Ασθένειες Βραχνή φωνή, λίγο πεσμένο το ένα φτερό

Πολυξένη, αν κατάλαβα σωστά, την τελευταία ημέρα της αντιβίωσης θα ξαναπάς στον πτηνίατρο να δει το πουλάκι, έτσι δεν είναι;
Αν όντως γίνει αυτο, ρώτησε τον, εφόσον δεν μπορεί να ξέρει αν προκειται για ακάρεα στα σίγουρα, μήπως και πότε θα γίνει η επανάληψη της εφαρμογής του σκευάσματος για ακάρεα. Ευχομαι όλα καλά.
Ναι την Δευτέρα θα το πάω πάλι. Τον πήρα τηλεφωνο σήμερα για να ρωτησω για τα προβιοτικά, μου είπε αν δεν βρω για πτηνά να δωσω ουλτρα λεβι.
 
πάντως έχει ειδίκευση στα πουλιά οπότε ό,τι σου είπε είναι σίγουρο, δεν πας ψάχνοντας όπως με άλλους.
αυτό ναι.. Ισχύει! αλλά.. Πολύ ακριβός ο Ακριβός!
 
Αν δεν απατώμαι το όνομα του γιατρού είναι Ακρίβος. ( ο τόνος στο ι) Προς αποκατασταση της αλήθειας.. Πάντως το λογοπαίγνιο που ειχα κάνει σε άλλο ποστ (ακριβός ο Ακρίβος) ισχύει ασχετως τόνου.


Χαίρομαι που το πουλάκι πάει καλύτερα!
 
Αν δεν απατώμαι το όνομα του γιατρού είναι Ακρίβος. ( ο τόνος στο ι) Προς αποκατασταση της αλήθειας.. Πάντως το λογοπαίγνιο που ειχα κάνει σε άλλο ποστ (ακριβός ο Ακρίβος) ισχύει ασχετως τόνου.


Χαίρομαι που το πουλάκι πάει καλύτερα!
Ναι δίκιο εχεις Ακρίβος, 😀 τωρα το είδα. Άλλαξε φαίνεται τον τόνο στο όνομα αλλα κράτησε την ουσία!
 
Ας κάνουν καλά την δουλειά τους και χαλάλι τα χρήματα.
Τι σημασία έχει να πάρει κάποιος λιγότερα και να σου "φύγει" το πουλάκι επειδή είναι άσχετος;
Αυτό που λες είναι το πιο σημαντικό! Συμφωνώ απόλυτα.

Ευχομαι σε όλους μια Καλή Ευτυχισμένη Δημιουργική γεμάτη Υγεία Χρονιά!
 
Πολυξένη μου έχουμε νεότερα; Θα πάτε στο γιατρό σήμερα; (πρόσεχε στην διαδρομή μη σου κρυώσει ο μικρός! )
 
Πολυξένη μου έχουμε νεότερα; Θα πάτε στο γιατρό σήμερα; (πρόσεχε στην διαδρομή μη σου κρυώσει ο μικρός! )
Ναι βέβαια θα πάω, εκτος αν καθυστερήσω στην δουλειά. Σε αυτη την περίπτωση θα παω αυριο. Θα σας πω νεα το βραδυ.
 
Πολυξένη, αν κατάλαβα σωστά, την τελευταία ημέρα της αντιβίωσης θα ξαναπάς στον πτηνίατρο να δει το πουλάκι, έτσι δεν είναι;
Αν όντως γίνει αυτο, ρώτησε τον, εφόσον δεν μπορεί να ξέρει αν προκειται για ακάρεα στα σίγουρα, μήπως και πότε θα γίνει η επανάληψη της εφαρμογής του σκευάσματος για ακάρεα. Ευχομαι όλα καλά.
Ναι το έχω υπόψιν μου. Σήμερα δεν τα κατάφερα να πάω γιατί τελείωσα αργά. Μιλήσαμε όμως στο τηλέφωνο, ελπίζω να προλάβω να το πάω αύριο. Σταμάτησα την αντιβίωση γιατί πάει καλά. Θα στείλω νέα μόλις έχω.
 
