Γενικά Γιατί μόνο εκτροφής και όχι και άγριες καρδερίνες;

Σήμερα περασα απο κεντρικο Pet shop στο Περιστέρι και είδα για πρώτη φορά καρδερίνες προς πώληση. Ήταν ολοφάνερο ότι ήταν πιασμένες, δεν έχω ξαναδεί πουλιά να χτυπιούνται κατά αυτόν τον τρόπο. Ούτε δαχτυλίδι ούτε τίποτα. Επειδή θέλησα να τις αγοράσω για να τις ελευθερώσω (ήταν 6-7) ρώτησα τιμή και μου είπαν 50 Ευρώ η μία. Φυσικά δεν είχα τόσα λεφτά για την μαζική απελευθέρωση...
Αν μη τι άλλο αυτά τα μαγαζιά θα ΕΠΡΕΠΕ να ελέγχονται απο την Νομαρχία ωστε να μην υπάρχει αυτό το μαρτύριο των πουλιών... Κρίμα ειλικρινά..
Εαν αγοραζουμε τις αγριες καρδερινες προς ελευθερωση εχει σαν αποτελεσμα αφου υπαρχει ζητηση να πιανουν ακομη περισσοτερες. Εαν ο καθενας μας οταν παει σε pet shop να αγορασει καρδερινες δεν προτιμαει τις αγριες δηλαδη αγοραζει μονο δαχτυλιδωμενες ισως καποια στιγμη μειωθει ο αριθμος αιχμαλωσιας των αγριων πτηνων.
 
Εαν αγοραζουμε τις αγριες καρδερινες προς ελευθερωση εχει σαν αποτελεσμα αφου υπαρχει ζητηση να πιανουν ακομη περισσοτερες. Εαν ο καθενας μας οταν παει σε pet shop να αγορασει καρδερινες δεν προτιμαει τις αγριες δηλαδη αγοραζει μονο δαχτυλιδωμενες ισως καποια στιγμη μειωθει ο αριθμος αιχμαλωσιας των αγριων πτηνων.

Το έχω ξαναπεί ότι η σωστή τακτικη είναι αυτη που προτείνεις, ωστόσο δεν μπορούμε πάντα να δρούμε με την ψυχρη λογική.
Είμαστε άνθρωποι και συχνά ο παρορμητισμός και οι συναισθηματισμοι για αυτα τα ανυπεράσπιστα πλάσματα που τους στερεί ο Άνθρωπος την ελευθερία είναι σφοδροί..
 
Επίσης να προσθέσω ότι ο κόσμος είναι τόσο απληροφόρητος που ποτέ δεν πρόκειται να βγει ενημερωμένος στην αγορά και να αγοράζει μόνο δαχτυλιδωμένα πουλιά. Πολύ απλά γιατί δεν υπάρχει κάποιος να τον ενημερώσει ότι τα αδαχτυλίδωτα πουλιά είναι πιθανόν άγρια. Εκτος φυσικά απο το Ίντερνετ..

Το μεγάλο πρόβλημα πιστευω ότι ήταν και παραμένει η έλλειψη πληροφόρησης γύρω απο το θέμα..Αλλιώς γιατί το Σχιστό να ανθίζει ακόμα;
 
σεβαστες μυριαμ οι καλες προθεσεις σου[ κ οι δικες σου κ ολων των αλλων που καναν το ιδιο]κ το καταλαβαινω απολυτα:)
Είμαστε άνθρωποι και συχνά ο παρορμητισμός και οι συναισθηματισμοι για αυτα τα ανυπεράσπιστα πλάσματα που τους στερεί ο Άνθρωπος την ελευθερία είναι σφοδροί..

αλλα επειδη αυτοι που πουλανε αγρια δεν συγκινουνται απο τετοια 😡το καλυτερο πιστευω ειναι να μην τους ενισχυουμε
 
Επίσης να προσθέσω ότι ο κόσμος είναι τόσο απληροφόρητος που ποτέ δεν πρόκειται να βγει ενημερωμένος στην αγορά και να αγοράζει μόνο δαχτυλιδωμένα πουλιά. Πολύ απλά γιατί δεν υπάρχει κάποιος να τον ενημερώσει ότι τα αδαχτυλίδωτα πουλιά είναι πιθανόν άγρια. Εκτος φυσικά απο το Ίντερνετ..

Το μεγάλο πρόβλημα πιστευω ότι ήταν και παραμένει η έλλειψη πληροφόρησης γύρω απο το θέμα..Αλλιώς γιατί το Σχιστό να ανθίζει ακόμα;

Να προσθέσω οτι σημαντικό ρόλο παίζει και η υψηλή τιμή για τα δαχτυλιδωμένα πουλιά (δικαιολογημένα υψηλές, αλλά καμιά φορά αδικαιολόγητα)
 
δικιο εχεις γρηγορη για τις υψηλες τιμες αλλα για ποιο λογο θα πρεπει να ασχολουμαστε με χομπι που δεν μπορουμε να... Πληρωσουμε;

δεν ειναι δικαιολογια για κανεναν να αγοραζει αγρια λογω χαμηλου κοστους.

