Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα χάλασε τη φωλιά και πέταξε τα αυγά έξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Greckos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα.
Σήμερα πήγα να βάλω αυγό και μπανάκι και σηκώθηκε η κανάρα. Είδα ένα κίτρινο πράγμα γύρω απ' τον λαιμό και ανησύχησα. Έχουν και τα δύο. Είναι σαν να κοιμούνται συνέχεια. Φοβήθηκα λίγο. Δεν σηκώνουν το κεφαλάκι και δεν ανοίγουν το στόμα σαν να ζητάνε φαγητό όταν τα πείραξα όπως έκαναν την πρώτη μέρα. Αυτό σημαίνει οτι είναι χορτάτα ή κάτι άλλο;

Επίσης είδα και ένα από τα δύο αυγά που είχα αφήσει στη φωλιά για να ακουμπάνε να είναι σπασμένο και τα έβγαλα και τα δύο. Το ένα είχε πουλάκι προχωρημένου μεγέθους μέσα. Κρίμα. Το άλλο ήταν άδειο. Έχει όμως μια μικρή μαύρη κουκίδα στη μέση όπως βλέπετε στις φωτό που ανεβάζω.

Πάντως πείτε μου γι' αυτό το κίτρινο γύρο απ΄ τον λαιμό τους. Είναι φυσιολογικό?

Σας ευχαριστώ πολύ για την μέχρι τώρα βοήθειά σας!
IMG_8504-1.webp
 

Συνημμένα

  • IMG_8505-1.webp
    IMG_8505-1.webp
    48,3 KB · Προβολές: 58
  • IMG_8509-1.webp
    IMG_8509-1.webp
    54,2 KB · Προβολές: 52
  • IMG_8511-1.webp
    IMG_8511-1.webp
    54 KB · Προβολές: 56
  • IMG_8514-1.webp
    IMG_8514-1.webp
    33,1 KB · Προβολές: 58
  • IMG_8507-1.webp
    IMG_8507-1.webp
    123,7 KB · Προβολές: 58
Είδα ένα κίτρινο πράγμα γύρω απ' τον λαιμό και ανησύχησα
Ήταν η τροφή που είχαν φάει πριν λίγο. Ήταν ταισμένα δηλαδή.
Επίσης είδα και ένα από τα δύο αυγά που είχα αφήσει στη φωλιά για να ακουμπάνε να είναι σπασμένο και τα έβγαλα και τα δύο.
Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε πλαστικά αυγά.
 
Καλημέρα.
Σήμερα πήγα να βάλω αυγό και μπανάκι και σηκώθηκε η κανάρα. Είδα ένα κίτρινο πράγμα γύρω απ' τον λαιμό και ανησύχησα. Έχουν και τα δύο. Είναι σαν να κοιμούνται συνέχεια. Φοβήθηκα λίγο. Δεν σηκώνουν το κεφαλάκι και δεν ανοίγουν το στόμα σαν να ζητάνε φαγητό όταν τα πείραξα όπως έκαναν την πρώτη μέρα. Αυτό σημαίνει οτι είναι χορτάτα ή κάτι άλλο;

Επίσης είδα και ένα από τα δύο αυγά που είχα αφήσει στη φωλιά για να ακουμπάνε να είναι σπασμένο και τα έβγαλα και τα δύο. Το ένα είχε πουλάκι προχωρημένου μεγέθους μέσα. Κρίμα. Το άλλο ήταν άδειο. Έχει όμως μια μικρή μαύρη κουκίδα στη μέση όπως βλέπετε στις φωτό που ανεβάζω.

Πάντως πείτε μου γι' αυτό το κίτρινο γύρο απ΄ τον λαιμό τους. Είναι φυσιολογικό?

Σας ευχαριστώ πολύ για την μέχρι τώρα βοήθειά σας!
View attachment 33358
Τα δύο στη φωλιά είναι χορτάτα και κοιμούνται...
Όσο πιο ακίνητα είναι σ' αυτή την ηλικία τόσο ποιο καλά ταϊσμένα αποδυκνείονται...
Έχεις κι ένα νεκρό έμβρυο από το ένα αυγό κι ένα μη γονιμοποιημένο...
Έπρεπε να τα έχεις αφαιρέσει...
 
