Γενικά Πως απελευθερώνουμε μια καρδερίνα που υποψιαζόμαστε για άγρια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης falkonis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όσον αφορά την ΑΝΙΜΑ επειδή έχω πάει και στις εγκαταστάσεις, δεν πιστεύω ότι θα κάνανε κάτι βεβιασμένο. Πήγα ένα κοτσύφακι νεαρο σε ηλικία που μπήκε στο σπίτι μου και δεν είχε ματάκι καθόλου από την μια μεριά.

Τους ρώτησα τι θα γίνει με αυτό και μου είπαν, θα μπει στο κλουβί και θα αποφασίσει ο πτηνίατρος.

Και πιο παλιά που είχε πρωτοβγάλει το Gloster μου κύστες τους πήρα τηλέφωνο και μου συστήσαν τον πτηνιάτρο που πάνε και αυτοί και συνεχίζω να πηγαίνω. Μου έμαθε πολλά πράγματα, πάντα πρόθυμος να απάντησει σε ότι θέλω αλλά και μου είπε για το τσάι ρίγανης και τι διατροφή να του κάνω ειδική.

Την προτελευταία φορά που τον είχα επισκευτει, είχαν πάει από την ΑΝΙΜΑ έναν ασπροπάρη (έρωτας λέμεεεεεε) και κάτι χελώνες με σπασμένα καβούκια.

Εκείνη την φορά είδα τον ασπροπάρη, τις χελώνες (μαλιστα η μία είχε πολύ σοβαρό θέμα) και περιμέναμε έξω: ένα ινδικό χοιρίδιο που είχε φέρει μια κοπέλα, μια γάτα, ένα καναρίνι με δεμένο πόδι, ένα καναρίνι που λιποθύμαγε (το δικό μου) και ένα φίδι που δεν έτρωγε και το είχε φέρει η οικογένεια. Το φίδι είχε τελικά πρόβλημα με το δόντι και παρακολουθήσαμε οδοντιατρική φιδιού όολοι σαν περίεργοι.
 
Δεν τον ανέφερα γιατί περιέχεται ήδη στην λίστα. Στον κ Ακριβό Αχιλλέα πάω.

Είμαι πολύ ευχαριστημένη. Είναι από τους λίγους που μου έχει πει για διατροφή πράγματα. Τι να βάζω από φρούτα και λαχανικά, πως να φτιάξω τα κλαδάκια σωστά, το κατάλληλο μέγεθος και σχήμα κλουβιού. Μου είπε για το τσάι της ρίγανης και να πρωτιμώ τα φυτικά. Φάρμακα να δίνω μόνο όταν είναι πολύ σοβαρά (πρώτα του τα πάω να τα δει εγώ βέβαια).

Ακόμα μου έδειξε πως να κόβω νύχια, να καθαρίζω τις κύστες στο gloster που είχα, να βλέπω για καρίνα, αν το συκώτι είναι πρησμένο, για τα ακάρεα της τραχείας, να περιποιούμαι πληγες με betadine στο πόδι και πολλά άλλα.

Και τώρα θα πάω και τον σκύλο μου εκεί (στον άλλο κτηνίατρο που είναι μαζί τον κ Χαραλαμπίδη), γιατί μου είπε καλές τιμές για εξετάσεις αλλά και επειδή μια γνωστή μου, μου είπε ότι είναι ευχαριστημένη.
 
Μαρία μου αν θες γράψε τον συγκεκριμένο γιατρό και τα στοιχεία του εδώ: Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds
Δεν τον ανέφερα γιατί περιέχεται ήδη στην λίστα. Στον κ Ακριβό Αχιλλέα πάω.Είμαι πολύ ευχαριστημένη.

... Πολλές φορές έχω συναντήσει κυρία Γανωτή (πρόεδρο της ΑΝΙΜΑ) στο ιατρείο του.
Παρακολουθεί εδώ και χρόνια τα εκάστοτε πτηνά μου ( και ο κύριος Χαραλαμπίδης τα σκυλιά μου)
... Εκτός από κτηνίατρος που βοηθάει το έργο της ΑΝΙΜΑ πολλά χρόνια τώρα,
ο Αχιλλέας Ακρίβος είναι και αντιπρόεδρος
 
Δυστυχώς δεν υπήρχε ενδιαφέρον για το πουλάκι.

