Γενικά Πως απελευθερώνουμε μια καρδερίνα που υποψιαζόμαστε για άγρια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης falkonis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Που είναι αυτή η ΑΝΙΜΑ;

Μήπως θα ήταν καλύτερα αντί να απελευθερώσω εγώ την καρδερίνα να τους την δώσω να το κάνουν αυτοί;
Μπράβο σου ρε φίλε, αυτό ακριβώς να κάνεις.
 
Που είναι αυτή η ΑΝΙΜΑ;

Μήπως θα ήταν καλύτερα αντί να απελευθερώσω εγώ την καρδερίνα να τους την δώσω να το κάνουν αυτοί;
Μίλησε σε παρακαλώ και με την @Γιάννα Κ. Που είναι εθελόντρια του ΕΚΠΑΖ
 
εγω που ειχα παρι μια καρδερινα τωρα ειναι πολυ ηρεμη με εχει μαθει και δεν με φοβαται πια αλλα περασα πολυ χρονω μαζι της αλλα καμια φορα τρομαζει αλλα ερχεται κακοντα μου
 
Αυτο δεν σημαίνει ότι είναι σωστό ν έχουμε άγρια πουλιά στο κλουβί. Επειδή είναι ήρεμα ανήκουν στην φύση... Έχω δει καρδερίνα πιασμενη ν είναι πιο ήρεμη κ απο καναρινι.
 
Η καρδερίνα αυτή την στιγμή, ταξιδευει για Κόρινθο.
Την χάρισα σε κάποιον ιντερνετικό φίλο που θα την βάλει μαζί με άλλες σε μεγάλη κλούβα στην αυλή του
 
Η καρδερίνα αυτή την στιγμή, ταξιδευει για Κόρινθο.
Την χάρισα σε κάποιον ιντερνετικό φίλο που θα την βάλει μαζί με άλλες σε μεγάλη κλούβα στην αυλή του
Στέρησες από ένα σκλάβο... Τη δυνατότητα να ζήσει ελεύθερος!
 
Κρίμα πολύ κρίμα... Θα αντέξει αραγε την μεταφορά ως την Κόρινθο;
 
Την μεταφορα Αλικη θα την αντεξει σιγουρα! Το θεμα ειναι αν θα αντεξει μετα...
Και το μεγαλο κριμα ειναι οπως λεει και η Μαρια 4 σελιδες μπλα μπλα μπλα και τελικα... Αστοχια υλικου!
 
Είναι πράγματι ανθρώπινο, να προσπαθούμε να βγάλουμε την ευθύνη από πάνω μας. Αλλά είναι κι απάνθρωπο, προκειμένου να βγάλουμε την ευθύνη, να δημιουργούμε παράπλευρες απώλειες.
 
Κυρίες και Κύριοι με αδικείτε

Τέσσερεις σελίδες μπλα, μπλα

Συμπεράσματα που έβγαλα και έλαβα υπ’ όψιν μου για να βγάλω την απόφαση αυτή.

1. Η καρδερίνα δεν μπορούσε να ελευθερωθεί μέσα στον χειμώνα διότι τα ποσοστά ασφαλούς επιβίωσής της ήταν μικρά

2. Μετά από 8 μήνες αιχμαλωσία η Καρδερίνα μπορεί να είχε απώλεια των ενστίκτων που της χρειάζονταν για επιβίωση

3. Πρώτο μέλημα μου ήταν η επιβίωσή της

4. Η ΑΝΙΜΑ δεν ανταποκρίθηκε ούτε στα τηλέφωνα ούτε απάντησε σε ειδοποίησή μου μεσω διαδικτύου

Έτσι θεώρησα καλύτερη λύση να εξασφαλίσω την επιβίωσή της σε καλύτερες συνθήκες αιχμαλωσίας από ένα κλουβί 60 εκ. Που την είχα παρά να ρισκάρω την επιβίωσή της

Μου φάνηκε καλή η ιδέα εξασφάλισης της ζωής της σε ένα κλουβί διαστάσεων δωματίου με φυσικό χώμα για βάση και η παρέα με άλλες καρδερίνες

Μπορεί να διαφωνείτε για την λύση που έδωσα αλλά νομίζω ότι δεν δικαιούστε να έχετε την άποψη ότι πήγαν χαμένες η τέσσερεις σελίδες ανταλλαγής απόψεων

ΥΓ: ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ
 
1. Η καρδερίνα δεν μπορούσε να ελευθερωθεί μέσα στον χειμώνα διότι τα ποσοστά ασφαλούς επιβίωσής της ήταν μικρά

2. Μετά από 8 μήνες αιχμαλωσία η Καρδερίνα μπορεί να είχε απώλεια των ενστίκτων που της χρειάζονταν για επιβίωση


1. Ποιος σου είπε να την ελευθερώσεις τώρα; Είπαμε να την απελευθερωσεις όταν πρέπει και είναι η κατάλληλη εποχή! Το. Πότε είναι η κατάλληλη εποχή εγώ προσωπικά δεν ρο γνωρίζω, αλλά το γνωρίζουν πολύ καλά οι οργανώσεις όπως η ΑΝΙΜΑ ή ο ΕΚΠΑΖ.

