Γενικά Πως απελευθερώνουμε μια καρδερίνα που υποψιαζόμαστε για άγρια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης falkonis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα μπορούσες να απευθυνθείς και στην anima, για σχετικές πληροφορίες απελευθέρωσης ή επανένταξης.
 
Ως μάνα, γυναίκα και παιδιόθεν φιλόζωη που έχω μεγαλώσει αρκετά νεογέννητα κάθε είδους με μπιμπερό, είμαι άκρως επιφυλακτική στις άναρχες και επιπόλαιες απελευθερώσεις. Πιστεύω δεν εξυπηρετούν κάτι πέρα από ένα "ιδεολογικό" κόλλημα μερικών ανθρώπων που αντλούν επιβράβευση στο "σωστό" προφίλ τους μέσω αυτών των δήθεν ακτιβίστικων πράξεων. Απελευθερώνοντας ένα ζώο πρέπει να είναι ικανό να επιβιώσει από κάθε άποψη, τουλάχιστον όσο και κάθε όμοιό του.
Ανοίγω ένα κλουβί και φεύγει ένα πουλί, δεν σημαίνει ότι επιβιώνει ένα πουλί. Αυτό το "η φύση ξέρει" μήπως αγνοεί το "η φύση είναι σκληρή"; Θα αφήνατε ένα "βουτυρόπαιδο" να επιβιώσει με την συνδρομή της πάνσοφης φύσης στον Αμαζόνιο έτσι μόνο κι απροστάτευτο;
Περιμένω και εγώ με μεγάλο ενδιαφέρον την απάντηση των επιστημόνων στο σχετικό μας ερώτημα μέσω του Γιάννη @misalouris, που θέλω να του πω και ένα μπράβο για την επίμονη ενασχόληση με το θέμα.
Όσοι και όποιοι ενδιαφερόμαστε για την προστασία της άγριας πανίδας πρέπει να ασχοληθούμε με την πρόληψη. Ενημερωτικά, επιμορφωτικά, κατασταλτικά. Όλα τ' άλλα είναι, έτσι για κουβέντα.
 
Έγιναν δύο οι ''επαναστάτες'' κατά της απελευθέρωσης (χωρίς κανόνες).
Αν όμως ήταν έτσι, τα δασαρχεία όοοταν αποφασίζουν να κάνουν έφοδο στο Σχιστό, γιατί προχωράνε αμέσως σε απελευθερώσεις πουλιών στο φυσικό περιβάλλον;... Τα στέλνουν εσκεμμένα στο θάνατο;
Γιατί η ΑΝΙΜΑ στις απελευθερώσεις αναφέρει κατά λέξη :
Όσο κρατά η καλοκαιρία και η μετανάστευση δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη, είναι ευκαιρία για απελευθερώσεις μεταναστευτικών-αλλά και άλλων πουλιών.
Απελευθερώσεις φθινοπωρινές - Το blog της ΑΝΙΜΑ - ΑΝΙΜΑ :: Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής
 
Τι εννοείς Νίκο; Ότι η ΑΝΙΜΑ προχωράει σε μη μελετημένες απελευθερώσεις; Δεν το νομίζω. Για το δασαρχείο δεν θα χρησιμοποιούσα την λέξη εσκεμμένα αλλά μπορεί να είναι μη μελετημένες, γραφιοκρατικές κτλ.
Πάντως επαναστάτρια δεν είμαι και δη του είδους αυτού. Απλά θέλω να είμαι σίγουρη για ό,τι κάνω όταν αυτό αφορά ζωή μια και είναι αναντικατάστατη και ανεπανάληπτη.
 
Καμμία μομφή για κανέναν δεν είχε το μνμ μου Μαρία.
Η ΑΝΙΜΑ αναφέρει :

Οι φίλοι και συνεργάτες της ΑΝΙΜΑ πολύ πρόθυμα συνδυάζουν εξόρμηση στη φύση με απελευθέρωση πουλιών, σκαντζοχοίρων, χελωνών. Ανάμεσα στα ζώα που επιστρέφουν στο φυσικό τους περιβάλλον, οι τελευταίες σταχτάρες της χρονιάς, ορτύκια που έχασαν τον δρόμο και βρέθηκαν σε γειτονιές της πόλης, ερωδιοί, κίσσες, κουκουβάγιες και πολλά μικρόπουλα από κατασχέσεις που διενεργεί η ομοσπονδιακή θηροφυλακή και φιλοξενούνται για λίγες μέρες στο Σταθμό.

 
Δεν αμφισβητούνται αυτά, είναι γνωστά σε όλους μας.
Εδώ συζητούμε για πουλιά που ή αρπάχτηκαν νεοσσοί από την φωλιά με μηδενική εκπαίδευση από τους γονείς ή με πολυετή εγκλεισμό στο κλουβί που έχουν ιδρυματοποιηθεί.
Το ίδιο είναι να κατάσχεις μια φουρνιά φρεσκοπιασμένα πουλιά και να τα ξαναφήσεις και το ίδιο τον απαίδευτο νεοσσό που έγινε 3 ετών στο κλουβί;
Γι' αυτό λέω χρειάζεται σχολαστική συζήτηση πριν παρθούν τέτοιες αποφάσεις.
 
