Γενικά 200 ευρώ; Μήπως είναι φτηνές οι καρδερίνες εκτροφής!

Καλημέρα σας
και πάλι η κουβέντα από αλλού ξεκίνησε και στο "Άγριες ή εκτροφής" μας πάει.
Χάρη θα σου πώ τι εννοώ ξεκινώντας από το παρελθόν.
και, και. Με την γνωστή μας εγκληματική συμπεριφορά.
! Έβαζε ξόβεργες και για τσίχλες για να φάει η οικογένεια.
Σε ηλικία 8 ετών του πέταξα το κονσερβάκι με τις ξόβεργες. Τελείωσε με την μία το "πιάσιμο" άγριων καρδερίνων, κι όταν κι αυτές οι 5 που είχε αποδήμησαν εις Κύριον, έμεινε μόνο με τα καναρίνια του!

Τι θέλω να πώ. Δεν νοείται στις μέρες μας με τόση συζήτηση που γίνεται για την καταστροφή του περιβάλλοντος και του οικοσυστήματος εν γένει να υπάρχουν και σήμερα τέτοιες νοοτροπίες.

Και να η πρόταση - λύση, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη.
Οι νόμοι υπάρχουν, η κρατική μηχανή βολεύεται και αυτή με την παραοικονομία και το μαύρο χρήμα, γιατί αν εφάρμοζαν τα υπάρχοντα δημόσια όργανα και υπηρεσίες τους νόμους τότε θα δημιουργείτο το μεγάλο κράχ της Ελληνικής οικονομίας.



Εμείς πρέπει να λειτουργούμε σύννομα και τι πιό σωστό από το να καταγγέλουμε με ονοματεπώνυμο, για να έχει ισχύ και να μην στρίψει κάτι στην πορεία, και να στηρίζουμε την καταγγελία από την αρχή μέχρι το τέλος, όποιον παραβιάζει τους νόμους.
Δεν είναι ρουφιανιά! Είναι επίσης μιά πραγματικότητα που πρέπει να μας γίνει βίωμα και τρόπος ζωής, έστω κι αν περάσουν 10, 20, 30 ή και παραπάνω χρόνια.

Κι επειδή το κόστος για την εκτροφή είναι όντως μεγάλο, καλά κάνουν όσοι έχουν πουλιά εκτροφής προς διάθεση να ζητάνε ότι θέλουν.
Ο ενδιαφερόμενος αγοραστής αποφασίζει αν θα αγοράσει ή αν θα μείνει εκτός.
Πρόσεξε. Θα μείνει εκτός. Δεν θα στραφεί στη Φύση, για αντιμετώπιση της επιθυμίας του για καρδερίνες εν προκειμένω. Ας ασχοληθεί με τα καναρίνια όσο κι αν δεν του πάνε. Ας αλλάξει χόμπυ.
Και όχι αν το κατάλαβα καλά,
Επειδή όμως αυτό δεν το βλέπω να γίνεται...άμεσα, ίσως θα 'πρεπε να ακολουθήσουμε... Εναλλακτικές τακτικές!
Δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης προσωπική αλλά με ενοχλεί αυτό που γίνεται στη χώρα μας και είναι καθεστώς. Να ενδιαφερόμαστε μόνο για την πάρτη μας, και όπως μας βολεύει εξατομικευμένα, καλύτερα.

Σημείωση: Μάκη λειτουργούμε τηλεπαθητικά;
Φιλικά,
 
Χαίρομαι πραγματικά ρε παιδιά όταν μια συζήτηση που ξεκινάει στο PetBirds από αυτά τα ρημάδια τα φράγκα, καταλήγει συνήθως στον τρόπο που θα πρέπει να λειτουργεί ο κάθε χομπίστας και στους "νομούς" που θα πρέπει να σέβεται.

Ας δώσουμε όποια ερμηνεία θέλει ο καθένας στο χόμπι αλλά, ας αφήσουμε ήσυχη τη φύση και ας ψάξουμε για πιο προσοδοφόρες ενασχολήσεις. Και το χρηματιστήριο χόμπι είναι για ορισμένους, δεν είναι κακό.
 