*κ γω θελω μια...porsche ας πουμε
να παω να κλεψω μια (!)... Επειδη δεν μπορω ν αγορασω...😛😎
 
να παω να κλεψω μια (!)... Επειδη δεν μπορω ν αγορασω

Αν βρεις porsche ελευθερη(λχ παρκαρισμενη στο δρομο κ να μην ανηκει σε κανεναν)παρ την.Αυτο ισχυεει κ με τα ελευθερα αγρια πουλια.
 
Η εκδοχή με την ελεύθερη πόρσε ειναι μάλλον απίθανη. Οσο για τα αγρια ελεύθερα πουλιά, αυτά ανηκουν στην φύση.
 
Μακαρι να ισχυε κ για πιο καλα αμαξια:D. Για τα υπολοιπα εχω διαφορετικη αποψη με ορισμενα κριτηρια.

Παναγιώτη έχεις διαβάσει τα προηγούμενα 243 μηνύματα;
Αν όχι καλό θα είναι να τα διαβάσεις προσεκτικά!
Αν ναι και εξακολουθείς να διατηρείς τις επιφυλάξεις σου τότε ο γράφων και η πλειονότητα των συμμετεχόντων σε αυτό το thread (σωστά ; ) μάλλον μιλούσαμε (γράφαμε) στο βρόντο.
 
Andrea, εχω διαβασει οχι μονο το συγκεκριμενο ποστ, αλλα πολλα σ ολο το ιντερνετ, συμμετεχοντας κ εγω.Αν στοχος των οσων ειπες ηταν οχι μονο να πεισεις τους εχοντες αντιθετη αποψη απ τη δικη σου, αλλα κ να τους"αναγκασεις"να την ασπαστουν(αυτο καταλαβαινω οταν λες οτι μιλας στο βροντο), πιστεψε με, εχω κ εγω επιχειρηματα, καθολου υποδεεστερα των δικων σου. Υπ αυτην την εννοια κ τα δικα μου λογια πανε στο βροντο...

Εντελως φιλικα.
 
Κ για να μην παρεξηγηθω, γιατι το τελευταιο που θελω ειναι να ξεκινησω αντιπαραθεση(αν κ σε ενα τετοιο θεμα εειναι αναποφευκτη), αυτο που εννοω ειναι ενα(προσωπικο μου συμπερασμα):ειναι ανωφελο να προσπαθει να πεισει ο ενας τον αλλο. Ουτε εσυ θα πεισεις εμενα ουτε εγω εσενα(λεω εμενα κ εσενα ως αντιπροσωπευτες των δυο αντιμαχομενων ομαδων), κ επομενως το συγκεκριμενο ποστ καταληγει σε (αντι-)παραθεση αποψεων.Ως ατομο, σεβομαι τις αντιθετες αποψεις στο θεμα αυτο(χωρις να τις κατακρινω η να υποτιμω τους υποστηρικτες τους), δεν τις ακολουθω ομως. Οπως ειπα, εχω πληρη γνωση του τι κανω, γι αυτο κ θετω κριτηρια.

Φιλικα.
 
Έχω γράψει πολλά για το συγκεκριμένο και έχω γίνει βαρετός κυρίως στον εαυτό μου.
Να σου πω λοιπόν Παναγιώτη πως αυτοί που είναι με το μέρος μου είναι αρκετοί. Μερικά παραδείγματα.
Η συντριπτική πλειοψηφία του παρόντος site !
Οι φυσιολάτρες (στους οποίους ανήκω)
Οι οικολόγοι (στους οποίους δυστυχώς δεν έχω τα προσόντα να ανήκω)
Ο Νόμος και προφανώς αυτοί που τον εφαρμόζουν!
Εσύ σαν Παναγιώτης ποιους έχεις;
ΜΟΝΟ τους πουλοπιάστες, δηλαδή τους βιαστές της ήδη ταλαιπωρημένης Φύσης.

