Αναπαραγωγή Γιατί βγάζει τ' αυγά η κανάρα στην άκρη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Νίκο, απλώς την επόμενη φορά, που ελπίζω να μη χρειαστεί και να ταΐζει η μάνα τους, θα ανεβάσω στους 60 τη θερμοκρασια του νερού και θα περιμένω μετα τι μίγμα να κρυώσει.
Εντωμεταξύ έως μεθαύριο, θα δω αν σκάσουν αλλά αυγά, απο τη φωλιά τους η απο της άλλης και αν οχι, τα βάζω στην άλλη και νομίζω ότι 6 πουλακια θα τα καταφέρουν να τα μεγαλώσουν.
 
Τα πέντε πέρυσι τα μεγάλωσαν μια χαρά, και μάλιστα απο την 16η ημέρα, ο πατέρας μόνος του, ώστε η μαμα τους να μην κάνει άλλη γέννα, ενσπορα τουλάχιστον.
 
Τα πέντε πέρυσι τα μεγάλωσαν μια χαρά, και μάλιστα απο την 16η ημέρα, ο πατέρας μόνος του, ώστε η μαμα τους να μην κάνει άλλη γέννα, ενσπορα τουλάχιστον.
Και μιας φίλης εδώ στο petbird φέτος έξι...
Επιμένω στο πολύ δύσκολα... ως προσωπική γνώμη.
Δοκιμάζεις και μας ενημερώνεις.
 
Να σου πω... Ειμαι εξαιρετικά επιφυλακτικός με αυτό το ενδεχόμενο, αλλά περιμένω και βλέποντας. Εννοείται ότι αν δοκιμάσω θα ενημερώσω, αλλά δεν έχω χάσει ακόμα τις ελπίδες μου ότι θα ταΐσει η μάνα τους κανονικά.
 
Μετα απο αλλεπάλληλα πειράματα, έφτιαξα παλι κρέμα και πήγα να τα ταΐσω, αλλά οι προλοβος ήταν γεμάτοι, και δε νομίζω εγώ να τους άφησα έτσι. Είχα γεμίσει περίπου το μισό του καθενός στις 2.00. Ελπιζω ότι τα τάισε η μαμα τους. Θα δείξει το σούρουπο πιστεύω.
 
Μετά το σούρουπο, δεν ταίζεις...Αύριο πάλι (αν χρειαστεί)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Γιάννη, παρακολουθώ τις αγωνίες σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά αλλά δυστυχώς δεν κατέχω να σε βοηθήσω :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μετα απο αλλεπάλληλα πειράματα, έφτιαξα παλι κρέμα και πήγα να τα ταΐσω, αλλά οι προλοβος ήταν γεμάτοι, και δε νομίζω εγώ να τους άφησα έτσι. Είχα γεμίσει περίπου το μισό του καθενός στις 2.00. Ελπιζω ότι τα τάισε η μαμα τους. Θα δείξει το σούρουπο πιστεύω.
Θα κάνεις αύριο έλεγχο μετά τις 10:00 ίσως και 11:00. Αν είναι ταϊσμένα θα φανεί σίγουρα. Είναι η μοναδική στιγμή που μπορούμε να κάνουμε αξιόπιστο έλεγχο ταΐσματος των νεοσσών.
Όποια άλλη ώρα κι αν γίνει δεν έχει καμία αντικειμενική αξία για σωστά συμπεράσματα.
Πριν το σούρουπο δεν ταΐζεις για να μην τα ανησυχήσεις... αργά το απόγευμα όμως επικουρικά μπορείς να το κάνεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εγώ πάντως θα έλεγα ότι 10 το πρωί είναι αργά.. Στις 8 έλεγχος (και πιθανή παρέμβαση), αποτρέπει τυχόν απρόοπτα 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κάποια πουλιά δεν ταΐζουν αμέσως... Το κάνουν μετά...
Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό... αλλά συμβαίνει.
Με δυο ώρες καθυστέρηση και θα δεις αν είναι ταϊσμένα και πόσο έχουν φάει... και δε θα ενοχλήσεις και σίγουρα δεν είναι ικανό το διάστημα για να τα θανατώσει από ασιτία...
Αν υπάρχει περίπτωση θανάτου από ασιτία θα είναι τις βραδυνές ώρες..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θα κάνω και το πρωί και γύρω στις 11.00 έλεγχο, να δω αν είναι ταϊσμένα και ζωηρά. Μόλις μπήκα στο σπίτι και τα τσέκαρα και πράγματι έχουν λίγο φαγητό στον προλοβος, περίπου κάτι λιγότερο απο μισό γεμάτος είναι, όποτε ειμαι αρκετά ήσυχος ότι επιτέλους η μαμα τους τα ταΐζει.
Ευελπιστώ ότι όλα θα πάνε καλά, καλύτερα ας πούμε. Είναι και η πρώτη της γέννα, ηταν κι ο σύντροφος θερμόαιμος, επιτέλους εύχομαι να πήρε μπρος.
Σας ευχαριστώ παρά πολυ για την υποστήριξη, τις ιδέες σας, τις πρακτικές που μου προτείνατε και φυσικά σας ευχαριστώ θερμά που με κατανοήσατε, γιατι όπως ίσως έχετε υπόψη σας, συνήθως τέτοιου τύπου αναζητήσεις φαίνονται στον περισσότερο κόσμο αν μη τι άλλο τρέλες.
 