Μάκη χαίρομαι για την επικοινωνία μας ιδιαίτερα. Τη πρώτη & τελευταία φορά που επικοινωνήσαμε, καταφέραμε να γίνουμε... Μαλλιά κουβάρια!
Ειλικρινά, αυτό δε θα μπορούσα να το κάνω εύκολα,όχι να χαρίσω αλλά πολύ περισσότερο ούτε να πουλήσω αδαχτυλίδωτο άγριο πουλί. Δεκαοκτώ χρόνια δεν το’κανα. Μίλησες για «χάρισμα», απλά ανέφερα την «πώληση» για να πω ότι δεν είναι οικονομικό το θέμα μου. Οι φίλοι μου(αδελφικοί φίλοι) με παρακαλάνε άλλά δεν διαννοούμαι να δώσω άγριο πουλί σε κάποιον που όσο κι αν τ’ αγαπάει δε θα μπορεί ν’ ανταπεξέλθει. Θα μου πεις,θα το βρεί αλλού. Ναι, δε θα ΄χει περάσει από τα χέρια μου. Και το ένα πουλί χαμένο,& το άλλο... Μόνο να πω 2 πράγματα συμβουλευτικά μπορώ.Από κει & πέρα λειτουργεί αυτόνομα η σκέψη & η συνείδηση του καθενός.
Πάντως με όλη αυτή την αναμπουμπούλα & κουβέντα (όχι στο φόρουμ, γενικότερα) για αναπαραγωγή αγρίων όλο & κάτι καλό βγαίνει.
Γιώργο καλησπέρα.
Μία διευκρίνηση.Αν κατάλαβα από την δεύτερη αναφορά σου στα γραφόμενά μου,τη φράση «εναλλακτικές λύσεις» την εξέλαβες «πάμε για ξόβεργα» ή κάτι τέτοιο. Δεν εννοούσα αυτό.Αναφερόμουν στον «μπακαλίστικο» τρόπο προσέγγισης που είχα γράψει πιο πάνω.
 
Ειλικρινά, αυτό δε θα μπορούσα να το κάνω εύκολα,όχι να χαρίσω αλλά πολύ περισσότερο ούτε να πουλήσω αδαχτυλίδωτο άγριο πουλί. Δεκαοκτώ χρόνια δεν το’κανα. Μίλησες για «χάρισμα», απλά ανέφερα την «πώληση» για να πω ότι δεν είναι οικονομικό το θέμα μου. Οι φίλοι μου(αδελφικοί φίλοι) με παρακαλάνε άλλά δεν διαννοούμαι να δώσω άγριο πουλί σε κάποιον που όσο κι αν τ’ αγαπάει δε θα μπορεί ν’ ανταπεξέλθει. Θα μου πεις,θα το βρεί αλλού. Ναι, δε θα ΄χει περάσει από τα χέρια μου. Και το ένα πουλί χαμένο,& το άλλο... Μόνο να πω 2 πράγματα συμβουλευτικά μπορώ.Από κει & πέρα λειτουργεί αυτόνομα η σκέψη & η συνείδηση του καθενός.
Καλησπερα σε ολους
Φιλε Χαρη
Παρακολουθω το θεμα που σε προβληματιζει εδω και καιρο και ακομη προσπαθω να καταλαβω το βαθυτερο νοημα αλλα πιστευω οτι ο καιρος θα δειξει

Τωρα μια παρατηρηση με αφορμη την τελευταια σου απαντηση σχετικα με το χαρισμα
θα ηθελα να μου πεις τι ειναι αυτο που σε κανει ενα μικρο θεο των αγριοπουλων
αφου κανενας αλλος δεν μπορει να χειριστει τα πουλια οπως εσυ
εαν δεν ειναι απλα ενας ωραιος τροπος να αποφυγεις το χαρισμα
θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω λεπτομερειες

το μικρος θεος των αγριοπουλων μπορεις να το εκλαβεις ξεκαθαρα ως ειρωνικο γιατι αυτη ειναι η αποψη μου οταν ακουω τετοιες διατυπωσεις

μπορει να θελεις να με πεισεις για το αντιθετο μπορει και οχι
αλλα ειμαι σιγουρος οτι θελεις 🙂

ουτε και εγω θα χαριζα πουλια εαν μου ζηταγε ο Μακης
(πολυ λιγους ξερω να χαριζουν πουλια)
αλλα θα εκανα καποια ανταλλαγη προτιμοτερα

