Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα χάλασε τη φωλιά και πέταξε τα αυγά έξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Greckos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ενώ περίμενα να βγούν τα πουλάκια στις 24/5 σήμερα που κατέβασα το κλουβί να τα ταΐσω βγήκε η κανάρα και είδα δύο νεοσσούς!
Να σου ζήσουν με το καλό και τα υπόλοιπα!
Προφανώς κάποιο λάθος έχεις κάνει. Δεν γίνεται τόσο μεγάλη διαφορά από αυτό που περίμενες σ' αυτό που συνέβη :)
 
Τα καλά νέα είναι ότι ενώ περίμενα να βγούν τα πουλάκια στις 24/5 σήμερα που κατέβασα το κλουβί να τα ταΐσω βγήκε η κανάρα και είδα δύο νεοσσούς! Δεν ξέρω αν βγήκαν σήμερα, η χθες, ή προχθές γιατί δεν τα ενοχλούσα τα πουλιά τώρα που κλωσσούσε.
Κάπου στα νούμερα έχεις λάθος... μήπως ήθελες να γράψεις 14/5;
 
Το ενδεχομενο το ραγισμενο αυγο να ερχεται στη ζωη το σκεφτομαστε ή μπα; :) Να σου ζησουν βρε!
 
Το ενδεχομενο το ραγισμενο αυγο να ερχεται στη ζωη το σκεφτομαστε ή μπα; :) Να σου ζησουν βρε!
Μιράντα εξαρτάται από το μέγεθος της "ζημιάς".
Οριακά λεπτές οι ισορροπίες μεταξύ "ζωντανού και νεκρού" σε τέτοιες περιπτώσεις.
 
Εννοουσα μην ψαχνουμε ποιος εσπασε το αυγο, μπορει ο νεοσσος μεσα να το εσπασε. Αυτο..
 
Να σου ζήσουν με το καλό και τα υπόλοιπα!
Προφανώς κάποιο λάθος έχεις κάνει. Δεν γίνεται τόσο μεγάλη διαφορά από αυτό που περίμενες σ' αυτό που συνέβη :)

Κάπου στα νούμερα έχεις λάθος... μήπως ήθελες να γράψεις 14/5;

Παιδιά δεν έχω κάνει κανένα λάθος. Στις 28 του Απριλίου απόγευμα τις τα έβαλα τα αυγά στη φωλιά.
 
Αυτο εκανες λαθος.

Ναι! Εκεί έχεις δίκιο! Εννοούσα 14/5.
Μεγαλούτσικα μου φάνηκαν για να έχουν βγει σήμερα πάντως. Δεν ξέρω... Δεν είδα και τσόφλια από τα σκασμένα αυγά.
Για να δούμε αύριο αν θα σκάσει κανένα άλλο!
 
Αμεσως μολις σκασουν τα αυγα η καναρα τρωει τα τσοφλια, ή τα πεταει. Εγω εβρισκα στις ταιστρες οτι δεν τρωγε, οποτε μη σε εκπλησσει αυτο.

Χαλαρα θα σκασουν ολα :)
 
Όλα είναι πιθανά.
Στα δικά μου αυγά έκανα ωοσκόπηση και είδα τρία αυγά να είναι με έμβρυο μέσα.Αυτό πριν 2 μέρες.
Σήμερα που τα ξανακοίταξα, είδα και τέταρτο αυγό να έχει μέσα έμβρυο.
Διάφορα περίπου 2-3 μέρες τα έμβρυα.
 
Άντε και 14 Μαΐου περιμένεις αφίξεις! 😉 Εύχομαι να συνεχίσουν να πηγαίνουν όλα ομαλά!
Η Αλίκη έχει κάνει κάποιο λάθος στο μέτρημα των ημερών. Οι νεοσσοί σου σκασανε στις 11-05 ή στις 12-05 αφού εβαλες τα αβγα αργά το απόγευμα στις 28-04. Φυσιολογικοτατα.
Αμεσως μολις σκασουν τα αυγα η καναρα τρωει τα τσοφλια, ή τα πεταει. Εγω εβρισκα στις ταιστρες οτι δεν τρωγε, οποτε μη σε εκπλησσει αυτο.

Χαλαρα θα σκασουν ολα :)
Ευχομαι να σκασουν χαλαρα οπως λεει η Μιραντα ολα, αλλα η δικη μου αποψη συμφωνα με τη μικρη εμπειρια μου ειναι οτι οταν αντικαθιστουμε τα αβγα και η επωαση αρχιζει ταυτοχρονα ποτε δεν εχω παρατηρησει να σκασει νεοσσος ουτε με μια μερα διαφορα ποσο μαλλον με δυο οπως στη δικη σου περιπτωση. Ευχομαι το καλυτερο. Να σου ζησουν!
 
Σήμερα που κοίταξα δυστυχώς δεν άνοιξε κανένα από τα 3 ασκαστα.
Τα άφησα όμως μέσα. Αν και δεν το νομίζω τώρα πια. Θα δω μήπως και αύριο αλλά αφού τα είχα βάλει όλα μαζί περίμενα και να ανοίξουν όλα μαζί όπως και στο παρελθόν.

Βλέπω πάντως πως τα δύο πουλάκια που είναι μέσα στην φωλιά να φαίνονται να βολεύονται πάνω στα άσκαστα αυγουλάκια. Πόσο καιρό να τα αφήσω μέσα; Πειράζει να μείνουν ώς που να μεγαλώσουν τα πουλάκια να μην τους κάνω καμιά ζημιά τώρα που είναι ημερών;
 
Να τα αφήσεις τουλάχιστο μέχρι την 6-7 ημέρα.
Στηρίζονται τα μικρά πάνω σ' αυτά.
Γιάννη πιο πάνω έχει αναφέρει οτι υπάρχει ραγισμένο αβγό μέσα στη φωλιά. Δεν έχουμε θέμα; Μηπως είναι καλυτερο για στήριγμα όπως λες να βάλει ψεύτικα αβγά;
 
Τελικα εκκολαφθηκε ή ηταν απλα "χαλασμενο";
Αναφέρει οτι δεν εκκολάφθηκε άλλο αβγό. Είχαν σκάσει τα δυο και υπηρχαν αλλά τρια αβγά και μας είπε οτι το ενα απο αυτά είναι ραγισμένο. Για μένα πρεπει να απομακρυνθεί.
 
Back
Top