ΥΓ. Δικαιολογίες όπως:
Πώς βγήκαν οι πρώτες εκτροφής;
Οι πιασμένες ζουν χάρη στους πουλοπιάστες περισσότερα χρόνια στο κλουβί τους παρά στη Φύση.
Τα φυτοφάρμακα τις σκοτώνουν αυτοί τις σώζουν.
Οι εκτροφής είναι πολύ ακριβές.
Κλπ κλπ κλπ.Ανήκουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας τουλάχιστον του PB.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δεκτον, οχι ομως κ αποδεκτον. Να σε ρωτησω ομως κατι με τελειως ουδετερο κ διαλεκτικο υφος.Ως φυσιολατρης, οπως ισχυριζεσαι οτι εισαι, κ δεν αντιλεγω, εχεις παρει μερος καπου η υποστηριξει τιποτα απο ψεις η προγραμματα σχετικα με το συνολο της φυσης, η μονο σε οτι αφορα στα αγρια πουλια;Ειναι η ιδια αντιφατικη περιπτωση με ορισμενους "φιλοζωους"που ενοχλουνται αν πχ καποιος σκοτωσει καποιο σκυλο, αλλα εχουν πληρη μεσανυκτα απο την υπολοιπη πανιδα. Γι αυτο κ τους λεω απλα κυνοφιλους(κ αυτο παλι παιζεται).Αυτο που ρωταω λοιπον εντελως πληροφοριακα(μπορει κ να κανω λαθος) ειναι:ως Ανδρεας, εισαι πραγματι φυσιολατρης η απλα "καρδερινοφιλος";
Οσον αφορα στους ''οπαδους'', λες οτι εχεις τα υπολοιπα μελη,τους οικολογους, κλπ, ενω εγω μονο τους πουλοπιαστες(προσωπικα αποφευγω τους χαρακτηρισμους, μου δινουν την εντυπωση οτι αυτος που κατηγοριοποιει καποιους τους θετει αυτοματως χαμηλοτερα του κ θεωρει τον εαυτο του ανωτερο.Αποψη μου), κ δε διαφωνω,θα προσθεσω ομως μερικους ακομα. Τους μαγαζατορες(καλως η κακως, αυτο ειναι), πολλους οι οποιοι δεν αντεχουν οικονομικα την αγορα ενος πουλιου που ενδεχεται να μην επιζησει πανω απο 1 μηνα(υπαρχει ενδεχομενο...), πολλους οι οποιοι δεν ενδιαφερονται για εκτροφη, αλλα για ενα πουλακι απλα που θα τους κελαηδα. Κ μη νομιζεις οτι, επειδη οι λεξεις που ανεφερες υπερτερουν της μιας(''πουλοπιαστες'')οτι ετσι ειναι κ στην πραγματικοτητα. Οι ''πουλοπιαστες'', οπως μας χαρακτηριζεις, αντισταθμιζουμε σχεδον τον αριθμο των υπολοιπων.
Τωρα για τις δικαιολογιες.Αν ανηκουν στο χρονοντουλαπο, οπως λεςδε σημαινει οτι δε θα επηρεασουν την αποκτηση ενος πουλιου στο μελλον. Υπο την ιδια αποψη,το ιδιο πιστευω για τις ιδιες δικαιολογιες των ''εκτροφεων''(αναγκαστικα χαρακτηριζω τωρα). Κ αν ελυσες το οικονομικο προβλημα, τοο οποιο παιζει μειζονα ρολο οταν αγοραζω καποιο πουλακι, σε παρακαλω να μου πεις τον τροπο να το λυσω κ εγω. Κ πιστεψε με, παλι τα ιδια θα πιστευω, απλη κοινη ορθη οικονομικη σκεπτικη, σε εναν καιρο που σε οικονομικο επιπεδο δε χαριζει κ δε χαριζεται σε κανεναν. Πιασε εναν οποιονδηποτε στο δρομο κ ρωτα τον:θα αγοραζες ενα πουλι 10 η 80(το λιγοτερο)Ε;Ειμαι 99,9% σιγουρος για την απαντηση.

Φιλικα.
 
Η ιδέα να αλλάξεις το χόμπι σου το σκέφτηκες;
Από συλλέκτης άγριων ατόμων παρανόμως αποκτηθέντων, εσκεμμένως βασανισθέντων και μελλοθανόντων,τι λες να μαζεύεις παλιά κόμικς;
 
Και κάτι τελευταίο! Εσύ πιάνεις πουλιά και μάλιστα όχι μόνο καρδερίνες σε ετήσια βάση; Για να ξέρουμε τι λέμε!
 
Χαιρομαι που με ρωτας με ηπιο τονο, κ αφου ηδη εχουν αναφερθει οι λεξεις"πιαστει","πουλοπιαστες", κ το ιδια το θεμα το προιδεαζει,μαλλον ο αντμιν το επιτρεπει, αφου εχει επιτρεψει να ''ανοιξει''το θεμα τοσο.Αφου με ρωτας, σε ετησια βαση, δυο καπατζες,4-10 το πολυ πουλια, μεικτα, κ οσο προχωρανε τα χρονια λιγοτερο. Σε πολυκατοικια μενω,τρια -τεσσερα κλουβια εχω, ειπαμε, δε θα γεμισω κ το σπιτι...

Φιλικα.
 
Οκ, αυτό ήθελα να ακούσω! Είσαι τουλάχιστον ειλικρινής!
Σε αντίθεση με πολλούς άλλους!
 
... Πιασε εναν οποιονδηποτε στο δρομο κ ρωτα τον:θα αγοραζες ενα πουλι 10 η 80...
Φιλικα.

αλλα τα ματια του λαγου κι αλλα τησ κουκουβαγιας...

η αλλιως...

μην συγκρινουμε πατατες με μαιντανο... ετσι;
 
To ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ και ειδικότερα το ένθετο περιόδικο BIG FISH έκανε αναφορά για το Σχιστο. Σε ερώτηση του δημοσιογράφου σε κάποιον υποτίθεται υπέυθυνο, η απάντηση ήταν ότι θα σταλούν άτομα να ελέγξουν αν ''έχουν βάση οι καταγγελίες'';
ΚΑΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. Ο ΚΟΣΜΟΣ Τ'ΧΕΙ ΤΟΥΜΠΑΝΟ...
 
Back
Top