Αντε να γινουμε λιγο μαλλια κουβαρια παλι
ΜΦΧ
Πανος
 
χρονια πολλα και καηλη χρονια σε ολους!
και ερχομαι στο προκειμενο
ακριβες φτηνες ειναι λεξεις που ειναι αναλογες με το πορτοφολι του καθενος.
τα μεταξωτα ****** θελουν και επιδεξειους ****** λεει καποιος αλλος και σιγουρα ετσι ειναι και αν σκεφτω οτι προσφατα φιλος αγορασε ζευγαρι μεταλλαγμενες καρδερινες στην τιμη των 1200 ευρω σιγουρα θα ηθελα να τις ειχα πουλησει εγω δε μπορω να κρυφτω πισω απο το δαχτυλο μου κι γι αυτο δεν αξιζει καν να προσπαθησω.
απο την αλλη δεν απαντας σε καποιον που ασχολειται με καναρινια αλλα λες οτι οι καρδερινες δεν ειναι καναρινια, κι εγω σου λεω οτι δεν ειναι και παπαγαλοι και τι εγινε;
αρχεγονες, μεταλλαγμενες ειναι και προερχονται απο το ιδιο πουλι την καρδερινα οπως και τα καναρινια τα βρισκεις σε μεταλλαγμενα απο διασταυρωση μεταξυ τους σε καναρινια φωνης χρωματος και τα λοιπα δεν παιζω με τις λεξεις γιατι κανω το χομπι μου
φτηνο η ακριβο ειναι επιλογη μου
το προβλημα σου τελικα περι τιμης δεν το καταλαβα ακομη κι ειναι φτηνες στα 200 τοτε να σε συστησω σε κεινον που πουλα 1200
εχεις 60 και καλα κανεις
αν μπορουσες θα ειχες 60000
τις επιασες και δε σε επιασαν παλι καλα κανεις
καθενας μας πρατει κατα συνειδηση
και αν νομιζεις οτι ειναι πιο ευκολη η εκτροφη καναρινιων γιατι ασχολεισαι με καρδερινες
αν απο την αλλη ειναι δυσκολη και σε εξιταρει τοτε κανε εκτρογη αετων που ειναι και σε αφανισμο
τελικα οπως καταλαβες λεμε τα πραγματα με το ονομα τους γιατι και αν κι καρδερινα αλλαξε χρωμα παλι καρδερινα παρεμεινε
 
Θα συμφωνήσω με τον φίλο Γρηγόρη αλλά απλά θα προσθέσω οτι εκτός από τις καρδερίνες, ισχύει το ίδιο για τα πάσης φύσεως αγριοπούλια που κρατάμε στα κλουβιά μας!
και το καναρινι καποτε αγριοπουλι δεν ηταν;
 
Φίλε,Πάνο(lancashire)
Τα «περί θεού» εσύ το αντιλήφθηκες, μόνο.Αλλά μια & τα ΄φερε η μοίρα, θα σου πώ ότι αν ως κάτοχος αγρίων αν θα΄πρεπε να ξέρω 10,θεωρώ ότι ξέρω 1.Όσο για το σχόλιό σου περί «χαρίσματος» νομίζω ότι είναι πέραν των δυνάμεων μου να ακολουθήσω το σκεπτικό σου & τον τρόπο εξαγωγής (σου) συμπερασμάτων.
Υποθέτω το επόμενο βήμα στο συλλογισμό σου θα είναι ότι άνοιξα το θέμα για να πιάσω
Πελάτες-Κορόϊδα, αν μετά από καμιά...10αριά χρόνια αξιωθώ να βγάλω καμιά 1000άδα καρδερίνες στο κλουβί!
Συγνώμη & αν πρόλαβα το επόμενο κείμενό σου!
Πανάγο καλησπέρα.
Δεν έχω κανένα «πρόβλημα περί τιμής καρδερίνας», απλά εξέφρασα κάποιες σκέψεις μου. Κατά τον ίδιο τρόπο που κάνεις κι εσύ τώρα.
Το «δεν είναι καναρίνια» το χρησιμοποίησα γιατί όπως έχω καταλάβει αρκετοί από μας τα κάνουμε άμεση σύγκριση μεταξύ τους σε θέματα τροφής, ασθενειών, κόστουςκτλ.Αν κάνω λάθος, γράψε «λάθος».Ίσως (αν)συμβαίνει γιατί οι αρκετοί είμαστε κάτοχοι & των 2 ειδών. Ούτε για να απαξιώσω τα καναρίνια & τους φίλους τους ούτε για να πω το αυτοννόητο.
Όσο για την σύγκριση εκτροφής «καναρινιών-καρδερίνων»ς, εφόσον όπως βλέπω διαθέτεις & τα 2 είδη, με ενδιαφέρον θα διάβαζα τις απόψεις σου αν κάποια στιγμή κρίνεις σκόπιμο να τις εκφράσεις.
 
