Ασθένειες Βρήκα όλα μου τα καναρινάκια πεθαμένα, εκτός απο 4

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ειρήνη μου κατανοώ απόλυτα☹ την θλίψη σου και ειλικρινά εύχομαι ολόψυχα αυτά που σώθηκαν να αναρρώσουν πλήρως. Όσον αφορά στην γνωστή σου... 🤬😡!



Σε ευχαριστω πολυ.. Κι εγω αυτο ευχομαι, να ξημερωσει καταρχας αυριο και να τα βρω ολα καλα... Να καταφερει να βγαλει το βραδυ η θηλυκια που ειναι στην πιο κρισιμη κατασταση.. Κι απο αυριο θα τα φτιαξουμε ολα..
 
Οχι πως εχει σημασια πλεον αυτο που θα σου πω. Επομενη φορα που θα λειπεις πολλες μερες και δεν εχει καποιο δικο σου να πηγαινει καθε μερα. Να βαζειςτα καναρινια σε πιο πολλα κλουβια και πολλες ποτιστρες. Ετσι ωστε αν κλεισει η μια απο φαγητο ή αδειασει να υπαρχουν κι αλλες. Και να υπολογισεις ποσες μερες αντεχει η τροφη. Θα ερχεται ο συγγενεις σου μια με μια ή καθε δυο μερες να κανει ελεγχω και να βαζει τροφη και νερο. Εγω εχω βαλει camera, που αγορασα απο το internet, στον χωρο και βλεπω με το κινητο οπου και αν βρισκομαι.
 
Λυπάμαι πραγματικά. Εύχομαι να ξεπεραστούν τα προβλήματα που έχουνε προκύψει.Από περιέργεια η φίλη σου πόσο χρονών είναι; Παρακαλώ μη παρεξηγηθείτε μερικές αλλά αν το είχες αναθέσει σε άντρα δύσκολο να τα είχε αμελήσει τόσο (εκτός και αν ήτανε παλιός 'πουλάς' που μάλλον μαντάρα θα τα έκανε και αυτός)... Πλάκα κάνω να γελάσουμε λίγο γιατί αν το σκεφτείς προκαλεί θλίψη η δίψα και η ασιτία στα πουλάκια. Κρίμα και άδικο απλά.
 
Λυπάμαι πραγματικά. Εύχομαι να ξεπεραστούν τα προβλήματα που έχουνε προκύψει.Από περιέργεια η φίλη σου πόσο χρονών είναι; Παρακαλώ μη παρεξηγηθείτε μερικές αλλά αν το είχες αναθέσει σε άντρα δύσκολο να τα είχε αμελήσει τόσο (εκτός και αν ήτανε παλιός 'πουλάς' που μάλλον μαντάρα θα τα έκανε και αυτός)... Πλάκα κάνω να γελάσουμε λίγο γιατί αν το σκεφτείς προκαλεί θλίψη η δίψα και η ασιτία στα πουλάκια. Κρίμα και άδικο απλά.



Σε ευχαριστω πολυ, μακαρι!
Δεν ειναι φιλη μου, γνωστη μου ειναι επειδη καθαριζει την οικοδομη μας, δεν εχουμε τοση οικειοτητα ωστε να γνωριζω ακριβη ηλικεια, γυρω στα 40 υποθετω!
Για τους αντρες..συμφωνω! 😛Ο μπαμπας μου μια χαρα τα προσεχε παντα! 🙄
 
Δεν μπορώ να πιστέψω τι διαβάζω.
Φαντάζομαι την φρίκη που θα έπαθες όταν πηγες χαρούμενη να δεις τι κάνουν τα καναρινακια σου.
Πραγματικά έχω πάθει σοκ.
Δεν γίνεται να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι.
Ακόμα και να μην αγαπάει τα ζώα ας έλεγε ότι δεν θέλει να τα αναλαβει, ή ας το έκανε τυπικά μόνο και μόνο για να πάρει τα λεφτά της.
Όχι όμως να αφήσει τόσες ψυχές έτσι...

