Γενικά Γιατί μόνο εκτροφής και όχι και άγριες καρδερίνες;

Η ιδέα να αλλάξεις το χόμπι σου το σκέφτηκες;
Από συλλέκτης άγριων ατόμων παρανόμως αποκτηθέντων, εσκεμμένως βασανισθέντων και μελλοθανόντων,τι λες να μαζεύεις παλιά κόμικς;
Δεν ''μας'' ενδιαφερει αγαπητε Ανδρεα να μαζευουμε παλαια κομικς. Ειναι παλια, κοστιζουν,θελουν ξεσκονισμα και δεν ψοφανε. Εμεις θελουμε να μαζευουμε αγρια, παρανομα, βασανισμενα, μελλοθανατα... Και τσαμπα!
Γιατι:
1)Δεν ανηκουν σε κανεναν..
2)Αγαπαμε την παρανομια..
3)Κανουμε κατι που θελει τσαμπα μαγκια..
4)Αγαπαμε την περιπετεια και παιρνουμε τα βουνα...
5)Το κοπαδι μας ανανεωνεται διαρκως(μελλοθανατα).
6)Ηδονιζομαστε οταν τα βλεπουμε να χτυπιουντε..
7)... Και εχουμε και το 99,9% των τσαμπατζηδων με το μερος μας.
... Προσωπικα δεν ειχα συνδεσει την εννοια χομπι με την γυφτια. Μετα αποτι διαβασα... Νομιζα-πιστευα πως καποιος που εχει ενα χομπι, δεν σκεφτεται το κοστος.Αλλιως δεν υπαρχει λογος να κανει την ζωη του μιζερη για κατι που δεν μπορει να κανει, να αποκτησει. Εσφαλα..
Τσαμπα, δεν ανηκουν σε κανεναν, αυτα θα πρεπει να εχουμε σαν μπουσουλα οταν θελουμε να ασχοληθουμε με καποιο χομπι.
Να παω να μαζεψω μυρμηγκακια; Απο την μια δεν κελαιδανε ομως... Και ξεφευγουν ευκολα.Απο την αλλη ειναι τσαμπα.. και δεν ανηκουν σε κανεναν!😕
 
μια απλη διευκρινηση:το ποστ που ειχα ανεβασει και διαγραφηκε σταλθηκε οταν ακομα ο 11panos04 εν ειχε γινει ακομα banned απο τον administrato ή τουλαχιστον εγω δεν το ειχα αντιληφθει.

ευχαριστω
 
Kathe fora, pou ertho sto forum kai blepo kapios egrapse se afto to thema, mou sikonoune i trixes. Giati pote den ksereis pros pou pane ta kainourgia POST.

Proto apo ola kati, pou mou fenete den exoune katalabenei oloi akoma.

1. I karderines tis fisi anoigoune se kapion, den einai kati pou boris na perneis etsi. I karderines anoigoune se olous pou zoune stin Ellada, kai oxi mono, anoigoune sta pedia mas kai sta egonia mas. An kapios pernei mia karderina, ena alo agrio pouli i kapio alo idon pou einai tis fisi, klebei olo to lao tis elladas KAI ta apogona tous, giati kai aftous exoune to dikaioma na blepoune akoma elefthera poulia stin xora. Gia afto kanane tous nomous, kai gia afto iparxoune poulia ektrofeis, na min KLEBEI kaneis apo tin fisi.

