Ασθένειες Να πάω στον ΕΚΠΑΖ ή στον πτηνίατρο ένα τραυματισμένο σπουργιτάκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sapien
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπράβο βρε Σοφία για το ενδιαφέρον και την υπευθυνότητα που δείχνεις στον μικρό τραυματία!Γρήγορα περαστικά του!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sapien
Τι στο καλο! Δουλευει σε παραλληλες διαστασεις; Σε αυτο που λες εσυ, δεν εχω παει ποτε. Παντα στη Θισβης πηγαινω. Εκει που ειναι διπλα το καταστημα που πουλαει τροφες κ αξεσουαρ.

Εγω ειχα παει απο τις 15:40 περιπου κ εκατσα να τον περιμενω, επειδη μου ειπαν οτι θα ερχοταν στις 17:00. Κ τελικα ηρθε 17:05 - 17:10
Ειχε ερθει μονο σε καποια φαση, κατα τις 16:00, αλλα εγω ημουν διπλα στο καταστημα κ κοιτουσα για τροφες. Αλλα ημουν εκει! Διπλα ημασταν! 😀

Σήμερα ή χθες το είδε ο γιατρός;έχω την αίσθηση πως πρέπει να συναντηθήκαμε...
Ναι! Κατά τις 5+ εσύ έφυγες μετά μπήκε ''ένα χελωνάκι'' και μετά εγώ!:D είδα θυμάμαι το κουτάκι με τις τρυπούλες που κρατούσες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sapien
ΝΑΙ! αυτο σου εγραψα στο αλλο θεμα! Εγω ημουν! Με την γκρι φορμα κ τα μαλλια ανακατα! 😀!

Αν θυμασαι, ανοιξαμε την πορτα οτι κ καλα "τελειωσαμε" κ μετα ξανακλεισαμε γιατι επρεπε να διορθωσει λιγο την γαζουλα. Ανησυχησα μηπως δεν επαιρνε αερα το τραυμα που ειχε στο αυτι-λαιμο.

Θυμαμαι, ηταν ενας μελαχροινος που καθοτανε ακριβως εξω απο το παραθυρο του εξεταστηριου κ κοιταζε συνεχως μεσα να δει τι καναμε στο πουλακι
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δεν θέλω να γράφω στο θέμα των κτηνιάτρων (για να μένει καθαρό)
ΝΑΙ! αυτο σου εγραψα στο αλλο θεμα! Εγω ημουν! Με την γκρι φορμα κ τα μαλλια ανακατα! 😀!

Αν θυμασαι, ανοιξαμε την πορτα οτι κ καλα "τελειωσαμε" κ μετα ξανακλεισαμε γιατι επρεπε να διορθωσει λιγο την γαζουλα. Ανησυχησα μηπως δεν επαιρνε αερα το τραυμα που ειχε στο αυτι-λαιμο.
Θυμαμαι, ηταν ενας μελαχροινος που καθοτανε ακριβως εξω απο το παραθυρο του εξεταστηριου κ κοιταζε συνεχως μεσα να δει τι καναμε στο πουλακι
Ναι, έτσι έγινε, αυτός ήταν με το χελωνάκι😛 εκεί ήμουν (χωρίς τον Μάριο αλλά για τον Μάριο).. Έχασες την συνέχεια, μετά ήρθε και μια πάπια... 😀
 
Βρε το χελωνακι! Κουτσομπολικο! 😀! Ασε που στην αρχη, εβλεπα κατι τριχωτο απο το παραθυρο κ νομιζα οτι ηταν καποιο φουντωτο σκυλι.. Μετα γυρισε κεφαλακι αυτος κ ειδα οτι ηταν ανθρωπος!meh (ζημια που εχουμε παθει) Κοντεψε να παθει αυχενικο - πρεπει να κοιτουσε για πολλη ωρα!

Κριμα, πού να το ξερα ρε γμτ οτι θα ηταν εκει κι αλλος "συντροφος" 😛

.. Έχασες την συνέχεια, μετά ήρθε και μια πάπια... 😀


Α, καλα.. αυτος ο ανθρωπος οντως τα'χει δει ολα!

Το 2014, που του ειχα παει τον Grizzly (γατος) για τα 1α του εμβολια, τον ειχα πετυχει να αποκαθιστα το κελυφος μιας χελωνας.. ζντοϊνγκ.
 
