Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα κάθεται στην φωλιά της με κλειστά μάτια;

Παιδιά δεν πρόλαβα σήμερα να πάω στον κτηνιατρο καθώς είχα κάτι υποχρεώσεις το απόγευμα αλλά μίλησα με έναν γνωστό μου ο οποίος ασχολείται με τα καναρίνια και θα έρθει αύριο το πρωί να δει το καναρίνι και να εκτιμήσει την κατάσταση...
Όσο για τα '' λάθη '' που αναφέρατε...
Το κλουβί το καθαρίζω μια φορά την εβδομάδα..
Η ποτίστρα βρίσκεται στον πάτο του κλουβιου καθώς το καναρίνι έχει πρόβλημα στο πόδι του και δεν μπορεί να ανέβει στα κλαδιά...

Τα νύχια της κανάρας δεν ξέρω πως να τα κόψω... Φοβάμαι μην της κάνω ζημιά...

Τα κλαδιά πως να τα τοποθετήσω;
 
Η ποτίστρα βρίσκεται στον πάτο του κλουβιου καθώς το καναρίνι έχει πρόβλημα στο πόδι του και δεν μπορεί να ανέβει στα κλαδιά...

Έχει πρόβλημα με το πόδι του και συνεχίζεις αναπαραγωγή; Τα παιδιά πιο πάνω σου έδωσαν συμβουλές να δράσεις άμεσα και εσύ περιμένεις έναν φίλο σου να εκτιμήση την κατάσταση.

Το κλουβί το καθαρίζω μια φορά την εβδομάδα..

Συγνώμη αλλά η εικόνα του κλουβιού της φωτογραφίας δεν δείχνει καθαριότητα. Για τις πατήθρες έχουν γραφτεί εδώ στο PB πολλές σειρές αρθρα.

Τα νύχια της κανάρας δεν ξέρω πως να τα κόψω... Φοβάμαι μην της κάνω ζημιά...

Γι αυτό το λόγο υπάρχουν οι κτηνίατροι αν και πιστεύω αν είχες μελετήσει λίγο δεν θα έβρισκες καμία δυσκολία.

Τελειώνοντας θα σου προτείνω να διακόψεις άμεσα την αναπαραγωγή και να ασχοληθείς με την υγεία του θηλυκού. Θα είμαστε δίπλα σου να σε βοηθήσουμε.
 
1)κάθε εβδομάδα αλλάζω πατήθρες,ταίστρες, ποτήστρες.. Τοποθετούνται καθαρές και οι χρησιμοποιημένες μπαίνουν σε λεκάνη με ζεστό νερό,dettol και ξύδι, για μία ολόκληρη μέρα! την επομένη πλένονται, στεγνώνονται καλά και είναι έτοιμα για χρήση στην επόμενη αλλαγή.
2)μία φορά την εβδομάδα, μεταλλικοί πάτοι και σχάρες και των 4 κλουβιών βγαίνουν.. Μπαίνουν σε λεκάνη με χλιαρό νερό και dettol και ξύδι, για περίπου 2 ώρες,ξεπλένονται πολύ καλά, στεγνώνονται και επανατοποθετούνται.
3)μία φορά την εβδομάδα,ξεσκονίζονται και οι 4 ζευγαρώστρες με στεγνό αντιστατικό πανί.
4)μία φορά το δίμηνο..ψεκασμός με chevitren.

φίλε Στέλιο.. Αυτά τα 3 βήματα είναι για μένα, αλλά και για πολλούς άλλους φίλους εντός του φόρουμ, βασικοί κανόνες καθαριότητας.
αυτή τη στιγμή.. Επείγει να δει γιατρός(και όχι φίλος)τη θηλυκιά σου! Εγώ,όπως πολύ σωστά σου προτείνει ο Κώστας,θα σταμάταγα τηυν αναπαραγωγή και θα έτρεχα να βρω γιατρό, γιατί ''νεοσσοί χωρίς την μητέρα τους σε απόλυτη υγεία και διάθεση''.. Δεν θα τα καταφέρουν, φίλε μου!

είμαστε στην διάθεση σου..
 
Καλησπέρα παιδιά..
Έψαξα για κτηνιατρους στην Σαλαμίνα και βρήκα έναν που ασχολείται με τα πτηνά... Θα μιλήσω μαζί του και θα κλείσω ραντεβού...
Εγώ από μόνος μου έβαλα στο καναρίνι αυγοτροφή και σουσάμι για το ασβέστιο και έβαλα δεξτροζη στο νερό του για ενέργεια
 
Καλησπέρα παιδιά..
Έψαξα για κτηνιατρους στην Σαλαμίνα και βρήκα έναν που ασχολείται με τα πτηνά... Θα μιλήσω μαζί του και θα κλείσω ραντεβού...
Εγώ από μόνος μου έβαλα στο καναρίνι αυγοτροφή και σουσάμι για το ασβέστιο και έβαλα δεξτροζη στο νερό του για ενέργεια
Αν τρώει είναι καλό.
Αν όμως όχι θα πρέπει να επισπεύσεις το ραντεβού με το γιατρό.
 
