Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα κάθεται στην φωλιά της με κλειστά μάτια;

Στέλιος Β.

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2015
Μηνύματα
241
Πόλη
Σαλαμίνα
Παιδιά. Γιατί η κανάρα κάθεται στην φωλιά της με κλειστά μάτια; :-/

Είναι απλά κουρασμένη ή μήπως τρέχει κάτι άλλο;
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_0306.webp
    rsz_dsc_0306.webp
    46 KB · Προβολές: 90
Έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά της καναρας; Συνεχίζει από το μεσημέρι και έχει κλειστά τα μάτια της; Πόση ωρα την παρατηρουσες και σε ανησύχησε η στάση της;
 
Απο φαρμακειο καποιο ανθρωπινο σκευασμα δεν κανει ως λυση αναγκης;
 
Έχει αλλάξει κάτι στην συμπεριφορά της καναρας; Συνεχίζει από το μεσημέρι και έχει κλειστά τα μάτια της; Πόση ωρα την παρατηρουσες και σε ανησύχησε η στάση της;
Την παρατήρησα αρκετές φορές να κάθεται με κλειστά μάτια... Δεν την βλεπω πολύ δραστήρια και την βλέπω να κάθεται φουσκομενη...
Η συμπεριφορά της αυτή οφείλεται στην έλλειψη ασβεστίου;
 
Αρχικά έχει κάνει αυγά το πουλί; Αν έχει κάνει αυγά και κάθεται έτσι και όταν βγαίνει εκτός φωλιάς είναι και πάλι φουσκωμένη, τότε είναι άρρωστη... Αν δεν έχει αυγά και περιμένεις, αλλά δεν βλέπεις να έχει κάνει τότε μάλλον πρόκειται για δυστοκία και θέλει άμεση επεμβαση! Να την έχεις σε ζεστό μέρος! Δώστης στο στόμα νερό με υδατοδιαλυρό ασβέστιο και νερό με ζάχαρη ή με ηλεκτρολύτες! Όλα αυτά ΑΜΕΣΑ!

Εύχομαι από καρδιάς να τα καταφέρει!
 
έχει κάνει αυγά το πουλί; Αν έχει κάνει αυγά και κάθεται έτσι και όταν βγαίνει εκτός φωλιάς είναι και πάλι φουσκωμένη, τότε είναι άρρωστη... Αν δεν έχει αυγά και περιμένεις, αλλά δεν βλέπεις να έχει κάνει τότε μάλλον πρόκειται για δυστοκία
συμφωνώ απόλυτα με την Αλίκη! αν δεν έχει κάνει αυγά,Στέλιο, χρειάζεται ζεστη και ασβέστιο στο νεράκι της.. Οπωσδήποτε, πρόκειτε για δυστοκία μάλλον!
αν έχει όμως κάνει αυγά και κάθεται συνεχώς έτσι, τότε είναι άρρωστη, φίλε μου..υπάρχει κάποιος γιατρός να απευθυνθείς κοντά σου; Πάντως πρέπει να δράσεις γρήγορα, φίλε μου!
 
Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...
Η κανάρα έχει κάνει 3 αυγά εδώ και τέσσερις μέρες... Η συμπεριφορά της και έξω από την φωλιά είναι παρόμοια καθώς είναι αδιαθετη και κάθεται φουσκωμενη σε ένα κλαδι... Τί με συστήνεται να κάνω;
 
Παιδιά σήμερα είδα ότι έχει κάποιο πρόβλημα στο ποδαράκι της... :-/
Μήπως αυτό φταίει που είναι αδιαθετη;
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_0317.webp
    rsz_dsc_0317.webp
    82,3 KB · Προβολές: 116
  • rsz_1rsz_dsc_0314.webp
    rsz_1rsz_dsc_0314.webp
    32,5 KB · Προβολές: 78
Η κανάρα έχει κάνει 3 αυγά εδώ και τέσσερις μέρες... Η συμπεριφορά της και έξω από την φωλιά είναι παρόμοια καθώς είναι αδιαθετη και κάθεται φουσκωμενη σε ένα κλαδι...
Άρα προφανώς δυσκολεύεται να γεννήσει το 4ο αυγό. Άρα όπως σου είπαμε παραπάνω μάλλον πρόκεται για δυστοκία.

Τί με συστήνεται να κάνω;
Όπως σου είπαμε όλοι:
Στέλιο, πρέπει να της δώσεις σύντομα ασβεστιο

Mega Calsium... Το αναβράζοντα χάπι στη μέση... σε δυο λίτρα νερό.

