Φροντίδα Βρήκα μια καρδερίνα πεσμένη

CANARY LONE

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2021
Μηνύματα
25
Γεια σας φίλοι σήμερα το μεσημέρι βρήκα μέσα σε κάτι ξέρα χορτάρια μια καρδερίνα φαινόταν πως δεν μπορούσε να πετάξει για αυτό την έπιασα εύκολα. Την πήγα αμέσως στο σπίτι και την έβαλα μόνη της σε μια ζευγαρώστρα που είχα ΄ώστε να έχει χώρο . Δυστυχώς δεν είχα τροφή για γαρδέλια και έτσι τις έβαλα αυγό βραστό , λίγους σπόρους καναρινιών και νερό . Το απόγευμα θα πάω να της πάρω μια τροφή. Φαινόταν διψασμένη και πεινασμένη έφαγε αρκετό αυγό μερικούς σπόρους και ήπιε και νερό . Δεν είναι νεοσσούς αλλά δεν είναι και πολύ μεγάλη υπολογίζω πως είναι κάπου 1 μηνών γιατί ούτε η μάσκα την έχει αναπτυχθεί πλήρως. Αυτό που με ανησυχεί είναι πως τα φτερά της ουράς της είναι κάπως σαν σπασμένα στην άκρη και το κεφάλι της δεν έχει πολλά πούπουλα . Τι θα πρέπει να κάνω γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι ανάλογο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Αυτό που με ανησυχεί είναι πως τα φτερά της ουράς της είναι κάπως σαν σπασμένα στην άκρη και το κεφάλι της δεν έχει πολλά πούπουλα
Με καλή διατροφή θα φτιάξει, μπορείς να της δώσεις και μια καλή Πολυβιταμίνη στο νερό.
Δυστυχώς πολλά θηλυκά αφήνονται ελεύθερα στην τύχη τους γιατί είναι στείρα, είναι μια πολύ άσχημη συνήθεια που έχουν κάποιοι που αναπαράγουν καρδερινοκάναρα.

Να την χαίρεσαι !
 
Με καλή διατροφή θα φτιάξει, μπορείς να της δώσεις και μια καλή Πολυβιταμίνη στο νερό.
Δυστυχώς πολλά θηλυκά αφήνονται ελεύθερα στην τύχη τους γιατί είναι στείρα, είναι μια πολύ άσχημη συνήθεια που έχουν κάποιοι που αναπαράγουν καρδερινοκάναρα.

Να την χαίρεσαι !
ποια πολυβιταμινη μου συνίστεις και τι φαγητό θα πρέπει να της δινω
 
ποια πολυβιταμινη μου συνίστεις
Μπορείς να δώσεις:
https://petbirds.gr/product/beaphar-multi-vit-bird/ ή https://petbirds.gr/product/oropharma-muta-vit-versele-laga/
τι φαγητό θα πρέπει να της δινω
Δεν έχω εμπειρία από καρδερινοκάναρα, στην θέση σου θα αγόραζα 1kgr για καναρίνια και 1kgr για καρδερίνες (πάντα συσκευασμένη επώνυμη) και θα παρατηρούσα ποια έχει καλύτερη αποδοχή, και οι δύο τροφές έχουν αρκετούς κοινούς σπόρους.
 
ποια πολυβιταμινη μου συνίστεις και τι φαγητό θα πρέπει να της δινω
Αρχικά μπράβο σου που το ανελαβες.

Αν έχεις καναρίνια δίνει του ότι δίνεις και σε αυτά σε πρώτη φάση (αν και από τη φωτο η τροφή φαίνεται να μην είναι ότι καλύτερο) αλλά είναι οκ.
 
@CANARY LONE, Γεια σου!Επειδη ειχα καρδερινες,θα αγορασεις τροφη για αγρια πουλια κελαιδινη και καναβουρι,αυτα ετρωγαν τα δικα μου.
Και οσα σου εγραψαν τα παιδια εδω.
Ισως εφυγε απο καποιον εκτροφεα ή ιδιοκτητη πολυ πιθανον.Τρωει και μαρουλακι τους εβαζα εγω αλλα πιο αργοτερα ξεκινα με τα σπορακια που σου ειπαμε και ολα τα υπολοιπα.
 
Back
Top