Ασθένειες Βραχνή φωνή σε καναρίνι

lemonhs

AEAC
Εγγραφή
15 Ιουν 2018
Μηνύματα
3
Πόλη
Σέρρες
Καλημέρα σας. Έχω ένα καναρινάκι εδώ και τρία χρόνια, να τονίσω πως δεν γνωρίζω πολλά απο καναρίνια. Μέσα στην άνοιξη το πουλάκι είχε βραχνίασει η φωνή του και ο petshopper μου έδωσε το antiasmatico σε σταγονίτσες. Από τις πρώτες ημέρες το πουλί καθάρισε η φωνή του. Μετά απο λίγο καιρό πρόσεξα πως έχει ένα συρίγμό, με δυσκολία στην αναπνοή. Του χορήγησα και πάλι antiasmatico, απο τη δεύτερη ημέρα συνήλθε, σταμάτησε να κάνει θόρυβο κατά την αναπνοή του. Σε αυτή τη φάση περνάει πτερόρροια. και παρατήρησα (εννόειται δεν κελαηδά τώρα) αλλά το τσίου που κάνει είναι βραχνό. Του χορήγησα για ακόμη μια φορά antiasmatico αλλά η βραχνάδα επιμένει. Σε γενικές γραμμές έχει κεφια τρώει παίζει αλλά παραμένει βραχνό. Τι μου προτείνετε να κάνω;Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη καθώς δεν γνωρίζω σχετικά. Ευχαριστ'ω εκ των προτέρων
 
Νομίζω πως άδικα μπήκες στη λογική φαρμάκων και αντιβιοτικών...
Η βραχνάδα θεωρώ πως προέρχεται καθαρά από την πτερόρροια που περνά το πτηνό.
Η πτερόρροια δεν έχει συνέπειες μόνο οπτικές σε ένα καναρίνι.
υπάρχουν και παράπλευρες επιπτώσεις και μια από αυτές είναι και η βραχνάδα στο πουλί.
Αν μάλιστα απουσιάζει η ασθενική συμπεριφορά όπως νωχελικότητα, αδιαθεσία, ακεφιά, και συνεχές ύπνος.. Τότε το παραπάνω μου μοιάζει σχεδόν σίγουρο.
 
Δεν υπάρχει η δυνατότητα να το δει κάποιος πτηνιατρος; Από τη στιγμή που το πρόβλημα επανέρχεται εγώ δεν θα ξαναεδινα το ίδιο φάρμακο αλλά θα απευθυνόμουν σε κάποιον ειδικό. Δυστυχώς σε πετ σοπ όση εμπειρία και να έχουν μόνο εικασίες μπορούν να κάνουν.
 
Ίσως να χρειαζόταν πρώτα κάποιο αντιβιωτικο και μετά το asminine, αν λέμε για το ίδιο φάρμακο
 
Φαντάζομαι μιλάς γι' αυτό.
Tabernil-Antiasmatico-Petshop4u-399271602.jpg

Ετσι γίνονται συνήθως όλα τα αναπνευστικά προβλήματα όταν δεν αντιμετωπίζονται ριζικά (Χρόνια). Κάθε φορά που το ανοσοποιητικό υποχωρεί κάτω απο μια στρεσογόνα πίεση, εκδηλώνονται με μεγαλύτερη ένταση και κάποια στιγμή το "φάρμακο" της περασμένης αντιμετώπισης είναι ανεπαρκές. ☹
 
Ναι ακριβώς αυτό του έδωσα. Τωρα τι μου προτείνετε να κάνω;Ευχαριστώ πραγματικά όλους για το ενδιαφέρον σας. Αγαπώ ιδιαίτερα αυτό το πλασματάκι, και προσπαθώ να κάνω ο,τι καλύτερο μπορώ. Η συμβουλέσ σας είναι πολύτιμες
 
Εγώ στη θέση σου θα φρόντιζα να έχει καθημερινά μια πλήρης διατροφή έτσι ώστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία από την πτερόρροια. Φάρμακα και συμπληρώματα διατροφής πιστεύω ότι δεν είναι απαραίτητα στα πουλιά πιο πολύ για να ηρεμήσουμε εμείς τους στα δίνουμε. :)
 
Back
Top