Γενικά Γιατί το καναρίνι μου κελαηδάει καλύτερα έξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εβγαλα αλλη μια, αυτο το κιτρινωπο υγρο ειναι οι βιταμινες στο νερο. Επεσε οταν εβαζα την ποτηστρα στα καγκελα.

Να σημειωσω πως απο το πρωι του εχω τις βιταμίνες και βρηκα πιο πολλα σπορια απ οτι χθες :)
 

Συνημμένα

  • rsz_20150205_135510.webp
    rsz_20150205_135510.webp
    49,1 KB · Προβολές: 66
Άλλα τρώει πιο πολύ ο γλυκούλης! Μπράβο! 🙂

Οι κουτσουλιές του είναι τόσο υγρές; Το ξέρω στα έχω πρήξει αλλά πιο κοντινή φώτο αν μπορείς! Δεν καταλαβαίνουμε αν είναι οκ η κουτσουλιά.. 😛
 
Για πιο πριξημο μιλας καλε! Αν ειναι δυνατον 🙂

Θα προσπαθησω, οι σημερινες βραχικανε και ειναι νερουλες πια. Οι αλλες ξεραθηκανε. Γενικα ειναι καπως νερουλες. Δεν κανουν κηλιδα αλλα ειναι "ζωντανες"!

Λοιπον;
η φωτο 145347 ειναι η 145323 "πατημενη"
το ιδιο ισχυει και για τις 145330 με την 145359
 

Συνημμένα

  • rsz_20150205_145238[1].webp
    rsz_20150205_145238[1].webp
    30,4 KB · Προβολές: 68
  • rsz_20150205_145251[1].webp
    rsz_20150205_145251[1].webp
    31,8 KB · Προβολές: 70
  • rsz_20150205_145323[1].webp
    rsz_20150205_145323[1].webp
    29,2 KB · Προβολές: 69
  • rsz_20150205_145347[1].webp
    rsz_20150205_145347[1].webp
    30,5 KB · Προβολές: 66
  • rsz_20150205_145330[1].webp
    rsz_20150205_145330[1].webp
    32,3 KB · Προβολές: 66
  • rsz_20150205_145359[1].webp
    rsz_20150205_145359[1].webp
    32,6 KB · Προβολές: 67
Καλές φαίνονται οι κουτσουλιές του! Και φαίνεται ότι τρώει κιόλας! Απλά σε μερικές τα ούρα είναι κίτρινα..
 
Αφού δίνεις βιταμίνες και είναι καλύτερα, συνέχισε.. Μετά τις βιταμίνες μπορείς να δώσεις ηλεκτρολύτες που είναι για την διάρροια.. Αλλά αυτό θα το δούμε στην πορεία! Προς το παρόν είναι πολύ θετικό που είναι κλύτερα και τρώει περισσότερο! 👍
 
Γεια σας. Σημερα ειναι η τελευταια μερα που δινω στο καναρινακι μου βιταμινες στο νερο του και αυγο βραστο. Δεν φουσκώνει πια τόσο συχνα! Χθες δεν ειχα αυγο να του δωσω και εδωσα καροτακι και φρεσκο δυοσμο που δεν τα εφαγε ομως... Ισα που τσιμπησε. Αυγο θα βαλω σημερα. Σημερα έβαλα και ενα στικ με κοκκινη πιπερια. Αυριο θα βγαλω και φωτογραφιες στερνου και κοιλιας και θα τις ανεβασω να δω πως παει.

Τωρα σε αυτο το διαστημα απο αυριο μέχρι την επόμενη Τεταρτη, τι να δινω; Θα ξαναβαλω στο κλουβι μονιμα σουπια και αμμο, σωστα;

Εχω και μια απορια με τις βιταμινες. Δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να τις αλλαζω καθε φορα το πρωι, οπότε μερικες φορες αλλαζω το νερο το μεσημερι. Χθες και σημερα παρατηρησα πως το νερο (απο το πρωι) θολωνει. Τις πρωτες μερες ηταν παντα αυτο το εντονο κιτρινο. Γιατι συμβαινει αυτο;

Δεν ξερω αν ειναι σχετικο με την ολη κατασταση αλλα δειτε και τι συμβαινει τωρα τελευταια Το καναρινι μου καθεται στο ενα ποδι | PetBirds
1.webp 2.webp
 
Εχω και μια απορια με τις βιταμινες. Δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να τις αλλαζω καθε φορα το πρωι, οπότε μερικες φορες αλλαζω το νερο το μεσημερι. Χθες και σημερα παρατηρησα πως το νερο (απο το πρωι) θολωνει. Τις πρωτες μερες ηταν παντα αυτο το εντονο κιτρινο. Γιατι συμβαινει αυτο;
Πρώτες μέρες; Κανονικά θα πρέπει να μιλάμε για τις πρώτες ώρες... Διαφορετικά δεν υπάρχει κανένα όφελος παρά μόνο ζημιά στην υγεία του πουλιού.
Ίσως η διαφοροποίηση του χρώματος να έχει να κάνει με το μεγάλο (μεγαλύτερο από το κανονικό) χρόνο παραμονής στην ποτίστρα. Αν μάλιστα δεχτούμε πως οι υδατοδιαλυτές σκόνες με την πάροδο του χρόνου κατακάθονται στο κάτω τμήμα της ποτίστρα τότε σχεδόν όλα τα φαινόμενα... Δικαιολογούνται.
Αν δεν έχεις όπως λες χρόνο για τις καθημερινές αλλαγές του νερού (δοκίμασε αργά το απόγευμα μήπως και σε βολέψει) τότε ίσως πρέπει να οδηγηθείς σε διαφορετικό τρόπο χορήγησης των βοηθημάτων πχ. στην αυγοτροφή. Αν και 'γω είμαι της άποψης... Πως η καλή, προσεγμένη και με ποικιλία διατροφή... Δεν έχει καμία ανάγκη αυτά τα "βοηθήματα.
 