Φίλε,Πάνο(lancashire)
Υποθέτω το επόμενο βήμα στο συλλογισμό σου θα ‘ναι ότι άνοιξα το θέμα για να πιάσω
Πελάτες-Κορόϊδα, αν μετά από καμιά...10αριά χρόνια αξιωθώ να βγάλω καμιά 1000άδα καρδερίνες στο κλουβί!
Συγνώμη & αν πρόλαβα το επόμενο κείμενό σου!

βουλομενο γραμμα διαβαζεις Χαρη δεκτη η συγνωμη σου

απαντηση ομως γιατι οι αλλοι ειναι αναξιοι να φροντισουν καρδερινες και δεν τους δινεις δεν πηρα

ΜΦΧ
Πανος
 
Θα παρακαλουσα να σεβαστητε το υφος.. Και οσους διαβαζουν... Ελεγξτε τα νευρα σας.. Τα περι "πισινων" και "εσωρουχων" ειναι... Τραβηγμενα.
 
Πάνο, για τον ίδιο λόγο που όταν δίνω ένα καναρίνι θέλω να περνάει καλά. Υποθέτω το ίδιο κάνεις & εσύ.Αν το κάνεις αυτό λειτουργείς ρατσιστικά ;Θα ήταν χρήσιμο να ρωτήσεις πόσες καρδερίνες 2 & 3 χρονών υπάρχουν, σε κλουβιά. Και το νούμερο αυτό να το συγκρίνεις με τις καρδερίνες που έχουν «περάσει» στο ίδιο διάστημα από αυτά τα κλουβιά.
Τη λέξη «ανάξιος» δε τη χρησιμοποίησα εγώ.Αλλά υπάρχουν άνθρωποι που ίσως να μη ξέρουν αλλά έχουν τη θέληση να κάνουν πολλά, προς τη σωστή κατεύθυνση.Αυτό ειναι θέμα χαρακτήρα & καταβολών. Όπως σε όλες τις καθημερινές μας δραστηριότητες. Και γνωρίζω & εγώ τέτοιους.Λίγους όμως. Και όσο μπορώ, με τις λιγοστές μου γνώσεις, βοηθάω. Όπως θέλω εγώ τη βοήθεια από κάποιους άλλους που είναι κάποια...χρόνια μπροστά από μένα.
Μη γίνει κάποια παρερμηνεία ότι εγώ είμαι.χρόνια μπροστά από κάποιους & ξαναπιάσουμε το θέμα από το οποίο ξεκινήσαμε!
Θα ήθελα πραγματικά να κάνεις το παραπάνω «γκάλοπ» & έπειτα θα ήθελα να μου πεις τις σκέψεις σου.
Να ξαναπώ ότι οι σκέψεις μου απορέουν & από λάθη που΄χω κάνει & ίδιος.
 
τα μεταξωτα ****** θελουν και επιδεξειους ****** λεει καποιος αλλος
Δε θα σας ζητήσω να σέβεστε τους συνομιλητές σας διότι είναι υποχρέωσή σας να το κάνετε όταν συμμετέχετε σε μια συζήτηση. Δε θα ζητήσω ούτε να σκεφτείτε αν είναι λογικό να παραφυλάω από πίσω σας 24 ώρες το εικοσιτετράωρο μη τυχόν πείτε "κακά λόγια". Το μόνο πράγμα που θα σας ζητήσω είναι να σέβεστε την ίδια σας την άποψη εφόσον θέλετε να ακούγεται.

Εάν είχα προλάβει να διαβάσω το συγκεκριμένο μήνυμα έγκαιρα, θα είχε διαγραφεί ολόκληρο και δεν θα έδινε την ευκαιρία στο συγγραφέα του να δημοσιοποιήσει την άποψη του. Ο λόγος που παραμένει έστω και κουτσουρεμένο, είναι για να μην "κρεμάσει" η διαγραφή του τη συζήτηση που ακολουθεί από εκεί και ύστερα.
 
Θα ήταν χρήσιμο να ρωτήσεις πόσες καρδερίνες 2 & 3 χρονών υπάρχουν, σε κλουβιά. Και το νούμερο αυτό να το συγκρίνεις με τις καρδερίνες που έχουν «περάσει» στο ίδιο διάστημα από αυτά τα κλουβιά.
Θα ήθελα πραγματικά να κάνεις το παραπάνω «γκάλοπ» & έπειτα θα ήθελα να μου πεις τις σκέψεις σου.
Να ξαναπώ ότι οι σκέψεις μου απορέουν & από λάθη που΄χω κάνει & ίδιος.

