Ασθένειες Κύστες στα φτερά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μα γιατί; ... Δεν το καταλαβαίνω αυτό...;
Με ένα ξυραφάκι θα είναι ανώδυνο και πολύ πιο ελεγχόμενο το κόψιμο...

Ξυραφακι; Πως θα γινει; Εκτος αν λες την λεπιδα η οποια ειναι πολυ μικρη.
 
Σκεφτομαι να την τρυπισω σε πολλα σημεια με καρφιτσα (να φυγει το αιμα) και μετα με το τσιμπιδακι.
Όχι... μεγάλο λάθος.
Πιέζεις και ανοίγεις μια τομή στο πιο λευκό σημείο ή αυτό που απέχει περισσότερο από το κορμί το υπουλιού και αφαιρείς τη μάζα με το τσιμπιδάκι.
Πίεσε με το τσιμπιδάκι την επάνω επιφάνεια... Θα ανοίξει εύκολα.
 
Όχι... μεγάλο λάθος.
Πιέζεις και ανοίγεις μια τομή στο πιο λευκό σημείο ή αυτό που απέχει περισσότερο από το κορμί το υπουλιού και αφαιρείς τη μάζα με το τσιμπιδάκι.
Πίεσε με το τσιμπιδάκι την επάνω επιφάνεια... Θα ανοίξει εύκολα.
Δεν εχει λευκο σημειο. Ειναι το χρωμα του δερματος.
 
Θα ψάξεις να βρεις ξυραφάκι για ξυριστικές μηχανές παλαιού τύπου και θα τα απολυμάνεις.
Για να αποφύγεις δικό σας τραυματισμό μπορείς από την μία πλευρά να τα τυλίξεις με τραυμαπλαστ.
IE335602_8b21e72806fc5bf53513cd2231bc48ff_Rasierklinge_cropped.jpg

Αυτην λες @maria p ; Δεν εχω ξανα δει.

@misalouris μακαρι να ειναι τοσο απλο. Μου φαινεται σκληρο ομως.
 
Αριάδνη, αυτά τα ξυραφάκια ειναι τα ίδια που χρησιμοποιούσαν οι άντρες παλιά για το ξύρισμα, τα προσάρμοσαν στο αντίστοιχο εργαλείο. Ειναι πολύ εύκολο να τα βρεις. Κοίταξε ή ρωτά για ξυραφάκια wilkinson
 

Στα σούπερ μάρκετ τα πουλάνε Αριάδνη μου! Εκτός από wilkinson που λέει ο Ιανός παραπάνω υπάρχουν και τα ASTOR, σε κόκκινο κουτάκι! Αν δεν βρεις, πάρε ένα απλό bic , σπάστο και πάρε την λεπίδα! 👍
 
Ενταξει ρε παιδια.. Πως κανετε ετσι; Αν ηταν τοσο απλο δεν θα το συζητουσα καν. Δεν εχω ξαναδει το συγκεκριμενο ξυραφακι. Θα το ψαξω. Θελω οτι ειναι να γινει να γινει σωστα. Γιατι ειναι καλα. Πετα. Ειναι ευδιαθετο. Δεν θελω να πεθανει. Αν ηταν αρρωστο δεν θα ειχα το ιδιο αγχος. Εκει δεν θα εφταιγα εγω.
 
Τελικά το επιχείρησες σήμερα Αριάδνη μου;
Σημερα βρηκα και τις λεπιδες (επιτελους). Το απογευμα θα το κανουμε. Ειμαι αισιοδοξη. Τα εχω αγορασει ολα.. 👍
 
Σημερα βρηκα και τις λεπιδες (επιτελους). Το απογευμα θα το κανουμε. Ειμαι αισιοδοξη. Τα εχω αγορασει ολα.. 👍

Κάτσε δες και 2-3 επεισόδια Grey s anatomy και είσαι έτοιμη Αριάδνη μου! 😛👍
Μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε!👍!
 
Κάτσε δες και 2-3 επεισόδια Grey s anatomy και είσαι έτοιμη Αριάδνη μου! 😛👍
Μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε!👍!
😀


Καλή επιτυχία!
Η κατάλληλη ψυχική προετοιμασία έχει γίνει άλλωστε... 😉
Τοσες μερες λογικο... Εχω κανει εξαλλου τις μικρες κυστες και ειδα πως δεν ειναι τοσο τραγικο. Λιγο η μεγαλη ισως. Αλλα θσ εχω τα παντα εκει οποτε δεν θα πεθανει απο αιμοραγια.
 
Back
Top