Γενικά Γιατί οι καρδερίνες εκτροφής είναι τόσο ακριβές;

Darthsidious

PB New Member
Εγγραφή
2 Αυγ 2020
Μηνύματα
41
Θέλω κάποια στιγμή να αγοράσω κάποια στιγμή καρδερίνες εκτροφής αρχεγωνες κι ας είναι πανάκριβες. Και ρωτάω γιατί είναι τόσο ακριβές; Ναι θα μου πείτε ότι έχει ποιο πολύ κόστος η εκτροφή της.Συμφονω και σε αυτό.
Ναι αλλά οι ίδιοι που αναρτούν στο ίντερνετ δεκάδες πουλιά η και εκατοντάδες ακόμα, που η τιμή της αρχεγωνης ξεκινάει από τα 100 ευρώ και της μεταλλαγμένη από τα 300 πως τη μία πλασάρουν πόσο δύσκολα πουλιά είναι και την άλλη αναρτούν φωτογραφίες με το κιλό.
Δε γίνεται να ισχύουν και τα δύο. Δε λέω ότι η εκτροφή τους είναι στο βαθμό δυσκολίας του καναρινιού.
Συμπέρασμα δικό μου όσο η εκτροφής είναι τόσο ακριβές μη παραξενευεστε που πουλάν άγριες, κι αν αγαπάτε τόσο τις άγριες πουλιστε εκτροφής σε νορμάλ τιμές και θα πέσει το ενδιαφέρον για άγριες. Γιατί ένα μεγάλο ποσοστό αν αγοράσει εκτροφής 50ε δε θα σκεφτεί καν την αγρια.και στο φινάλε τουλάχιστον για μουλους δεν είναι και απαρετιτο να είναι εκτροφής.
 
Το θέμα έχει συζητηθεί δεκάδες φορές τα τελευταία χρόνια και τουλάχιστον εδώ μέσα έχει σχεδόν εξαντληθεί. Μια σχετικά πρόσφατη συζήτηση είναι αυτή: https://community.petbirds.gr/threa...α-είναι-η-τιμή-των-καρδερίνων-εκτροφής.30036/

Ρίξε αν θέλεις μια ματιά μέχρι να βρεθεί κάποιος που έχει να προσθέσει κάτι καινούργιο στο θέμα σου.
 
Ναι αλλά οι ίδιοι που αναρτούν στο ίντερνετ δεκάδες πουλιά η και εκατοντάδες ακόμα, που η τιμή της αρχεγωνης ξεκινάει από τα 100 ευρώ και της μεταλλαγμένη από τα 300 πως τη μία πλασάρουν πόσο δύσκολα πουλιά είναι και την άλλη αναρτούν φωτογραφίες με το κιλό.
Να ξέρεις ότι αυτοί που της παρουσιάζουν με το κιλό, αυτά τα πουλιά δεν είναι εκτροφής εάν μιλάς για πουλια μπαλκανικα και όχι μειτζορ. Είναι πουλιά που είναι από φωλιές που έχουν πάρει από την φύση. Όταν με το καλό κάνεις εκτροφή καρδερίνας θα δεις ότι είναι σχεδόν αδύνατο να βγάλεις τόσα πολλά πουλιά και επίσης θα δεις όταν τα έχεις όπως πρέπει τι έξοδα έχουν και πόσες στεναχωριες εχουν! Οσο για τα μεταλλαγμένα είναι μια άλλη κατηγορία και όσο αντέχει η τσέπη του καθενός!
 
Back
Top