Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα δεν έχει κάνει αυγό;

Το θηλυκο στον οργανισμο του προγραμματιζει να κανει χ αυγα. Ειτε εχει αρσενικο, ειτε οχι. Τωρα αν συμπεσουν το επιτυχες ζευγαρωμα με την ωοτοκια θα ειναι ολα καλα. Αν η καναρα προετοιμαστει για αυγα και δεν ζευγαρωσει, ή ζευγαρωσει ανεπιτυχως τοτε παλι θα κανει αυγα αλλα θα ειναι ασπορα. Αν δεν κανει καθολου αυγα, ή δεν ειναι ετοιμη, ή μπορει να εχει ορμονικο προβλημα.
 
υπαρχει πιθανοτητα να ζευγαρωσουν η καναρα να παρει σπερμα και ναι μην γεννησει αυγο;
Βεβαίως..
Και για τη δημιουργία του αυγού χρειάζεται οργανική τελειότητα και υγεία
 
12η μερα κανενα αυγο και συνεχιζουμε να κλωσσαμε αερα.. Σκεφτομαι να της βαλω το χωρισμα και στπ αλλο μισο του κλουβιου να ζευγαρωσω τον καναρο με αλλη καναρα... Μπορω να κανω κατι τετοιο;
 
Καλό θα ήταν να υπάρξει μια περίοδος γνωριμίας. Βάλε την κανάρα σε άλλο κλουβί μόνη της και το νέο ζευγάρι μαζί στη ζευγαρώστρα με χώρισμα.
σκεφτομαι το εξης. Η ζευγαρωστρα ειναι η κοινη που πουλιεται στο εμποριο με το χωρισμα.. Εαν παρω δευτερη θυληκια θα βαλω το χωρισμα και δεξια θα εχω την νεα θηλυκια και αριστερα του χωρισματος το τορινο ζευγαρι.. Μολις δω τα πρωτα φιλικια αφηνω το χωρισμα και ο αρσενικος μπαινει στο παιχνιδι.. Το λοιπον 1) γινεται να πραγματοποιησω αυτο που σκεφτομαι; 2) εαν ολα πανε καλα 8α χω 2 8υληκες με αυγα και εναν αρσενικο στο κλουβι;
 
σκεφτομαι το εξης. Η ζευγαρωστρα ειναι η κοινη που πουλιεται στο εμποριο με το χωρισμα.. Εαν παρω δευτερη θυληκια θα βαλω το χωρισμα και δεξια θα εχω την νεα θηλυκια και αριστερα του χωρισματος το τορινο ζευγαρι.. Μολις δω τα πρωτα φιλικια αφηνω το χωρισμα και ο αρσενικος μπαινει στο παιχνιδι.. Το λοιπον 1) γινεται να πραγματοποιησω αυτο που σκεφτομαι; 2) εαν ολα πανε καλα 8α χω 2 8υληκες με αυγα και εναν αρσενικο στο κλουβι;
Ο αρσενικός δε θα δώσει καμία σημασία στην νέα κανάρα. Θα ζευγαρώνει και θα ταίζει αυτή που έχει τώρα. Στην πλειοψηφία τα αρσενικά ακόμα και αν είναι μαζί με 3-4 θηλυκά μόνο με την μία θα ζευγαρώσουν. Άρα επιλέγεις με ποια θες να βάλεις τον αρσενικό και πράττεις αναλόγως.
 
δεν ξερω εαν αυτοσ ειναι ο κανονας γιατι καπου διαβασα πως ο αρσενικος μπορει να κανει την δουλεια και σε δευτερη καναρα
 
δεν ξερω εαν αυτοσ ειναι ο κανονας γιατι καπου διαβασα πως ο αρσενικος μπορει να κανει την δουλεια και σε δευτερη καναρα
Ο Αρσενικός μπορεί να ζευγαρώσει όποια του αρέσει...
Η συνύπαρξη όμως δυο θηλυκών στον ίδιο χώρο δεν θα τις αφήσει ποτέ να κινηθούν ελεύθερα προς την αναπαραγωγή.
Κοντολογίς θα υπάρχουν θέματα... κυρίως μεταξύ των δύο θηλυκών...
Τέτοιοι πειραματισμοί σπάνια δεν καταλήγουν σε μηδενικά αποτελέσματα
 
Το να τα βαλω σε αλλο κλουβι και παλι θα χω το ιδιο θεμα;
Επιλέγεις το ζευγάρι που θες να ενώσεις και ξεκινάς... Τι θέμα να έχεις;
Γιατί όμως βιάζεσαι να χωρίσεις το αρχικό?
 
