Ασθένειες Βρήκα όλα μου τα καναρινάκια πεθαμένα, εκτός απο 4

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Μολις γυρισα απο τις καλοκαιρινες διακοπες και βρηκα ολα μου τα καναρινακια πεθαμενα, εκτος απο 4.
Πρωτη φορα ανεθεσα σε μια γνωστη να τα προσεχει κατα την απουσια μου, ελειπα δυο βδομαδες.
Οι ποτιστρες σχεδον αδειες και οι ταιστρες αδειες εντελως.
Εζησαν δυο αρσενικοι οι οποιοι βρισκοταν σε δικες τους ζευγαρωστρες ο καθενας, με 4 ταιστρες και 2 ποτιστρες στο καθε κλουβι οποτε κατι βρηκαν να φανε..
Επισης βρηκα ζωντανες 2 θηλυκες μεσα απο μια κλουβα οπου ειχα αλλα 5 πουλακια.
Τις βρηκα φουσκωμενες χαλια, αμεσως γεμισα την ταιστρα και επεσαν με τα μουτρα.
Εδωσα ηλεκτολυτες και στις 2.
Η μια ειναι καλα.
Για την αλλη χρειαζομαι βοηθεια.
Ειναι τρομερα αδυνατισμενη και αδυναμη.
Την πηρα αρχικα και την εβαλα σε δικια της ζευγαρωστρα αλλα καθοταν κατω και αδυνατουσε να πεταξει μεχρι την πατηθρα.
Ετσι την εβαλα σε μικρο κλουβακι, μεσα στο σπιτι σε ηρεμο σημειο.
Εβαλα νερο και σπορους κατω σε δυο μπολακια και μια πατηθρα ψηλα.
Μετα απο λιγη ωρα ανεβηκε στην πατηθρα και κουρνιασε.
Τωρα κοιμαται εκει.
Εκανα καλα;
Τι αλλο μπορω να κανω για να την σωσω;

Τα αλλα πουλακια θα χρειαστουν καποια βιταμινη για να επανελθει ο οργανισμος;Ηλεκτρολυτες για καποιες μερες ισως;
Τα πουλακια τα αφησα υγιεστατα, μεσα σε αυτες τις 15 μερες δεν ξερω ποσες φορες πατησε η κοπελα στο σπιτι για να τα δει, παντως εμειναν σιγουρα χωρις τροφη και καποια και χωρις νερο για μερες..
Και υποτιθεται θα περνουσε να αλλαξει νερο και φαγητο καθημερινα, ετσι ειχαμε συμφωνησει.. Δεν σηκωνει και το τηλεφωνο κιολας, δεν εχω καταφερει να επικοινωνησω μαζι της.
Δεν το πιστευω οτι μου συνεβει αυτο..
Παρακαλω βοηθηστε με να σωσω τα 4 καναρινακια που απεμειναν
 
Ήμαρτον,τί αναισθησία. Ειρήνη είναι απαίσιο αυτό που συνέβη, λυπάμαι...
Ίσως να τα κράταγες λίγο ακόμα ξύπνια, τουλάχιστον να μείνουν δυνατά για το βράδυ;
Έυχομαι όλα να πάνε καλά και να βρεθεί ο τρόπος να τα βοηθήσεις.
 
Αν είναι δυνατόν τι σου έκανε... Ηρέμησε Ειρήνη μου, όλα καλά τα έκανες. Δίνε ηλεκτρολύτες και μην τα μπουκώνεις με διάφορα ξαφνικά, να αρχίσουν να τρώνε δυο τρεις μέρες, να αναλάβουν δυνάμεις και μετά σιγά-σιγά, ξεκινάς χορταρικά, γλυστρίδα κυρίως, κυγοτροφή και τα σπόρια τους. Μην τα βγάζεις έξω στην ζέστη αλλά και κράτα τα μακριά από ρεύματα γιατί έχουν κακουχία τώρα.
Πω πω, δεν το πιστεύω αυτό που διάβασα.
Πόσα πουλάκια έχασες;
Τα παπαγαλάκια τα είχες μαζί σου;
 
Σας ευχαριστω πολυ παιδια..
Εχασα 15 πουλακια.
Τα παπαγαλακια τα χα μαζι μου ευτυχως..
Κοιμουνται ολα τους τωρα, να τα ξυπνησω;
Να δωσω ηλεκτρολυτες τωρα;
Εδωσα πριν καμια ωριτσα ξανα.
 
Κοιμουνται ολα τους τωρα, να τα ξυπνησω;
Να δωσω ηλεκτρολυτες τωρα;
Εδωσα πριν καμια ωριτσα ξανα.
Θα έλεγα όχι, να μην τα ξυπνήσεις, ο ύπνος ωφελεί. Άφησέ τα, πέρασαν μεγάλη αγωνία. Αύριο πάλι και μην τα πολυπιάνεις τώρα που είναι τόσο αδύναμα.
Περίμενε και τα παιδιά των καναρινιών να σου πουν καλύτερα.
Τόσες ζωούλες πφφφφ την αθεόφοβη την κοπέλα ☹
 
Τόσες ζωούλες πφφφφ την αθεόφοβη την κοπέλα ☹
.

