Γενικά Γιατί το καναρίνι μου κελαηδάει καλύτερα έξω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγω γεμιζα την ποτηστρα ως 100ml οπως παντα και εριχνα πεντε σταγόνες και ανακατευω πολυ καλα με ενα καλαμακι
 
Αθήνα μου αν είχες χρόνο θα μπορούσες να ανακατευεις 2-3 φορές την ημέρα. Εγώ σε ένα φάρμακο που καθόταν κάτω έτσι έκανα.

Αφού ολοκληρωθηκαν οι 7 μέρες επικεντρωσου στην καλή και ισορροπημένη διατροφή! 😉
 
Γεια σας, σημερα λοιπον, εβγαλα φωτογραφιες του Τιτο. Πως σας φαινεται;

Με μεγαλο ζορι να προσθεσω, τον φωτογραφησα, γιατι το κλουβι ειναι και μεγαλο και δεν μπορουσα να τον πιασω, φοβομουν και μην τυχον τον πονεσω... Τελικα ολα οκ, αλλα μετα καθοταν στο κλαδακι χωρις να κουνιεται. Καποια στιγμη επεσε και ενω σταθηκε κανονικα δεν πεταξε να ανεβει το κλαδι, ηταν πολυ τρομαγμενος. Τον εβαλα σε μια φωλια (γιατι δεν του αρεσει να κατεβαίνει στο πατο, λες και σιχαίνεται. Ποτε δεν παταει την σχαρα) και σκεπασα το κλουβι με μαυρο πανι για να ηρεμησει. Τωρα τον εχω αφησει μονο του και πηγαινω που και που να τσεκαρω αν ειναι ολα οκ...

θα μπορούσες να ανακατευεις 2-3 φορές την ημέρα
δηλαδη να ανακατευω απλα ή να ανανεωνω δυο φορες την μερα τις σταγονες σε καινουριο νερο;

Αφού ολοκληρωθηκαν οι 7 μέρες επικεντρωσου στην καλή και ισορροπημένη διατροφή! 😉
Δηλαδη; Κατι ιδιαιτερο;
Τωρα που συμπληρωθηκαν οι εφτα μερες και ειναι η σειρα του διαλειματος, τι να δινω στο πουλακι; Οσο ειχα τις βιταμινες εδινα μονο αυγο και προς το τελος λιγα λαχανικα. Επισης επανεφερα και κοκαλο σπουπια και ενα στικ με πιπερια. Φοβαμαι να δωσω περισσοτερα με τις βιταμινες μηπως ειναι υπερβολικο και τον ζορίσω πολυ...
 

Συνημμένα

  • rsz_20150212_140039[1].webp
    rsz_20150212_140039[1].webp
    47,5 KB · Προβολές: 71
  • rsz_20150212_140134[1].webp
    rsz_20150212_140134[1].webp
    49,4 KB · Προβολές: 67
  • rsz_20150212_140027[1].webp
    rsz_20150212_140027[1].webp
    45,2 KB · Προβολές: 70
δηλαδη να ανακατευω απλα ή να ανανεωνω δυο φορες την μερα τις σταγονες σε καινουριο νερο;
Μόνο ανακάτεμα!

και σκεπασα το κλουβι με μαυρο πανι για να ηρεμησει.
Θα κοιμηθεί με το μαύρο πανί.. Βγάλτο και άστο ήσυχο.. Απλά στεσαρίστηκε! Θα ηρεμήσει! Με ησυχία και όχι πολύ πολυκοσμία! 😉

Δηλαδη; Κατι ιδιαιτερο;
Τωρα που συμπληρωθηκαν οι εφτα μερες και ειναι η σειρα του διαλειματος, τι να δινω στο πουλακι; Οσο ειχα τις βιταμινες εδινα μονο αυγο και προς το τελος λιγα λαχανικα. Επισης επανεφερα και κοκαλο σπουπια και ενα στικ με πιπερια. Φοβαμαι να δωσω περισσοτερα με τις βιταμινες μηπως ειναι υπερβολικο και τον ζορίσω πολυ...
Η καρίνα είναι πολύ καλύτερα! Σχεδόν έχει φύγει όλη! Έχει παχύνει ο μπουμπούκος! Και η κοιλιά του είναι μια χαρά! (Βέβαια τα σημεία του συκωτιού και των εντέρων δε φαίνονται πολύ καλά...) Σε όλα τα σημεία είναι ροζ, έτσι; Μπράβο μπράβο! Πολύ χάρηκα! Επίσης μου φαίνεται λιγάκι πυρωμένος! 😛

Εγώ προτείνω τώρα μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή και όχι χημικές βιταμίνες! Βραστό αυγουλάκι ή αυγοτροφή (σπιτική 😉 ) 3 φορές την εβδομάδα, 2-3 φορές την εβδομάδα λαχανικά και μηλαράκι, βλαστωμένοι σπόροι, μηλόξυδο και τσάι βοτάνων. Για 2 καναρίνια που έχεις και αυτά πολλά είναι! 😉 Απλά στα λέω γιατί ξέρω ότι θα τα κάνεις! Και άλλα να σου έλεγα πάλι θα τα έκανες εσύ ! 😛
 