2. Selo na parageleso oli edo meza na kratane to epipeto tou thema se ena standard. To problima me afto to thema einai, iparxoune poli diafores "group" apo anthropos pou grafoune gia afto to thema. Kai prepei na katalabenoume afto einai ena thema san i trisskeftia i politiki. Iparxei dika mou gnomi kai iparxei tin alli gnomi. Poles fores iparxoune anthropous pou exoune ali gnomi apo emena, omos exoune to dikaioma na to kratane dika tous gnomes. Ta "group" pou pernoune meros se afti tin zitisi :

- Exoune anthropous pou exoune 1 eos 10 poulia, kai agapane ta poulia.
- Exoume tous ektrofeis pou ektrefoune ta poulia kai seboune ta poulia, giati tous kanoune megalo xara pou kanoune kathe xronia folies kai ayga kai to blepoume to kiklos tis zois sta kotetsia mas.
- Exoume anthropous pou seloune ena pouli gia to kelandima tou sto balkoni kai tipota alo.
- Exoume tous "kinigous" pou pane na piasoune ta poulia stin fisi, giati to aresoune, to seloune logo eimai " maggas " i kapio alo logo pou to kanoune. Me ektrofei distixos den exoune kamia skesi giati an diabaso "pao kathe xronia, kai piaso 3-8 poulia", simenei meza se ena xrono ta pio poli apo ta piasmena exoune pethenei.

Group 1 kai 2 einai i anthropi pou KATA TIN GNOMI MOU einai aftes pou zitane edo sto forum.

Group 3 malon spanio na grafei sto Internet. Kai pistebo selei xronia akoma na alasoune afti i anthropi to nou tous. Den tous pirasei, distixos, to pouli exei daxtilidi i oxi.

Group 4 einai i pio diskolo group, giati pisteboune exoune ola ta dikaiomata na kanoune oti seloune.

To mono pou den katalabeno tora se ola afto einai giati i anthropous pou anoigoune stin kategoria 3 kai 4 seloune na grafoune edo sto forum. Stis kanones apo tin arxei grafei afto to thema tou piasimo poulion DEN EPITREPETE EDO STO FORUM. Giati prepei na erthei kapios edo na tziklai ; Gia na dixni ton magga ; Kai giati den menoune i pane se afta ta forum pou epitrepounte afto ta themata ;

Oso menei i sizitisi kanonika xoris na ksekinisoume na barame enan ton alon me ta logia den iparxei problima. An omos ksekinisoune ta prosopika brisima kai to metrima poso poulia piasi o kathenas peftoune ta BANN kai iparxei kindino na klini afto to thema.
 
αλεξανδρε δεν διαφωνω με αυτα που λες, απλα πιστευω οτι ατομα που ανηκουν στην τεταρτη κατηγορια μπορει να βρεθουν εδω γιατι θελουν να περασουν την γνωμη τους καπου οπου υπαρχει αντιθετη σταση και δεν θα περασει απαρατηρητη. Τωρα γιατι το κανουν :το συνειδητο τους, ο εγωισμος τους θελει απλα να ποδειξει οτι απλα α;υτοιο ειναι οι σωστοι. Το υποσυνειδητο ομως συνηθως τους "τρωει" καπου μεσα τους και ψαχνει να βρει την αποδοχη σε οτι κανουν απο καποιους αλλους,ωστε να δικαιολογηθουν στον ιδιο τον εαυτο τους και να βρουν την ψυχικη τους ηρεμια. Γιατι πως να το κανουμε δεν ειναι ξεκαθαρα ψυχικα υγιες να αρπαζεις ο ιδιος ζωντανους οργανισμους απο τη φυση και να τους στερεις την ελευθερια τους. Δεν μιλαω για ψυχασθενεια:) μη παρεξηγηθω, μιλαω για ψυχωση (για οσους γνωριζουν την διαφορα). Επισης να ξεκαθαρισω οτι αναφερομαι στα ατομα που κανουν οι ιδιοι την ενεργεια της συλληψης. Αυτοι που αγοραζουν πιασμενα αθωοι δεν ειναι αλλα εκει οι παραμετροι των αιτων που τους οδηγουν ειναι διαφοροι και δεν ειμαι ο ειδικος να εκφερω ξεκαθαρη γνωμη αφου καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Αλλα στη περιπτωση π.χ πουλοπιαστες τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα: κτητικοτητα, επιβολη, φιλαργυρια (ενα ή και ολα)
 