Μηπως τον μπερδεψες λιγο Γιαννη;
Επειδή το παρακολούθησα Δημήτρη, ο Γιάννης δεν είχε προσέξει στην αρχή το περί ραγισμένου αυγού, γι' αυτό τον συμβούλευσε να τα αφήσει μέσα. Μετά αν διαβάσεις παρακάτω, ξεκαθαρίστηκε το θέμα :)
 
Ήταν η τροφή που είχαν φάει πριν λίγο. Ήταν ταισμένα δηλαδή.

Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε πλαστικά αυγά.

Τα δύο στη φωλιά είναι χορτάτα και κοιμούνται...
Όσο πιο ακίνητα είναι σ' αυτή την ηλικία τόσο ποιο καλά ταϊσμένα αποδυκνείονται...
Έχεις κι ένα νεκρό έμβρυο από το ένα αυγό κι ένα μη γονιμοποιημένο...
Έπρεπε να τα έχεις αφαιρέσει...

Ευτυχώς! Ευχαριστώ παιδιά για την γρήγορη απάντηση! Φοβήθηκα. Δεν τα έχω δει να τα ταίζουν γι' αυτό ανησύχησα παραπάνω. Είναι συνέχεια μέσα στην φωλιά και όταν είμαι στο μπαλκόνι και είναι έξω, δεν κάνει τίποτα.

Μηπως τον μπερδεψες λιγο Γιαννη;

Έχεις δίκιο εδώ. Ίσως να μην κατάλαβα καλά. Ήταν ένα ραγισμένο το οποίο έβγαλα και είχε μέσα πουλάκι. Σήμερα αφαίρεσα και τα άλλα δύο. Ήταν πρώτες μέρες και ήταν μικρά ακόμα και γι' αυτό νόμιζα πως μου είπε ο Γιάννης να τα αφήσω για στήριξη. Πράγματι στηρίζονταν πάνω τους. Τώρα είναι μόνο τα πουλάκια μέσα στη φωλιά.
 
Που διαφωνούμε;

Μοιάζουν αυτά τα πουλιά να έχουν ανάγκη στήριξης;
Ασφαλώς και δεν μου μοιάζουν να έχουν ανάγκη στήριξης, αλλά ένας αρχάριος δεν μπορεί να το ξέρει. Οι νεοσσοί σήμερα είναι 5-6 ημερών και όταν ένας έμπειρος εκτροφέας σαν εσένα που έχω παρακολουθήσει τις συμβουλές που δίνεις σε πολλά θέματα και σε σέβομαι απόλυτα για τις γνώσεις σου του λέει να τα αφαιρέσει την 6-7 ημέρα αυτό και θα κάνει. Και σήμερα του λες έπρεπε να τα χες αφαιρέσει. Εδώ διαφωνούμε γιατί αυτά τα δυο έρχονται σε αντίθεση.


Επειδή το παρακολούθησα Δημήτρη, ο Γιάννης δεν είχε προσέξει στην αρχή το περί ραγισμένου αυγού, γι' αυτό τον συμβούλευσε να τα αφήσει μέσα. Μετά αν διαβάσεις παρακάτω, ξεκαθαρίστηκε το θέμα :)
Μαρια το ραγισμενο αβγο απομακρυνθηκε. Αυτα τα δυο δεν ηταν ραγισμενα. Το ενα το ειδε ραγισμενο σημερα. Ασφαλως ο Γιαννης του ειπε να απομακρυνει το ραγισμενο αλλα τα αλλα δυο παρεμειναν στη φωλια.
 
