Γενικά Γιατί μόνο εκτροφής και όχι και άγριες καρδερίνες;

Tetoies fimes akousame sinexio. Ala an tha rotas pios kai pou, ksafnika den kserei kanenas.

Malon i fimes erthounde apo ton xoro 1000 kai 1 kafeteria, eeeeehhhmm signomi enoousa 1000 kai 1 NIXTA...

I einai adeies na stinis ta dixtia sto xoro tou BATOPAIDIA ;
 
Oxi ρε παιδιά ειναι ΝΟΜΙΜΗ η άδεια απο την νομαρχεία Θεσ/νικης και την εκδίδουν απο συλλογους αγριων πτηνων.

Δεν την παίρνει και η κουτσή Μαρία που λενε ετσι θέτουν κάποιες προϋποθέσεις... λεπτομέρειες δεν ξέρω.
 
Oxi ρε παιδιά ειναι ΝΟΜΙΜΗ η άδεια απο την νομαρχεία Θεσ/νικης και την εκδίδουν απο συλλογους αγριων πτηνων.

Επειδη δουλευω στη Νομαρχια τετοιο πραγμα πρωτη φορα το ακουω τωρα. Εγω ξερω οτι οι κτηνιατροι της Νομαρχιας κατασχουν τα ζωα των οποιων η θηρα και η αιχμαλωτιση απαγορευονται απο το νομο και βρισκονται παρολα αυτα στα χερια επιτηδειων. Και να ξερετε οτι αυτοι οι ελεγχοι αναλογως του εποπτη που κανει τον ελεγχο τυχαινει να ειναι ιδιαιτερα αυστηροι τις περισσοτερες φορες. Συνεργαζονται και με το δασαρχειο για τετοια θεματα.

Εαν μας εδινες μια εγκυρη πηγη απο αυτο που λες θα το εψαχνα λιγο παραπανω.
 
Θεσ/νικης δουλεύεις;

Δεν έχετε παρα να ρωτήσετε του συλλόγους αυτούς να σας πουν !(ο ρουφιάνος τους ειμαι εγω😡?)
 
Oχι, στη Νομαρχια της περιοχης μου, ιδιες υπηρεσιες παρεχουν οι Νομαρχιες σε ολους τους Νομους, δεν κανουν διακρισεις στη Θεσσαλονικη. Και εχω συζητησει με τους κτηνιατρους τις υπηρεσιας που ειναι αρμοδιοι.

Δε χρειαζεται να θυμωνεις, δε σε κατηγορησε κανεις για τιποτα, μια ερωτηση σου εκανα διοτι μετεφερες μια πληροφορια και ηθελα να μαθω την πηγη της, σου φαινεται κακο; 😕
 
οπως και να το παρουμε τα ελευθερα πουλια ειναι ελευθερα οταν αγοραζεις ενα πιασμενο πουλι πρεπει να γνωριζεις οτι ειναι ενα απο αυτα που δεν ψωφισαν κατα την περιοδο ημερευσεις δηλ το μπαουλο η με οποιοδηποτε σκοτεινο τροπο εχουν εφευρει ο πατερας μου εχει στην κατοχη του κοντα στα 120 αγριοπουλα και καθε φορα που τον συναντω παρολο που αυτος με μυησε στα πουλια τσακωνομαστε συνεχεια, του εχω ελευθερωση χωρις να το παρει χαμπαρι γυρω στα 10 πουλια, φανταστητε τωρα τη αγαπη εχει που δεν το εχει παρει ακομα ειδηση ολε
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πιασιμο πουλιων