Ίσως η διαφοροποίηση του χρώματος να έχει να κάνει με το μεγάλο (μεγαλύτερο από το κανονικό) χρόνο παραμονής στην ποτίστρα.
Δεν ειναι θολό το μεσημερι που γυρναω. Ειναι απο το πρωι που ξυπναω και το βλεπω. Τις πρωτες φορες δεν ηταν ετσι το πρωι..
Αν και 'γω είμαι της άποψης... Πως η καλή, προσεγμένη και με ποικιλία διατροφή... Δεν έχει καμία ανάγκη αυτά τα "βοηθήματα.
Δηλαδη; Τωρα εχω σταματησει να δινω τα υπολοιπα... Δινω μονο αυγο, σπορους, βιταμινες στο νερο. Χθες ξεκινησα να δινω λιγο λαχανικα, και σημερα θα δωσω πιπερια κοκκινη σκετη
Πρώτες μέρες; Κανονικά θα πρέπει να μιλάμε για τις πρώτες ώρες... Διαφορετικά δεν υπάρχει κανένα όφελος παρά μόνο ζημιά στην υγεία του πουλιού.
, δεν το καταλαβα αυτο...
 
. Δινω μονο αυγο, σπορους, βιταμινες στο νερο. Χθες ξεκινησα να δινω λιγο λαχανικα, και σημερα θα δωσω πιπερια κοκκινη σκετη.
Με όλα αυτά που θα δώσεις και ίσως και μερικά ακόμη όπως χορταρικά εποχή, μπρόκολο κλπ... Δε νομίζω πως χρειάζονται περισσότερα...

, δεν το καταλαβα αυτο...

Αν μείνουν στην ποτίστρα κάποιες ώρες παραπάνω χάνουν την δυνατότητα βοήθεια προς το πουλί
 
κ. Γιάννη πιστεύω εννοούσε με το "τις πρώτες μέρες" τις πρώτες φόρες που το είχε βάλει στο νερό, σε αντίθεση με τώρα που θολώνει και δεν είναι κίτρινο.

Η ποτίστρα πλένεται καλά κάθε μέρα;Χρησιμοποιείς ακριβώς την ίδια δοσολογία στο νερό; Πιθανότατα όσο περνάει η ώρα να "κάθεται" η ουσία και γι' αυτό να μην έχεις αυτό το έντονο κίτρινο χρώμα. Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά καμιά φορά όταν έχει πίεση το νερό γίνεται θολό απο μόνο του.
 
Αν μείνουν στην ποτίστρα κάποιες ώρες παραπάνω χάνουν την δυνατότητα βοήθεια προς το πουλί
ποσο πρεπει να μενουν δηλαδη;

Η ποτίστρα πλένεται καλά κάθε μέρα;Χρησιμοποιείς ακριβώς την ίδια δοσολογία στο νερό; Πιθανότατα όσο περνάει η ώρα να "κάθεται" η ουσία και γι' αυτό να μην έχεις αυτό το έντονο κίτρινο χρώμα. Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά καμιά φορά όταν έχει πίεση το νερό γίνεται θολό απο μόνο του.
Την ποτηστρα την καθαρίζω καθε φορα και οντως χθες και σημερα ειχα βρει στον πατο "βρωμιά" κιτρινη. Τις αλλες φορες δεν ειχε παρολο που καθησε την ιδια ωρα περίπου.
 
Πιστεύω με καθημερινό καθάρισμα της ποτίστρας και ανανέωση του νερού με το διάλυμα 2 φορές την ημέρα θα είσαι σχετικά καλυμμένη.
 
Το να μην είναι και ιδιαίτερα απαραίτητα... αν η διατροφή είναι σωστή, πλήρης και ισορροπημένη, παίζει σαν σενάριο;
 
Γι αυτό αποφεύγουμε τα φάρμακα στο νερό, γιατί συνήθως δημιουργούν γλίτσα κακό παρά καλό. Ωστόσο, αν καθαρίζεις σχολαστικά το στόμιο που πίνει το πουλάκι και αν φροντίζεις να διαλύονται καλά οι βιταμίνες θα το αποφύγεις. Να βάζεις λίγο νεράκι στην ποτίστρα, να ρίχνεις τις σταγόνες και μετά να γεμίζεις την ποτίστρα, ούτως ώστε με την ροή του νερού να διαχέονται καλύτερα οι ουσίες στο νερό. Αν μπορείς να ανακινείς το νερό και με ένα κουταλάκι πλαστικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Κάνε μια πλήρη και ισορροπημένη διατροφή με ότι αυτή περιλαμβάνει και θα ανακάμψει ο φιλαράκος σου :) Όλα καλά θα είναι, και δεν θα χρειάζεσαι υδατοδιαλυτό συμπλήρωμα!
 
Back
Top