Αγαπητοί μου φίλοι! Μόλις γύρισα απο τον γιατρό. Ο μικρός είναι καλά, τον ρώτησα για την ηλικία του, αλλά δεν μπορεί να την προσδιορίσει. Τον ρώτησα για τα ακάραια, μου έκανε μια επανάληψη με το πουλμισαν και δεν χρειάζεται άλλη, λόγο του ότι το έχω σπίτι και δεν έχει επαφή με άλλα πουλάκια. Αν το καλοκαίρι το βάλω στο μπαλκόνι, μου είπε να το προφυλάξω με μια κουνουπιέρα ή κάτι που θα εμποδίσει την επαφή του με άλλα πουλιά και δεν θα έχω πρόβλημα. Τα ακάραια δηλαδή δεν αναπτύσσονται προφανώς όταν είναι μόνο του, αυτό κατάλαβα. Βιταμίνες μου είπε οτι δεν είναι απαραίτητες αφού τρώει όλες τις τροφές. Και γυρίσαμε σπίτι μας! Ολα καλά λοιπόν. Ααα για το κελάηδημα μου είπε να κάνω λίγο υπομονή και θα επανέλθει. Άλλωστε δεν είναι η εποχή τους τώρα. Αυτά. Οτι άλλο θέλω μάλλον εσας θα ρωτάω τώρα. Η πείρα και η εμπειρία είναι ανεκτίμητη!
 
Τα ακάραια δηλαδή δεν αναπτύσσονται προφανώς όταν είναι μόνο του, αυτό κατάλαβα.
Τα ακάρεα δεν εξαλείφονται. Πάντα θα υπάρχουν, υπάρχουν στις τροφές, στα υποστρώματα, στον οργανισμό του πουλιού. Αλλά και σ' εμάς στα κλινοσκεπάσματα, τα στρώματα κτλ.
Το θέμα είναι με τις ενέργειές μας να διατηρούμε τον αριθμό τους σε ένα επίπεδο που να μην δημιουργούν προβλήματα στην υγεία μας και των πουλιών μας συγκεκριμένα, χωρίς φοβίες και χωρίς υπερβολές, για να αποφύγουμε τις φαρμακοθεραπείες.
Φυσικά ένα πουλί γεμάτο ακάρεα μπορεί να προσβάλλει και τα υπόλοιπα της εκτροφής μας αλλά αυτός δεν είναι ο μοναδικός τρόπος μετάδοσης, πολύ δε περισσότερο δεν αντιμετωπίζονται με κουνουπιέρες.
Το βασικό είναι μια καλής ποιότητας τροφή, ποτέ χύμα, πάντα συσκευασμένη και με ελάχιστα κατάλοιπα σκόνης στην συσκευασία.
Τήρηση απλής, καλής καθαριότητας των σκευών τροφής, των πατήθρων και γενικά του κλουβιού, εστιάζοντας στις πτυχώσεις όπου υπάρχουν, χωρίς υπερβολές και χωρίς χρήση απολυμαντικών.
Καθημερινός αερισμός του χώρου διαβίωσης του πουλιού.
Κατανάλωση από καιρού εις καιρόν, χλωρών αλλά και ξηρών βοτάνων, όπως ρίγανη, θυμάρι, βασιλικός, δενδρολίβανο.
Στην μηνιαία - διμηνιαία φροντίδα εντάσσουμε 2-3 μερες θεραπείες με μηλόξυδο, σκορδόνερο και τσάϊ βοτάνων.
Μερικές σταγόνες βιολογικό μηλόξυδο στην μπανιέρα των πουλιών.
Εννοείται η γενική καλή υγεία του πουλιού βοηθάει στην αντιμετώπιση κάθε προβλήματος και φροντίζουμε πάντα σ' αυτήν την κατεύθυνση.
Όσο για την θερινή κάλυψη με κουνουπιέρα, όντως το καλοκαίρι χρειάζεται πρόβλεψη κάλυψης του κλουβιού με σήτα ώστε να προφυλαχθεί το πουλάκι από τσιμπήματα κουνουπιών που είναι φορείς της ευλογιάς.
Επίσης φυσικά τα πουλιά μόνιμα έξω χρειάζονται πρόβλεψη για επίθεση από αρπακτικά και προφύλαξη από τον έντονο ήλιο, τα ρεύματα αέρα και την βροχή.
Ωραία τα νέα σας, τέλος καλό, όλα καλά, πάντα υγιές και χαρούμενο να είναι!
 
