Ασθένειες Κύστες στα φτερά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα νεα μας. Αφαιρεσαμε μονο την μεγαλη κυστη. Ειπα να μην το ταλαιπωρησω κι αλλο. Το κρατουσα εγω, ηταν γυρισμενο προς εμενα. Δεν εχασε πολυ αιμα (περιμενα περισσοτερο), ισως να παιζει ρολο και το σημειο που ειναι η κυστη. Πρεπει να πονεσε λιγο γιατι με δαγκωσε αλλα ολα καλα. Μαλλον αυριο θα φυγουμε και την αλλη κυστη. Θα περασω στο τελος ολης αυτης της ταλαιπωριας φωτογραφια του πουλιου για να μου πειτε ποια αλλα φτερα πρεπει να αφαιρεθουν.

Αυριο το πρωι να του βαλω ξανα μπεταντιν; Για ποσες μερες; Υπαρχει περιπτωση να μολυνθει απο εδω και περα; Μηπως να μπει σπιτι για σιγουρια ή θα στρεσαριστει περισσοτερο;
 
Γιατί δεν κάνατε και τις δύο μαζί σήμερα;
Ναι εφόσον υπάρχει τομή να βάλεις μέχρι να επουλωθεί πλήρως για να αποφύγεις μόλυνση. Μην του αλλάξεις περιβάλλον κατά την γνώμη μου. Τώρα το έχεις σε κλούβα με άλλα; ή σε ατομικό κλουβάκι;
 
Επειδη ειδα πως πονεσε δεν ηθελα να κανουμε και την αλλη. Ειναι πιο απλη κιολας.
Απο την μερα που ειδα τις κυστες ειναι σε ατομικο κλουβι και δεν θα ξαναμπει με αλλους. Αλλαξα την διατροφη του. Ακολουθω αυτα που μου ειπε ο κυριος Μακης. Θα βγουν τα νεα φτερα και πρεπει να τον ελεγχω συνεχεια και να σπαω αμεσως τις μικρες κυστες.
 
Μπράβο! Έτοιμη για το Greys Anatomy είσαι! :D
Μετά την επέμβαση πως είναι η διάθεση του; Τρώει είναι ζωηρό;

Μια χαρα. Δεν ειδα αλλαγη την συμπεριφορα του. Μονο λιγο τρομαζει οταν βαζω το χερι μου μεσα. Αλλα λογικο.
 
Μια χαρα. Δεν ειδα αλλαγη την συμπεριφορα του. Μονο λιγο τρομαζει οταν βαζω το χερι μου μεσα. Αλλα λογικο.
Αυτό είναι πολύ θετικό! Μπράβο! Σκέψου το για στροφή στην καριέρα σου... Να γίνεις πτηνιατρος! 😉
 
Αυτό είναι πολύ θετικό! Μπράβο! Σκέψου το για στροφή στην καριέρα σου... Να γίνεις πτηνιατρος! 😉

Δεν εκανα εγω την επεμβαση. Τον κρατουσα και κοιτουσα αλλου..
 
Δεν εκανα εγω την επεμβαση. Τον κρατουσα και κοιτουσα αλλου..
A εντάξει τότε. Νόμιζα πως το έκανες εσύ.. όπως και να το έκανε μας ενδιαφέρει που είχαμε το επιθυμητό αποτέλεσμα! 😉
 
Εβγαλα ενα φτερο σημερα και εβγαλε πολυ αιμα. Αγχωθηκα. Η μεγαλη δεν ειχε τοσο αιμα. Ουφου. Οσο το ψαχνω βρισκω κι αλλες κυστες. Σημερα μου κοπηκαν τα ποδια..


Μηπως πρεπει να του δωσω αντιβιωση;
 
Κονάκιον βιταμίνη Κ πήρες για την αιμορραγία;
Δεν ξέρω τι θα σου πουν τα παιδιά για αντιβίωση, εγώ θα του έδινα 5 μέρες μία ευρέως φάσματος, για τον φόβο κάποιας μόλυνσης αφού κάνατε τομές.
 
Οχι δεν πηρα. Δεν μου ειπατε. Δεν το ξανακανω. Φοβηθηκα παρααα πολυ
 
Εννοειται οτι βαζαμε.. Μου εκανε εντυπωση πως η μικρη εβγαλε αρκετο αιμα ενω η μεγαλη ελαχιστη. Δεν εχει σημασια ποσο μεγαλη ειναι αλλα που ειναι. Αυτο καταλαβα.
 
Σίγουρα κι εσύ και ο Ανέστης έχετε δίκιο αλλά εγώ είμαι φοβιτσιάρα, βασικά επειδή έγινε από μη ειδικούς μην υπήρξε "διαρροή" αποστείρωση των εργαλείων 😵
 
Back
Top