Τι να πω Ειρήνη μου υπομονή και κουράγιο.
Πολύ στενοχωρηθηκα με την ιστορία σου.
Καλή δύναμη και εύχομαι του χρόνου να έχεις νέα γερά πουλάκια από τις καινούριες γεννες.
Ελπίζω τα 4 που έμειναν να είναι τα τυχερά και να τα καταφέρουν.

Περιμένουμε νέα αύριο κυρίως για την θηλυκιά.
 
Λυπάμαι για την απώλεια σου. Θεωρώ ότι μάλλον η γυναίκα αυτή έφυγε και δεν σε ειδοποίησε. Αλλά έχω μια νοσηρή περιέργεια να ακούσω τι θα σου πει, όποτε όταν και αν τη δεις σε παρακαλώ πες μας και αυτό.
Ελπίζω τα υπόλοιπα πουλάκια να αναλάβουν.
 
Σε έναν πολύ μικρότερο βαθμό σε καταλαβαίνω.. Κάθε καλοκαίρι για 3-4 εβδομάδες (τον Αύγουστο πάντα) φεύγαμε οικογενειακώς και πηγαίναμε στο νησί, οπότε ένας πολύ καλός μας φίλος αναλάμβανε τα καναρίνια μου. Ξέρω ότι πήγαινε αλλά ποτέ δεν έκανε κάτι για την καθαριότητα. Άλλαζε φαγητά και νερό όπως όπως μου έλεγε μιας χαρά είναι τα καναρίνια σου και έφευγε. Όταν εγώ επέστρεφα όμως τουλάχιστον 1-2 ήταν άρρωστα ή καταβεβλημένα και φυσικά όλα τα κλουβιά μες τη βρώμα... Και καθόμουν μετά εγώ να τα κάνω καλά και να τα ταίζω στο χέρι με κρέμα... Φέτος έμεινα Αθήνα και όσες μέρες πήγα διακοπές με φίλους μου, ανέλαβαν οι γονείς μου (και ειδικά ο πατέρας μου) και όντως τα βρήκα και τις 2 φορές σε εξαιρετική κατάσταση!

Αλλά το δικό σου περιστατικό ήταν τόσο στενάχωρο.. ☹ Λυπάμαι πολύ! Έπρεπε να το είχες πει στο φόρουμ και κάποιος θα βρισκόταν να τα κρατήσει! Ή θα τα μοιράζαμε! Εγώ με πολλή χαρά να έπαιρνα μερικά ή και όλα τους να τα φροντίζω! Αλλά που να ξέρεις πόσο αφερέγγυα ήταν αυτή η απαράδεκτη γυναίκα... Τα λεφτά τα πήρε πριν φύγεις;

Νομίζω πως οι συμβουλές που δόθηκαν ήταν όλες σωστές! Θα πρέπει να παρατηρείς πόσο και αν τρώει το κάθε ένα και αν δεις πως κάποιο υποσιτίζεται (αφού έχεις δώσει και σπόρους και βραστό αυγό και πάλι δεν τρώει) τότε πιάστο και τάιζε το με σύριγγα με κρέμα νεοσσών αν έχεις. Αν κάθε μέρα τρώει 3-5 ml θα δεις πως θα παχύνει μέσα σε λίγες μέρες! Εγώ έτσι έσωσα 2 θηλυκές μου τότε που είχα βρει σε κακά χάλια μετά τις διακοπές.

Πάντως πιστεύω πως και να πήγαινε αυτή να τα φροντίζει δε θα έπρεπε να τα έχεις έξω με τόση ζέστη... ααχχ και να το ήξερα θα σου έλεγα να τα φέρεις σε μένα να κάνουν διακοπές.. Πολύ έχω στεναχωρεθεί... ☹
 
Σας ευχαριστω παιδια... Κι εγω εχω μεγαλη περιεργεια να ακουσω τι θα πει για να δικαιολογηθει, γιατι αυτο θα προσπαθησει να κανει..
Αλικη μου τα χει παρει τα λεφτα ναι..