Kαι για να προχωρήσω τη σκέψη μου...
1. Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.
2. Η απελευθέρωση στο σωστό χρόνο (εποχή) και σωστό μέρος, προσφέρει στο πουλί τις απαραίτητες χρονικές και οργανικές δυνατότητες προσαρμογής.
3. Η καρδερίνα και τα άλλα αγριοπούλια, στη φύση τρώνε 100-150 διαφορετικά είδη φυτών και καρπών. Στο ''εκτροφείο'' ένα μείγμα λίγων ξηρών σπόρων που εμείς τους προσφέρουμε, που δεν είναι σίγουρο ότι καλύπτει τις καθημερινές τους ανάγκες.
Πολλά από τα φυτά στη φύση, περιέχουν αντιοξειδωτικές, αντιμικροβιακές, βακτηριοκτόνες ουσίες, βιταμίνες και ιχνοστοιχεία σε μεγάλες συγκεντρώσεις.. Αντίθετα από τους πολυκαιρισμένους ξηρούς σπόρους.
4. Το ''άγριο'' στα γονίδια, δεν αφαιρείται-εξαλείφεται με τον εγκλωβισμό και την αιχμαλωσία λίγων μηνών, χρόνων η μιας γενιάς.
Έχω εξωτερική κλούβα 2χ2 ..Αν βγάλω πουλί από κει και το τοποθετήσω σε κλουβί, χτυπιέται σαν άγριο... Πόσω μάλλον όταν το έχει στα γονίδια του.
5. Τα πουλιά αυτά δεν είναι από άλλη ήπειρο η από άλλο κλίμα, βιότοπο. Όταν ζουν και αναπτύσσονται ξενικά είδη (όπως τα διάφορα παπαγαλοειδή) σε πολλές περιοχές των μεγαλουπόλεων, τότε γιατί να μην μπορούν να ενσωματωθούν τα δικά μας ιθαγενή στο φυσικό περιβάλλον;
 
Ως μάνα, γυναίκα και παιδιόθεν φιλόζωη που έχω μεγαλώσει αρκετά νεογέννητα κάθε είδους με μπιμπερό, είμαι άκρως επιφυλακτική στις άναρχες και επιπόλαιες απελευθερώσεις. Πιστεύω δεν εξυπηρετούν κάτι πέρα από ένα "ιδεολογικό" κόλλημα μερικών ανθρώπων που αντλούν επιβράβευση στο "σωστό" προφίλ τους μέσω αυτών των δήθεν ακτιβίστικων πράξεων. Απελευθερώνοντας ένα ζώο πρέπει να είναι ικανό να επιβιώσει από κάθε άποψη, τουλάχιστον όσο και κάθε όμοιό του.
Ανοίγω ένα κλουβί και φεύγει ένα πουλί, δεν σημαίνει ότι επιβιώνει ένα πουλί. Αυτό το "η φύση ξέρει" μήπως αγνοεί το "η φύση είναι σκληρή"; Θα αφήνατε ένα "βουτυρόπαιδο" να επιβιώσει με την συνδρομή της πάνσοφης φύσης στον Αμαζόνιο έτσι μόνο κι απροστάτευτο;
Περιμένω και εγώ με μεγάλο ενδιαφέρον την απάντηση των επιστημόνων στο σχετικό μας ερώτημα μέσω του Γιάννη @misalouris, που θέλω να του πω και ένα μπράβο για την επίμονη ενασχόληση με το θέμα.
Όσοι και όποιοι ενδιαφερόμαστε για την προστασία της άγριας πανίδας πρέπει να ασχοληθούμε με την πρόληψη. Ενημερωτικά, επιμορφωτικά, κατασταλτικά. Όλα τ' άλλα είναι, έτσι για κουβέντα.

Μαρία πολύ σοβαρή η ανησυχία σου. Αυτό το ζήτημα μας έχει απασχολήσει πολύ και θα μας απασχολεί για πάντα.
Μέχρι στιγμής δεν έχει πέσει στην αντιληψη μου κάποιος που να έχει προτείνει επιπόλαια απελευθέρωση. Τέθηκαν από τα μέλη του φόρουμ κάποιες πολύ σημαντικές προϋποθέσεις όπως η καλή υγεία και ο τόπος.
Φυσικά εκτός απο αυτά (και ανάλογα την περίπτωση) θα μπορούσε κάποιος να κάνει περισσότερα, να το δυναμώσει με διατροφή και άσκηση σε μεγάλη κλούβα πτήσης, να το ξαναεισάγει στα ντόπια φυτά (συλλογή σπόρων απο την φύση) κτλπ.
Υπάρχει όμως και ο χρόνος που πάντα τρέχει αντίθετα. Όσο το άγριο ωδικό μένει στο κλουβί τόσο χάνει το παιγνίδι.