Επανέρχομαι όμως και αφορά όλο πλέον το Φόρουμ...

Το ένα πουλάκι... Το κάνω ζευγάρι.

Είναι και τα δύο περσυνά πουλιά.

Εννοείται πως τα κάνω δώρο.

Προυπόθεση...όποιος τα πάρει να έχει αποδεδειγμένα κάποια σχέση με καρδερίνες και να είναι Αθήνα.

Αν είμαι εκτός κανόνων... Παρακαλώ να διαγραφεί το παρόν.
 
Οχι. Εχω φόρτο εργασίας και δεν εχω κάνει κάτι ακόμη. Την Κυριακή θα πάω να την Ελευθερώσω στο πάρκο του Βέικου ή αν πάω για μια δουλεια στον Μαραθώνα θα την ελευθερώσω εκεί
 
Λόγω των καιρικών συνθηκών αλλά και της έλλειψης ενημέρωσής σου, μήπως είναι προτιμότερο να επικοινωνήσεις με ένα από τα κέντρα, ή το ΕΚΠΑΖ ή την ΑΝΙΜΑ να σε συμβουλεύσουν τι να κάνεις ή να την πάρουν εκείνοι;
 
Οχι. Εχω φόρτο εργασίας και δεν εχω κάνει κάτι ακόμη. Την Κυριακή θα πάω να την Ελευθερώσω στο πάρκο του Βέικου ή αν πάω για μια δουλεια στον Μαραθώνα θα την ελευθερώσω εκεί
Θα πρότεινα να κάνεις λίγες μέρες υπομονή, άλλωστε ο χειμώνας αντενδείκνυται για κάθε τέτοια σκέψη. Αν παρ' όλα αυτά επιμένεις κανείς δεν θα σταθεί εμπόδιο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Οχι. Εχω φόρτο εργασίας και δεν εχω κάνει κάτι ακόμη. Την Κυριακή θα πάω να την Ελευθερώσω στο πάρκο του Βέικου ή αν πάω για μια δουλεια στον Μαραθώνα θα την ελευθερώσω εκεί
Και πως θα βγάλει το χειμώνα το πουλάκι; Αν δεν το φάνε τα αρπακτικά θα το σκοτώσει η πείνα.
Λόγω των καιρικών συνθηκών αλλά και της έλλειψης ενημέρωσής σου, μήπως είναι προτιμότερο να επικοινωνήσεις με ένα από τα κέντρα, ή το ΕΚΠΑΖ ή την ΑΝΙΜΑ να σε συμβουλεύσουν τι να κάνεις ή να την πάρουν εκείνοι;
Συμφωνώ κι εγώ, αυτοί ξέρουν.
 
Εμείς που είχε χρειαστεί να επικοινωνήσουμε μαζί τους προ 3ετίας για έναν τραυματισμένο κορμοράνο, τους βρήκαμε σχετικά εύκολα. Βέβαια είναι μεγάλο διάστημα πριν, πολλά αλλάζουν...
Αν δυσκολευτείς κι άλλο περιμένοντας, μπορείς να προσπαθήσεις και με το ΕΚΠΑΖ , δες εδώ το γράμμα τους Επανένταξη άγριων πουλιών στη φύση | PetBirds .
Μακάρι να γίνει το καλύτερο για το πουλάκι. Η κατάστασή του είναι καλή;
 
Άριστη απλά έχει υπέρκινητικότητα
Τέλεια...
Θεωρητικά αυτή η εποχή είναι η χειρότερη για να απελευθερωθεί ένα πτηνό ακόμη κι αν είναι έτοιμο. Αν έχεις λίγο χρόνο και μέχρι να έχεις επαφή με την ΑΝΙΜΑ διάβασε και το σχετικό του ΕΚΠΑΖ. Σίγουρα θα σου δώσει κάποιες ιδέες και πιθανόν να σου λύσει αρκετές απορίες.
 
Back
Top