Παρακολουθω αυτη την συζητηση εδω και πολυ καιρο και μου
δημιουργηθηκε η αποροια ποιος δουλευει ποιον σε αυτη τη συζητηση.
Μιλατε για καρδερινες αγριες πιασμενες και για καρδερινες εκτροφης.
Αν δεν κανω λαθος οι καρδερινες εκτροφης προηλθαν απο αγριες
πιασμενες αρα το θεμα ειναι απλο ολες ειναι αγριες που καποιοι τις
επιασαν και τις σκλαβωσαν(μην μου πειτε οτι αυτο γινεται για το καλο των αγριων πουλιων γιατι θα γελασω). Το ζουμι σε αυτη την ιστορια ειναι ολα γενικως τα ζωα που ζουν ελευθερα στην φυση να παραμεινουν ελευθερα στην φυση και να σταματησουμε να βαπτιζουμε τα αγρια ζωα εκτροφης, αρκετα μεχρι τωρα ο ανθρωπος εχει σκλαβωσει.
Ας βαλουμε τον εαυτο μας στην θεση τους, πειτε οτι μας βαζουν
σ' ενα διαμερισμα να ζευγαρωσουμε, δεν μας επιτρεπουν να βγαινουμε
απο το διαμερισμα τα παιδια που θα αποκτησουμε θα θεωρουνται
εκτροφης και θα ζησουν και αυτα την υπολοιπη ζωη τους σ' ενα
διαμερισμα.
Αυτα ηθελα να γραψω γιατι ενοιωθα οτι επρεπε να τα γραψω.
Υ. Σ Απ' ολη την ιστορια δεν εξαιρω τον εαυτο μου γιατι και εγω εχω μερικα καναρινια που πριν αρκετα χρονια ηταν ελευθερα και ο
ανθρωπος τα εκανε εκτροφης.
 
λεω λοιπον και γω .. Κατσε να το διαβασω https://community.petbirds.gr/threads/Το-κλουβί-είναι-φυλακή.5587/ να θυμηθω :)και γω τη γνωμη μου... φτανω στη δευτερη σελιδα https://community.petbirds.gr/threads/Το-κλουβί-είναι-φυλακή.5587/ κα ενω διαβαζω τα ποστ, μεσα σε αυτα και ενος φιλου που κατηγορει το "κλουβι" (και καλα εκανε) βρισκομαι προ εκπληξεως οταν βλεπω πιο μελος ειναι. Οποιος καταλαβε.. Καταλαβε. Περισσοτερα δεν μπορω να πω γιατι το αφεντικο θα μου σβησει και αυτο το ποστ:)
 
Επίσης να προσθέσω ότι ο κόσμος είναι τόσο απληροφόρητος που ποτέ δεν πρόκειται να βγει ενημερωμένος στην αγορά και να αγοράζει μόνο δαχτυλιδωμένα πουλιά. Πολύ απλά γιατί δεν υπάρχει κάποιος να τον ενημερώσει ότι τα αδαχτυλίδωτα πουλιά είναι πιθανόν άγρια. Εκτος φυσικά απο το Ίντερνετ..

Το μεγάλο πρόβλημα πιστευω ότι ήταν και παραμένει η έλλειψη πληροφόρησης γύρω απο το θέμα..Αλλιώς γιατί το Σχιστό να ανθίζει ακόμα;
Πολυ σωστη διαπιστωση! Αν σας πω οτι και εγω πριν γινο μελος σ αυτο το site δεν γνωριζα και πολλα γιαυτο το θεμα θα με πιστεψετε;
 