Το βασικό είναι μια καλής ποιότητα τροφής, ποτέ χύμα, πάντα συσκευασμένη και με ελάχιστα κατάλοιπα σκόνης στην συσκευασία.
Τήρηση απλής, καλής καθαριότητας των σκευών τροφής, των πατήθρων και γενικά του κλουβιού, εστιάζοντας στις πτυχώσεις όπου υπάρχουν
Κατανάλωση από καιρού εις καιρόν, χλωρών αλλά και ξηρών βοτάνων, όπως ρίγανη, θυμάρι, βασιλικός, δενδρολίβανο.
Στην μηνιαία - διμηνιαία φροντίδα εντάσσουμε 2-3 μερες θεραπείες με μηλόξυδο, σκορδόνερο και τσάϊ βοτάνων.
Μερικές σταγόνες βιολογικό μηλόξυδο στην μπανιέρα των πουλιών.
το καλοκαίρι χρειάζεται πρόβλεψη κάλυψης του κλουβιού με σήτα ώστε να προφυλαχθεί το πουλάκι από τσιμπήματα κουνουπιών που είναι φορείς της ευλογιάς.
Τα ακάρεα δεν εξαλείφονται. Πάντα θα υπάρχουν, υπάρχουν στις τροφές, στα υποστρώματα, στον οργανισμό του πουλιού. Αλλά και σ' εμάς στα κλινοσκεπάσματα, τα στρώματα κτλ.
Το θέμα είναι με τις ενέργειές μας να διατηρούμε τον αριθμό τους σε ένα επίπεδο που να μην δημιουργούν προβλήματα στην υγεία μας και των πουλιών μας

πολύ καλά τα νέα, Πολυξένη.. Μπράβο στο μικρούλι! τώρα, από δω και πέρα, η μπάλα είναι στα δικά σου πόδια.. Εσύ κάνεις παιχνίδι!
αρκεί λοιπόν να ακολουθήσεις ευλαβικά τις οδηγίες της καλής φίλης Μαρίας, γι αυτό και τις επισημαίνω! Και δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτε μα τίποτε περισσότερο! Όλα καλά θα πάνε!
 
Αν και
Τα ακάρεα δεν εξαλείφονται. Πάντα θα υπάρχουν, υπάρχουν στις τροφές, στα υποστρώματα, στον οργανισμό του πουλιού. Αλλά και σ' εμάς στα κλινοσκεπάσματα, τα στρώματα κτλ.
Το θέμα είναι με τις ενέργειές μας να διατηρούμε τον αριθμό τους σε ένα επίπεδο που να μην δημιουργούν προβλήματα στην υγεία μας και των πουλιών μας συγκεκριμένα, χωρίς φοβίες και χωρίς υπερβολές, για να αποφύγουμε τις φαρμακοθεραπείες.
Φυσικά ένα πουλί γεμάτο ακάρεα μπορεί να προσβάλλει και τα υπόλοιπα της εκτροφής μας αλλά αυτός δεν είναι ο μοναδικός τρόπος μετάδοσης, πολύ δε περισσότερο δεν αντιμετωπίζονται με κουνουπιέρες.
Το βασικό είναι μια καλής ποιότητας τροφή, ποτέ χύμα, πάντα συσκευασμένη και με ελάχιστα κατάλοιπα σκόνης στην συσκευασία.
Τήρηση απλής, καλής καθαριότητας των σκευών τροφής, των πατήθρων και γενικά του κλουβιού, εστιάζοντας στις πτυχώσεις όπου υπάρχουν, χωρίς υπερβολές και χωρίς χρήση απολυμαντικών.
Καθημερινός αερισμός του χώρου διαβίωσης του πουλιού.
Κατανάλωση από καιρού εις καιρόν, χλωρών αλλά και ξηρών βοτάνων, όπως ρίγανη, θυμάρι, βασιλικός, δενδρολίβανο.
Στην μηνιαία - διμηνιαία φροντίδα εντάσσουμε 2-3 μερες θεραπείες με μηλόξυδο, σκορδόνερο και τσάϊ βοτάνων.
Μερικές σταγόνες βιολογικό μηλόξυδο στην μπανιέρα των πουλιών.
Εννοείται η γενική καλή υγεία του πουλιού βοηθάει στην αντιμετώπιση κάθε προβλήματος και φροντίζουμε πάντα σ' αυτήν την κατεύθυνση.
Όσο για την θερινή κάλυψη με κουνουπιέρα, όντως το καλοκαίρι χρειάζεται πρόβλεψη κάλυψης του κλουβιού με σήτα ώστε να προφυλαχθεί το πουλάκι από τσιμπήματα κουνουπιών που είναι φορείς της ευλογιάς.
Επίσης φυσικά τα πουλιά μόνιμα έξω χρειάζονται πρόβλεψη για επίθεση από αρπακτικά και προφύλαξη από τον έντονο ήλιο, τα ρεύματα αέρα και την βροχή.
Ωραία τα νέα σας, τέλος καλό, όλα καλά, πάντα υγιές και χαρούμενο να είναι!
Πάρα πολύ χρήσιμα όλα όσα διάβασα, ευχαριστώ Μαρία μου. Και όλους σας βέβαια για το ενδιαφέρον και για την τόσο απλόχερη βοήθεια σας. Η αλήθεια είναι ότι έβλεπα στον ύπνο μου ακάραια να με τρώνε! 😀 Να ρωτήσω κάτι άλλο, μπορώ να του βάλω να κάνει μπάνιο, μήπως τον ανακουφίσω από την φαγούρα, ή θα χαλάσω την θεραπεία του γιατρού. Από ζέστη είμαστε μια χαρά σπίτι, δεν νομίζω να το κρυώσω. Από εχτές έχει λυσσάξει το κακόμοιρο.
 