Καλημερα Χαρη
αντε δωσε μου τα δικα σου νουμερα -μιας και ειπες ανοικτα τον αριθμο που κατεχεις τωρα - να αρχισω το γκαλοπ
ελπιζω να μας διαφωτισουν και αλλοι φιλοι για να εχουμε ολοι μια πιο καλη εικονα
επειδη μπορει και καποιοι να μην θελουν να το πουν ονομαστικα ισως ο Σταυρος σκεφτει καποιον τροπο σε στυλ poll

και για να μην παρεξηγεις καποια πραγματα οικολογος δεν πιστευω οτι ειμαι
απλα σκεφτομαι οταν μπω και εγω στην καρδερινα να παρω ενα ζευγαρι
απο φιλο εκτροφεα δικης του παραγωγης μεγαλωμενες σε συνθηκες παρομοιες με αυτες που θα εχω και εγω για τη φιλοξενια τους -και σε τιμες λογικοτατες σε πληροφορω-. Ισως αυτο τελικα να ειναι η καλυτερη λυση στο θεμα μας. Στο φιναλε και οι τιμες πεφτουν κατα πολυ οταν υπαρχει μεγαλη προσφορα. Εαν μεθαυριο εσυ, ισως και εγω και αλλοι 100 διαθετουν δακτυλιδωμενα πουλια εκτροφης και οχι αρπαγης σε νορμαλ τιμες τοτε αυτος που αγαπαει τα πουλια δεν θα ρισκαρει να αγορασει αγριες με αμφιβολη βιωσιμοτητα και αναπαραγωγικη πιθανοτητα

ΜΦΧ
Πανος
 
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά και πάλι.
Εύχομαι να μην μακρυγορήσω πολύ αλλά πρέπει να λάβω κάποιες διευκρινήσεις από τον Χάρη.
Λοιπόν Χάρη κατ' αρχήν όλα τα post - απαντήσεις σου έχουν ένα ύφος, στρογγυλέματος του τετραγώνου. Εγώ παραμένω στο τετράγωνο και έτσι ζώ, συμπεριφέρομαι, μιλάω. Πάντα. Ακόμα κι αν είναι εκ των προτέρων για κακό μου.
Πές μου από τις καρδερίνες που έχεις στην κατοχή σου, τις πιασμένες, πόσες είναι θηλυκές;
Έχεις ξεκινήσει με όσες γνώσεις έχεις της πολυετούς εμπειρίας σου να αναπαράγεις, καρδερίνες στο κλουβί; Και αν ναι, πότε και με τί αποτελέσματα;
Με ευχαρίστησες στο προηγούμενο post μου. Γιατί, ειλικρινά δεν κατάλαβα.
Ναί έτσι το εξέλαβα ότι "πάμε για ξόβεργες".
Αν έχεις άλλη νοοτροπία από αυτή που εγώ και κάποιοι άλλοι αναφέρουμε ανοικτά, γιατί δεν την στηρίζεις με σθένος;
Δεν θα αλλάξει τίποτα στην ζωή σου, ακόμα κι αν διαφωνούμε μαζί σου. Δεν μπορούμε να σε αλλάξουμε όσο κι αν το θέλουμε.
Αλήθεια τις ξόβεργες τις πέταξες όπως ο πατέρας μου πρίν 34 χρόνια, ή τις έχεις ακόμα έτσι για να βρίσκονται κιμήλειο του παρελθόντος (παράνομου) βίου;

Και μην δίνεις και σε άλλους που δεν μπορούν να τις διαχειριστούν τις καρδερίνες σου. Επειδή ίσως κακοπέσουν γιατί το κόστος συντήρησης είναι υψηλό και δεν το αντέχουν. Τότε τι φίλοι είναι αν δεν μπορούν να ακούσουν συμβουλές από ένα έμπειρο φίλο και του ζητάνε και πουλιά; Εσύ που όπως έδειξες πιό πάνω το αντέχεις (το κόστος), δώστους και τροφές. Ένα πουλί δεν θέλει παραπάνω από 5 κιλά σπόρους το χρόνο = 10 €. (Υπερτιμολογιμένοι).

