Γενικά Γιατί το καναρίνι μου κελαηδάει καλύτερα έξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
το ξερω αυτο, εδω το εχω διαβασει κιολας. Δεν το ξανακανε αυτο ποτε, οσο εκανε μπανιο. απλα ηθελε να κανει μουτρα :)
 
καθεται λιγακι φουσκωμένο γενικότερα. Βασικά μπορεί να εγίνε λιγάκι χοντρούλης...
Αυτό μπορεί να είναι και δείγμα ασθένειας.. Το ότι έχει φουσκωμένο φτέρωμα, δεν σημαίνει ότι έγινε χοντρούλης.. Το αν τα καναρίνια είναι αδύνατα ή χοντρά, φαίνεται μόνο από κάτω. Στην κοιλίτσα τους.

Και κάτι ακόμα, με το μπάνιο τι γίνεται; χρειάζεται;
Εγώ τα έχω μόνιμα έξω. Όταν δεν φυσάει πρωί ή μεσημέρι τους βάζω μπάνιο ακόμα και τώρα τον χειμώνα! Παπάκια γίνονται τα γλυκά μου ακόμα και κρύο να κάνει! Απλά το χειμώνα καλύτερα πρωί, έτσι ώστε μέχρι να νυχτώσει να έχουν στεγνώσει για τα καλά!
 
Σημερα μπορεσα να το πιασω και έβγαλα φωτο την κοιλια του..
Παρολο που το μετακίνησα και ούτε το αεροθερμο αναψα ο Τίτο συνεχίζει να ειναι λιγο φουκωμενος. Ειναι μήπως χοντρουλης;

Να και η φωτο..

Εβγαλα και λιγο πιο κατω αλλα δεν μπορεσα να την ανεβασω. Ειναι πιο ανοιχτοχρωμος εκει και δεν θα ελεγα πως ειναι πρισμενος..
 

Συνημμένα

  • 20150202_180313-1-1.webp
    20150202_180313-1-1.webp
    12,2 KB · Προβολές: 80
Αθηνά τι χοντρούλης λες; Το καναρινακι είναι πολύ αδύνατο! Τι διατροφή του παρέχεις;
 
Αλήθεια!;

Λοιπόν, τρώει μείγμα σπόρων (ασπούρι, ρούπσεν, βρώμη, λινναρόσπορος, νιζερ, κανναβούρι), λαχανικα (μπροκολο, χορταρικα, καροτο, πιπερια) και οταν εχω μηλο. Εχω παντα σουπια και αμμο απο σπασμενα κοχυλια. αυτον τον μηνα ειχα κεχρι σενεγαλης μονιμα στο κλουβι καθως και στικ, και μια καρδουλα με σπορακια την οποια την εφαγε ολη χθες προχθες. Ειχα δωσει για πρωτη φορα βιολογικο μηλοξυδο στο νερο (μια φορα) και τσαι (μια φορα κι αυτο, απο ριγανη, δυοσμο, βασιλικο, θυμαρι, και απ οτι κατάλαβα το ειχα κανει πολυ βαρυ και δεν ξαναδωσα). Δινω και μια κουταλια του γλυκου αυγοτροφη του εμποριου και μια δυο φορες την εβδομαδα, αλλα οχι σε συγκεκριμενο προγραμμα. επισης κουακερ, φρυγανια, ριγανη, δυοσμο, θυμαρι, βασιλικο (αποξηραμενα). Δινω και αυγο μια φορα την εβδομαδα.

Περιμενω τωρα να μου φερουν την καινουρια τροφη της μανιτομπα και να ξεκηνησω και τους σπορους υγειας που ειπες Αλικη...

Τωρα εχει μια δυο μερες που δεν βρησκω και πολλα τοσφλια. Το πηγα προσφατα στον γιατρο, αλλα σε κτηνιατρο (γιατι πηγα για το κουνελι) για να δει μια "μελανια" στο ποδι του, την οποια ειπε ως χρωματακι που πηρε (έχει και στην ακρη απο το ραμφος του) και κοψαμε και νυχακια. Σημερα το αφησα αφου τον εβγαλα φωτο, να πεταξει στο δωματιο, τον προσεχα πολυ. καθησε ψηλα σε ενα ραφι και δεν κουνηθηκε και πολυ...

Τι πρεπει να κανω;

Ξεχασα να σημειωσω πως εδω και τεσσερις πεντε μερες δινω μονο τροφη, λιγα λαχανικα, σουπια αμμο οπως παντα και ειχα οπως ειπα το στικ, την καρδουλα και το κεχρι σενεγαλης. Δεν του εδινα εξτρα γιατι ηθελα να ξεκινησω καινουρια διατροφη... με πιο οργανωμενο προγραμμα...