αγαπητέ Στέλιο.. Μένεις Σαλαμίνα, σωστα;
με το καραβάκι, μέσα σε 25' είσαι Πειραιά και απ'το λιμάνι του Πειραιά μέσα σε 5' μπορείς να είσαι στην Κτηνιατρική Πειραιά, στην οδό Γρηγορίου Λαμπράκη 54-56 /τηλ:211 012 4251
(απέναντι ακριβώς από την Ευαγγελίστρια),όπου η κα Δουκάκη Χριστίνα, μια κατά πολύ αξιόλογη πτηνίατρος👍 και πάνω απ'όλα άνθρωπος με αρχές και ήθος,θα σε βοηθήσει.. Είμαι 100% σίγουρος!
σήκω λοιπόν και μη χάνεις χρόνο... Κυρίως για το πόδι της, φίλε μου!
 
αγαπητέ Στέλιο.. Μένεις Σαλαμίνα, σωστα;
με το καραβάκι, μέσα σε 25' είσαι Πειραιά και απ'το λιμάνι του Πειραιά μέσα σε 5' μπορείς να είσαι στην Κτηνιατρική Πειραιά, στην οδό Γρηγορίου Λαμπράκη 54-56 /τηλ:211 012 4251
(απέναντι ακριβώς από την Ευαγγελίστρια),όπου η κα Δουκάκη Χριστίνα, μια κατά πολύ αξιόλογη πτηνίατρος👍 και πάνω απ'όλα άνθρωπος με αρχές και ήθος,θα σε βοηθήσει.. Είμαι 100% σίγουρος!
σήκω λοιπόν και μη χάνεις χρόνο...
Φίλε Δημήτρη είναι δύσκολο να έρθω μέσα καθώς δεν διαθέτω πολύ ελεύθερο χρόνο λόγω των πανελληνίων που δίνω φέτος... Όλες μου οι μέρες είναι γεμάτες...
 
ΟΚ Στέλιο και καλή επιτυχία στις εξετάσεις. Δεν υπάρχει κανείς άλλος να αναλάβει να πάει το πουλι στο γιατρό; Γενικά η κατάσταση της υγείας της, όπως αρχικά την περιέγραψες είναι κρίσιμη.
Επισης, όπως και να εχει το πράγμα, όσο χρόνο και να μην έχουμε, κάνουμε τα στοιχειώδη και απολύτως απαραίτητα, και δεν εννοω αυτά που συστήνουν 5 "τυχαιοι " σε κάποιο φόρουμ, αλλά αυτά που αντικειμενικά είναι αναγκαία, όπως το να διατηρούμε το κλουβι και τα πουλιά καθαρά. Λοιπόν, έχεις κάνει κάτι σε αυτην την κατεύθυνση;
 
Καλησπέρα Στέλιο!
Αν κάνεις όλα όσα σου είπαν τα παιδιά, που πίστεψε με είναι αλάνθαστα...η καναρίτσα θα επανέλθει και θα την χαίρεσαι πάλι ζωηρή και υγιή!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
Μπορεί να είναι βρώμικο το κλουβί αλλά οι περισσότεροι τα έχετε αποστειρωμένα; Δεν το καταλαβαίνω με το να πιάνουμε από τα μούτρα τον καθένα που είτε ήξερε είτε όχι από πτηνά και βρέθηκε με 2 πουλιά να τον αποπαίρνουμε.
 
Το έδεσε; Σου έδωσε φάρμακο; Τι σου είπε;
Το έδεσε και μου είπε να ξαναπάω σε μια βδομάδα για να δει την κατάσταση του...
Ήθελα να ρωτήσω κάτι...
Έκανα καλά που το έβγαλα από την ζευγαρωστρα και την έβαλα σε άλλο κλουβί;
 
Έκανα καλά που το έβγαλα από την ζευγαρωστρα και την έβαλα σε άλλο κλουβί;
Καλά έκανες. Αυτό τώρα θέλει ένα μικρό κλουβάκι να κάθεται κάτω. Να του βάλεις σ' ένα σημείο κάτι μαλακό. Και τροφή και νερό χαμηλά. Σε σημείο προφυλαγμένο από ρεύματα αέρα.
 
με το να πιάνουμε από τα μούτρα τον καθένα που είτε ήξερε είτε όχι από πτηνά

Την γνώμη μας λέμε. Δυστυχώς κάποιες φορές μπορεί να μην αρέσει αλλά πρέπει να ακουστεί για την υγεία των καναρινιών.
 
Καλά έκανες. Αυτό τώρα θέλει ένα μικρό κλουβάκι να κάθεται κάτω. Να του βάλεις σ' ένα σημείο κάτι μαλακό. Και τροφή και νερό χαμηλά. Σε σημείο προφυλαγμένο από ρεύματα αέρα.
μπράβο, βρε Στέλιο! Ειλικρινά χαίρομαι πολύ που. Έδρασες σωστά!
η Μαρία σου γράφει ΑΚΡΙΒΩΣ ότι πρέπει να κάνεις ώστε να επανέλθει το κορίτσι σου, γρήγορα μα και ομαλά!
όσο για αναπαραγωγή..όλη η Ανοιξη είναι μπροστά σου! αρκεί να γίνει καλα!
και μην ξεχάσεις το ραντεβού με το γιατρό σε μια εβδομάδα, οκ;
είμαστε στην διάθεση σου..
 
Back
Top