Γενικά 200 ευρώ; Μήπως είναι φτηνές οι καρδερίνες εκτροφής!

ναι, με το ολα γινονται ηταν για την αθωωση και την αδεια. Παντος, παρα το οτι ειναι παρανομο να πιανεις αγρια πουλια ( τωρα) πριν 40 χρονια πηγαιναμε με την αστυνομια για διχτυα και δε νομιζω να απαγορευονταν τοτε. Πρεπει να δω παλιες νομοθεσιες. αλλα και παλι πιστευω αν δεν ηταν καποιοι ξεροκεφαλοι που ρισκαραν πολλα να πιασουν και να κανουν ζευγαρια, εκτροφη δε θα υπηρχε.
ευχομαι σε 10-20 χρονια να φτασει σε τετοιο επιπεδο η εκτροφη, που να μη πηγαινει κανεις για αγρια.
επιπλεον, στη φιλανδια που ημουν για καιρο, επιανα παλι πουλια, με αδεια και με υποχρεωση να ενημερωνω για συμπεριφορες, ασθενεις και αλλα (ολοκληρο πινακα ειχε για καθε ρατσα, ειδικα για τροφες που προτιμαν, και ποτε, πως δουλευουν φαρμακα...), που οταν τα πουλια ειναι ελευθερα και σε σμηνος ειναι δυσκολο να παρατηρησεις.
 
ευχομαι σε 10-20 χρονια να φτασει σε τετοιο επιπεδο η εκτροφη, που να μη πηγαινει κανεις για αγρια.

H' απλούστερα, το Κράτος επιτέλους να επιβάλει την τήρηση των νόμων με τα μέσα που διαθέτει, ώστε η υπακοή στους νόμους να μην επαφίεται στη διακριτική ευχέρεια κανενός.
 
αν τωρα εισαι περιπου 3 χρονων, εχεις μια ελπιδα οταν φτασεις στην ηλικια μου να το δεις και αυτο στην ελλαδα. Αλλα πολυ μικρη δυστυχως 🙂
 
Apo to 1984 exoune ipograpsei oles xores tis EOK to nomos (EG 3626/82) gia na prostateboune ola ta zoa kai fita tis fisis.
Apo tote den epitrepete to piasimo kai na perneis ayga apo ta folia.
Ala ti einai 24 xronia, siga siga ta mathenoune merikes.

Alexandros
 
μαλλον το 1997 υπεγραψαν και οι 15, οδηγια για πανιδα και χλωριδα. μαζι με natura κλπ
 
What is CITES?

Η ημερομηνία αναγράφεται εδώ, όμως όπως ειπώθηκε και παραπάνω, ο νόμος υπάρχει δεν υπάρχει, δεν έχει διαφορά...
αφού το κράτος δεν τον επιβάλει και περιμένουμε από τον καθένα να συμμορφωθεί οικειοθελώς!
Αυτά είναι!

Φτάνουμε δηλαδή σε σημείο να ονειρευόμαστε μια κοινωνία που χρειάζεται αστυφύλακα και αυστηρές ποινές γιατί οι πολίτες μόνοι τους δεν μπορούν να καταλάβουν αν η συμπεριφορά τοιυς είναι βλαπτική για το περιβάλλον...
Ωραία...
 
Όλο λέω να σταματήσω να χαλάω ιδρώτα από τα δάκτυλά μου για να γράψω, κατά το "χαλάω σάλιο", αλλά δυστυχώς κάτι με τσιγκλάει να προχωρήσω.
"Φίλε" και πρεσβύτερε xoisnic, γιατί δεν απαντάς στο forum, αλλά στέλνεις pm?
Ο ομμοϊδεάτης σου Χάρης (Πετρίδης), σταμάτησε να προσπαθεί να μας πείσει.
Εσύ συνεχίζεις και προκλητικά κι όλας.

{Οι καναρινάδες όπως και πολλοί καρδερινάδες με ήθος εκτροφείς βελτίωσαν, μετάλλαξαν προχώρησαν την ράτσα.

