Αναπαραγωγή Γιατί δεν αναπαράγονται τα cockatiel μου;

Μα γιατί να πληρώσει ο άνθρωπος; Δεν υπάρχει λόγος. Απλά να βάλει τη φωλιά έξω, διατροφή... Κλπ.
Τώρα που δροσίζει ο καιρός θα γίνει.
 
Μα γιατί να πληρώσει ο άνθρωπος; Δεν υπάρχει λόγος. Απλά να βάλει τη φωλιά έξω, διατροφή... Κλπ.
Τώρα που δροσίζει ο καιρός θα γίνει.
Το ειπα γιατι οι αποψεις διιστανται.. και για να βγαλουμε κανα ψιλο απο τα στοιχηματα. Πλακα κανω.. εγω δεν εχω ιδεα τι ειναι ετσι κ αλλιως.
 
Συμφωνώ στο οτι πρέπει να γίνει τεστ DNA! Αλήθεια ποιο τραγουδάει απο τα δύο... (λογικά το σκούρο) Μιράντα 5 € οτι το σκούρο είναι αρσενικό και το pied κοριτσαρος! 😉😎:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
το pied σγυριζει συνεχεια ενω το αλλο κανει εναν ηχο ποτε του καπνισει σαν να τσιρίζει χωρις μελωδια χωρις τιποτα

η αληθεια ειναι οτι το pied ηταν αθτο που μπηκε πρωτο στην φωλια και καθε φορα που μαλλονουν και φαγητο αυτο υποχωρει! Δεν κσερω παντως σε σφυριγμα το pied σχιζει μαλλον θα κανω κανενα dna
 
μαλλον θα κανω κανενα dna
Αφού μόνος σου είπες πως το θηλυκό δεν κελαηδά και το αρσενικό κελαηδά και είναι στανταρ αρσενικό.
Για το θηλυκό τα αναλύσαμε. Δεν βλέπω το λόγο αλλά δεν θα σου πω κι όχι:).
 
..
Για το θηλυκό τα αναλύσαμε. Δεν βλέπω το λόγο αλλά δεν θα σου πω κι όχι:).

Γιάννη, η σιγουριά σου μ'αρέσει. 🙄 Μέχρι προχτές είχες και το δικό σου αρσενικό κοκατίλ για θηλυκό και πίστευες ότι είναι μία απο τις πολύ σπάνιες εξαιρέσεις που θηλυκό κοκατίλ είναι φωνάρα. 😛
 
Γιάννη, η σιγουριά σου μ'αρέσει. 🙄 Μέχρι προχτές είχες και το δικό σου αρσενικό κοκατίλ για θηλυκό και πίστευες ότι είναι μία απο τις πολύ σπάνιες εξαιρέσεις που θηλυκό κοκατίλ είναι φωνάρα. 😛
Διακρίνω έναν τόνο ειρωνείας που δεν μου αρέσει καθόλου😎😛.
Αλλά μην ξεχνάς ότι είχα κάνει και συζήτηση για το θέμα περί αρσενικού-θηλυκού και οπτικά ήταν θηλυκό.
Το δικό μου όμως κοκατιλ είναι lutino που δεν διακρίνεται εύκολα και επίσης του Βασίλη είναι normal grey! Οπτικά φένεται ΚΑΙ δεν έχει φωνάρα😳.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
μια καλητερη φωτογραφια καθαρη χωρις σκιες μερα θα βοηθουσε παραπανω :)

το οτι εχει γραμμες στην ουρα, το οτι ειναι πουλι του 14 και οτι το "ειπε ο πετσοπας" δεν δειχνουν τιποτα αν εχει μωρουδιστικο φτερωμα ακομα και η κιτρινη μασκα τωρα ντυνεται.
 
