Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα μου έχει μονίμως άσπορα αβγά;

roula99

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2014
Μηνύματα
16
Λοιπόν έχω μια κανάρα γκλοστερ μπασταρδεμένη, και την έχω ζευγαρώσει συνολικά 6 φορές με τον αρσενικό μου.. Την πρώτη φορά έκαν 3 αβγά και είχε 2 πουλάκια, αν και μικρούλα σε ηλικία. Βέβαια τα πουλιά μας ψόφησαν 10 ημερων, ίσως δεν τα ταιζαν καλά. Από κει και στο εξής όμως σε διάστημα ενάμιση χρόνου στις επόμενες 5 γέννες όλα ήταν άσπορα. Έκανε κάθε φορά 4-5 αβγά και όλα άσπορα. Και τώρα το ίδιο, αν και έχει συνουσιαστεί πολλές φορέ ςμε τον αρσενικό... Τι μπορεί να συμβαίνει; έγινε ξαφνικά άσπορος ο αρσενικός;και τι; Στην πρώτη γέννα τα κατάφερε και μετά όχι;
 
Τη διατροφική προετοιμασία κάνεις πριν το ζευγάρωμα; Επίσης μήπως η κανάρα ως μισή γκλοστερ θέλει κούρεμα στην επίμαχη περιοχή;
 
Λοιπόν έχω μια κανάρα γκλοστερ μπασταρδεμένη, και την έχω ζευγαρώσει συνολικά 6 φορές με τον αρσενικό μου.. Την πρώτη φορά έκαν 3 αβγά και είχε 2 πουλάκια, αν και μικρούλα σε ηλικία. Βέβαια τα πουλιά μας ψόφησαν 10 ημερων, ίσως δεν τα ταιζαν καλά. Από κει και στο εξής όμως σε διάστημα ενάμιση χρόνου στις επόμενες 5 γέννες όλα ήταν άσπορα. Έκανε κάθε φορά 4-5 αβγά και όλα άσπορα. Και τώρα το ίδιο, αν και έχει συνουσιαστεί πολλές φορέ ςμε τον αρσενικό... Τι μπορεί να συμβαίνει; έγινε ξαφνικά άσπορος ο αρσενικός;και τι; Στην πρώτη γέννα τα κατάφερε και μετά όχι;
εισοσ δεν τιν βατευει αρκετα καλα, η εχει προβλημα η καναρα σου
 
Φιλε μου τα ασπορα αυγα ειναι καθαρα θεμα του αρσενικου και μονο. Η καναρα το χρεος της(γεννα αυγων) το κανη, τωρα αν ο αρσενικος σου δεν ειναι πυρωμενος η για καποιο λογο δεν μπορη να βατεψη ειναι αλλο θεμα. Ορισμενα αρσενικα θελουν ξυρισμα στο επιμαχο σημειο. Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι βαζουμε καμια φορα πολλα κλαδακια στο κλουβι κ ο αρσενικος δεν βολευεται να κανη την δουλεια του.
Παντως σιγουρα ειναι θεμα αρσενικου κ οχι καναρας εγω θα σου συνεστηνα να αλλαξης το αρσενικο.
 
Δεν τον αλλάζω τον αρσενικό μου... Είμαι συναισθηματικά δεμένη μαζί του γιατί τον βρήκα στο δρόμο και τον μάζεψα πριν από 2 χρόνια... Δεν πειράζει μπορεί όντως να έχει κάποιο θέμα και να μη μπορεί...
 
Τοτε δωσε κανα διμηνο πριν την αναπαραγωγη Fertivit και Βιταμινη Ε που σιγουρα θα του κανη καλο κ θα τον βοηθηση. Καλη τυχη.
 
διάστημα ενάμιση χρόνου στις επόμενες 5 γέννες όλα ήταν άσπορα

Ρούλα καλημέρα. Τα πουλιά τα έχεις μαζί όλο το χρόνο ή τα ενώνεις μόνο την Άνοιξη που είναι και η περίοδος αναπαραγωγής τους; Θεωρώ ότι αν τηρήσεις με ευλάβεια τον κύκλο ζωής των πουλιών, όπως αυτός εκτυλίσσεται στη φύση, τότε θα πάρεις ξανά απογόνους από το ζευγάρι. Θέμα στειρότητας δεν πιστεύω πως υπάρχει, από τη στιγμή που σου έδωσαν κάποια στιγμή απογόνους, ασχέτως αν δεν κατάφεραν να επιζήσουν...
 
Αν έχει γίνει η σωστή προετοιμασία και αν βλέπεις το ερωτικό παιχνίδι τους τότε πολύ πιθανόν να είναι αλλού το πρόβλημα και εξηγώ. Το ερωτικό παιχνίδι στα καναρίνια γίνεται με την επαφή της γενετήσιας περιοχής (αμάρας) των πτηνών. Τα λεπτά και μακρυά φτερά που βρίσκονται περιμετρικά αυτής της αμάρας αποτελούν τους οδηγούς της "ερωτικής" πράξης μια και τα πτηνα δεν έχουν εκεί οπτική επαφή.

333.jpg

Αν αυτά τα φτερά και των δυο πτηνών δεν έρχονται (γιατί δεν μπορούν) σε επαφή τότε δεν υπάρχει η απαραίτητη "γονιμοποίηση" και άρα όλα τα αυγά θα παρουσιαστούν άγονα. Έτσι λοιπόν στα πτηνά με εξαιρετικά πλούσιο φτέρωμα όπως τα gloster και όχι μόνο, υπάρχει σοβαρό θέμα. Λόγω της πλούσιας φτεροφυΐας τους η ορθή κατεύθυνση της αμάρας γίνεται εξαιρετικά δύσκολη έως απίθανη. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι απαραίτητο το κούρεμα των φτερών (παλιό θέμα) της γενετήσιας περιοχή ώστε να αποκαλυφθούν τα φτερά οδηγοί (προσοχή να μην κοπούν αυτά τα φτερά οδηγοί).

333.jpg

Με αρκετή υπομονή και ιδιαίτερα μεγάλη προσοχή καθαρίζουμε κόβοντας τα φτερά που εμποδίζουν σε μας την ορατότητα της αμάρας του κάθε πτηνού. Αν στο τέλος εμείς μπορούμε να διακρίνουμε την αμάρα τους καθαρά τότε να είστε σίγουροι πως θα επιτραπεί στα πτηνά να γονιμοποιήσουν τα αυγά τους.
 
Ρούλα καλημέρα. Τα πουλιά τα έχεις μαζί όλο το χρόνο ή τα ενώνεις μόνο την Άνοιξη που είναι και η περίοδος αναπαραγωγής τους; Θεωρώ ότι αν τηρήσεις με ευλάβεια τον κύκλο ζωής των πουλιών, όπως αυτός εκτυλίσσεται στη φύση, τότε θα πάρεις ξανά απογόνους από το ζευγάρι. Θέμα στειρότητας δεν πιστεύω πως υπάρχει, από τη στιγμή που σου έδωσαν κάποια στιγμή απογόνους, ασχέτως αν δεν κατάφεραν να επιζήσουν...

έχω τα κλουβιά κοντά όλο το χρόνο.. Τώρα τα χώρισα για να δω.. Θα κοιτάξω και το ζήτημα του κουρέματος όπως λένε και τα φιλαράκια από κάτω.. Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
 
Back
Top