Και εν κατακλείδι
Λές ότι οι σκέψεις σου απορρέουν από λάθη που έχεις κάνει ο ίδιος. Πώς το κατάλαβες ότι έχεις κάνει λάθος;
Στο έδειξε κάποιος πιό έμπειρος που του έχεις εμπιστοσύνη, ή μόνος σου το κατάλαβες και κάτω από ποιά νέα κριτήρια τα αναγνώρισες τα λάθη;
Και από τη στιγμή που αναγνωρίζεις τα λάθη σου τι κάνεις για να μην τα επαναλάβεις;
.
Σε παρακαλώ όχι άλλα στρογγυλέματα.
Ευγενικά,
 
απλα σκεφτομαι οταν μπω και εγω στην καρδερινα να παρω ενα ζευγαρι
απο φιλο εκτροφεα δικης του παραγωγης μεγαλωμενες σε συνθηκες παρομοιες με αυτες που θα εχω και εγω για τη φιλοξενια τους -και σε τιμες λογικοτατες σε πληροφορω-. Ισως αυτο τελικα να ειναι η καλυτερη λυση στο θεμα μας. Στο φιναλε και οι τιμες πεφτουν κατα πολυ οταν υπαρχει μεγαλη προσφορα. Εαν μεθαυριο εσυ, ισως και εγω και αλλοι 100 διαθετουν δακτυλιδωμενα πουλια εκτροφης και οχι αρπαγης σε νορμαλ τιμες τοτε αυτος που αγαπαει τα πουλια δεν θα ρισκαρει να αγορασει αγριες με αμφιβολη βιωσιμοτητα και αναπαραγωγικη πιθανοτητα

Εμενα αυτη η ιδεα μου αρεσει πολύ! Για μενα είναι απαντηση στη νοοτροπία του καναπε: "κατηγορώ την παλιά νοοτροπία, το κρατος, τους άλλους, χωρίς αυτοκριτική (60 πουλιά είναι πολλά!) και πανω απ' όλα, χωρίς να κανω κατι για να αλλάξει".

Ισως και οσοι δεν εχουν χωρο να κρατούν τα νεα πουλάκια, αλλά τους αρεσει η αναπαραγωγική διαδικασια των πουλιών, θα μπορούσαν με τη λύση που παρατιθεται παραπανω, να ασχοληθούν με την αναπαραγωγή και μετα να χαρίσουν τους νεοσσούς. Ετσι, θα ανεβει η προσφορά των δαχτυλιδομένων και θα πεσει η ζητηση των αγρίων.

Επίσης και η ιδεα του Μάκη μου αρεσε!

-Σε κάθε έναν δε, που θα σου προέκυπτε, να δώριζες ένα ζευγάρι απο τα πολλά
πουλιά που έχεις στην κατοχή σου. Μ' αυτόν τον τρόπο και κάποια αρπαγή απο
την φύση θα γλίτωνες και θα έκανες έναν φίλο παραπάνω που θα μπορούσες να του περάσεις πιό εύκολα την αγάπη για την "εσωτερική αναπαραγωγή".
Το ΚΡΑΤΟΣ δεν είναι μόνο οι άλλοι, ήμαστε κι' εμείς.

Προσωπικά θα προτιμούσα να διαβάσω ότι :"καταλαβαινω πλεον ότι η κατοχή αγριων δεν ειναι καλο πραγμα και αφου το καταλαβα θελω να κανω κατι γι'αυτο και όχι απλά να διαφωνω με όσους εχουν αντιθετη αποψη. Ή τουλάχιστον να καταρριψω τα επιχειρηματα τους".
Μονο ετσι προάγεται ο διαλογος, αλλιως το να διαφωνεί καποιος με την πλειοψηφία, δηλώνοντας ομως ότι συμφωνει, αφού δεν παραθετει επιχειρηματα, κατά των αποψεων των διαφωνούντων, μου ακουγεται οξυμωρο.

Οπως λεει και ο Γιώργος: "Και από τη στιγμή που αναγνωρίζεις τα λάθη σου τι κάνεις για να μην τα επαναλάβεις;".
 