2. Με την κατάλληλη προετοιμασία ακόμα και καρδερίνες που ζούσαν στο κλουβί χρόνια έχουν καταφέρει να επιβιώσουν και να ήσουν ελεύθερες όπως τις γέννησε η φύση.

4. Η ΑΝΙΜΑ δεν ανταποκρίθηκε ούτε στα τηλέφωνα ούτε απάντησε σε ειδοποίησή μου μεσω διαδικτύου
Πέρα από την ΑΝΙΜΑ υπάρχει και ο ΕΚΠΑΖ...
 
Καλύτερα νεκρός πάρα φυλακισμένος. Το άτομο που την έδωσες σίγουρα έχει αιχμαλωτίσει τις καρδερίνες τις μισής Ελλάδας που λέει ο λόγος. Και εσύ συνησφαιρεις στο ν συνεχίζει ας άνοιγες το κλουβί ν έφευγε και να ήξερες ότι θα πεθάνει ελεύθερη όχι σε μια κλούβα δωμάτιο... Τεσπα... Το μόνο που θ σου πω είναι ότι για εμένα έπραξες λάθος
 
Κυρίες και Κύριοι με αδικείτε

Τέσσερεις σελίδες μπλα, μπλα

Συμπεράσματα που έβγαλα και έλαβα υπ’ όψιν μου για να βγάλω την απόφαση αυτή.

1. Η καρδερίνα δεν μπορούσε να ελευθερωθεί μέσα στον χειμώνα διότι τα ποσοστά ασφαλούς επιβίωσής της ήταν μικρά

2. Μετά από 8 μήνες αιχμαλωσία η Καρδερίνα μπορεί να είχε απώλεια των ενστίκτων που της χρειάζονταν για επιβίωση

3. Πρώτο μέλημα μου ήταν η επιβίωσή της

4. Η ΑΝΙΜΑ δεν ανταποκρίθηκε ούτε στα τηλέφωνα ούτε απάντησε σε ειδοποίησή μου μεσω διαδικτύου

Έτσι θεώρησα καλύτερη λύση να εξασφαλίσω την επιβίωσή της σε καλύτερες συνθήκες αιχμαλωσίας από ένα κλουβί 60 εκ. Που την είχα παρά να ρισκάρω την επιβίωσή της

Μου φάνηκε καλή η ιδέα εξασφάλισης της ζωής της σε ένα κλουβί διαστάσεων δωματίου με φυσικό χώμα για βάση και η παρέα με άλλες καρδερίνες

Μπορεί να διαφωνείτε για την λύση που έδωσα αλλά νομίζω ότι δεν δικαιούστε να έχετε την άποψη ότι πήγαν χαμένες η τέσσερεις σελίδες ανταλλαγής απόψεων

ΥΓ: ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ

1. ΛΑΘΟΣ. Είναι προτιμητέο να μην είναι βαρύς χειμώνας αλλά καλύτερα να απελευθερωθεί χειμώνα παρά καθόλου.
2. ΛΑΘΟΣ. Σε 8 μήνες είναι ακόμα άγρια, όπως γεννήθηκε.
3. Ποια επιβίωση; Στην κλούβα κάποιου άγνωστου;
4. Δεν μας ενδιαφέρει αν η ΑΝΙΜΑ δεν ανταποκρίνεται. Σε αυτή την περίπτωση απελευθερώνουμε τα άγρια χωρίς την βοήθεια τους. Δεν τα οδηγούμε στα δεσμά επειδή κάποιος δεν απαντά στο τηλέφωνο.


Πολύ λυπάμαι για την εξέλιξη σε αυτό το ποστ. Δεν περίμενα ότι η ιδέα άμεσης απελευθέρωσης ενός άγριου θα έβρισκε τόσες αντιρρήσεις και τελικά να οδηγηθεί σε ισόβια δεσμά σε μια κλούβα….
 
Κυρίες και Κύριοι με αδικείτε

Τέσσερεις σελίδες μπλα, μπλα

Συμπεράσματα που έβγαλα και έλαβα υπ’ όψιν μου για να βγάλω την απόφαση αυτή.

1. Η καρδερίνα δεν μπορούσε να ελευθερωθεί μέσα στον χειμώνα διότι τα ποσοστά ασφαλούς επιβίωσής της ήταν μικρά

2. Μετά από 8 μήνες αιχμαλωσία η Καρδερίνα μπορεί να είχε απώλεια των ενστίκτων που της χρειάζονταν για επιβίωση

3. Πρώτο μέλημα μου ήταν η επιβίωσή της

4. Η ΑΝΙΜΑ δεν ανταποκρίθηκε ούτε στα τηλέφωνα ούτε απάντησε σε ειδοποίησή μου μεσω διαδικτύου

Έτσι θεώρησα καλύτερη λύση να εξασφαλίσω την επιβίωσή της σε καλύτερες συνθήκες αιχμαλωσίας από ένα κλουβί 60 εκ. Που την είχα παρά να ρισκάρω την επιβίωσή της

