Φροντίδα Βρώμικα φτερά καναρινιού στις άκρες

Σύλια

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2020
Μηνύματα
85
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας.. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον Άρη κ θέλω τη βοήθειά σας...Ο Άρης ειναι ένα χιονε 3 ετών καναρινακι, πριν 2 χρόνια έσωσα μια καναρα από το δρόμο όπου ήταν άρρωστη. Την φρόντισα και 1 έτος μετά η καναρα έκανε αυγό και ο Εκτροφεας του Άρη επέμενε να τα βάλω μαζί διότι ήταν κ τα 2 πυρωμενα. Έκτοτε ο Άρης εχει κ αυτός βρώμικα φτερά στις άκρες τους. Τι μπορεί να είναι αυτό...? Αντιμετωπίζεται ή θα είναι για πάντα σε αυτή την κατάσταση τα φτερά?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σύλια, δεν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα από τα δεδομένα που μας δίνεις.
Η κανάρα εξακολουθεί να είναι άρρωστη; Έχει η ίδια βρώμικα φτερά;
Τα δύο πουλιά είναι στο ίδιο κλουβί;
Ο Άρης κάνει μπάνιο σε μπανιέρα; Αν ναι, κάθε πότε;
Μήπως θα μπορούσες να μας βάλεις φωτό του κλουβιού του, ώστε να φαίνεται και η σχάρα - πάτος;
 
Η καναρα δυστυχώς δε ζει πια από τον Γενάρη... Όχι από ασθένεια.. Της επιτέθηκε άγριο πουλί κ δυστυχώς δεν πρόλαβα.
Θα στείλω στη διαχείριση φώτο που μου ζητάτε διότι εγώ δε μπορώ για κάποιο λόγο να ανεβάσω καθώς είμαι νέα εδώ κ δε γνωρίζω τις λειτουργίες για το ανέβασμα φωτογραφιών
[automerge]1596792654[/automerge]
@ianos ο Άρης κάνει κάθε 2η ημέρα μπάνιο... Έκανε κάθε μέρα αρχικά αλλά έχουν ανοίξει τα λέπια των ποδιών του και του μείωσα τις ημέρες του μπάνιου μιπως έφταιγε αυτό...

6_n.webp
[automerge]1596793616[/automerge]
@ianos να σημειώσω πως κάθε πρωί πλένω τις πατιθρες και τις στεγνωνω, αλλάζω νεράκι τακτικά μες στη μέρα λόγο ζέστης, κάθε 5 ημέρες πλένω τα κλουβία με καυτό νερό, φρούτα και λαχανικά κάθε ημέρα καλά πλυμένα και στεγνωμενα υπάρχουν στο κλουβί... (όχι όλα μαζί, κάθε μέρα άλλο φρούτο ή λαχανικο)
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Σύλια το κλουβάκι του είναι πολύ μικρό για ένα καναρίνι. Επίσης οι πατήθρες του έχουν τοποθετηθεί λάθος. Αν θέλεις τράβηξε μια φωτογραφία από την πρόσοψη το κλουβιού.
Τα φτερά του λογικά λερώνουν από κάποιο σημείο του κλουβιού, ίσως από την σχάρα. Μην ανησυχείς θα τα αλλάξει όμως.
 
@Γιαννης17 Εδώ και 2 χρόνια του έχω αυτό το μεγάλο κλουβί 32 πλάτος ×50 ύψος) , απλώς από ψηλά δε φαίνεται καθώς ήθελα να φανούν τα φτερά. Κάθε πρωί οι πατηθρες πλένονται και το κλουβί κάθε 5 ημέρες το πλένω με καυτό νερό. Δεν έχει ίχνος σκουριάς, ίχνος βρωμιάς. Το κλουβί συνεπώς είναι καθαρό...
 
@ΜΑΡΙΑαα τόσο μεγάλο ήθελα να πάρω κ μου είπαν πως δε χρειάζεται διότι τα μεγάλα κλουβια είναι για ζευγάρωμα. Έτσι του αγόρασα ένα κλουβί για κοκατιλ κ πίστευα πως είναι οκ αυτό. 😳
 
@Σύλια και εγώ έτσι νόμιζα μέχρι που πήρα αυτό που έχω και βλέπω το καναρινάκι μου να πετάει και το χαίρομαι! Στο παλιό πήγαινε πάνω κάτω! Τώρα πετάει! Αν μπορείς να πάρεις μεγαλύτερο και αυτό το έχεις για δεύτερο που πάντα χρειάζεται( για καθαριότητα κλπ). Υπάρχουν και οικονομικές ζευγαρωστρες.
 