Έχω να γράψω πάρα πολλά μα πραγματικά διστάζω!
Ίσως γράψω κάτι που θα μετανιώσω.
Η γνώμη μου άλλωστε για τους "πουλοπιάστες" έχει
καταγραφεί σε ουκ ολίγα μηνύματα.
Απλά θέλω να πω ότι συμφωνώ με όσους αντιτίθενται
στις απόψεις του Χάρη και αφορούν κυρίως την παράνομη
αιχμαλωσία και κατοχή άγριων πουλιών.
Προσωπικά είμαι περίεργος για 2 πράγματα.
1. Θα ήθελα να δω μερικές φωτογραφίες από τον χώρο
"διαμονής" των άγριων πτηνών.
2. Υπάρχει περίπτωση να μάθουμε πόσα πουλιά απεβίωσαν
μέχρι να στρογγυλευθεί το νούμερο στις 60;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πάνο, παραθέτω κάποια στοιχεία με βάση την παρότρυνση σου. Όχι για αποδεικτικά στοιχεία των απόψεών μου.
Πρωτοεπιχείρησα φέτος(2007) μέσα Ιουνίου, με 1 ζευγάρι καρδερίνες & 1 φανέτα. Όλα πουλιά 2006.
Κάναν αντιστοίχως από 1 φωλιά. Τα πενιχρά μου αποτελέσματά είναι 1 φανέτο & 2, αυγά καρδερίνας.
Το περίπου 35% των πουλίων μου είναι από 2,5-4,5 χρονών. Για να σταθεροποιήσω(αν σταθεροποιείται ποτέ)αυτό το νούμερο είχα θνησιμότητα περίπου 10%. Η θνησιμότητα μου ανέρχεται τώρα πλέον (στα πουλία 1 έτους)περίπου 8%. Και τα 2 νούμερα θνησιμότητας, τα θεωρώ υψηλότατα & προβληματικά. Κατά την προσωπική μου λογική.
Ανδρέα, με το ερώτημά σου μάλλον θεωρείς αυτονόητο ότι τα πουλιά τα χω σε τρόγλη.
Ειδάλλως θεωρείς ότι αν είναι σε παλατάκι καλώς τα έχω;Δε νομίζω. Καταλαβαίνω το ερωτημά σου ως ρητορικό, μάλλον είσαι πεπεισμένος ότι τα χω σε τρόγλη. Όπως & να χει δε θεωρώ απαραίτητη την «προσκόμιση» αποδεικτικών στοιχείων. Επίσης θεωρώ ειλικρινή την όποια θέση του κάθε μέλους.Αν η δική μου κρίνεται ανειλικρινής, δε μπορώ να κάνω κάτι.
Γιώργο, νομίζω ότι μάλλον κυνδινεύουμε να ανακυκλώσουμε τη κουβέντα.Αν από τα προηγούμενα γραπτά μου βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα, πάλι δε μπορώ να κάνω κάτι.Άλλη 1 παρερμηνεία:δε μίλησα για «οικονομική αδυναμία απόκτησης» αλλά για για «νοοτροπία, μη απόκτησης & με οικονομικές προεκτάσεις». Το πρώτο πως θα μπορούσε να ναι θέμα κριτικής;
Πάνο,όταν βρούμε τρόπο προσέγγισης ώστε να μην είναι απαραίτητη μια «μυστική» ψηφοφορία ίσως βρούμε & ΠΡΑΚΤΙΚΗ προσέγγιση του θέματος. Όσο είναι χρήσιμη μία τέτοια τακτική,800 χρόνια να ανταλλάσουμε απόψεις, φως δε θα διαφαίνεται.Ίσως αυτός είναι ο λόγος που οι καρδερινάδες δε συμμετέχουν.Ανοικτά.
 