Μου φάνηκε καλή η ιδέα εξασφάλισης της ζωής της σε ένα κλουβί διαστάσεων δωματίου με φυσικό χώμα για βάση και η παρέα με άλλες καρδερίνες

Μπορεί να διαφωνείτε για την λύση που έδωσα αλλά νομίζω ότι δεν δικαιούστε να έχετε την άποψη ότι πήγαν χαμένες η τέσσερεις σελίδες ανταλλαγής απόψεων

ΥΓ: ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ
Η Αλήθεια είναι πως εγώ απογοητεύτηκα... Πίστευα στην εξέλιξη και στην απελευθέρωση του πουλιού, όχι φυσικά άνευ όρων, αλλά μέσω του ΕΚΠΑΖ στην συγκεκριμένη περίπτωση μια και η ΑΝΙΜΑ καθυστέρησε να απαντήσει.
Κανεις δεν σου μίλησε για άμεση απελευθέρωση, αλλά μέσω κατάλληλων κέντρων Πως απελευθερώνουμε μια καρδερίνα που υποψιαζόμαστε για άγρια; | Σελίδα 3 | PetBirds Φυσικά δεν γνωρίζω γιατί η ΑΝΙΜΑ δεν ανταποκρίθηκε αλλά μπορούσαμε να απευθυνθούμε και εδώ και τα 1,2 και 3 συμπεράσματά σου θα ήταν λυμένα.
Επειδή τα όσα γράφουμε διαβάζονται και από άτομα χωρίς ειδικές γνώσεις θα κλείσω θυμίζοντας.
Ναι στην απελευθέρωση... αλλά όχι απλά ανοίγω την πόρτα.
Σε πολλές περιπτώσεις αυτό μπορεί να έχει τις χειρότερες για το πτηνό επιπτώσεις.
Δεν μπορούμε εμείς να αποφασίσουμε αν το πτηνό είναι έτοιμο να ενταχθεί στη φύση ή όχι.
Και επειδή δεν μπορούμε, γιατί δεν έχουμε τις γνώσεις... καλό είναι να το κάνουν αυτοί που μπορούν και ξέρουν. ΑΝΙΜΑ ΕΚΠΑΖ κλπ
 
Φαλκώνη, παράπλευρες απώλειες είναι:
  • Η ελευθερία με την οποία γεννήθηκε και της στερήθηκε και δεν κατέστη δυνατό να την ξανακερδίσει
  • Η αντίληψή σου για το : τι έπρεπε, όφειλες να πράξεις και δεν έκανες, όποτε και θα επαναλάβεις
Κυρίως όμως παράπλευρη απώλεια είναι το ότι δεν κατάλαβες, δεν κατανοήσες και δεν επεμεινες, το, οποίο δημιουργεί και ενισχύει μια στάση ζωής που περιγράφω στο προηγούμενο μήνυμα μου.
Πιστεύω ότι έχεις ακόμη την ευκαιρία να βοηθήσεις το δύσμοιρο πουλάκι. Αρκεί να το, πάρεις πίσω, αφού έχεις πρώτα επικοινωνήσει με τον κατάλληλο φορέα. Αφού ενδιαφέρεσαι, και δεν το αμφισβητώ αυτό, για το καλώς έχειν του πουλιού, ζήτα το πίσω.
Για τους φορείς, θα βρεις βοήθεια από το φόρουμ. Ενδεχομένως και άλλα μέλη θα μπορούσαν, από ο,τι κατάλαβα να βοηθήσουν στην επικοινωνία. Αρκεί να το ζητήσεις.
 
Για να κλείσει το θέμα (τουλάχιστον από εμένα που δεν θα απαντήσω άλλη φορά)


1. Θεώρησα ποιο σημαντικό να επιβιώσει έστω και σε αιχμαλωσία.

2. Την πρόσφερα επί τριημέρου σε όποιον θέλει να την πάρει προκειμένου να την ελευθερώσει με ασφάλεια και δεν ανταποκρίθηκε κανείς

και μάλιστα αντί αυτού έλαβα μήνυμα ότι παραβιάζω τους όρους λειτουργίας της ιστοσελίδας.

Το σέβομαι (και ας μην συμφωνώ) ότι μια αγγελία χαρίζω άγρια καρδερίνα με σκοπό την απελευθέρωσή της παραβιάζει τους εδώ κανόνες γι' αυτό και πειθαρχώ σε αυτούς.

Θεωρώντας αυτοσκοπό την επιβίωσή της, πιστεύω ότι έπραξα το καλύτερο για την καρδερίνα, αφού είναι και μια επιβίωση σε καλές συνθήκες έστω αιχμαλωσίας


Σας εύχομαι καλά Χριστούγεννα
 
Δεν σε κρίνω, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει τον άλλον. Για μένα ήταν λάθος επιλογή και ο χρόνος και το ενδιαφέρον χαμένος.
Αν όμως εσύ στην συνείδησή σου και την λογική σου, πιστεύεις ότι έκανες το σωστό, καλά έκανες.
 
Back
Top