Σίγουρα μπορεί κάτι να ξεφύγει από όλους μας. Ειδικά όταν ανάμεσα στην δουλειά και τα προσωπικά καθήκοντα έχεις τον νου σου να απαντάς σε κάθε ερώτηση και να μην μένει τίποτα αναπάντητο, μπορεί να συμβεί να μην προσέξεις σχολαστικά μια λεπτομέρεια, σημαντική ίσως.
Είναι πάντως διαφορετικό από το να πιάνεις επιλεκτικά ένα θέμα. Γι αυτό η συμμετοχή όλων είναι πολύτιμη, γιατί αν κάποιος πρόσεχε εγκαίρως την "αβλεψία" του Γιάννη @misalouris, δεν θα ερχόμασταν τώρα μετά από τόσες μέρες να του την επισημάνουμε :)
 
Σίγουρα μπορεί κάτι να ξεφύγει από όλους μας. Ειδικά όταν ανάμεσα στην δουλειά και τα προσωπικά καθήκοντα έχεις τον νου σου να απαντάς σε κάθε ερώτηση και να μην μένει τίποτα αναπάντητο, μπορεί να συμβεί να μην προσέξεις σχολαστικά μια λεπτομέρεια, σημαντική ίσως.
Είναι πάντως διαφορετικό από το να πιάνεις επιλεκτικά ένα θέμα. Γι αυτό η συμμετοχή όλων είναι πολύτιμη, γιατί αν κάποιος πρόσεχε εγκαίρως την "αβλεψία" του Γιάννη @misalouris, δεν θα ερχόμασταν τώρα μετά από τόσες μέρες να του την επισημάνουμε :)
Συμφωνω απολυτα και δεν θελω να μειωσω σε τιποτα το Γιαννη. Μας βοηθα απιστευτα, αλλα διαβασε λιγο τι ειχα γραψει στο ποστ 38. Να μπουν ψευτικα για στηριγμα.
 
Ναι Δημήτρη μου, αλίμονο ούτε καν σκέφτηκα ότι είχες τέτοια διάθεση. Απλά λέω πως τελικά όλοι είμαστε συνυπεύθυνοι. Κάποιος μπορεί να κάνει ένα λάθος ή να μην προσέξει κάτι. Η "ευθύνη" του δεν είναι μεγαλύτερη, ούτε μικρότερη φυσικά, απ' όλων των άλλων που δεν είδαν, δεν διάβασαν, δεν πρόσεξαν, δεν απάντησαν. Όλοι είμαστε εξίσου υπεύθυνοι για την σωστή αντιμετώπιση ενός περιστατικού, στον βαθμό των γνώσεών μας και των εμπειριών μας. Αυτό θέλω να πω. Δεν απευθύνομαι σ' εσένα, σ' εσένα, σ' εμένα, σε όλους.
Και να σου πω και κάτι, πολλοί λέμε: Α απάντησε ο Μισαλούρης, τι να πω εγώ τώρα... Δεν είναι έτσι, και μια λίγο του "ασχέτου" ερώτηση, μπορεί να αναδείξει ενδιαφέρουσες πτυχές ενός θέματος. Γι' αυτό είμαι υπέρμαχος της συμμετοχής :)
 
Είμαι σίγουρος ότι όλοι μας το έχουμε κάνει. Όλοι μαζί, δηλαδή έχουμε αφήσει αυγά (κανονικά) για στήριξη. Οι συμβουλές μας πηγάζουν από την εμπειρία μας και είναι δύσκολο να προβλέψεις τι θα συμβεί σε κάποιον άλλο, εφόσον δεν σου έχει συμβεί ποτέ. Άλλωστε για αυτό συζητάμε εδώ, για να αναδεικνύονται οι "στραβές" και να μαθαίνουμε συνεχώς χωρίς να πρέπει να μας συμβούν.

Είναι άλλωστε συχνό φαινόμενο όταν επιμένουμε σε τυποποιημένες συμβουλές για λόγους ασφαλείας (πλαστικά αυγά) να κατηγορούμαστε ως υπερβολικοί οι τυπολάτρες, κάτι που θα συνέβαινε πιθανόν εάν δεν είχαν σπάσει τα κανονικά αυγά.