Αστα Μαρια μου, αναμεσα σε αυτα ηταν πουλακια που ειχα απο μικρη, αλλα και φετινα πουλακια που περιμενα με μεγαλη αγωνια να δω τι φυλου ειναι..
Κριμα πολυ κριμα, τοσο καιρο φροντιζα καθημερινα να ζουνε βασιλικα και να ειναι ευτυχισμενα, και μεσα σε μερικες μερες πανε τα πουλακια μου..
 
Τώρα ότι και να σου πούμε κοριτσάκι μου η θλίψη είναι μεγάλη και έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν υπάρχουν λόγια ούτε για την στεναχώρια σου, ούτε για την απονιά αυτής της κοπέλας, πως το άντεξε η καρδιά της; Απίστευτο.
 
Τι να σχολιάσει κανείς;
Απόλυτη αναισθησία από τη γνωστή σου.
Κακή επιλογή τελικά.
Καμιά υπευθυνότητα, καμιά ευθιξία, καμιά τύψη από μέρους της...
Τι να πω;
Λυπάμαι για τις απώλειες.
Σιγά σιγά με τις τροφές για λίγες μέρες.
 
Τους ηλεκτρολύτες να τους συνεχίσεις για τουλάχιστον δέκα μέρες. Τις πρώτες δύο τρεις μέρες είναι καλό να τους βάζεις και λίγη γλυκόζη στο νερό. Ηλεκτρολύτες ποιους έχεις δώσει;

Έχεις προσέξει εάν μπορούν να φάνε σπόρους; Ετοίμασε τους κανένα αυγό καλά βρασμένο και δώσε τους τον κρόκο. Αν δεν μπορούν να τσιμπήσουν καθόλου, κάνε τον κρόκο κρέμα και τάισε τα εσύ. Στην κρέμα να βάλεις για λίγο μέλι και αν χρειαστεί να γίνει πιο υγρή, να βάλεις πολύ λίγο νεράκι από το διάλυμα με τους ηλεκτρολύτες.
 
Και να πω οτι εμενε και μακρια... Διπλα εμενεκαι ερχοταν και τακτικα στην πολυκατοικια μας, καθαριζε την οικοδομη.
Και μια μερα πριν φυγω την καλεσα σπιτι και της εξηγουσα επι μια ωρα πως μπαινει η ταδε ταιστρα, η ποτιστρα κλπ..
Της τονισα εκατο φορες οτι θελω για να ειμαι ησυχη να περναει καθημερινα..
Και εννοειται με αμοιβη ολο αυτο και μαλιστα αρκετα χρηματα!

Τους ηλεκτρολύτες να τους συνεχίσεις για τουλάχιστον δέκα μέρες. Τις πρώτες δύο τρεις μέρες είναι καλό να τους βάζεις και λίγη γλυκόζη στο νερό. Ηλεκτρολύτες ποιους έχεις δώσει;

Έχεις προσέξει εάν μπορούν να φάνε σπόρους; Ετοίμασε τους κανένα αυγό καλά βρασμένο και δώσε τους τον κρόκο. Αν δεν μπορούν να τσιμπήσουν καθόλου, κάνε τον κρόκο κρέμα και τάισε τα εσύ. Στην κρέμα να βάλεις για λίγο μέλι και αν χρειαστεί να γίνει πιο υγρή, να βάλεις πολύ λίγο νεράκι από το διάλυμα με τους ηλεκτρολύτες.


Ηλεκτρολυτες almora plus..

Εφαγαν σπορους ναι κανονικα, ακομα και το πιο αδυναμο πουλακι εφαγε κι αυτο.
Η μικρουλα αυτη τωρα εχει ανεβει κανονικα στην πατηθρα ψηλα και κοιμαται εκει..
Να υποθεσω ειναι καλο σημαδι αυτο;
Δεν θελω να την χασω κι αυτην☹
 
Αύριο με το καλό ίσως να πρέπει να αλλάξεις σε καθαρό κλουβί και την άλλη κανάρα.
 
Αύριο με το καλό ίσως να πρέπει να αλλάξεις σε καθαρό κλουβί και στην άλλη κανάρα.

Επλυνα ολα τα κλουβια πολυ καλα με καυτο νερο..
Ποιος ξερει ποσες μερες ειχε αφησει η αλλη νεκρα πουλακια μεσα, μεστη ζεστη...
 
Κρίμα, κρίμα κρίμα! Λυπάμαι πολύ για τις απώλειές σου Ειρήνη. Με γύρισαν τα μυαλά με την ανευθυνότητα της "γνωστής" σου! Με συγχωρείτε για την έκφραση αλλά η κοπέλα είναι "βασιστήκαμε στον κώλο μας και χεστήκαμε πατόκορφα!" Αφού δεν μπορείς κυρά μου τι αναλαμβάνεις; Δεν έχω τις γνώσεις να σε συμβουλεύω, αλλά εύχομαι να πάνε όλα καλά με αυτά που σώθηκαν, και θα πάνε γιατί έδειξαν ότι είναι survivor!
 
