτα που εχω συνηθισει εγω στην περιοχη μου. Δηλαδη αν δεν σου λεγε η φιλη σου οτι ειναι τετοιο θα το κρατουσες;

Μπορεις να περιμενεις γνωμες απο ανθρωπους που μπορει να ξερουν τι πουλακι ειναι, εγω δεν ορκιζομαι για το ειδος :)
 
Ευχαριστώ πολύ.
Δεν θα το άφηνα, εκτός και αν κρατώντας το, του έκανα κακό.
Ζει στο κλουβί του εδώ και 1 χρόνο.
Εάν το θέλει κάποιος για να το χρησιμοποιήσει για ζευγάρωμα ευχαρίστως του το δίνω και το ξαναπαίρνω πίσω μετά. Μπορεί η ράτσα του να είναι τραγουδιστική :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Πριν λίγο καιρό με επισκέφθηκε μια κοπέλα από χωριό και όταν το είδε μου είπε ότι είναι σπουργίτι

Αν ήταν σπουργίτι θα έκανε σαν τρελό μέσα στο κλουβί και θα είχε καταλήξει εξ' αρχής. Εξάλλου, όπως πολύ σωστά είπε η Μιράντα, τα θηλυκά σπουργίτια είναι πολύ διαφορετικά εμφανισιακά.
 
Το θέμα είναι αφού σου ήρθε στα χέρια, μην το αφήσεις το καημένο, λίγα σπόρια και νεράκι χρειάζεται. Μην του χαλάς την τύχη του να ζήσει, γιατί κάποιος ασυνείδητος το πέταξε ως "άχρηστο".
 
Το πουλάκι είναι φλώρος ή φλωροκάναρο. Δεν είμαι σίγουρος.
Το πρώτο είναι κανονικά γόνιμο ενώ το δεύτερο στείρο.

Το πουλάκι -ό,τι και να είναι- φαίνεται να είναι εκτροφής γιατί τα πόδια του είναι ανοιχτόχρωμα, ενώ στα άγρια είναι σκουρόχρωμα.
Εφόσον το έχεις τόσο καιρό και είναι ήρεμο μέσα στο κλουβί (ειδικά αφού γέννησε κιόλας ) πιστεύω ότι πρέπει να το κρατήσεις. Αν το αφήσεις εσύ το πιο πιθανό είναι να μη σταθεί τόσο τυχερό την επόμενη φορά.
Κάποιος μάλλον θα το άφησε γιατί είναι θηλυκό και δεν κελαηδάει...

Το κλουβάκι του θα έπρεπε να έχει λιγότερες πατήθρες. Άσε δύο. Μία ψηλά, και μία πιο χαμηλά σε τέτοια απόσταση από τα κάγκελα ώστε να μην ακουμπάει η ουρά του. Επίσης, να του παίρνεις τροφή για άγρια και όχι για καναρίνια. Η αλλαγή να γίνει σταδιακά και να του προσφέρεις καθημερινά χορταρικά και λαχανικά καλά πλυμένα και στεγνωμένα. Επίσης, να του δίνεις χορταρικά όπως γλιστρίδα, ζοχό-ραδίκι, φρέσκια ρίγανη αν έχεις, ταραξάκο, τσουκνίδα με τα πράσινα σποράκια πάνω κ. Α αγριόχορτα που είναι ασφαλή. Ραδίκι-ζοχό και ταραξάκο μπορείς να δίνεις και το λουλούδι - χνούδι με σπόρια ( βασικά κυρίως αυτά). Και να τα μαζεύεις από περιοχή που δεν είναι κοντά σε κεντρικό δρόμο και τα ψηλά ψηλά μέρη του φυτού, που είναι καθαρά από κουτσουλιές άγριων πουλιών και δε μπορούν να τα φτάσουν τα διάφορα ζώα ( π.χ σκύλοι, γάτες για να σημάνουν την περιοχή τους... ).
Καλό είναι να μην πλένεις τα σπόρια τους γιατί θα φύγουν. Πλύνε το υπόλοιπο κλαδάκι! 😉

Επίσης να του βάλεις σουπιοκόκκαλο αν δεν έχει και να προσέχεις την καθαριότητα, όπως σε όλα τα πουλιά...

Ό,τι άλλο θες ρώτησε.
 
Ακριβώς. Δεν μπορώ αυτό να το καταλάβω.
είναι στείρο και δεν κελαηδάει οπότε στους εκτροφείς που δεν θέλουν παραμάνες τους είναι άχρηστο και το στέλνουν να πεθάνει μακριά μονο του μιας και δεν ξέρει να επιβιώνει μονο του... κρίμα τα πουλάκια...

επίσης κατα την γνώμη μου είναι η καρδερινοκάναρο ή φλωροκάναρο... Πάντως θηλυκό υβρίδιο και αφού είναι ενήλικο και δεν έχει την μάσκα της καρδερίνας μάλλον για φλωροκαναρο το βλέπω...
 