Ας μείνουμε στην ουσία του θέματος, ότι δηλαδή καλό είναι όταν υπάρχουν μόνο ένα ή δύο πουλάκια μέσα στη φωλιά, να αφήνουμε δύο αυγά για να δέχονται λιγότερη πίεση οι νεοσσοί από το βάρος της κανάρας. Επίσης καλό είναι να έχουμε πάντα αυγά πλαστικά και να χρησιμοποιούμε αυτά σε ανάλογες περιπτώσεις.
 
Οι διαφωνίες δίνουν τροφή για συζήτηση και τις αποδέχομαι ως καλοπροαίρετες..
Προσωπικά πολλές φορές σε κάποια θέματα απαντώ αγνοώντας αυτά που για μένα είναι αυτονόητα και ίσως αυτό να είναι μην είναι σωστό.
Σωστά... Το ραγισμένο αυγό μπορεί να αποτελέσει "πληγή" για μια φωλιά και αν υπάρχει πρέπει να απομακρύνεται.
Κι όπως πάντα λέω τη γνώμη μου... και μόνο αυτή.
τα αλλα δυο παρεμειναν στη φωλια.
Δυστυχώς δεν το είχα διευκρινίσει, ίσως δεν το έκρινα απαραίτητο.
Ίσως να έκανα και λάθος...
Ποτέ άλλωστε δε διεκδίκησα το αλάθητο...
Αν εσύ το είδες γιατί δεν το επισήμανες τότε;
Ερχόμενο σε κρίση σήμερα μου θυμίζει το "μετά Χριστόν προφήτες" κι αυτό είναι άχρηστο στην κουβέντα γιατί δεν προσφέρει απολύτως τίποτε εκτός ίσως από εντυπώσεις οι οποίες για μένα είναι περισσότερο άχρηστες...

Το ίδιο άχρηστα για τον ερωτώντα φίλο μας, κρίνω και τα όσα γράφουμε. Γι αυτό και σταματώ.
 
Παιδιά, το ξαναδιάβασα όλο το θέμα. Αν το κοιτάξουμε σε σχέση με την στιγμή που έγιναν τα σχόλια, δεν υπάρχει τίποτα στραβό. Ακόμα και αν κάτι δεν διευκρινίστηκε πολύ σχολαστικά, αφορά την διάρκεια λίγων ωρών, το μέγιστο ενός 24 ωρου. Δεν βλέπω τον λόγο να συνεχίσουμε την συζήτηση επ' αυτού.
 
Αν εσύ το είδες γιατί δεν το επισήμανες τότε;
Ερχόμενο σε κρίση σήμερα μου θυμίζει το "μετά Χριστόν προφήτες" κι αυτό είναι άχρηστο στην κουβέντα γιατί δεν προσφέρει απολύτως τίποτε εκτός ίσως από εντυπώσεις οι οποίες για μένα είναι περισσότερο άχρηστες...
Το επισημανα και τοτε Γιάννη. Να μπουν ψεύτικα. Μπορεί να μην προσφέρει τίποτα σε σένα αλλά σε κάποιους αλλους να προσφέρει γνωσεις. Και μη χαλας την καρδιά σου γιατί ο λογος σου δείχνει εκνευρισμό. Συζήτηση κάνουμε!
 
Παιδιά σας ξαναλέω οτι σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σας σε αυτό αλλά και σε όποιο θέμα και να είχα!

Μου φαίνεται περίεργο που κάνατε τόση συζήτηση για το θέμα των αυγών που άφησα μέσα. Πάει, τέλειωσε. Ποτέ δεν κατηγόρησα εγώ τον Γιάννη. Φαίνεται αυτό εξάλλου. Απλά ίσως να μπερδεύτικα και εγώ αλλά και αυτός. Δηλαδή εγώ κατάλαβα οτι μου είπε να απομακρύνω το ραγισμένο αυγό επειδή μπορούσε να αποτελέσει πηγή μικροβίων για τα ζωντανά και να αφήσω τα άλλα δύο έτσι για στήριξη μιάς και ήταν μόνο 2 ημερών τα πουλάκια. Βέβαια παρακολουθούσα να δω αν τα έσπαγαν όπως και είδα σήμερα και τα έβγαλα. Μάλιστα γι' αυτό ανέβασα και την φωτό για να δείτε και τι είχαν μέσα και να συζητήσουμε γι' αυτά. Δηλαδή να καταλάβουν οι πιο έμπειροι σε ποιο στάδιο περίπου ήταν το πουλάκι που δεν τα κατάφερε.