Παιδια αυτα τα θεματα σηκωνουν τονους γραψιματος. Ο ανθρωπος εκτος απο καναρινια προσπαθει να εξημερωσει και αλλα αγρια πουλια. Οπωσδηποτε ο αρχικος σκοπος του δεν θα ηταν να τα φυλακισει για να ικανοποιησει τον εγωισμο του αλλα οτι τα αγαπησε πολυ και τα ηθελε καθημερινα να τα εχει κοντα του και σε ακραιες περιπτωσεις οτι δεν μπορει να ζησει χωρις αυτα. ενα ειδος αναγκης και εξαρτησης. Αληθεια ποσοι απο μας εχουν αναρωτηθει αν μπορουν να ζησουν ευτιχισμενα χωρις την φροντιδα πουλιων που αγαπανε;
 
Παρακολουθω αυτη την συζητηση εδω και πολυ καιρο και μου
δημιουργηθηκε η αποροια ποιος δουλευει ποιον σε αυτη τη συζητηση.
Μιλατε για καρδερινες αγριες πιασμενες και για καρδερινες εκτροφης.
Αν δεν κανω λαθος οι καρδερινες εκτροφης προηλθαν απο αγριες
πιασμενες αρα το θεμα ειναι απλο ολες ειναι αγριες που καποιοι τις
επιασαν και τις σκλαβωσαν...

δηλαδη θελεις να μας πεις οτι ο ανθρωπος που προηλθε απο τον πιθηκο...
... Τωρα ειναι ανθρωπος η πιθηκος;
τωρα ζει μεσα σε σπιτι επειδη του το επιβαλουν;
εσυ αυριο θα πας να μεινεις στην ζουγκλα;

το σκεπτικο σου εχει λογικη αλλα πρεπει να κανουμε ενα βημα μπροστα.
αλλιωσ, ακομα θα σπρωχναμε την χειραμαξα.
 
φιλε μου σπυρο, τα πουλια οσο θα εχουν φτερα θα ειναι ακομα πουλια και ο εγκλεισμος τους σε κλουβια ειναι εξωτερικη επεμβαση και οχι "εξελιξη". Ακομα και στα πουλια εκτροφης αν εχει καποιο νονημα ο εγκλεισμος τους ειναι μεσα απο προσεγμενες διασταυρωσεις απο ατομα που εχουν ορεξη να μελετησουν και να ασχοληθουν, να προελθουν ισως βελτιωμενες ρατσες που θα επιστρεψουν στην φυση να την ενισχυσουν απο το ρημαγμα του ανθρωπου.

περα απο αυτα να μου επιτρεψεις να αμφιβαλλω οτι το ανθρωπινο γενος προερχεται απο τον πιθηκο. Τα ανθρωποειδη habillis ,erectus και αλλα μπορει. Δεν αμφισβητω τη θεωρια της εξελιξης. Απλα η χρονικη διαρκεια μεταξυ erectus και σημερινου ανθρωπου, που σαφως προερχεται αποτον αρχικο homo sapiens, ειναι πολυ μικρη σε σχεση με την διαρκεια που χρειαστηκαν παλιοτερες εξελιξεις. Αυτο καθιστα προφανες οτι ειτε ειμαστε δημιουργηματα κατευθειαν αλλων ανωτερων οντων (καθενας τα ονομαζει οπως θελει πχ εξωγηινοι,θεοι,Θεος κλπ) ειτε αποτελεσμα επεμβασης αυτων στην εξελιξη των προηγουμενων ανθρωποειδων.

βεβαια μαλλον φοβαμαι οτι εξελλισσομαστε σε πιθηκους 🙂

αρα και εδω υπαρχει πιθανοτατα επεμβαση βιαια οχι φυσικη, οπως και στα πουλακια, που αλλαξε την πορεια. Το θεμα ειναι οτι κανενας δεν μας περιοριζει νακινηθουμε σε οποιο περιβαλλον θελουμε ενω εμεις στα πουλακια το κανουμε

ειτε σε εκφυλισμενα απο το φυσικο τους περιβαλλον ειδη πχ καναρινια, ειτε σε αγρια απο καρδερινες μεχρι κοκκινολαιμηδες, οπου να ναι θα κουσω και για μυγοχαφτες εκτροφης😱
 