πως το εκαναν; Βλεποντας απο μακρυα τα αγρια; και πως διαδοθηκαν απο τα καναρια νησια; Πετουσαν μονα τους μεσα σε κλουβια;η επειδη περασαν 300 χρονια, ολα ειναι οκ τωρα;
δε μου αρεσει να κρυβομαι πισω απο το δακτυλο μου. Και αν εσυ εχεις καρδερινες εκτροφης, τις εχεις γιατι καποιος της γενιας μου επιασε και αναπαρηγαγε αγριες. Φυσικο ειναι τωρα να λες ποσο ηθικος εισαι και πως αγοραζεις μονο πουλια εκτροφης.
και οι κλεπταποδοχοι ποτε δε παραδεχονται οτι ξερουν απο που προηλθε το πραμα}
Αυτούσιο το pm που μου έστειλες.
Ποιός κρύβεται πίσω και από ποιό δάκτυλο;
Δώσε τις απαντήσεις που ζητώ για να με πείσεις.
Πόσα έχεις αναπαράγει; Πόσα "έχασες"; κλπ
Στη δε Φινλανδία είσουν κύριος και σύννομος γιατί φοβόσουν την απέλαση; Γιατί εκεί οι ελεγκτικοί μηχανισμοί λειτουργούν; Ενω στην ψωροκώστενα, "όλα γίνονται" - όπως το επιθυμούμε με το ανάλογο αντίτιμο! (Συμπληρώνω).

Γεννήθηκα με ηθική, από ανήθικο πατέρα - στο θέμα των αγρίων - και στην πορεία αν διαβάσεις πιό πίσω, άλλαξε κι αυτός συμπεριφορά.
Τα πουλιά που αγοράζω τα αγοράζω από το περίσευμα; ή από την λόξα μου.

Σε καμμία περίπτωση όμως δεν θα βάλω στην ίδια ζυγαριά το χόμπυ με την οικογένειά μου (Σύζυγο και 4 παιδιά. Για να κάνω και 4 παιδιά με την ίδια γυναίκα, έ, κάτι λέει.)
Δεύτερο pm που μου έστειλες.
{Εσύ πόσα έχεις χαλάσει για να σώσεις ένα πουλί;

μη το ψαχνεις. μεχρι και 600 κμ πανε ελα σε πανεπιστημιακη κλινικη εκανα. Το χρημα ποτε δε μετραει αν εχεις μερακι.
και η γυναικα μου, ετα 20 χρονια γαμου ειπε η τα πουλια η εγω.
τα πουλια τα εχω ακομη και η κυρια ειναι στη μανα της}
Τα πουλιά που παίρνεις απλόχερα από την Φύση, εννοείς, και που αναπληρώνονται πολύ πιό εύκολα, με τον τρόπο σου, απ' ότι μια σύζυγος.

Η κυρία μου είναι αυτή που μου συμπαραστέκεται σε ότι κάνω. Ακόμα και τώρα μου είπε κοίτα τα πουλιά και άσε με εμένα με τα παιδιά, μέχρι να δώσεις λύση στο πρόβλημά σου.
Και επειδή εγώ λόγω ύψους, 2.00 μ, έχω και μεγάλα δάκτυλα όπως καταλαβαίνεις, όταν κάπου κάνω λάθος, όπως τώρα με την σαλμονέλα, δεν κρύβομαι από πίσω τους αλλά τα ανοίγω, και αυτοπαρασημοφορούμαι κατά το ελληνικό κοινώς λεγόμενο, μούντζωμα!
Αν μη τί άλλο όμως "φίλε" και πρεσβύτερε xoisnic, σταμάτα να προκαλείς με τα γραφόμενά σου. Σε παρακαλώ ειλικρινά σεβόμενος τους ίσως γκρίζους σου κροτάφους και τα ίσως άσπρα σου μαλλιά.
Αλήθεια αυτά τα χρόνια που έχεις στην πλάτη σου δεν σου έδωσαν λίγη από την σοφία που αποκτάει ο άνθρωπος γυρασκόμενος;
Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να χαϊδεύω, ούτε αυτιά, ούτε χέρια που μπορεί και να με δαγκώσουν κάποια στιγμή.
 
Back
Top