Γενικά Βρήκα κι εγώ ένα σπουργιτάκι αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ζωή_
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ζωή_

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2018
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Πριν πολλα χρονια.. Το 1995 για την ακρίβεια, βρηκα και εγω ενα σπουργιτάκι αρσενικό (μαύρος λαιμός στο κατω μερος) στην αυλή μας περικυκλωμένο απο τις γατούλες μας... Πισω απο κατι γλάστρες.
Ευτυχως προλαβα και το έσωσα.
Σκεφτηκα να το πετούσα ξανα στα κεραμίδια, ομως εαν έπεφτε θα το έτρωγαν οι γάτες.
Δεν γνώριζα τιποτα περι οργανώσεων και δεν υπηρχε διαδεδομένο διαδύκτιο την εποχή αυτη.
Θεώρησα αρχικώς σωστο να το μεγαλώσω καπως με σκοπό να το ελευθερώσω στην άγρια φύση.
Με τις συμβουλές γνωστού μου προσώπου που εξ έτρεφε και διεσταυρωνε καναρίνια έμαθα πως να το ταΐζω εγω... Διότι μονο του δεν έτρωγε...
Ετσι με πολυ υπομονη έμαθα να ανοίγω το στόμα του καθε δυο ωρες και βρέχοντας τα δάκτυλά μου καθε φορα έβαζα βαθιά στο στόμα του 10-15 -20 σπορακια σταδιακά ρυζιού ή σταριού (αυτο προτιμούσε μακραν).
Φυσικα το επερνα μαζι μου στην δουλεια για να μπορω να το ταΐζω.
Σε περιπου 20 μερες αρχισε να ανοίγει μονο του το στόμα καθε φορα που έβλεπε πως κρατούσα σποράκι... Ομως δεν έτρωγε ακομη μονο του απο τις ταιστρες.
Ώσπου μια μερα τελείως τυχαία ετρωγα ενα κουλουράκι Θεσσαλονίκης...όπου εβαλα λιγο μεσα στο κλουβί του, αυτο ηταν! Επεσε με μανία πανω του και αρχισε να το τσιμπάει.
Αυτο ηταν... Πλεον έτρωγε μονο του.. Τα παντα... Μήλο αυγό μαρούλι, ψωμάκι μουλιασμένο αλλα και τροφη για πουλάκια.
Τωρα όσον αφορά το πέταγμα:
Απο την αρχη το έμαθα να πετά μεσα στο σπιτι ελεύθερο.
Εξοικειώθηκε σε απίστευτο βαθμό μαζι μου.. Με θεώρησε μαλλον κατι σαν την μαμά του!
Με ακολουθούσε παντου μεσα στο σπιτι (εννοείται με κλειστά παράθυρα και πόρτες)
Τρελαινοταν να Καθετε μεσα στα μαλλιά μου..Ακομη και μεσα στα μανίκια έμπαινε και καθόταν.
Οταν ξάπλωνα ερχόταν στο προσωπο μου και κουρνιάζε κατω απο την μυτη μου.
Έμαθε και τα αλλα μέλη της οικογένειας και εξοικειώθηκε πολυ γρηγορα και με τους υπόλοιπους.
Τρελαινοταν για μπανακι..η μπανιέρα δεν του έφτανε. Και ετσι ιδιως το καλοκαιρι το έβαζα κατω απο την βρύση με ελεγχόμενη ροη και τρελαινόταν με το νερο!
Με αυτην τη εξοικοιωση θεωρήσαμε αδύνατη την ελευθέρωση του... Θεωρήσαμε οτι δεν θα ηξερε να επιβιώσει μονο του πλεον εξω. Και οι καιρικές συνθήκες αλλωστε αλλα και οι διατροφικές θα ηταν ισως απαγορευτικές για αυτο εξω στην φύση.
Ετσι το κρατήσαμε και πηραμε και ενα κανάρινακι για παρεα
Περάσαμε τρομερά υπέροχες στιγμές μαζι του.. Έζησε μαζι μας 13 χρονια!
Ώσπου μια ασθένεια το χτυπησε(δάκρυα στα ματια και θολούρα σαν γλαύκωμα και γενικα σαν κρύωμα κατι)... Ειχαμε μάθει για το κεντρο άγριων πουλιών στην Αίγινα.
Τηλεφωνήσαμε εκει και μας εδωσαν κάποιες συμβουλές επιςης και ενα πόσιμο βιταμινούχο διάλυμα στο νερο.
Ετσι και καναμε..φαινομενικά συνήλθε,
Ομως μια μερα ξαφνικά ειχε μια γρήγορη μεταβολή... Και δεν καταφέραμε να το σώσουμε.., πεθανε στα χερια μου μεσα.. Με ηρεμια!
Δεν θα ξεχάσουμε ποτε το τσουφη μας ουτε και όσοι τον γνωριζαν
 