Ρε παιδια ελεος.. Κ εγω καρδερινα χωρις δαχτυλιδι εχω.. Πιασμενη Δλδ.. Αλλα επειδη δεν μπορω να παρω αυτη τη στιγμη εκτροφης(πιστευω πως την εχουν δει καπως πολλοι εκτροφεις καρδερινας κ για αυτο το λογο κανει 200 το ζευγ...). Γιατι να μην παιρνεις απο εκτροφεα, κ να την παιρνεις απο τη φυση; Αν θες πανε πιασε 2, 4, αλλα με σκοπο να βγαζεις μικρα.. Να σου πω και μπραβο.. Οχι ομως για μουλους.. κ μετα απο 1,2 χρονια αλλη καρδερινα.. Οσο για τα καναρινια, κ αυτα καποτε ετσι ξεκινησαν.. Απο αγρια.. Εχεις την εντυπωση οτι δημιουργηθηκε ζωη σε κλουβι;
) Φιλε μια χαρα κανεις και εχεις πιασμενη καρδερινα και εγω εχω μονος σου την επιασες;
 
Κατσε λιγο να διαβασεις... Ολα τα παραπανω ποστ.. Και ολα τα σχετικα.Ψαξε λιγο το θεμα.. Να δεις τι ζημια προκαλουν ανθρωποι της νοοτροπιας σου στην ελληνικη πανιδα. Και μετα ελα να μου πεις και να με ρωτησεις ποιος ο λογος.
 
Σήμερα περασα απο κεντρικο Pet shop στο Περιστέρι και είδα για πρώτη φορά καρδερίνες προς πώληση. Ήταν ολοφάνερο ότι ήταν πιασμένες, δεν έχω ξαναδεί πουλιά να χτυπιούνται κατά αυτόν τον τρόπο. Ούτε δαχτυλίδι ούτε τίποτα. Επειδή θέλησα να τις αγοράσω για να τις ελευθερώσω (ήταν 6-7) ρώτησα τιμή και μου είπαν 50 Ευρώ η μία. Φυσικά δεν είχα τόσα λεφτά για την μαζική απελευθέρωση...
Αν μη τι άλλο αυτά τα μαγαζιά θα ΕΠΡΕΠΕ να ελέγχονται απο την Νομαρχία ωστε να μην υπάρχει αυτό το μαρτύριο των πουλιών... Κρίμα ειλικρινά..
 
...Αν μη τι άλλο αυτά τα μαγαζιά θα ΕΠΡΕΠΕ να ελέγχονται απο την Νομαρχία ωστε να μην υπάρχει αυτό το μαρτύριο των πουλιών... Κρίμα ειλικρινά..

Μυριαμ επειδη απευθυνθηκα στη Νομαρχια για αντιστοιχο ζητημα που αντικρυσα σε μαγαζι εδω, με παραπεμψαν στο δασαρχειο. Ειναι αρμοδιοτητα του δασαρχειου αυτη μου ειπαν. Εαν σε φερει ο δρομος απο το δασαρχειο, μπορεις να του κανεις και ονομαστικη καταγγελια. 😉
 
Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία - Προστασία για τα πουλιά και το ...

Εγω όταν είχα δει σε ένα pet να πουλάνε μια κουκουβάγια τηλεφώνησα και έκανα καταγγελία. Και μου είπανε ότι θα αναλάβουν αυτοί το θέμα. Το μόνο που μου ζήτησαν ήταν την διεύθυνση του pet. Δεν δοκιμάζεις να τους κάνεις ένα τηλέφωνο;
 
Ελπίζω να μην είναι το μοναδικό δημοσίευμα και η μοναδική σύλληψη.

ΡΟΔΙΑΚΗ - Καθημερινή Πρωινή Εφημερίδα
 

Συνημμένα

  • Rodiaki-karderines.webp
    Rodiaki-karderines.webp
    89 KB · Προβολές: 139
Τα καλά νέα συνεχίζονται!
Για μεγέθυνση πατήστε στο link του προηγούμενου μηνύματος!
 

Συνημμένα

  • poulopiastes.webp
    poulopiastes.webp
    80 KB · Προβολές: 107
Μακάρι κάποτε Ανδρέα να το γράφουν και άλλες εφημερίδες, κυρίως της πρωτεύουσας και όχι μόνο της Ρόδου.
 
Back
Top