Και ο Γιάννης και όλοι σας μου απαντήσατε πάντα πολύ γρήγορα και με προθυμία. Δεν κατάλαβα διαβάζοντας τα σχόλιά σας κάτι κακό να λέει κάποιος για κάποιον άλλον.

Ελπίζω να τα καταφέρουν τα πουλάκια. Να βγάλουν την πρώτη και κρίσιμη εβδομάδα και να καταφέρω να βάλω και για μία ακόμη γέννα τους γονείς. Ακόμη ο καιρός είναι αρκετά δροσερός τα βράδια.

Όμορφοι οι νεοσσοί...
Σταμάτη τι πουλιά είναι οι γονείς τους;

Ευχαριστώ! Μπορείς και καταλαβαίνεις ήδη; Εγώ δεν μπορώ!

Πάντως φαντάζομαι πως θα βγουν ίδια με τους γονείς γιατί είναι timbrado πράσινα και οι δύο γονείς και γι' αυτό δεν έχω την περιέργεια όπως αν ήταν άλλα καναρίνια.
 
Δική μου παρατήρηση είναι ότι αν έχουν σκούρο δέρμα θα είναι σκουρόχρωμα.
Άρα θα είναι πρασινακια τα μικρά.
Αν περάσουν οι μέρες θα δείξει.
 
Ελπίζω να τα καταφέρουν τα πουλάκια. Να βγάλουν την πρώτη και κρίσιμη εβδομάδα και να καταφέρω να βάλω και για μία ακόμη γέννα τους γονείς. Ακόμη ο καιρός είναι αρκετά δροσερός τα βράδια.
Είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρουν.
Δείχνουν καλοταϊσμένα και γεμάτα υγεία.
Με προσοχή και σκέψη για τη δεύτερη γέννα... Ο Ιούνιος είναι ο θερμότερος μήνας του χρόνου στην πατρίδα μας.
Μάλιστα γι' αυτό ανέβασα και την φωτό για να δείτε και τι είχαν μέσα και να συζητήσουμε γι' αυτά. Δηλαδή να καταλάβουν οι πιο έμπειροι σε ποιο στάδιο περίπου ήταν το πουλάκι που δεν τα κατάφερε.
Το νεκρό έμβρυο είναι σχηματισμένο και σχεδόν ολοκληρωμένο γεγονός που με κάνει να προσδιορίζω τον θάνατό του στα τελευταία 1-2 εικοσιτετράωρα...
Μου φαίνεται περίεργο που κάνατε τόση συζήτηση για το θέμα των αυγών που άφησα μέσα. Πάει, τέλειωσε.
Είναι όμορφο στις συζητήσεις να αναβαίνει λίγο η χροιά τους... ζωντανεύουν...
Και εξίσου όμορφο με την κατανόηση και την καλή διάθεση να επανερχόμαστε στο δρόμο μας. Στο δρόμο της αλληλοβοήθειας...

Μπορείς και καταλαβαίνεις ήδη; Εγώ δεν μπορώ!
Πάντως φαντάζομαι πως θα βγουν ίδια με τους γονείς γιατί είναι timbrado πράσινα και οι δύο γονείς και γι' αυτό δεν έχω την περιέργεια όπως αν ήταν άλλα καναρίνια.
Πολύ πιθανόν... έχουν πολύ έντονο το μελανικό στοιχείο πάνω τους...
Μελλοντικά θα δούμε φωτογραφίες... Θα δείξει...
 
Back
Top