Κριμα, πού να το ξερα ρε γμτ οτι θα ηταν εκει κι αλλος "συντροφος" 😛
Εγώ αντιθέτως πάντα είμαι...υποψιασμένη!:DΠηγαίνω 10+ χρόνια, από την Θίσβης και τελευταία στο νέο ιατρείο στη λεωφόρο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sapien
Μπα, εγω οταν παω Κτη-Πτηνιατρο ειμαι σαν αμοιβαδα.. Καθομαι σαν υπνωτισμενη γιατι ΠΑΝΤΑ εχω αγχος κ μολις ακουσω το ονομα μου παιρνω μπρος..
Μονο 1 φορα σε αυτον που λεμε, ειχα πετυχει ενα ζευγαρι που ειχαν φερει ενα κουταβι τσιουαουα.. Καταλαβαινεις ΠΟΣΟ μικρο ηταν! Ενταξει, πολυ χαριτωμενο, πιασαμε συζητηση.. Κ προς το τελος τους ειπα "λειτουργει με μπαταριες ή το αφηνετε στον ηλιο να γεμισει;" Για πλακα φυσικα! Αλλα με κοιταξαν περιεργα :D
 
Τώρα πως πάει;

Ηλια μου, το πουλακι ειναι ΠΟΛΥ δραστηριο μεσα στο κλουβι, με αποτελεσμα να ξεχαρβαλωσει την γαζα κ το ξαναπηγα στον γιατρο κ το ξανατυλιξε. Εκανε αλλη μια προσπαθεια για επανατοποθετηση του οστου, αλλα δεν.. Οταν παντως βγαλαμε την γαζα, το φτερο σα να καθοταν λιγο πιο μεσα μου φανηκε.. Εννοω πως, πριν βαλουμε τη γαζα, το φτερο "ξεφευγε" πολυ.. Χθες (Σαββατο) ομως που του βγαλαμε την ξεχαρβαλωμενη για να του βαλουμε την καινουρια, το φτερο καθοταν "πιο κοντα" στο κορμακι του.. Δεν ξερω, ισως εκανε λιγη δουλιτσα η γαζα; Ο γιατρος, σκεφτηκε μηπως να το αφηναμε χωρις γαζα, να δουμε πώς τα παει.. Αλλα μετα αποφασισαμε να την βαλουμε. Κ θα παω ξανα σε 4 μερες.

Παντως ο γιατρος, ειπε οτι ειναι πολυ πιθανο να μην επανελθει.. ☹ Ηδη αρχισε να με προετοιμαζει..

Γενικα, ειναι πολυ καλα, ειναι ζωηροΤΑΤΟ, τρωει λες κ δεν εχει πυθμενα εκεινο το στομαχακι! :D

Σημερα καθησα να καθαρισω τα budgies κ το ειχα κ αυτο μαζι, αλλα να παρακολουθει απο ψηλα (να μην τρομαζει). Μετα ηρθε κ η σειρα του. Οι κουτσουλιτσες απο ο,τι ειδα ειναι φυσιολογικες. Βεβαια ειναι η 3η φορα που του καθαριζω τις εφημεριδες κ το συρταρακι μεσα σε ουτε 1 βδομαδα, γιατι ριχνει πολυ την τροφη του κατω - μαλλον διαλεγει σπορους.

Του πηρα ενα μιγμα για αγριοπουλα, χωρις μπισκοτο - φαινεται να την "εγκρινει" 😛 Κ καθε μερα του βαζω αυγουλακι με περισσοτερο ασπραδι - τον περισσοτερο κροκο τον κραταω για τον γατο, επειδη απο ο,τι φαινεται το πουλινι, δεν πολυγουσταρει τον κροκο.

Αγαπημενο του σπορ, εχει γινει να δοκιμαζει την ελαστικοτητα των "κλαδιων".. 😛 Το κανει λες κ ειναι σε βατηρα κ μετα πηδαει κ πιανεται στα τοιχωματα του κλουβιου.. Πολυ γελιο!

Τωρα ειναι μεσα κ κοιμαται, το ψυχουλινι :)
 
Διαβάζω το θέμα σου Σοφία μου και εύχομαι και εγώ να πάνε όλα καλά για το μικρό Πουλίνι! Μπράβο σου που το φροντίζεις και το τρέχεις τόσο πολύ! Συγχαρητήρια!

Τελικά χρειάζεται μεγάλο κλουβί για να πετάει ή μικρό κλουβάκι σαν αυτό που έχεις;

Αν μπορείς πήγαινε πάρε και βάλε ξύλινες πατήθρες με διάμετρο 10-12 cm γιατί κάνουν πιο καλό στα ποδαράκια του!
 
...

Τελικά χρειάζεται μεγάλο κλουβί για να πετάει ή μικρό κλουβάκι σαν αυτό που έχεις;

...

Αφού είναι μπανταρισμένο και δεν ξέρουμε αν θα ξαναπετάξει. 😎
 
Διαβάζω το θέμα σου Σοφία μου και εύχομαι και εγώ να πάνε όλα καλά για το μικρό Πουλίνι! Μπράβο σου που το φροντίζεις και το τρέχεις τόσο πολύ! Συγχαρητήρια!

Τελικά χρειάζεται μεγάλο κλουβί για να πετάει ή μικρό κλουβάκι σαν αυτό που έχεις;

Αν μπορείς πήγαινε πάρε και βάλε ξύλινες πατήθρες με διάμετρο 10-12 cm γιατί κάνουν πιο καλό στα ποδαράκια του!