να και η αλλη πιο χαμηλα...

Τωρα άλλαξα ξανα την τροφη, έβαλα καινουριους σπορους, έδωσα ενα στικ πιπεριας, και αυριο το πρωι θα δωσω αυγουλάκι...
το άφησα τωρα να κοιμηθει λιγο...
έχω και ενα αλλο καναρινι, ειναι καμια δεκαρια μηνες πιο μεγαλο και ομως ειναι πιο μικροσωμο, λεπτο και φινετσατο σε σχεση με το δικο μου... Τρωει κανονικα, οπως και ο δικος μου μεχρι δυο τρεις μερες πριν... Την παρασκευη θα ανεβασω φωτο κι απο εκεινο το καναρινακι, διοτι δυστυχως δεν μπορω τωρα...

πειτε μου τι να κανω...
 

Συνημμένα

  • 20150202_180354.webp
    20150202_180354.webp
    17,8 KB · Προβολές: 69
Εμένα το πουλάκι μου φαίνεται μια χαρά πάντως. Άς σου πούνε όμως και οι πιο εμπειρότεροι.
 
Εγώ προσωπικά βλέπω έξω την καρίνα του αλλά η κοιλιά του (απ ότι φαίνεται) είναι μια χαρά. Με τόσα φαγητά που του προσφέρεις δεν εξηγείται να είναι αδύνατος.. Μην τον αφήνεις να πετάει στο δωμάτιο, γιατί πρέπει να πετάξει πολύ μακρυά και χρειάζεται πολύ ενέργεια. Αν ήταν χοντρούλης να τον άφηνες..

Εγώ αν έβλεπα σε καναρίνι μου να έχει την καρίνα του δικού σου θα ενίσχυα τη διατροφή με βραστό αυγό, και στο νερό βιταμίνες για λίγες μέρες. Σε ζεστό και ήσυχο μέρος και πολύ στενή παρακολούθηση. Αν τρώει, πόσο τρώει, αν είναι κεφάτος κτλ.

Οι κουτσουλιές του είναι νορμάλ;

έβαλα καινουριους σπορους
Τι καινούργιους σπόρους του έβαλες;

το άφησα τωρα να κοιμηθει λιγο...
Τι ώρα ξυπνάει και τι ώρα κοιμάται;
 
Οταν λεω καινουριους σπορους εννοω οτι ανανεωσα την τροφη...

Τον αφησα να πεταξει γιατι νομιζα πως ηταν χοντρουλης... Οσοι τον έβλεπαν αυτο ειπαν... Το αλλο καναρινι μου ειναι πιο λεπτοκαμωμενο..

Γενικα ειναι κεφατος, κανει τα τσιου του και κελαηδαει. Πηγαινοέρχεται στο κλουβι αρκετα.. απο τις πεντε με εφτα το απόγευμα αναλογα την κινηση στο σπιτι, κουρνιαζει. Τον σκεπαζω με μαυρο πανι αναλογα με το φυσικο φως.
Αφηνω φυσικα να περναει και αερας.. Το κλουβι το εχω στο δωμάτιο μου, δεν ενοχληται απο εμας ή αλλα κατοικιδια. Ακούει συχνα ομιλιες και φαίνεται πως του αρεσει οταν μιλαω γιατι καθεται παντα ήσυχα και με κοιτάζει. Καποιες φορες το αφηνω μαζι με τα παραδεισια και τα μπατζι για λιγο σε αλλο δωματιο..

Δεν ειπα πως ξυπναει κατα τις επτα το πρωι. Οταν σβήνω τα φωτα για να κοιμηθω το βραδυ, το ξεσκεπαζω για να ειναι σύμφωνα με το φως της μερας...

Οι κουτσουλιες του νομιζω πως ειναι καπως νερουλες.. Θα ανεβασω φωτο οταν παω σπίτι

Το αυγο μια φορα την βδομαδα το ενα τεταρτο ή παραπανω;
 
Οι κουτσουλιες του νομιζω πως ειναι καπως νερουλες.. Θα ανεβασω φωτο οταν παω σπίτι
Αθηνα μου για μια μέρα δωστου μόνο σποράκια και μετά βγάλε φώτο τις κουτσουλιές! 😉

Το αυγο μια φορα την βδομαδα το ενα τεταρτο ή παραπανω;
Αν τιμαει το αυγό και του αρέσει εγώ σ αυτή τη φάση που είναι αδύνατος θα του έβαζα κάθε μέρα! Μισό αυγό κάθε μέρα και οσο φάει! Για να δυναμωσει!
 