Πολύ ωραία η ιστορία σας... Πραγματικά θα μου μείνει. Αυτο που επισης μου έκανε τρομερή εντύπωση ειναι το πως ο Τσούφης σας επιβίωσε, κάτι που κατά την εκτίμηση μου κυρίως απο όσα έχω ακούσει ειναι παρα μα παρα πολυ δύσκολο στους νεοσσούς σπουργιτιων.
Κάθε δύο ώρες 10 σποράκια ρυζιού ή σιταριού; Καθόλου ζωική πρωτεΐνη; Και γιατι με βρεγμένα δάχτυλα;
 
Υπέροχη ιστορία παρά το πικρό της τέλος!
Μπράβο για τη στάση σου να το υιοθετήσεις, την παρατηρητικότητά σου να βλέπεις τι το κρατάει ζωντανό και την συνεχή φροντίδα κατόπιν στην πορεία των ετών.
Αυτό το μικρούλι, θα νόμιζε πως είναι ανθρωπάκι :)
Το περιστατικό ακουμπάει και τους προβληματισμούς του Γιάννη Yiannis Ζavitsanakis https://community.petbirds.gr/threads/Η-οικειότητα-ανάμεσα-σε-ανθρώπους-και-άγρια-πτηνά.31955/.
 
Δυστυχως καθε χρονο απο της φωλιες των σπουργιτιων πεφτουν παρα πολλα μικρα εξω, μακαρι να τα μαζευανε ολοι κ να τα μεγαλωναν οπως εσεις. Το σιγουρο ειναι οτι τα μικρα ακομα κ οταν πεσουν εξω απο την φωλια οταν αρχισουν να καλουν την μαμα εκεινη παει κ ταγιζη εκει που βρισκονται.Αλλα δυστυχως τα πετυχενουν τα αρπακτικα κ τα γατια.
 
Ιανέ βρεγμένα δάκτυλά για να γλιστράει ο σπόρος.
Και σταγόνες νερού απο καλαμάκι για να έπινε... Διότι άνοιγα εγω το ραμφος του(κι μαλιστα με δυσκολία)
Η αληθεια ειναι αργοτερα αφου αρχισε να θρέφεται μονο του, μου ειπε το φιλικό μας προσωπο οτι καλο ειναι να τρώει σκουλίκια και διαφορα έντομα... Ομως αυτα έπρεπε να τα προμηθευτώ εγω. Και στην περιοχη που διέμενα τοτε δεν υπηρχε κάποιο pet shop για να αγόραζα ισως τυχόν δολώματα..Αλλα πέραν τούτου ηταν καπως...η ιδεα να ψάχνω σκουλίκια και έντομα, δεν ειχα την εξοικείωση...
Η πρωτεΐνη ηταν απο το αυγό..
Αλλωστε εξελίχθηκαν και πραγματα ομαλά
Μαρια... Ναι ηταν ενα μέλος της οικογένειας μας και εμεις της δίκης του.
Εκανε απίστευτα πραγματα καθε μερα...η συμπεριφορά του ηταν πέραν καθε φαντασίας
Ηταν επισης πολυ ζηλιάρης απέναντι στο καναρίνι μας.
Δεν τολμουςαμε να πλησιαζαμε το κλουβάκι του, και ο τσουφης δημιουργούσε κυριολεκτικά σεισμό στο δικό του απο τις φωνές και τα τινάγματα...
Καθόταν πανω σε κούκλες μου και τις περνούσε για ανθρωπους... Τις κοιτούσε και τραγούδαγε, ααα μην ξεχάσω ... Τα σπουργίτια εχουν απο το πιο υπέροχα κελαηδισματα που εχω ακούσει... Με πολλες εναλλαγές και στροφές. Γνωρίζω λιγο απο μουσικη και παρατήρησα οτι εχει μετρο και ρυθμό...
Τα ακουω στην φύση πλεον και τα αναγνωρίζω... Και συγκινούμε πραγματικά που θυμαμε τα χρονια μας με τον τσουφη μας.
Διάβασα το πεδίο με το δέσιμο των άγριων πουλιών και τους προβληματισμούς του Γιαννη και ισως γραψω κάποια στιγμη εκει.
Σας ευχαριστω ολους για τα ζεστά λογια σας και που σας αρεσε η μικρη μας περιπέτεια
 
Back
Top