Στέλιο, διάβασε προσεκτικά κάποια πράγματα σχετικά με τη δυστοκία και ενήργησε άμεσα γιατί θα τη χάσεις.

Να την έχεις σε ζεστό μέρος! Δώστης στο στόμα νερό με υδατοδιαλυρό ασβέστιο και νερό με ζάχαρη ή με ηλεκτρολύτες! Όλα αυτά ΑΜΕΣΑ!

αν δεν έχει κάνει αυγά,Στέλιο, χρειάζεται ζεστη και ασβέστιο στο νεράκι της.. Οπωσδήποτε, πρόκειτε για δυστοκία μάλλον!

Παιδιά σήμερα είδα ότι έχει κάποιο πρόβλημα στο ποδαράκι της... :-/
Μήπως αυτό φταίει που είναι αδιαθετη;
Ίσως να φταίει και αυτό. Δείχνει να το έχει σπάσει. Στη θέση θα την εβγαζα από αναπαραγωγή και θα την πήγαινα σε κάποιον πτηνίατρο. Σήμερα κιόλας γιατί πέρα απ το πόδι που μόνο αυτός μπορεί να σου πει τι έχει, δεν έχει φύγει η υπόνοια της δυστοκίας. Μπορεί να είναι έτσι και εξαιτίας της δυστοκίας και εξαιτίας ποδιού.
Εδώ και η λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Θα την πάω σε έναν κτηνίατρο την περιοχής μου γιατί μένω Σαλαμίνα..
Πρώτα πάρε τηλ να ρωτήσεις αν έχει γνώσεις και εμπειρία. Πες του και ποια είναι τα προβλήματα με την κανάρα.. Μην πηγαίνεις τσάμπα..
 
Εντάξει Αλίκη... Σ ευχαριστώ
Σχετικά με το νερό και την ζάχαρη που μου πρότεινες να δώσω στο καναρίνι... Σε τί αναλογίες θα είναι η ζάχαρη και πως θα δώσω το διάλυμα αυτό στο στόμα της;
 
Σχετικά με το νερό και την ζάχαρη που μου πρότεινες να δώσω στο καναρίνι... Σε τί αναλογίες θα είναι η ζάχαρη και πως θα δώσω το διάλυμα αυτό στο στόμα της;
Το καλύτερο θα ήταν αφού δώσεις ασβέστιο στο νερό στην αναλογία που γράφει πάνω το κάθε σκεύασμα, να πας σε ένα ανθρώπινο φαρμακείο, να πάρεις Almoral Plus. Να διαλύσεις ένα φακελάκι σε ένα μεγάλο ποτήρι νερό και να γεμίσεις από αυτό το μείγμα την ποτίστρα της. Αυτό θα της δώσει ενέργεια. Αν δεν έχεις το χρόνο, τότε εγώ μπακαλίστικα βάζω σε μία 100ml ποτίστρα σχεδόν ένα κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη άχνη για να διαλυθεί καλύτερα. Αλλά δεν ξέρω αν αυτή είναι η σωστή δοσολογία όσον αφορά το νερό με τη ζάχαρη. Όσον αφορά το Almoral Plus μου έχει πει τη δοσολογία κτηνίατρος!
 
Δε ξέρω αν κάνει.. Δεν μπορείς να πεταχτείς μια στιγμή σε ένα κοντινό φαρμακείο;
 
Τελικά τι γίνεται; Το πουλάκι πήρε κάτι; Ασβεστιο, ηλεκτρολύτες...
Πήγε στο γιατρό;
 
τι έγινε Στέλιο; Πήγες σε κάποιο γιατρό την θηλυκιά σου; έχουμε νεότερα;
.. Και θα ήθελα να μου κάνεις μια χάρη, σε παρακαλώ πολύ: να καθαρίσεις πολύ καλά και σχολαστικά το κλουβί τους!
μη με παρεξηγήσεις.. Αλλά παρατηρώντας κάποιος την 1η φωτογραφία, εντοπίζει πολλά λάθος κείμενακαι αν όντως θέλει να λέγεται φίλος, πρέπει να στα επισημάνει:

1)τα περιττόματα τους είναι σε τέτοιο σημείο που χτυπά κόκκινο για την υγεία τους!
2)η ποτίστρα είναι στον πάτο του κλουβιού.. Κακώς με τόσα περιττόματα, χωρίς τον στοιχειώδη τουλάχιστον καθαρισμό!
3)έχεις 5 κλαδιά.. Πάρα πολλά και σε λάθος θέση! Μειώνεις κατά πολύ την πτητική τους ικανότητα και διάθεση!

στην διάθεση σου..
 
Back
Top