Οι εθελοντικές οργανώσεις (έχω σχηματίσει την εντύπωση) απελευθερώνουν γρήγορα τα μικρά ωδικά ιθαγενή όπως η καρδερίνα. Κρατάνε αυτά που δεν μπορούν να πετάξουν για αργότερα. Μεγάλα πτηνά, αρπαχτικά ή άλλα, χρειάζονται πλάνο και παίρνει περισσότερο χρόνο.

Όταν απελευθερώνουμε ένα αγριόπουλο φυσικά υπάρχει και η πιθανότητα να μην τα καταφέρει αλλά αυτό ισχύει για όλα εκεί έξω. Δεν πεθαίνουν απο γηρατειά.
 
Ναι μωρέ.. Διάλογο κάνουμε.. Είναι υγιές να εκφράζονται διάφορες απόψεις. Είναι εξάλλου ένα θέμα που μας απασχολεί συχνά, με πολλές προεκτάσεις.
Απλά προσωπικά δεν θα ήθελα να γίνει άλλοθι σε όσους θα το χρησιμοποιήσουν σαν δικαιολογία... Π.χ. ''δεν θα ζήσει εκεί έξω ''στη ζούγκλα'', οπότε συνεχίζω να το κατέχω- φυλακίζω παράνομα.. Και γι αυτό το λόγο και όποιο άλλο πιάσω, αγοράσω, είναι καλύτερα να το κρατήσω, αφού το φροντίζω''...
 
Μα φυσικά, εξάλλου γι αυτό ο προβληματισμός του θεματοθέτη ήταν αξιόλογος και γόνιμος και μας έδωσε έδαφος συζήτησης.
 
Θε
Αν είναι να το κάνει Μαραθώνα, να κανονίσουμε συνάντηση στη λίμνη. Να πιούμε καφέ και να το χαζέψουμε όλοι μαζί.
Λοιπόν σε αναμονή όπως λέει ο misaloyris και αν βγει απελευθέρωση θα την κάνουμε στον Μαραθώνα με καφέ κάποια Κυριακή να γνωριστούμε κι όλας
 
Τ'άκουσες misalourtis;.. Σε βλέπω να ανεβαίνεις στα λημέρια μας.
 
Η ΑΝΙΜΑ αναφέρει :
Οι φίλοι και συνεργάτες της ΑΝΙΜΑ πολύ πρόθυμα συνδυάζουν εξόρμηση στη φύση με απελευθέρωση πουλιών, σκαντζοχοίρων, χελωνών. Ανάμεσα στα ζώα που επιστρέφουν στο φυσικό τους περιβάλλον, οι τελευταίες σταχτάρες της χρονιάς, ορτύκια που έχασαν τον δρόμο και βρέθηκαν σε γειτονιές της πόλης, ερωδιοί, κίσσες, κουκουβάγιες και πολλά μικρόπουλα από κατασχέσεις που διενεργεί η ομοσπονδιακή θηροφυλακή και φιλοξενούνται για λίγες μέρες στο Σταθμό.

Οι άμεσες απελευθερώσεις των πτηνών που γίνεται στα κατασχεθέντα μικρά ωδικά ιθαγενή πτηνά δεν είναι απαραίτητα και ότι καλύτερο θα μπορούσε να συμβεί σ' αυτά, αλλά σίγουρα καλύτερο από το να παραμένουν αιχμαλωτισμένα σε συνθήκες εξαιρετικά "κακές". Θέλω να πιστεύω πως τα πτηνά στη ολιγοήμερη παραμονή τους στο κέντρο, δέχονται την αγωγή που θα τα στείλει "καθαρά" πίσω στη φύση και όχι ως μικροβιακούς σάκους που θα μεταφέρουν ασθένειες στα ελεύθερα πτηνά που δεν έχουν δημιουργήσει αντισώματα για να τις αντιμετωπίσουν.
Φυσικά τα παραπάνω είναι ενήλικα ή σχεδόν ενήλικα πτηνά που πολύ γρήγορα θα διεκδικήσουν τη θέση τους στο οικοσύστημα μια και σχετικά πρόσφατα αφαιρέθηκαν από αυτό. Ξέρουν που και πως να τραφούν, ξέρουν πως να προφυλακτούν και κυρίως ξέρουν πως αυτό το δίποδο απέναντί τους είναι ο κυριότερος εχθρός τους.
Αντίθετα τα επί μεγάλης χρονικής διάρκειας αιχμάλωτα στα κλουβιά πτηνά και κυρίως τα άτομα που αφαιρέθηκαν από τις φωλιές τους σε βρεφική ηλικία, χρειάζονται μεγαλύτερο χρόνο προσαρμογής και μάλιστα σταδιακής.
Πρώτα πρέπει να μάθουν ή στην καλύτερη να θυμηθούν εχθρούς, ενδιαιτήματα και κυρίως που και πως θα βρουν νερό.
Άσε που πρέπει να ξεχάσουν πως αυτός που τους τάϊζε τόσα χρόνια δεν ανήκει στους φίλους...
 
Back
Top