Πηγα και ειδα τα πουλακια πριν λιγο και ειναι ολα τους καλα, ακομα και η θηλυκια.
Την βρηκα πανω στην πατηθρα αρκετα ευδιαθετη θα ελεγα. Να την αφησω στο κλουβακι αυτο λιγο ακομα για να την παρακολουθω ή να την επιστρεψω στο μεγαλο;
Να τους βαλω να κανουν μπανακι σημερα, θα βοηθησει ή δεν κανει;
 
Αλικη μου τα χει παρει τα λεφτα ναι..
Τι να πω.. Ντροπή και αίσχος! Για πολύ ξύλο! Λοιπόν την επόμενη φορά θα το πεις σε μένα!

Πηγα και ειδα τα πουλακια πριν λιγο και ειναι ολα τους καλα, ακομα και η θηλυκια.
Την βρηκα πανω στην πατηθρα αρκετα ευδιαθετη θα ελεγα. Να την αφησω στο κλουβακι αυτο λιγο ακομα για να την παρακολουθω ή να την επιστρεψω στο μεγαλο;
Καλό θα ήταν μέχρι να συνέλθουν εντελώς να έχεις το καθένα στο δικό του κλουβί για να παρακολουθείς το καθένα ξεχωριστά. Πόσο και αν τρώει κτλ κτλ.. ίσως κάποιο να είναι πιο καλά απ το άλλο και να χρειάζονται και διαφορετική διατροφή οπότε ξεχωριστά προς το παρόν!

Να τους βαλω να κανουν μπανακι σημερα, θα βοηθησει ή δεν κανει;
Βάλτους αμέ! Και αν κάνουν δείχνει πως είναι πολύ καλύτερα!

Ειρήνη μου ποια πουλάκια σου έμειναν; Απ τα ζευγάρια που έβαλες φέτος; Κάποιο μικρό που έβγαλες;
 
Ειναι το καθενα σε ξεχωριστο κλουβι ετσι κι αλλιως, σε μεγαλη ζευγαρωστρα το καθε πουλακι.
Και θα ειναι.
4 πουλια απ τα 19 μου εμειναν,τοσα κλουβια ειχα, οποτε απο δω και περα το καθενα θα εχει τη δικη του ζευγαρωστρα.
Που οι αρσενικοι παντα την ειχαν αλλωστε.
Απλα την θηλυκια την μετεφερα σε μικρο κλουβακι με νερο και φαγητο σε μπολακια χαμηλα γιατι οταν την βρηκα χθες αδυνατουσε να πεταξει στην πατηθρα..


Μου εμεινε μια θηλυκια γκλοστερινα 4 ετων, ενας αρσενικος 3 ετων και ο γιος του απο γεννα του 15, και μια θηλυκια που αγορασα φετος τον Οκτωβρη.
Τα χασα ολα τα φετινα μικρα..
 
Απλα την θηλυκια την μετεφερα σε μικρο κλουβακι με νερο και φαγητο σε μπολακια χαμηλα γιατι οταν την βρηκα χθες αδυνατουσε να πεταξει στην πατηθρα..
Ααα κατάλαβα! Ακόμα άστην στο μικρό κλουβάκι μην κουράζεται με το να πετάει. Μόλις δεις και είναι καλά τότε βάλτη στο μεγάλο κλουβί.