Και να σκεφτεί κανείς οτι το θέμα είναι
"άγριες καρδερίνες ή εκτροφής;" 😕

Φαίνεται οτι υπάρχει στον αέρα, η "κατάρα της καρδερίνας".
Είναι κάτι σαν την κατάρα των Φαραώ. Οσοι έρχονται σε επαφή με το θέμα, αναγνωρίζουν στον εαυτό τους,ένα κακόβουλο και μοχθηρό
πλάσμα, που πρέπει να του απαγγείλουν όλων των ειδών τις κατηγορίες. Οσοι είναι αυτάρεσκοι και ο εαυτός τους είναι υπεράνω κρητικής, βρίσκουν στους άλλους, εύκολους στόχους για να φορτώσουν τις ενοχές τους.
- Εκείνο που μ' αρέσει στην υπόθεση είναι
οτι ανοίγουν νέοι δρόμοι για φιλοσοφικές αναζητήσεις.

Αν όμως κάποιος μου ζητάει φορτικά, να απαντήσω στο ΑΡΧΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ, μπορώ να βρώ 1001 λόγους να απαντήσω ΕΚΤΡΟΦΗΣ- ΕΚΤΡΟΦΗΣ, και κανέναν πλέον, για να απαντήσω ΑΓΡΙΕΣ.
 
Προς τους φιλοσοφους... (προ Μακη).
Ποσο ανωτερο ηταν αυτο το ον που δημιουργησε ενα αλλο ον το οποιο κινητε, δρα και σκεφτεται... Με συμφερον.. Με εγωισμο... Με σκληροτητα... Με ηλιθιοτητα;
Αυτο στο πλαισιο της φιλοσοφιας... Και για να ειμαι εντος στα εκτος.
Τωρα οσο αφορα το θεματακι... Οταν βλεπεται οτι μια συζητηση δεν καταληγει πουθενα.. Απλα εκφραζοντε αποψεις (και επ'αυτου τοποθετουμαστε)απο νεα και οχι μονο μελη, γνωμη μου, αφηστε την ετσι. Μην αλλοιωνετε τον χαρακτηρα του θεματος με φιλοσοφικα ερωτηματα.
 
αν και δεν ειμαι ο μακης, ουτε φιλοσοφος και εσενα δεν σου αρεσουν και πολυ τα pm:), να σου πω σοφια οτι αν το να δινεις την ευκαιρια στο δημιουργημα σου να εχει ελευθερες επιλογες (αυτεξουσιο) δεν ειναι ενδειξη ανωτεροτητας τοτε πραγματι δεν εισαι ανωτερο ον. επισης μην ξεχνας οτι αν η θεωρια της εξελιξης ισχυει τοτε ο δημιουργος του ανθρωπου ειναι και ο δημιουργος του τοσο ομορφου υπολοιπου κοσμου και των πουλιων που λατρευουμε.

*εγω δεχομαι pm αν δεν θελεις να μην παρεκτραπει η συζητηση:)

*γιατι απαντας (σαν απαντηση φαινεται) στον μακη σε κατι που δεν εθεσαι εκεινος;απλα ειπε " - Εκείνο που μ' αρέσει στην υπόθεση είναι οτι ανοίγουν νέοι δρόμοι για φιλοσοφικές αναζητήσεις" δεν εθεσαι εκεινος καποιο ζητημα, προς το παρον τουλαχιστον
 
δηλαδη θελεις να μας πεις οτι ο ανθρωπος που προηλθε απο τον πιθηκο...
... Τωρα ειναι ανθρωπος η πιθηκος;
τωρα ζει μεσα σε σπιτι επειδη του το επιβαλουν;
εσυ αυριο θα πας να μεινεις στην ζουγκλα;

το σκεπτικο σου εχει λογικη αλλα πρεπει να κανουμε ενα βημα μπροστα.
αλλιωσ, ακομα θα σπρωχναμε την χειραμαξα.