Επιλέγεις το ζευγάρι που θες να ενώσεις και ξεκινάς... Τι θέμα να έχεις;
Γιατί όμως βιάζεσαι να χωρίσεις το αρχικό?
Ειναι αυτο π εχω πει στο θεμα 10 μερες ουτε ενα αυγο η καναρα δν ειναι ρατσας και βρηκα θυληκια τιμπραντο σε αριστη τιμη και μιας ο αρς ειναι ιδιας ρατσας το σκεφτομαι αλλα προβληματιστηκα με αυτο π
Μου ειπατε
 
Ειναι αυτο π εχω πει στο θεμα 10 μερες ουτε ενα αυγο η καναρα δν ειναι ρατσας και βρηκα θυληκια τιμπραντο σε αριστη τιμη και μιας ο αρς ειναι ιδιας ρατσας το σκεφτομαι αλλα προβληματιστηκα με αυτο π
Μου ειπατε
Να ρωτήσω εγώ λοιπόν... και συ αν θέλεις απαντώντας θα μας βοηθήσεις να μάθουμε...
  1. Υπάρχει πουθενά κανόνας που να λέει σε πόσες μέρες θα έχεις θετικά αποτελέσματα;
  2. Τα πουλιά δεν έχουν οργανισμό ου πρέπει να είναι έτοιμος να περάσει σε μια πολύ δύσκολη φάση της ζωής τους;
  3. Η υγεία, η προετοιμασία του οργανισμού τους δεν πρέπει να είναι η ενδεικνυόμενη;
  4. Ράτσας ή μη έχουν διαφορετική ψυχή, ανάγκες (βασικές) και τα απλά είναι υποδεέστερα ως ζωές;
  5. Η καραντίνα σαράντα ημερών σε τι πουλιά προτείνεται να γίνει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εγώ πάλι γιατί πιστεύω πως δεν έχει γίνει σωστή προετοιμασία; Καλό είναι να έχουμε υπ' όψιν ότι η προετοιμασία είναι κάτι σχετικό. Δηλαδή δεν μπορεί ένα χρόνο το πουλί να φυτοζωεί τρώγοντας μόνο σπόρους και ξαφνικά ένα μήνα πριν την αναπαραγωγική που θα το τουμπανιάσουμε στο αυγό, στα μπρόκολα, στο ασβέστιο να περιμένουμε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της περιόδου.
Επιπλέον διακρίνω μια σύγχυση στα εκτροφικά σχέδια του Birdman.gr, ενισχύοντας την υποψία μου πως η σωστή διατροφή των πουλιών του έρχεται σε δεύτερη μοίρα...
 
Εγω συνεχιζω να προβληματιζομαι γιατι το πουλακι καθεται φουσκωμενο στη φωλια και δεν γενναει.. Και να σου δωσω εγω τα αυγα τι θα γινει; Θεωρεις οτι ειναι φυσιολογικο αυτο; Για καποιο λογο ταλαιπωρειται αλλα δεν εχω τις γνωσεις να σε συμβουλευσω τι φταιει..
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μήπως έχει κανένα θέμα το πουλί και κουρνιάζει απλώς στην φωλιά; Δεν βγάζεις φωτογραφία κοιλιάς;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
το πουλι καθεται στην φωλια εχει σπρωξει το νημα στην μια πλευρα και εκει που κα8εται ειναι λιγο ελαφρως αραιο.. Θα περιμενω λιγες μερες ακομα και μετα θα προβω στην αντικατασταση της διοτι καπου διαβασα οτι μπορει να κανει και 20 μερες να γεννησει το 1 αυγο
 
Ειναι ζωντανος οργανισμος, δεν υπαρχει σταθερος αριθμος ημερων για να κανει αυγο. Αν δεν σου κανει κοπο, αυριο βαλε καμια φωτογραφια του πουλιου.
 
Έχεις προαποφασίσει να την αλλάξεις... και θα το κάνεις.
Εγώ δεν μπορώ να αλλάξω την απόφασή σου... Ούτε πρέπει να το κάνεις γιατί σου το λέμε.
Να ξέρεις όμως... Πως σε αυτές τις περιπτώσεις δεν φταίει μόνο το πουλί.
 
Ειναι ζωντανος οργανισμος, δεν υπαρχει σταθερος αριθμος ημερων για να κανει αυγο. Αν δεν σου κανει κοπο, αυριο βαλε καμια φωτογραφια του πουλιου.
εχω προσπα9ησει να βαλω φοτο αλλα δν μπορω γιατι ειναι πολυ μεγαλη και οταν την κοβω με το πργραμμα που μου στειλατε σε προηγουμενο μνμ ακομα δν μπορω μου λεει οτι ειναι μεγαλη και στο μικροτερο μεγε8ος
 
Back
Top