Ηλεκτρολυτες almora plus..
ΟΚ, έχει και δεξτρόζη αυτό.

Εφαγαν σπορους ναι κανονικα, ακομα και το πιο αδυναμο πουλακι εφαγε κι αυτο.
Ωραία. Αν έχεις τη δυνατότητα, ενίσχυσε το μείγμα των σπόρων με καναβούρι και νίζερ. Να μην ξεχάσεις το αυγό. Βάλε το ολόκληρο σε αυτά, θα διαλέξουν μόνα τους ότι χρειάζονται.

Να υποθεσω ειναι καλο σημαδι αυτο;
Είναι. Το πρωί νωρίς όμως να φροντίσεις να φάει. Ακόμη και τα λεπτά έχουν σημασία σε αυτή την περίπτωση.

Εκεί που τα έχεις, φρόντισε να μην κάνει καθόλου ρεύμα. Επίσης, όσο υψηλότερη θερμοκρασία, τόσο καλύτερα.
 
Επλυνα ολα τα κλουβια πολυ καλα με καυτο νερο..
Αρα τα βρήκες το απόγευμα, είχαν δηλαδή 2-3 ώρες στην διάθεσή τους να φάνε;
Μιλάμε για εσωτερική εκτροφή; Αν τα είχες μέσα στο σπίτι και άδειασαν οι ποτίστρες μπορεί και να μην πήγε καθόλου να τα δεί.
 
Και μια φορα την βδομαδα να περασε απο εκει θα ζουσανε. Αυτη προφανος δεν πηγε. Τι απαισιοι ανθρωποι υπαρχουν. Το να εισαι υπευθυνος ανθρωπος στις μερες μας ειναι χαρισμα. Το να αγαπας τα ζωα ειναι κατι παραπανω απο χαρισμα. Λυπαμαι πολυ για τις απωλειες σου. Για το απαισιο θεαμα. Να ξερεις πως πεθαναν ετσι αδικα. Κανε οτι μπορεις για να ζησουν τα υπολοιπα και την επομενη φορα βαλε ενα δικο σου ανθρωπο. Ενα ανθρωπο που αγαπα τα ζωα και θα τα σεβεται.
 
Αρα τα βρήκες το απόγευμα, είχαν δηλαδή 2-3 ώρες στην διάθεσή τους να φάνε;
Μιλάμε για εσωτερική εκτροφή; Αν τα είχες μέσα στο σπίτι και άδειασαν οι ποτίστρες μπορεί και να μην πήγε καθόλου να τα δεί.


Κατα τις εννια γυρισα και τα βρηκα.
Αρχισα κατευθειαν να πλενω κλουβια, να αλλαζω τροφες και τετοια.
Εχουν κοιμηθει εδω και κανα μισαωρο.
Προλαβαν δηλαδη να φανε..
Εξω τα ειχα τα πουλια, μεσα μετεφερα μονο την μια θηλυκια που ειναι στην χειροτερη κατασταση.
Θεωρω νερο αλλαξε και μαλιστα προσφατα, γιατι τωρα το καλοκαιρι στις κλουβες ειδικα τις ποτιστρες τις αδειαζουν μεσα σε μια μερα για την πλακα τους.
Αυτο με φρικαρει περισσοτερο, οτι ισως ηρθε, τα ειδε ολα τεζα κατω, και απλα εβαλε λιγο νερο κι εφυγε, και τωρα εξαφανιστηκε κιολας,την ψαχνουμε στα τηλεφωνα.

Και μια φορα την βδομαδα να περασε απο εκει θα ζουσανε. Αυτη προφανος δεν πηγε. Τι απαισιοι ανθρωποι υπαρχουν. Το να εισαι υπευθυνος ανθρωπος στις μερες μας ειναι χαρισμα. Το να αγαπας τα ζωα ειναι κατι παραπανω απο χαρισμα. Λυπαμαι πολυ για τις απωλειες σου. Για το απαισιο θεαμα. Να ξερεις πως πεθαναν ετσι αδικα. Κανε οτι μπορεις για να ζησουν τα υπολοιπα και την επομενη φορα βαλε ενα δικο σου ανθρωπο. Ενα ανθρωπο που αγαπα τα ζωα και θα τα σεβεται.


Απαισιο θεαμα πραγματικακαι δυστυχως θα μου μεινει αξεχαστο.
Καθε φορα αναθετω σε καποιον συγγενη να τα προσεξει, αυτη τη φορα δεν ηταν καποιος διαθεσιμος κι εγινε το κακο...
 
Πρέπει να αλλάξετε και κλειδαριές όπως καταλαβαίνεις.
Ωχ ναι εχεις δικιο Μαρια μου, πανω στην ταραχη μου σημερα δε το σκεφτηκα αυτο...
Απο τετοιο ανθρωπο ολα τα περιμενω.
 
Back
Top