Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα χάλασε τη φωλιά και πέταξε τα αυγά έξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Greckos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι εχεις δικιο, δεν το προσεξα. Προφανως δεν εκκολαφθηκε και πρεπει να απομακρυνθει αμεσα, αποτελει κινδυνο για τα υπολοιπα και εστια μικροβιων.
 
Τελικα εκκολαφθηκε ή ηταν απλα "χαλασμενο";

Δεν εκκολάφθηκε κανένα άλλο αυγό τελικά μέχρι σήμερα. Μόνο τα δύο.

Αναφέρει οτι δεν εκκολάφθηκε άλλο αβγό. Είχαν σκάσει τα δυο και υπηρχαν αλλά τρια αβγά και μας είπε οτι το ενα απο αυτά είναι ραγισμένο. Για μένα πρεπει να απομακρυνθεί.

Φαίνεται στις φωτογραφίες που ανέβασα. Αν είναι σωστό να το απομακρύνω το ένα το ραγισμένο.
 
Αναφέρει οτι δεν εκκολάφθηκε άλλο αβγό. Είχαν σκάσει τα δυο και υπηρχαν αλλά τρια αβγά και μας είπε οτι το ενα απο αυτά είναι ραγισμένο. Για μένα πρεπει να απομακρυνθεί.
Σωστά... Το ραγισμένο αυγό μπορεί να αποτελέσει "πληγή" για μια φωλιά και αν υπάρχει πρέπει να απομακρύνεται.
 
OK. Το πρωί θα το απομακρύνω.

Αν βγάλω την φωλιά από το κλουβί, υπάρχει κίνδυνος να "στραβώσει" η κανάρα και να μην τα ταίζει; Αν είναι να προσπαθήσω με άλλον τρόπο.
 
Σήμερα έβγαλα το ραγισμένο αυγό. Δυστυχώς είχε μέσα πουλάκι που δεν τα κατάφερε. Τώρα το γιατί δεν ξέρω. Ίσως το έσπασε η μάνα το αυγό. Σας βάζω φωτό με το τι βρήκα και τα άλλα τα πουλάκια που είναι πλέον λίγων ημερών. Πως σας φαίνονται;
IMG_8495-1.webp
 

Συνημμένα

  • IMG_8501-1.webp
    IMG_8501-1.webp
    23,4 KB · Προβολές: 57
Σας βάζω φωτό με το τι βρήκα και τα άλλα τα πουλάκια που είναι πλέον λίγων ημερών. Πως σας φαίνονται;
View attachment 33337
Όμορφα.. με το καλό στο κλαρί.
Σήμερα έβγαλα το ραγισμένο αυγό. Δυστυχώς είχε μέσα πουλάκι που δεν τα κατάφερε. Τώρα το γιατί δεν ξέρω. Ίσως το έσπασε η μάνα το αυγό.
Αν ήταν ραγισμένο μπορεί να έγινε από το μικρό... απλά δεν είχε δύναμη να το ολοκληρώσει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καποιες φορες η υγρασια στο χωρο αναπαραγωγης πεφτει χαμηλα. Μπορουμε να την αυξησουμε (για να σπασουν πιο ευκολα τα αυγα και να μην κολλησει ο νεοσσος στα τοιχωματα του αυγου με αποτελεσμα να πεθανει) ειτε με μπανιερα στη μαμα, ειτε με μια βρεμενη πετσετα κοντα στο κλουβι.
 
Τα έχω έξω στο μπαλκόνι. Στεγασμένο βέβαια αλλά από υγρασία εδώ άλλο τίποτα ειδικά τα βράδια. Μπορεί όμως.
Είμαι περίεργος όταν βγάλω τα άλλα δύο αυγά αν έχουν και αυτά πουλάκια μέσα.
 
Τα έχω έξω στο μπαλκόνι. Στεγασμένο βέβαια αλλά από υγρασία εδώ άλλο τίποτα ειδικά τα βράδια. Μπορεί όμως.
Είμαι περίεργος όταν βγάλω τα άλλα δύο αυγά αν έχουν και αυτά πουλάκια μέσα.
Σταμάτη δεν είχες κανει ωοσκοπηση;
 
Σήμερα έβγαλα το ραγισμένο αυγό. Δυστυχώς είχε μέσα πουλάκι που δεν τα κατάφερε. Τώρα το γιατί δεν ξέρω. Ίσως το έσπασε η μάνα το αυγό. Σας βάζω φωτό με το τι βρήκα και τα άλλα τα πουλάκια που είναι πλέον λίγων ημερών. Πως σας φαίνονται;
View attachment 33337
με το καλό στο κλαρί! Πάντως αυτό με την υγρασία παίζει πολύ φέτος, πολύ ανάποδος ο καιρός για την εποχή. Έχει φτάσει μέσα Μάη και ακόμα καλά καλά να σταθεροποιηθεί...
 
Σταμάτη δεν είχες κανει ωοσκοπηση;

Είχα κάνει πριν τις τα βάλω στην φωλιά αλλά ήταν ακόμα νωρίς. Μετά έκανα μία προς το τέλος αλλά όχι σε όλα τα αυγά. Πήρα ένα-δύο δειγματοληπτικά και είδα οτι είχαν μέσα πουλάκια γιατί δεν ήθελα να την αναστατώσω. Είπα όσα είναι να βγουν ας βγουν.
 
Για να σε παρηγορήσω θα σου θυμίσω ένα ρητό που λέει: "μη στεναχωριέσαι για πράγματα που δεν φτιάχνουν αλλά ούτε για αυτά που φτιάχνουν. Για τα πρώτα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, ενώ τα δεύτερα θα τα φτιάξεις"!
 
Back
Top