Αν και

Πάρα πολύ χρήσιμα όλα όσα διάβασα, ευχαριστώ Μαρία μου. Και όλους σας βέβαια για το ενδιαφέρον και για την τόσο απλόχερη βοήθεια σας. Η αλήθεια είναι ότι έβλεπα στον ύπνο μου ακάραια να με τρώνε! 😀 Να ρωτήσω κάτι άλλο, μπορώ να του βάλω να κάνει μπάνιο, μήπως τον ανακουφίσω από την φαγούρα, ή θα χαλάσω την θεραπεία του γιατρού. Από ζέστη είμαστε μια χαρά σπίτι, δεν νομίζω να το κρυώσω. Από εχτές έχει λυσσάξει το κακόμοιρο.
και βέβαια! Καλό θα κάνει..
 
Αν έχει φαγούρα ναι βάλτου θα το ανακουφίσει.
Τώρα για τα ακάρεα πολύς ντόρος έχει γίνει που κανείς δεν λέει με βεβαιότητα υπάρχουν στην τραχεία ή όχι.Αυτό με τη λάμπα στο λαιμό του πουλιού ψάξε ψύλλους στα άχυρα θα έλεγα. Μην το σκέυτεσαι γιατί όσο τα έχεις στο μυαλό σου θα ακούς ένα τσικ τσικ και θα νομίζεις ότι ξανα επιστρέψανε. Όλα στο μυαλό μας είναι κάποιες φορές.
 
Αχ τέλεια! Ετοιμαζόμαστε για μπανάκι αύριο, περίμενα να δω τι θα μου πείτε. Είδατε, ως άσχετη δεν κάνω τίποτα μόνη μου!

Αν έχει φαγούρα ναι βάλτου θα το ανακουφίσει.
Τώρα για τα ακάρεα πολύς ντόρος έχει γίνει που κανείς δεν λέει με βεβαιότητα υπάρχουν στην τραχεία ή όχι.Αυτό με τη λάμπα στο λαιμό του πουλιού ψάξε ψύλλους στα άχυρα θα έλεγα. Μην το σκέυτεσαι γιατί όσο τα έχεις στο μυαλό σου θα ακούς ένα τσικ τσικ και θα νομίζεις ότι ξανα επιστρέψανε. Όλα στο μυαλό μας είναι κάποιες φορές.
Η αλήθεια είναι οτι εχω μπερδευτεί πολύ με αυτά τα ακάρεα. Αν υπάρχουν στην τραχία του πουλιού δεν εξολοθρεύονται; Η σταγόνα που του έβαλε στο σβέρκο του δεν θα το βοηθήσει; Οτι έχει ακάρεα είναι βέβαιο, το τσι τσικ είναι έντονο και όταν γυρίσαμε απο τον γιατρό και όλο το βράδυ σχεδόν τρωγόταν, φούσκωνε, έπλενε τα φτερά του κλπ. Απο την τραχία δεν φεύγουν με την σταγόνα που του έβαλε;
 
Back
Top