Γενικά Βρήκα ένα πουλάκι

Ο φλωρος ειναι πιο πρασινο και με εντονα κιτρινοπρασινα σημεια, δεν νομιζω. Αντιθετα, το κιτρινο στο φτερο του ενισχυει την αισθηση οτι ειναι καρδερινοκαναρο.
 
Δεν ξέρω τι να πω πάντως και τα υβρίδια καμιά φορά είναι πολύ αγρια και εμένα το καρδερινοκάναρό μου κάνει κατι τετοια αμα το πιάσω ίσος να είναι και φλώρος δεν ξέρω

Ο φλωρος ειναι πιο πρασινο και με εντονα κιτρινοπρασινα σημεια, δεν νομιζω. Αντιθετα, το κιτρινο στο φτερο του ενισχυει την αισθηση οτι ειναι καρδερινοκαναρο.
και ο φλώρος έχει αυτο κιτρινο επίσης δεν είναι καρδερινοκάναρο αφού είναι ενήλικο και δεν έχει κοκκινη μάσκα εγώ νομίζω πως είναι φλωροκάναρο
 
φλωροκάναρο
florokanaro-3.jpg


καρδερινοκαναρο
240px-Goldfinch_Canary_hybrid.JPG


φλώρος θυλικός
gruenfink.jpg


Διαλέγετε και παίρνετε
 
απο το χρώμα και το σχήμα του ράμφους αλλά και του πτερώματος, μάλλον στην δεύτερη φωτό παραπέμπει... λέω εγω τώρα..
 
Αλίκη! Δε σε αναγνωρίζω... είδες τις πατήθρες; Τι θα κάνουμε γι αυτό; :D
😀 Γιάννη γελάαααωω! :D

Λοιπόν @asprokanarini καλύτερα να αλλάξεις της πατήθρες της κυρίας και σε όλα τα πουλάκια σου γιατί αυτές δεν ενδεικνύονται για τα πόδια τους.. Καλύτερα να πάρεις τις ίσιες πατήθρες ή ακόμα καλύτερα ξύλινες σαν αυτές εδώ:

patithres.webp

Και σε ένα τόσο μικρό κλουβάκι 2 πατήθρες στις 2 άκρες (όχι τόσο άκρη ώστε να ακουμπάνε τα φτερά της ουράς και να "χαλάνε") μία πιο ψηλά και μια πιο χαμηλά είναι υπεραρκετές και ότι πρέπει γι αυτό το κλουβάκι! 😉

Off topic: Αυτό το κίτρινο μέσα στην αυγοθήκη τι ακριβώς είναι; :)
 
απο το χρώμα και το σχήμα του ράμφους αλλά και του πτερώματος, μάλλον στην δεύτερη φωτό παραπέμπει... λέω εγω τώρα..
ΌΧΙ σίγουρα δεν είναι καρδερινοκαναρο γιατί δεν έχει την πορτοκαλί μάσκα στο κεφάλι :)
 
Μα είναι σημαντική παράμετρος για την υγεία των πουλιών η σωστή πατήθρα.

το κατάλαβα.. η αλήθει είναι οτι τόσα χρόνια που είχα πουλια δεν το είχα συνηδειτοποιήσει πόσο μεγάλο ρόλο παίζει.. εσείς με ξυπνήσατε.. απλά μου αρέσει να περάζω την Αλίκη γιαυτό.. χώρια που εγώ δεν μπορώ να δώσω τόσο σωστή συμβουλή για το θέμα εκτός αν αρχίσω τo copy - paste... Οπότε πετάω μπαλάκια!👍D
 
το κατάλαβα.. η αλήθει είναι οτι τόσα χρόνια που είχα πουλια δεν το είχα συνηδειτοποιήσει πόσο μεγάλο ρόλο παίζει.. εσείς με ξυπνήσατε.. απλά μου αρέσει να περάζω την Αλίκη γιαυτό.. χώρια που εγώ δεν μπορώ να δώσω τόσο σωστή συμβουλή για το θέμα εκτός αν αρχίσω τo copy - paste... Οπότε πετάω μπαλάκια!👍D
Καλέ κοκκίνισα! :D
tumblr_mw3gg9WArl1sgl0ajo1_500.gif
 
Back
Top