Μήπως περνιέσαι για ''γνωστικός'';... 😀
Άντε χαλάρωσε, όλα καλά θα πάνε και θα σου μείνει η κρέμα αχρησιμοποίητη..
 
Θα κάνω και το πρωί και γύρω στις 11.00 έλεγχο, να δω αν είναι ταϊσμένα και ζωηρά. Μόλις μπήκα στο σπίτι και τα τσέκαρα και πράγματι έχουν λίγο φαγητό στον προλοβος, περίπου κάτι λιγότερο απο μισό γεμάτος είναι, όποτε ειμαι αρκετά ήσυχος ότι επιτέλους η μαμα τους τα ταΐζει.
Σε αντίθεση με τους ανθρώπους... Τα καναρίνια στις αρχές δεν παραγεμίζουν τα μικρά...
Άδικα ανησυχείς... και άδικα τα ενοχλείς.
Θα κάνει άψογα αυτό που πρέπει...
Αυτές που δεν ταΐζουν το κάνουν από την αρχή...
 
Μωρε 400 τά´χω... Κι αν μείνει η κρέμα χαλάλι της, θα την χαρίσω κάπου.
Μήπως περνιέσαι για ''γνωστικός'';... 😀
Άντε χαλάρωσε, όλα καλά θα πάνε και θα σου μείνει η κρέμα αχρησιμοποίητη..

Σε αντίθεση με τους ανθρώπους... Τα καναρίνια στις αρχές δεν παραγεμίζουν τα μικρά...
Άδικα ανησυχείς... και άδικα τα ενοχλείς.
Θα κάνει άψογα αυτό που πρέπει...
Αυτές που δεν ταΐζουν το κάνουν από την αρχή...
Γιάννη αυτό το ξέρω, το έχω παρατηρήσει και απο άλλες γέννες καναρινιών. Απλά, η εν λόγω μετα το πρώτο 24 ωρο, δεν τάιζε καθόλου, στην αρχή αυτά ανοίγανε το στόμα και μετα παπαλα, δεν είχαν καν τη δύναμη. Φάγανε και τις τούμπες απο τον αρσενικο και ήρθε κι έδεσε το γλυκό- βάρεσα κόκκινο.
Κάτσε να δούμε κι αύριο...
 
Αν δεις και δεν ταίζει έχω μια εξαιρετική μαμά που έχει μόνο ένα μικράκι 2-3 ημερών! Και οι δύο γονείς είναι εξαιρετικοί! Εγώ τους χαζεύω! Μένω επίσης Νέα Σμύρνη... Σκέψου το! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν δεις και δεν ταίζει έχω μια εξαιρετική μαμά που έχει μόνο ένα μικράκι 2-3 ημερών! Και οι δύο γονείς είναι εξαιρετικοί!
Καλή η σκέψη σου για βοήθεια... αλλά εδώ καραντίνα δε χρειάζεται;
 
Βάζεις στη ζυγαριά το ρίσκο.. Να μεταφερθεί κάτι από το νεοσσό (αν και δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα) η να σωθεί μια ζωούλα..Αν αποφασίσεις την καραντίνα σε τέτοια περίπτωση, δεν θα γίνεις ποτέ ''γιατρός χωρίς σύνορα''..
 
Αλίκη, σε ευχαριστω ειλικρινά για την προσφορά σου. Η μαμα τους πλέον τα ταΐζει, πολύ- λίγο δεν μπορώ να το ξέρω αλλά είναι ζωντανά και με λίγο φαγητό στον προλοβος όποτε είμαστε εντάξει προς το παρόν.
Και μονο που το σκέφτηκες, ειμαι καταυποχρεωμενος. Και για να αφήσω τις αβρότητες, θέλεις να σου χαρίσω, όταν μεγαλώσουν, δλδ τον Οκτώβριο, ένα τιμπραντακι, το οποίο αν το θέλεις αγοράκι, μέχρι τότε θα εχει υποβληθεί σε μάθημα σολφέζ επι 6 μήνου;
 
Back
Top