Αναπαραγωγή Γιατί βγάζει τ' αυγά η κανάρα στην άκρη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βάζεις στη ζυγαριά το ρίσκο.. Να μεταφερθεί κάτι από το νεοσσό (αν και δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα) η να σωθεί μια ζωούλα..Αν αποφασίσεις την καραντίνα σε τέτοια περίπτωση, δεν θα γίνεις ποτέ ''γιατρός χωρίς σύνορα''..
Θα τα έβαζα αβλεπί ! Μάλλον με βλέπω στους Γιατρούς χωρίς σύνορα! 😛

Αλίκη, σε ευχαριστω ειλικρινά για την προσφορά σου. Η μαμα τους πλέον τα ταΐζει, πολύ- λίγο δεν μπορώ να το ξέρω αλλά είναι ζωντανά και με λίγο φαγητό στον προλοβος όποτε είμαστε εντάξει προς το παρόν.
Και μονο που το σκέφτηκες, ειμαι καταυποχρεωμενος. Και για να αφήσω τις αβρότητες, θέλεις να σου χαρίσω, όταν μεγαλώσουν, δλδ τον Οκτώβριο, ένα τιμπραντακι, το οποίο αν το θέλεις αγοράκι, μέχρι τότε θα εχει υποβληθεί σε μάθημα σολφέζ επι 6 μήνου;
😀 Γιάννη μου σ ευχαριστώ πολύ για το δωράκι! Αν και δεν το έκανα γι αυτό... Το έκανα για να σωθούν τα δύο μωράκια! Με πολύ χαρά να το υιοθετήσω τον τραγουδισταρά! 😛 :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τι κάνει τελικά η οικογένεια;
@ianos υπάρχουν καλές εξελίξεις;
Δυστυχώς καραντίνα είναι επιβεβλημένη σε κάθε περίπτωση. Γιατί για να σώσεις κάποιο μικρό μπορεί να θυσιάσεις ολόκληρο το κοπάδι σου. Γιατί κάθε εκτροφή έχει το δικό της μικροβιακό φορτίο... και κατά τη γνώμη μου αυτό πρέπει να έχει σύνορα.
 
Λοιπόν Γιάννη, η διαζευγμένη τα εχει κάνει τούμπανο στο φαΐ. Ίσως αυτό να εχει να κάνει ότι της πέρασε η κατάθλιψη για τον έρωτά της που απεδείχθη ότι την ήθελε μονο για το κορμί της, αλλά για να σοβαρευτώ, προφανώς εχει να κάνει με το οπτικό χώρισμα που έβαλα στη ζευγαρωστρα, και μάλλον το πουλάκι ξε αγχώθηκε και ασχολήθηκε με τα μωρά. Αυτό ήταν δίκη σου ιδέα και σε ευχαριστω πολυ. Ελπιζω να συνεχίσει να πηγαίνει καλα. Οι άλλοι, οι βετεράνοι, είναι καλα με τα 4 μωρά τους, ο μπαμπάς φαίνεται να εχει αρχίσει να κουράζεται και κάθεται κάτω στη σχάρα σε κάποιες φάσεις, οχι φουσκωμένος, αλλά εκτελεί στην εντέλεια τα πατρικά του καθήκοντα. Και επέρυσι μετα απο ένα μήνα που μεγάλωνε τα πέντε μόνος του, και αφού τον χώρισα, πέρασε ένα μήνα αραχτός κάθε μεσημέρι στη σχάρα, με έναρξη πτερόρροας τότε ( Αύγουστο ). Όποτε δεν ανησυχώ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ προς το παρόν. Φαντάζομαι ότι κατα την αρχή του Μάη θα πρέπει να αποφασίσω αν θα πάμε και για δεύτερη γέννα.
 
Λοιπόν Γιάννη, η διαζευγμένη τα εχει κάνει τούμπανο στο φαΐ. Ίσως αυτό να εχει να κάνει ότι της πέρασε η κατάθλιψη για τον έρωτά της που απεδείχθη ότι την ήθελε μονο για το κορμί της, αλλά για να σοβαρευτώ, προφανώς εχει να κάνει με το οπτικό χώρισμα που έβαλα στη ζευγαρωστρα, και μάλλον το πουλάκι ξε αγχώθηκε και ασχολήθηκε με τα μωρά. Αυτό ήταν δίκη σου ιδέα και σε ευχαριστω πολυ. Ελπιζω να συνεχίσει να πηγαίνει καλα. Οι άλλοι, οι βετεράνοι, είναι καλα με τα 4 μωρά τους, ο μπαμπάς φαίνεται να εχει αρχίσει να κουράζεται και κάθεται κάτω στη σχάρα σε κάποιες φάσεις, οχι φουσκωμένος, αλλά εκτελεί στην εντέλεια τα πατρικά του καθήκοντα. Και επέρυσι μετα απο ένα μήνα που μεγάλωνε τα πέντε μόνος του, και αφού τον χώρισα, πέρασε ένα μήνα αραχτός κάθε μεσημέρι στη σχάρα, με έναρξη πτερόρροας τότε ( Αύγουστο ). Όποτε δεν ανησυχώ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ προς το παρόν. Φαντάζομαι ότι κατα την αρχή του Μάη θα πρέπει να αποφασίσω αν θα πάμε και για δεύτερη γέννα.
Όπως διαισθάνομαι θα έχεις κάμποση δουλίτσα... Οπότε καλό κουράγιο.
 
Όπως διαισθάνομαι θα έχεις κάμποση δουλίτσα... Οπότε καλό κουράγιο.
Τι ακριβώς διαισθάνεσαι;
Προς το παρόν τα κλασσικά: οχι συχνή καθαριότητα, δλδ μέρα παρά μέρα, αυγό, αυγοτροφη, και φρέσκο νεράκι, ε, και καμία extra περιλα, κία, καμελίνα, λιναρι, νιζερ και ίσως απο αύριο βιασμένη κινοα.
 
Τι ακριβώς διαισθάνεσαι;
Προς το παρόν τα κλασσικά: οχι συχνή καθαριότητα, δλδ μέρα παρά μέρα, αυγό, αυγοτροφη, και φρέσκο νεράκι, ε, και καμία extra περιλα, κία, καμελίνα, λιναρι, νιζερ και ίσως απο αύριο βιασμένη κινοα.
Έρχονται και τα υπόλοιπα..
 
Μα ποια υπόλοιπα; Δεν είναι η πρώτη φορά που έχω μωρά καναρινακια, ξέρω τι να περιμένω, εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο σε σχέση με τους ζαβους γονείς που έχω στο ένα ζευγάρι.
 
Λοιπόν η γαϊδαρα ήταν να μην πάρει φορά... Τα εχει ξεσκίσει στη μάσα. Αλήθεια σας λέω, έχω κάθε χρόνο νεοσσούς, αλλά τέτοιο πράγμα δεν ξαναδα.
Σε λίγες μέρες μου φαίνεται ότι θα ανοίξω νέο θέμα με τίτλο : Οι στρουθοκάμηλοί μου...
 
Χα χα έμαθε το καημένο, το παρεξηγημένο :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top