Μαλλον δεν καταλαβες αυτα που εγραψα, ο ανθρωπος απο πιθηκος 'η
οτιδηποτε αλλο ηταν εγινε οπως ειναι σημερα χωρις να του το επιβαλει κανενας, ενω το αντιθετο γινεται απο τον ανθρωπο στα
ζωντανα γενικα(για να μην περιοριζομαστε στις καρδερινες μονο).
 
Προς jk21 .. Και οχι μονο, επειδη πεφτουν απαντησεις και δεν θελω παρεξηγησεις..
Δεν αναφερομουν στον Μακη.. Αλλα στα δυο προηγουμενα ποστ. Και επειδη σου αρεσουν τα φιλοσοφικα θεματακια...
Δεν θα μπορουσε δηλαδη το ανωτερο ον.. στο θεμα των επιλογων να εξαφανισει καποιες; Μικροψυχια... Πονηρια... Εγωισμος...υστεροβουλια..
Αυτεξουσιο ον... Που επειδη δεν μπορει να ασκησει εξουσια στον ιδιο του τον εαυτο και αναγκαζεται να κανει πραγματα που δεν θελει, να συμβιβαζεται, επιλεγει να ασκει εξουσια εκει που του περναει.Ας πουμε σε ενα μικρο πουλακι(καρδερινα). Το αρπαζει με το ζορι... Του στερει την ελευθερια... Ελεγχει τι θα φαει... Τι θα πιει.. Ποτε θα ζευγαρωσει.. Ακομη και ποτε θα πεθανει(συχνα το οδηγει με μαθηματικη ακριβεια στο θανατο).
Ανωτερα οντα με μικρες ψυχες...
Και οσο για το ''οτι αν η θεωρια της εξελιξης ισχυει τοτε ο δημιουργος του ανθρωπου ειναι και ο δημιουργος του τοσο ομορφου υπολοιπου κοσμου και των πουλιων που λατρευουμε.''... λαθακια ολοι κανουμε. Κατ'εικονα και ομοιωση.. Ειπαμε!
(😀! Και στειλε οσο πμ θες...)
 
κοιταξε να δεις σοφια. Δεν μπορω να ξερω αν το δημιουργημα που βγηκε λαθος, πριν δημιουργηθει ο ανθρωπος απο τον δημιουργο που εγω τουλαχιστον εννοω, ηταν ηθελημενο ή και αυτο αποτελεσμα αυτεξουσιου. Ομως στην περιπτωση του ανθρωπου οταν πιθανοτατα αυτος ερχεται να αντικαταστησει το προηγουμενο λαθος αλλα συγχρονως να παραμενει ελευθερο ειναι λογικο να δινεις την ελευθερια επιλογης για να καθαριστει το ζιζανιο απο το σταρι πριν δοθει η εξουσια της αιωνιοτητας γιατι ετσι το κακο θα ξαναδιαιωνιστει. Αυτη τη μικρη μαχη δινουμε και μεις εδω περα οσοι θελουμε τα πουλακια να βρισκονται στο περιβαλλον που γεννηθηκαν. Να δωσουμε σε καποιους ελευθερα να καταλαβουν οτι τα πουλακια εχουνε φτερα και οχι ποδια.

*παλι το γλιτωσες το pm. Να μην εχω και γω μερικα δικασου σαν αυτογραφα στη συλλογη μου... :)
 
Μαλλον δεν καταλαβες αυτα που εγραψα, ο ανθρωπος απο πιθηκος 'η
οτιδηποτε αλλο ηταν εγινε οπως ειναι σημερα χωρις να του το επιβαλει κανενας, ενω το αντιθετο γινεται απο τον ανθρωπο στα
ζωντανα γενικα(για να μην περιοριζομαστε στις καρδερινες μονο).

συμφωνουμε.
η ανθρωπινη ματαιοδοξια, βλεπεις...
 
Back
Top