@ΜΑΡΙΑαα ναι φυσικά θα του πάρω. Για να πω την αλήθεια, θα ήθελα να μπορώ να είμαι σε κήπο κ να του φτιάξω ένα κλουβί οπου πραγματικά θα μπορεί να πετάει σαν το φυσικό του περιβάλλον. Αυτό όμως που με απασχολεί είναι τα γκρι φτερά... Βρώμικο κλουβί δεν έχει... Τι φταίει ρε γαμωτο 😢?
 
@Σύλια κάνε αυτό που είπε ο Γιάννης @Γιαννης17 να σε συμβουλέψουν οποία μέλη μπορούν για τις λεπτομέρειες και αφού τα φτερά αλλάξουν μην ανησυχείς! 🙂
[automerge]1596807030[/automerge]
@Σύλια κάνε αυτό που είπε ο Γιάννης @Γιαννης17 να σε συμβουλέψουν οποία μέλη μπορούν για τις λεπτομέρειες και αφού τα φτερά αλλάξουν μην ανησυχείς! 🙂
Επίσης θα έλεγα να βγάλεις φώτο και κουτσουλιές έτσι για ένα τσεκ! Και στον πάτο είδα έχεις χαρτί από εφημερίδα περιοδικό που μπορεί να βάφουν από κει; Βάλε καλύτερα ή χαρτί κουζίνας ή χαρτί Α4 που είναι για εκτυπωτή γιατί τα περιοδικά και οι εφημερίδες έχουν τοξικά χρώματα που είναι βλαβερά!
 
@ΜΑΡΙΑαα αααααααα λες να είναι από εκεί; Μάλιστα... Οκ θα του πάρω άμμο να βάζω. Πριν 2 μέρες του έκανα γενική στο κλουβί. Κάθε 5 ημέρες του κάνω γενική εκτός κι αν δω ότι γίνεται ο χαμός... Τότε εννοείται λαμβάνω άμεσα δράση. Αλλά έχω σκάσει γτ τον φροντίζω σαν τα μάτια μου.
 
Δεν ξέρω...δεν μπορώ να δω καλά. Δεν είμαι και τόσο βέβαιος ότι τα φτερά του λερώνονται κάπου. Μήπως θα μπορούσες να μας πεις ποια τμήματα των φτερών είναι πιο σκουρόχρωμα; Οι άκρες ας πούμε από τις φτερούγες;
Αυτό για τη ζευγαρώστρα να το συζητήσουμε. Θα σου προτείνω να πάρεις μία μήκους 60 εκ. με συρόμενο πάτο και συρόμενη σχάρα. Οι κινέζικες κοστίζουν περίπου στα 20 ευρώ
 
@Tony Forpus θα του πάρω εννοείται γιατί το μόνο που θέλω είναι να νιώθει ευτυχισμένος... Αν είναι εκείνος καλά, εγώ είμαι ακόμα καλύτερα.
[automerge]1596828687[/automerge]
Δεν ξέρω...δεν μπορώ να δω καλά. Δεν είμαι και τόσο βέβαιος ότι τα φτερά του λερώνονται κάπου. Μήπως θα μπορούσες να μας πεις ποια τμήματα των φτερών είναι πιο σκουρόχρωμα; Οι άκρες ας πούμε από τις φτερούγες;
Αυτό για τη ζευγαρώστρα να το συζητήσουμε. Θα σου προτείνω να πάρεις μία μήκους 60 εκ. με συρόμενο πάτο και συρόμενη σχάρα. Οι κινέζικες κοστίζουν περίπου στα 20 ευρώ
@ianos οι άκρες από τις φτερούγες γκριζαρουν.τελος του μήνα θα του αγοράσω 60 άρι κλουβί κι ελπίζω σύντομα τα φτερά του να επανέλθουν.
 
@Σύλια Το καθημερινό μπάνιο μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τα πόδια των καναρινιών?
 
Back
Top