Διακρίνω έναν τόνο ειρωνείας που δεν μου αρέσει καθόλου😎😛.
..
Kαμία ειρωνεία από μέρους μου.:) Την ειρωνεία την εμπεριέχει η ιστορία από μόνη της. :D Τελοσπαντων ας βάλει κι άλλες καθαρές φωτογραφίες ο Βασίλης και το ξαναβλέπουμε.
 
birdy.jpg
female-cockatiel-7055.jpg

Ποιο από τα 2 θεωρείτε ότι είναι αρσενικό και ποιο θηλυκό; Εάν το βρείτε τότε μαζί σας, να πάει για DNA. Εάν όχι σημαίνει ότι κάτι ξέρω κι εγώ και δεν προσπαθώ να καλύψω την ''ειρωνική'' δική μου ιστορία πουλώντας φούμαρα. (χωρίς καμία παρεξήγηση:)
 
59369_1490593038317_5856544_n.jpg
249207_1903677005158_4863843_n.jpg

226655_1885553712087_581656_n.jpg

311759_2244942056571_683847413_n.jpg

484113_3851404137119_1755319319_n.jpg


ολα τα πουλια ειναι αρσενικα.. και εχουν ραβδωσεις κατω απο την ουρα και δεν εχουν καθολου εντονη κατακιτρινη μασκα.
Ο λογος; γιατι τωρα φτιαχνουν μασκα και ακομα δεν εχουν περασει πρωτη πτερρορια για να βγαλουν τα νεα βασικα τους φτερα.
δεν προσπαθω να σε μειωσω και μπορεις να ξεχωρισεις ενα αρσενικο και ενα θηλυκο σε ενα γκρι κοκατιλ φυσικα αλλα οταν ειναι ενηλικα τα πουλια. Επειδη ο πετσοπας ειπε οτι ειναι 1.5 χρονων δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας. Οι πετσοπαδες για να πουλησουν θα πουν οτι θελουν να ακουσουν τα αυτια σου για να διωξουν το εμπορευμα τους.. Το πουλακι ειναι μικρο σε ηλικια ακομα.
μια φωτο καθαρη τραβηγμενη τη μερα με φυσικο φως θα φανερωνε αμεσως τι ειναι!
 
Μαριλενάκι, μην σκας. Αν δεν θες να χάσεις τα μάτια και το μυαλό σου, να ακολουθείς τον ήλιο περπατώντας στη σκιά.
Κι εγώ προτιμώ να κάνουν DNA test. Myra, ακόμα παίρνεις τα στοιχήματα; )

Τώρα χωρίς πλακα. Στην ουρα του πουλιού φαίνεται να έχουν αλλάξει τα κεντρικά φτερά σε μαύρα και τα ακριανά που είναι κίτρινα είναι ακόμα παιδικά. Με το καιρό θα πέσουν κι αυτά και θα γίνει η ουρα όλο μαύρη.
 
Λοιπον ανεβαζω τωρα καθαρες foto και επιπλεον τωρα που εχω βαλει την φωλια εξω τα πουλια σαν ζευγαρι αν ειναι; συνεχιζουν να μπαινουν μεσα τι να πω . Επισης οταν εβγαλα το υποτιθεμενο θηλυκο για να το βγαλω foto πιανοντας την κοιλιτσα του/της ενιωσα κατι σαν ανδρικο γενετικο οργανο υπαρχει περιπτωση να ειναι οντως ή ολες οι κοιλιες των cockatiel εχουν το ιδιο σχημα;
 
Τουλάχιστον εάν είναι μικρό αρσενικό θα εκπαιδευτεί εύκολα.
59369_1490593038317_5856544_n.jpg
249207_1903677005158_4863843_n.jpg

226655_1885553712087_581656_n.jpg

311759_2244942056571_683847413_n.jpg

484113_3851404137119_1755319319_n.jpg


ολα τα πουλια ειναι αρσενικα.. και εχουν ραβδωσεις κατω απο την ουρα και δεν εχουν καθολου εντονη κατακιτρινη μασκα.
Μαριλένα δώσε μου ένα σε παρακαλώ😛 ΛΙΩΝΩ! 😛
 
Back
Top