Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα κάθεται στην φωλιά της με κλειστά μάτια;

Στέλιο δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ένα τηλέφωνο να πεις στη Δουκάκη ή σε καποιον άλλο πτηνίατρο της λίστας τι έχει το πουλάκι σου και τι σου είπε ο γιατρός που το πήγες. Δε σου λέμε να το πας στον Πειραιά ένα τηλέφωνο να πάρεις... Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο.

Αυτό που μου κάνει εμένα εντύπωση είναι πως από σπάσιμο του ποδιού το πουλάκι μπορεί να ακρωτηριαστεί. Δλδ τι σχέση έχει το σπασμένο κόκκαλο του ποδιού με την μη κυκλοφορία του αίματος.. Δεν ήξερα πως αν σπάσεις πόδι κινδυνεύεις να το χάσεις κιόλας. Γι αυτό και επιμένω στη 2η γνώμη έστω τηλεφωνικώς.

'Όπως καταλαβαίνεις Στέλιο η κανάρα τουλάχιστον για φέτος είναι εκτός αναπαραγωγής.
 
'Όπως καταλαβαίνεις Στέλιο η κανάρα τουλάχιστον για φέτος είναι εκτός αναπαραγωγής.
Εννοείται Αλίκη... Προέχει η υγεία του πουλιου...
Πάντως την καναρα την βλεπω πολύ πιο δραστήρια τις τελευταίες μέρες.
Φοβάμαι μην την ματιαξω... 😛

Δεν είναι σίγουρος ο ακροτηριασμος..
Αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση δεν θα κοπεί το ποδαράκι της...
 
Μακάρι να μην χρειαστεί ακρωτηριασμό. Αν όμως σου πει ο γιατρός οτι πρέπει να κοπεί, πήγαινε και στην Κα Δουκάκη, κι αν δυσκολεύεσαι δέξου τη βοήθεια του Δημήτρη
Στέλιο, αν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ προσωπικά, δηλ. Να έρθεις στον Πειραιά και να σε πάω με το αμάξι μου στην κα Δουκάκη, μη ντραπείς.. Είμαι στην διάθεση σου! Κάνε της ένα τηλ, κλείσε ένα ραντεβού πριν προβείς στο κόψιμο του ποδιού! πάρε μία ακόμη γνώμη!

Πτηνίατρος: Δουκάκη Χριστίνα
Γρηγορίου Λαμπράκη 54-56,
Πειραιάς
τηλ: 211 - 012 4251

Δημήτρη, το μηνυμα σου δείχνει πρώτα απο όλα άνθρωπο. Συγχαρητηρια και μακάρι όλοι να ακολουθήσουμε το παράδειγμα σου!
 
Λοιπόν Στέλιο, εξακολουθεί και πηγαίνει καλα το πουλάκι;
Πως τα βλέπεις τα πραγματα;
Η κανάρα την βλεπω πολύ καλύτερα...
Είναι περισσότερο δραστήρια και κελαηδαει... Το ποδαράκι της το βλέπω καλύτερα...

Την πήγαμε ξανά στην κτηνιατρο για να δει το πόδι της και μας είπε ότι είναι καλύτερα...
 
Οπότε, ο κτηνίατρος σας είπε οτι ο ακρωτηριασμός θα αποφευχθεί;
Ή περιμένεις να την ξαναδεί;
Το ποδαράκι, παρεπιπτόντως είχε νάρθηκα ή ήταν έτσι; Εχει κολλήσει σωστά; Την έχεις δει να πιάνεται με αυτό, να το κουνάει, να το σηκώνει; Στον πάτο του κλουβιού πως είναι το πόδι;
 
Οπότε, ο κτηνίατρος σας είπε οτι ο ακρωτηριασμός θα αποφευχθεί;
Ή περιμένεις να την ξαναδεί;
Μας είπε να ξαναπαμε σε έναν μήνα από τώρα...


Το ποδαράκι, παρεπιπτόντως είχε νάρθηκα ή ήταν έτσι;
Ναι... Της το έχει δέσει ο κτηνίατρος...



Την έχεις δει να πιάνεται με αυτό, να το κουνάει, να το σηκώνει;
Το ποδαράκι της, το έχει δέσει ψηλά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να το πατήσει κάτω...


Στον πάτο του κλουβιού πως είναι το πόδι;
Όταν η κανάρα βρίσκεται στον πάτο του κλουβιου, συνήθως είναι '' ξαπλωμενη '' σε στάση όπως κλωσάνε τα αυγά...
 
Τι καλα! Ευχομαι στο μέλλον ακόμα καλύτερα.
Αλήθεια πως είχε σπάσει το πόδι της;
 
Πως πάει το κορίτσι Στέλιο μου; :)
Αλίκη εγώ την βλεπω πολύ καλύτερα...
Κελαηδαει οπότε με βλέπει και τρώει μια χαρά
Απλά κάθεται ξαπλωμενη στον πάτο του κλουβιου σαν να κλωσάει..

Ακόμα βλέπω να κουνάει λίγο και το δεμένο ποδαράκι της
 
κάθεται ξαπλωμενη στον πάτο του κλουβιου σαν να κλωσάει..
αυτό μη σε φοβίζει Στέλιο.. Εκεί νιώθει λόγω του ποδιού σίγουρη και ασφαλής. Μόλις με το καλό αναρρώσει πλήρως.. Θα την ξαναδείς στο κλαρί!
 
Back
Top