Πολλοί δεν το καταλαβαίνουμε Κώστα μου και κάποιοι άλλοι το θεωρούν αυτονόητο. Τι να πεις...
Το ότι ζει είναι θαύμα...
Θα ήταν "άπειρο" το αφεντικό του...
Οι "έμπειροι" εκτροφείς υβριδίων φροντίζουν και δεν αφήνουν περιθώρια ζωής στα "άχρηστα" θηλυκά πουλιά.
 
Και μένα για φλώρος ή φλωροκάναρο μου κάνει! Μα σου ζήσει η τυχερούλα!

Best answer! ->
Το πουλάκι είναι φλώρος ή φλωροκάναρο. Δεν είμαι σίγουρος.
Το πρώτο είναι κανονικά γόνιμο ενώ το δεύτερο στείρο.

Το πουλάκι -ό,τι και να είναι- φαίνεται να είναι εκτροφής γιατί τα πόδια του είναι ανοιχτόχρωμα, ενώ στα άγρια είναι σκουρόχρωμα.
Εφόσον το έχεις τόσο καιρό και είναι ήρεμο μέσα στο κλουβί (ειδικά αφού γέννησε κιόλας ) πιστεύω ότι πρέπει να το κρατήσεις. Αν το αφήσεις εσύ το πιο πιθανό είναι να μη σταθεί τόσο τυχερό την επόμενη φορά.
Κάποιος μάλλον θα το άφησε γιατί είναι θηλυκό και δεν κελαηδάει...

Το κλουβάκι του θα έπρεπε να έχει λιγότερες πατήθρες. Άσε δύο. Μία ψηλά, και μία πιο χαμηλά σε τέτοια απόσταση από τα κάγκελα ώστε να μην ακουμπάει η ουρά του. Επίσης, να του παίρνεις τροφή για άγρια και όχι για καναρίνια. Η αλλαγή να γίνει σταδιακά και να του προσφέρεις καθημερινά χορταρικά και λαχανικά καλά πλυμένα και στεγνωμένα. Επίσης, να του δίνεις χορταρικά όπως γλιστρίδα, ζοχό-ραδίκι, φρέσκια ρίγανη αν έχεις, ταραξάκο, τσουκνίδα με τα πράσινα σποράκια πάνω κ. Α αγριόχορτα που είναι ασφαλή. Ραδίκι-ζοχό και ταραξάκο μπορείς να δίνεις και το λουλούδι - χνούδι με σπόρια ( βασικά κυρίως αυτά). Και να τα μαζεύεις από περιοχή που δεν είναι κοντά σε κεντρικό δρόμο και τα ψηλά ψηλά μέρη του φυτού, που είναι καθαρά από κουτσουλιές άγριων πουλιών και δε μπορούν να τα φτάσουν τα διάφορα ζώα ( π.χ σκύλοι, γάτες για να σημάνουν την περιοχή τους... ).
Καλό είναι να μην πλένεις τα σπόρια τους γιατί θα φύγουν. Πλύνε το υπόλοιπο κλαδάκι! 😉

Επίσης να του βάλεις σουπιοκόκκαλο αν δεν έχει και να προσέχεις την καθαριότητα, όπως σε όλα τα πουλιά...

Ό,τι άλλο θες ρώτησε.
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές. :)
Σε σχέση με τα 2 καναρίνια που έχω, είναι πολύ πιο μεγαλόσωμο. Επίσης είναι πολύ άγριο. Μια φορά που το έπιασα για να το δω καλύτερα, έκανε σαν τρελό και μου τσίμπησε πολλές φορές το χέρι. Τελικά μου έφυγε και πέρασε μισή μέρα στην κουζίνα πάνω στο κουρτινόξυλο. Είδα κι έπαθα να την πιάσω.
Πάντως, ένα μεσημέρι που την είχα στο σαλόνι κι εγώ δίπλα διάβαζα, άρχισε να κελαηδάει, ένα χαμηλό παρατεταμένο κελάηδημα που δεν πίστευα στ΄αυτιά μου. 😵 Μάλιστα, ήταν τέτοια η έκπληξη μου, που την κατέγραψα με το κινητό!
Κάποια μέρα, της έβαλα στο κλουβί της το ένα μου καναρίνι, τον Μουγγοθόδωρο, και κόντεψε να τον σκοτώσει, ήταν και πιο μικρόσωμος αυτός. Έκτοτε, την έχω μακριά και από τους 2, να μη συγχύζονται 🙄
 
Μετα το τελευταίο σου μήνυμα, άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως και προκειται για άγριο φλωρο, αλλα στη φωτό το ποδαράκι του φαίνεται ροζ, ενώ μάλλον θα έπρεπε να είναι σκούρο.
Τι λέτε και οι υπόλοιποι;
 
Back
Top