Αφού είναι μπανταρισμένο και δεν ξέρουμε αν θα ξαναπετάξει. 😎


Χεχεχ! Το "μπανταρισμενο" μου αρεσε! 😛 Προς το παρον, ο γιατρος ειπε οτι το κλουβακι ειναι ΟΚ για να μην εχει πολλα περιθωρια να πεταει κ να τραυματιστει. *ΑΝ* χρειαστει να το κρατησω, θα πρεπει να παρω μεγαλυτερο. Ο χρονος θα δειξει.

Αναφορικα με τις πατηθρες, προσωρινα του εχω βαλει αυτες τις κλασσικες πλαστικες, που "μοιαζουν" με κλαδι - οχι τις "κυλινδρικες" πλαστικες - αλλα εχω παρει καβιλιες που προοριζονται για πατηθρες κ θα τις φτιαξω καποια στιγμη. Τις ειχα παρει για τα bugies. Θα δω πρωτα τι μελλει γενεσθαι με το Πουλινι κ μετα..

Προς το παρον, εγω προσωπικα, δεν εχω προβλημα να αναλαβω ενα μερικως αναπηρο πουλακι (εαν καταληξει ετσι), αλλα δεν ξερω εαν το ιδιο θα ειναι ευτυχισμενο.. Οποτε, μια σκεψη μου ειναι μηπως καταληξω να το παω ΕΚΠΑΖ για να ζησει με αλλα μερικως αναπηρα κ κανει το κοπαδακι του. Γιατι εδω, θα διατρεχει συνεχη κινδυνο απο τον Grizzly, δεν θα εχει αλλη παρεα, τα budgies ειναι ψιλοαδιαφορα κ επισης δεν υπαρχει αλλο του ειδους του..

Υπαρχει λογος που ολοι λενε οτι το σπουργιτι δεν ειναι για κλουβι.. Στο ΕΚΠΑΖ θα εχει κ αλλα στην θεση του, ναι μεν σε κλουβι, αλλα με πουλακια του ειδους του. Να μην ειναι μονο του.. Προς το παρον αυτη ειναι η σκεψη μου.. ☹
 
Χεχεχ! Μια σκεψη μου ειναι μηπως καταληξω να το παω ΕΚΠΑΖ για να ζησει με αλλα μερικως αναπηρα κ κανει το κοπαδακι του..
Συμφωνώ απόλυτα...
Καλά θα κάνεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sapien
Ενημερωση:

Γεια σας παιδακια! :D

Τελικα το φτερακι του Πουλινίου, δε μας εκανε τη χαρη να κατσει στη θεση του, παρολο που ηταν δεμενο τοσες μερες.. Βγαλαμε την γαζα κ θα την αφησουμε να το κουναει κ να το εξασκει πλεον για να δυναμωσει.

Η μικρη (τελικα ειναι κοριτσακι κατα 99%) εχει ζωηρεψει ακομα περισσοτερο (που σημαινει οτι δεν καθεται για φωτο - θα ανεβασω βιντεο), ειναι μια χαρα. Θα μετακομισει συντομα σε "μεζονετα", μια κ τα budgies θα τα βαλω σε μεγαλυτερο κλουβι.

Τα budgies "ξεκαβαλισαν" λιγο το καλαμι κ πλεον της δινουν σημασια, οποτε εχουν αρχισει τους ατερμονους διαλογους, αλλα ανοιγουν κουβεντα κ με τα "εξω" πουλακια που κυκλοφορουν.

Ο γιατρος μου ειπε οτι τα πουλακια αυτα ειναι ευπροσαρμοστα, φαινεται η μικρη να με εχει συνηθισει (παρολο που εκανα προσπαθειες για το αντιθετο), οποτε μου συνεστησε να την κρατησω. Βεβαια, του ειπα οτι συνεχιζω να μην εχω αυτο τον σκοπο, οποτε εκει το αναλυσαμε λιγο κ καταληξαμε οτι θα πρεπει να παρει τον χρονο της. Οσο χρονο χρειαζεται. Να εξασκησει στο φτερο της κ ισως φτασει σε καποιο σημειο οπου θα το χρησιμοποιει σχεδον πληρως για να μπορει να απελευθερωθει.. Στην πορεια θα εχει "παρε-δωσε" με τα κοπαδακια που παρεπιδημουν στο μπαλκονι οπου βρεθηκε.. Και φυσικα και με τα δικα μου.. Απλα παραλληλα θα δουλευουμε στο να εξασκειται. Και φυσικα να τρωει σωστα.

Της πηρα κατεψυγμενα σκουληκακια (μπλιαχ 😵) - στοχευα στα buffalo, αλλα τελικα βρηκα pinkies. Το μιγμα σπορων που την ταϊζα εμπλουτιστηκε με Κια κ Λιοσπορο.. Κ φυσικα φρεσκο νερακι.

Μολις επουλωθει πληρως κ η πληγη που ειχε στο αυτακι της (εχει κλεισει σχεδον), θα την αφηνω να κανει κ μπανακι.

Αυτα!

Υ. Γ. Τελικα θα την βγαλουμε Bella - ο πατερας μου την λεει Τζιχάντ.. 😎
 
Back
Top