Ωραια, ευχαριστώ πολυ. Δεν ειναι κατι σοβαρό πάντως, σωστα; Αντιμετωπιζεται...
Θα δωσω μονο σπορακια για μια μερα και θα ανεβασω φωτο...
Το αυγο και οι βιταμινες στο νερο καθε μερα; Ταυτόχρονα; Για ποσο καιρό?

Ποιες βιταμινες να παρω; Καποιες συγκεκριμένα;
 
Αφού είναι ζωηρός και τιτιβίζει δεν είναι κάτι σοβαρό πιστεύω. Απλά θέλει προσοχή και πολύ παρατήρηση. Πρόσεχε τα ρεύματα αέρα μόνο!

Το αυγο και οι βιταμινες στο νερο καθε μερα; Ταυτόχρονα; Για ποσο καιρό?
Εγώ κάθε μέρα θα έδινα. Και βιταμίνες και αυγό.. Του αρέσει το αυγό; Βιταμίνες δώσε για 7 μέρες, όχι παραπάνω!

Ποιες βιταμινες να παρω; Καποιες συγκεκριμένα;
Όλες κάνουν! Εγώ προσωπικά παίρνω τις feri-vit. 😉
 
Του αρεσει πολυ το αυγο! Οκ θα ξεκινησω απο αύριο γιατι πρεπει να φωτογραφισω τις κουτσουλιες. Ευχαριστώ πολυ

Πηρα την vitamix plus solution της tafarm
Λεει να επαναλαβω μετα απο εφτα ημερες... Να το κανω ή να δωσω μονο για μια βδομαδα συνεχόμενα 5 σταγόνες σε 100ml?
 
Να κάνεις ο,τι λένε οι οδηγίες Αθηνά μου! Και να μας ενημερώσεις! :)
 
Ειναι μια χαρα ο μικρουλης μου! Κελαηδαει και κινηται αρκετα 🙂

αρα εγω θα δωσω για μια βδομάδα και μετα περιμενω μια βδομάδα διαλειμα και ξαναδινω για μια ακομα φορα εφτα μερες ή περισσότερες;
 
αρα εγω θα δωσω για μια βδομάδα και μετα περιμενω μια βδομάδα διαλειμα και ξαναδινω για μια ακομα φορα εφτα μερες ή περισσότερες;
Οι οδηγίες των βιταμινών τι γράφουν Αθηνά μου;
 
Διαλυστε 5 σταγόνες σε 100ml νερό για 5-7 συνςχεις μερες. Επανέλαβετε τη χρηση μετα απο 7 ημέρες. Συνίσταται καθημερινη ανανέωση του νερου

Δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφία απο τις κουτσουλιες...η καμερα ειναι υψηλης αναλυσης και οι φωτογραφιες βγαινουν πολυ μεγαλες σε μεγεθος. Για να μικραίνουν κανω περικοπη αλλα δεν φαίνεται τιποτα...

Δεν ειναι ούτε ξηρες αλλα ουτε νερουλες.. Δεν σχηματιζουν "λιμνούλα" "κηλιδα" γυρω τους αλλα ειναι νερουλουτσικες... εχουν και ασπρο και καφε χρωμα. Δεν ξερω τι αλλο να πω..
 
Διαλυστε 5 σταγόνες σε 100ml νερό για 5-7 συνςχεις μερες. Επανέλαβετε τη χρηση μετα απο 7 ημέρες. Συνίσταται καθημερινη ανανέωση του νερου
Δώστου για 7 μέρες και βλέπεις πως θα πάει. Αν είναι πολύ καλά δε χρειάζεται να επιβαρύνεις άλλο το συκώτι του! 😉

Δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφία απο τις κουτσουλιες...η καμερα ειναι υψηλης αναλυσης και οι φωτογραφιες βγαινουν πολυ μεγαλες σε μεγεθος. Για να μικραίνουν κανω περικοπη αλλα δεν φαίνεται τιποτα...
Δοκίμασε με αυτό Αθηνά picresize.com 👍
 
Εκανα μια προσπάθεια, αυριο πρωι δινω βιταμίνη και το αυγουλακι
 

Συνημμένα

  • rsz_20150204_212416.webp
    rsz_20150204_212416.webp
    42 KB · Προβολές: 58
Δεν φαίνονται πολύ καλά. Αλλά φαίνονται μικρές και καλές! Τα ούρα είναι πολύ κίτρινα ή μου φαίνεται;

*Την επόμενη φωτο που θα ανεβάσεις, πιο ζουμ! 😉
 
Αθηνά βγάλε κοντινή φωτογραφία σε μια κουτσουλιά, όπως και να έχει θα φαίνεται καλύτερα. Και εμένα μια χαρά μου φαίνονται οι κουτσουλιές.
 
Back
Top