Τα αγαπαω τα μωρα μου και προσπαθω να κανω οτι καλυτερο μπορω. Βεβαια, εχω και δικη μου κριση. Αν εμενα δεν μου φαινεται σωστο θα το ψαξω πιο πολυ και ή θα το απορριψω ή θα το δεχτω. Ακουω αυτα που μου λενε ολοι εδω περα γιατι ειναι άνθρωποι με πειρα και χρονια στην "πιάτσα" και ενδιαφερονται ολοι για τα μικρα μου και τα "πονανε" ενω ομως δεν τα εχουν δει ποτε. Το να βοηθας ενα ζωακι που ειναι στην αλλη ακρη της Ελλαδας ειναι σπουδαιο, να το ξερεις αυτο κι εσυ αλλα και ολοι οι άλλοι στο Petbirds. Συγχαρητήρια ειλικρινα..👍

Στο θεμα μας τωρα...😛
Ναι ειναι σε ολο ροζ ιδιο χρωμα. Το κοιταξα οσο το δυνατον καλύτερα. Δηλαδη τωρα να μην ξαναδωσω βιταμίνες μετα απο επτα μερες οπως λεει το κουτακι τους;😵

Επίσης, το 2-3 φορες την εβδομαδα παει μονο στα λαχανικά και στο μηλο ή και στα ακολουθα;
 
Ευχάριστα τα νέα Αθηνά. Μια χαρά φαίνεται το πουλάκι. Τις βιταμίνες θα τι συνέχιζα εγώ για άλλον ένα γύρο.
 
Αθηνά μου το τι θα κάνεις με τις βιταμίνες είναι στη δικιά σου όπως λες κρίση! Ακούς απόψεις και πράτεις! 😉

Μπορείς να δίνεις 2 φορές λαχανικά και 1 φορά την εβδομάδα μηλαράκι!
 
μονο στα λαχανικά και στο μηλο ή και στα ακολουθα;
Να προσέξουμε λίγο την διαφορά ανάμεσα στα χορταρικά και τα λαχανικά. Λαχανικά πρέπει να δίνουμε φυσικά στα πουλάκια μας καθώς και φρούτα. Αλλά μέγιστης και πρωταρχικής σημασίας είναι τα χορταρικά. Και αυτά είναι όλα τα χόρτα εποχής και τα φρέσκα αρωματικά βότανα. Δηλαδή γι' αυτήν την εποχή σπανάκι, βλίτα, άγρια χόρτα, και ό,τι άλλο βρίσκεις στην αγορά, αργότερα γλιστρίδα, χλωρή ρίγανη, άνηθο, μαϊντανό, βασιλικό, δυόσμο. Λαχανικά εννοούμε το καρότο, τα μπρόκολο, κουνουπίδι, (κυρίως τα φύλλα τους), παντζαρόφυλλα, μαρούλι κτλ.
 
Μαλλον θα συνεχισω τις βιταμινες γιατι, για να το λεει και το κουτακι...ρωτησα και εναν φιλο κτηνιατρο ομως, και ειπε οτι οταν ξεκιναω κατι τετοιο καλυτερα να ακολουθω τις οδιγιες που αναγραφονται για να μην εχω τιποτα απροοπτα μετα.

Μαλλον απ οτι καταλαβα μηλοξυδο και τσαι πιο σπανια, σωστα;

Φρουτα δινω μονο μηλο και φυσικα πιο σπανια απο τα λαχανικα. Θα δω αν βρω χορτο και τιποτα με "φυλλα" γιατι οπως ξερετε στα περισσοτερα μαναβικα τα εχουν "γυμνα" τα καημενα τα λαχανικα. Οπως το καροτο ας πουμε!
Ριγανη, δυοσμο, βασιλικο και θυμαρι δινω συχνα αλλα σε ξερη μορφη, Δυσμο που εβαλα φρεσκο δεν δοκιμασε καν! Θα ξανα προσπαθησω.

Ευχαριστω πολυ :D

Θα ενημερωνω για την εξελιξη...
 
Γεια σας,
σημερα ηταν η τελευταια μερα με τις βιταμινες στο νερο του και ολα ειναι μια χαρα. Πηγα και αγορασα και σπορους υγειας, βεβαια, δεν βρηκα αγκαθι μαριας ή γαιδουράγκαθο, κια, καμελινα, αλλα αυτο το μειγμα που πηρα εχει ραπανακι, γρασιδι, σπανακι, κεχρι λευκο και κοκκινο, ασπουρι, νιζερ, βρωμη, ρουπσεν, καναβουρι, λιναρι και ουτε θυμαμαι τι αλλο!

χρειαζεται να βγαλω φωτογραφια κοιλας;
 
Γεια σας,
σημερα ηταν η τελευταια μερα με τις βιταμινες στο νερο του και ολα ειναι μια χαρα. Πηγα και αγορασα και σπορους υγειας, βεβαια, δεν βρηκα αγκαθι μαριας ή γαιδουράγκαθο, κια, καμελινα, αλλα αυτο το μειγμα που πηρα εχει ραπανακι, γρασιδι, σπανακι, κεχρι λευκο και κοκκινο, ασπουρι, νιζερ, βρωμη, ρουπσεν, καναβουρι, λιναρι και ουτε θυμαμαι τι αλλο!

χρειαζεται να βγαλω φωτογραφια κοιλας;
Όχι βέβαια.. Τέλος καλό λοιπόν. Τέλεια!
 
Back
Top