Στην πιθανή ερώτηση κάποιου «Μα εγώ ντετέκτιβ θα γίνω ή εισαγγελέας να παρακολουθώ τι κάνει σπίτι του ο καθένας» έχω ν’ απαντήσω ότι υπάρχουν απλούστατοι πρακτικοί τρόποι να διασφαλίζουν την «ταυτότητα» των μελών. Όχι αστυνομικού χαρακτήρα.Αν αυτό θέλουμε, πρακτικά.
Καταλαβαίνω το ερωτημά σου ως ρητορικό, μάλλον είσαι πεπεισμένος ότι τα χω σε τρόγλη. Όπως & να χει δε θεωρώ απαραίτητη την «προσκόμιση» αποδεικτικών στοιχείων.
Κλασσική περίπτωση που κάποιος λέει και ξελέει!
Το περίπου 35% των πουλίων μου είναι από 2,5-4,5 χρονών.
Δηλαδή 21 πουλιά 2,5-4.5 ετών και τα υπόλοιπα περσινά και φετεινά;
Για να σταθεροποιήσω(αν σταθεροποιείται ποτέ)αυτό το νούμερο είχα θνησιμότητα περίπου 10%.
Δηλαδή 10 πουλιά στα 100 ή 20 στα 200;Ψεύτικο ποσοστό αλλά θλιβερό εξίσου!
.Ίσως αυτός είναι ο λόγος που οι καρδερινάδες δε συμμετέχουν.Ανοικτά.
Προσωπικά έχω δει μηνύματα ανθρώπου που πρέπει να’χει αρκετά αδαχτυλίδωτα άγρια στη κατοχή του, είναι «έμμεσα» ξεκάθαρο από τα μηνήματά του, άρα κάτι που μπορώ να διακρίνω εγώ το καταλαβαίνουν όλοι. Δε ξέρω αν το΄χει αναφέρει παλιότερα. Προφανώς δε το αναφέρω επικριτικά. Άρα «δε ξέρω, δεν άκουσα» δεν υπάρχει.
Ψάχνεις κάποιον ή κάποιους να μοιραστείς το έγκλημα;
Να κάνω 1 παρένθεση λυπηρή:ως πιτσιρικάς έχω δει την εικόνα «καρδερινά»-ΚΤΗΝΟΥΣ να πνίγει θηλυκή καρδερίνα για να τη βάλει «πλάνο».Αυτός σήμερα ίσως το θηλυκό το θεωρεί πιο...χρήσιμο.Άρα αυτό το πουλάκι, σήμερα, ίσως να ζούσε. Εγκλωβισμένο, αλλά ζωντανό.& ίσως έδινε απογόνους.& ίσως «γλίτωνε» με τους απογόνους του άλλα πουλιά.
Μπροστά σε αυτό το κτήνος εσύ ασφαλώς θέλεις να φαίνεσαι άγγελος επειδή ίσως ποτέ δεν θανάτωσες επιτόπου κάποιο πουλί. Πόσα μάζεψες νεκρά μέσα από τις κλούβες σου όμως; Α, ναι είπαμε ή 10 από τα 100 ή 20 από τα 200. Κάθε ξοβεργάδικη σεζόν υποθέτω.Ακόμα περιμένει απάντηση ο φίλος αν έχεις θηλυκά και πόσα και γιατί δεν έχεις δοκιμάσει περισσότερα ζευγάρια;
Μίλησες για «χάρισμα», απλά ανέφερα την «πώληση» για να πω ότι δεν είναι οικονομικό το θέμα μου. Οι φίλοι μου(αδελφικοί φίλοι) με παρακαλάνε άλλά δεν διαννοούμαι να δώσω άγριο πουλί σε κάποιον που όσο κι αν τ’ αγαπάει δε θα μπορεί ν’ ανταπεξέλθει. Θα μου πεις,θα το βρεί αλλού. Ναι, δε θα ΄χει περάσει από τα χέρια μου. Και το ένα πουλί χαμένο,& το άλλο..
Γι'αυτό σε είπε κάποιος άλλος φίλος Θεό. Επειδή πιστεύεις πως εσύ μπορείς μόνο να τα κρατάς στη ζωή.Αλλά η τελευταία σου πρόταση τα λέει όλα. Θα χαθεί που θα χαθεί μην είναι ΚΑΙ αυτό από το χέρι μου.

ΥΓ1 Ζητώ συγνώμη από τα υπόλοιπα μέλη (εκτός βέβαια από τους έχοντες παρόμοιες τακτικές και πρακτικές με τον Χάρη) για το ύφος μου.

ΥΓ2 Θέλω να διαβεβαιώσω τον Χάρη ότι το μήνυμα μου είναι άκρως ειρωνικό και προερχόμενο από αισθήματα κακίας, μίσους και απέχθειας για άτομα του συναφιού του.
 
{ ίσως βρούμε & ΠΡΑΚΤΙΚΗ προσέγγιση του θέματος.}

Δεν χρειάζεται καμμία "Πρακτική" προσέγγιση του θέματος.
Το ΘΕΜΑ είναι λυμένο ηθικά (μάλλον αυτό δεν σου λέει κάτι), αλλά και
νομικά (χχχμμμμ, μάλλον ούτε αυτό σ' απασχολεί).

-Ξέρεις, το τέρμα της προσέγγισης είναι η εξίσωση και τότε...
... φοβάμαι οτι κάποιου τα χνώτα θα μυρίζουν άσχημα!

Υ. Γ ΧΑΡΗ ΠΕΤΡΙΔΗ (σπηλαιώδης φωνή) μοίρασε τα υπάρχοντά σου
(εννοεί "τα άγρια πτηνά σου")
και βάδισε τον δρόμο της "εσωτερικής εκτροφής".

, σπηλαιώδης υπογραφή.
το φάντασμα του θείου σου του Κωστάκη!
 
Κύριε Ανδρέα & κύριε Μάκη.
Παραιτούμαι του θέματος.
Δέχομαι δημόσια την αποδοχή των απόψεών σας. (δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω αλλιώς μετά την επιστράτευση φωνών από το Υπερπέραν!)
Να ησυχάσουν & οι υπόλοιποι από τη... φαγωμάρα μας!
 
Φαγωμάρα; σιγά!
Μή χάνεις το χιούμορ σου.
Αλήθεια, απο πότε αρχίζεις να χαρίζεις;
 
Back
Top