Άραγε πτερόροια έχουν περάσει;

Μου εμεινε μια θηλυκια γκλοστερινα 4 ετων, ενας αρσενικος 3 ετων και ο γιος του απο γεννα του 15, και μια θηλυκια που αγορασα φετος τον Οκτωβρη.
Τα χασα ολα τα φετινα μικρα..
Πω πωωω τραγωδία... Και ο μικρός κίτρινος λιποχρωμικός που είχες ανεβάσει μου είχε γυαλίσει... Κρίμα κρίμα... Πραγματικά Ειρήνη μου πολύ ατυχία να επιλέξεις αυτήν την απερίγραπτη γυναίκα να σου φροντίσει τα μικρά... Αλλά αν δεν έχεις άλλη επιλογή... Και να σου κάνει τέτοιο χουνέρι εσύ που τα προσέχεις σαν παιδιά σου... Και με τόση φροντίδα θα είχαν και ισχυρό ανοσοποιητικό.. Βρε παιδιά μήπως ήταν κάτι άλλο; Μήπως έγινε κάτι, κάποια ασθένεια αυτή τα βρήκε όλα νεκρά και δεν ξαναπάτησε το πόδι της; Δε ξέρω... Δεν έχουμε όλες τις πληροφορίες για να την κατηγορούμε ότι μόνο εκείνη φταίει.. Σίγουρα φταίει αλλά μήπως συνέβη και κάτι άλλο που δεν γνωρίζουμε;

Τέλος πάντων δεν σε βοηθάω με αυτά που λέω αλλά πραγματικά στεναχωρέθηκα... Τουλάχιστον τα 4 που βρήκες είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρουν!
 
Αφού ήταν άδειες ταΐστρες-ποτίστρες Αλίκη μου...
Σκέφτομαι μήπως συνέβη κάτι άλλο (ασθένεια ή να έφυγαν απ την ζέστη αν τα χτύπαγε ο ήλιος ή κάποιο αρπακτικό) πήγε αυτή να τα δει τα είδε νεκρά και δεν πήρε καν τηλέφωνο και δεν ξαναπάτησε το πόδι της... Δεν την δικαιολογώ αλλά λέω μήπως έγινε και κάτι άλλο που αγνοούμε και γι αυτό χάθηκαν έτσι άδικα... Ή μπορεί να συνέβη και κάποιο πρόβλημα υγείας σε εκείνη ή σε κάποιον δικό της άνθρωπο... Δεν την δικαιολογώ απλά μπαίνω και στην θέση της... Και κάνω υποθέσεις... ☹
 
Δεν νομιζω να ειναι κατι αλλο δυστυχως,τα αφησα ολα τους υγιεστατα.
Γυρνωντας βρηκα ταιστρες και ποτιστρες αδειες, ποσο να αντεξουν...
Και το γεγονος οτι οι 2 αρσενικοι που ειναι απολυτως καλα βρισκοταν ο καθενας στη ζευγαρωστρα του με 4 ταιστρες και 2 ποτιστρες ο καθενας, με κανει ακομα πιο σιγουρη οτι πεθαναν απο διψα και ασιτια, γιατι τα συγκεκριμενα δυο πουλακια ηταν τα μονα τα οποια ειχαν εστω και ελαχιστη τροφη στη διαθεση τους αλλα και τα μονα που επιβιωσαν μια χαρα και τα βρηκα χωρις προβλημα!
Στις ταιστρες μεσα στις κλουβες δεν υπηρχε ουτε ενα σπορακι. Ουτε 1!Γυαλιζαν οι ταιστρες😡
Ουτε ηλιος τα χτυπαγε ποτε, εχω κατεβασμενες τις τεντες...
 
Παιδιά είναι μία φρίκη. Ας δούμε όσα επιβίωσαν γιατί η φαντασία είναι λίγη της τραγωδίας αυτής...☹
 
Δεν την δικαιολογώ αλλά λέω μήπως έγινε και κάτι άλλο που αγνοούμε και γι αυτό χάθηκαν έτσι άδικα...
Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία, για κανέναν άνθρωπο (εν ζωή) που αφήνει εκτεθειμένες τις ψυχές που φροντίζει.
 
Back
Top