Αναπαραγωγή Γιατί υπάρχει διαφοροποίηση στο χρώμα των αυγών;

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Ποιος ο λόγος της χρωματικής διαφοροποίησης των αυγών των καναρινιών, αν υπάρχει;
Έχει και γιατί, διαφορετικό χρώμα το τελευταίο αυγό των καναρινιών;
Εδώ και αρκετό καιρό διαβάζω αρκετές σχετικές απόψεις...
Θεωρώ πως είναι ευκαιρία να τις συζητήσουμε, όπως και για όλους μας να ψάξουμε να βρούμε την πιθανή αιτία όλων όσων αναφέρονται σχετικά με το χρώμα των αυγών.
Απόψεις όπως αυτή
Το σημερινό αυγό μήπως είναι το γαλάζιο και το τελευταίο της;
κάπως διαφοροποιημένες όπως αυτή...
Κατι τετοιο ανασυρω κ γω απο τα βαθη της μνημης μου.. Περισσοτερο "τουμπανο" το τελευταιο για ισες ευκαιριες επιβιωσης.
ακόμη ποιο "εξτρεμιστικές όπως αυτή ...
εγκυκλοπεδικα νομιζω πως το τελευταιο αυγο ειναι διαφορετικο χρωμα γιατι εχει παραπανω τεστοστερονη απο τα υπολοιπα για να μπορεσει ο τελευταιος νεοσσος να επιβιωσει σε σχεση με τα μεγαλυτερα αδερλφακια του!
Τελικά τι στην ευχή συμβαίνει;
Θεωρώ πως η συζήτηση ξεκινά από μηδενική βάση και κάθε γνώμη είναι πολύτιμη, απαραίτητη και επιβεβλημένη...
Ευελπιστώ πως μετά από μερικές μέρες όλοι θα έχουμε μια πιο καλή εικόνα από την ήδη υπάρχουσα...
Εγώ για τη δική μου εικόνα είμαι σίγουρος..
Παρακαλώ για την άποψή σας.
Στο τέλος θα συγκεντρώσουμε κάπου όλα τα συμπεράσματα και θα είναι για ακόμη μια φορά παρακαταθήκη μελλοντικών αναγνώσεων.
Γι' αυτό όλοι εκθειάζουμε και όχι άδικα την ομορφιά του petbirds...
 
Οι παλιοι μας λεγανε οτι ο "βενιαμιν" εχει παντα περισσοτερα εφοδια για να μπορεσει να καλυψει το μειονεκτημα οτι υστερει μελλοντικα απο τους καλοταισμενους αδερφους του. Καποιο συστατικο υπαρχει σε πολυ μεγαλυτερη μορφη απο τα υπολοιπα αυγα και γιαυτο παρουσιαζεται το διαφορετικο χρωμα. Ποιο συστατικο ομως μπορει να αλλαξει το κελυφος προς το γαλαζιο;
 
ποιο συστατικο ομως μπορει να αλλαξει το κελυφος προς το γαλαζιο;
Ίσως το γεγονός ότι δεν είναι γονιμοποιημένο;

Έχει παρακολουθήσει κανείς την εξέλιξη ενός τέτοιου αυγού; Εκκολάπτεται; Ας ξεκινήσουμε από αυτό για να μπορούμε να αποκλείουμε μια μια τις υποθέσεις.
 
Γι' αυτό όλοι εκθειάζουμε και όχι άδικα την ομορφιά του petbirds...
Σιγουρα εχουν μπει νεα ατομα και πολυ δυναμικα στην παρεα, εχουν μπει πολλα νεα αρθρα και η γνωση απλωνεται περισσοτερο. Το κλιμα που υπηρχε ομως παλιοτερα δεν υπαρχει στη δευτερη νεοτητα του φορουμ. Κατι στην συνταγη νομιζω οτι θελει βελτιωση. Εγω προσωπικα ειμαι γραμμενος σε αρκετα φορουμ (για καναρινια, παπαγαλους, φωτογραφια, αυτοκινητα opel, φουσκωτα σκαφη κτλ). Ειναι η μονη φορα που εδω μεσα, αμφιταλαντευομαι για το αν πρεπει να μεινω η να φυγω σε ενα φορουμ. Μεγαλο κινητρο παραμονης ειναι καποια εξαιρετικα θεματα που εχω ανεβασει εδω μεσα και κανα δυο αρθρα για παπαγαλους που ειχα μεταφρασει καποτε...off-topic αλλα θα σβηστει ουτως η αλλως

Έχει παρακολουθήσει κανείς την εξέλιξη ενός τέτοιου αυγού; Εκκολάπτεται; Ας ξεκινήσουμε από αυτό για να μπορούμε να αποκλείουμε μια μια τις υποθέσεις.
Σταυρο εκκολαπτεται. Τουλαχιστον σε γιορκ που το εχω παρατηρησει. σε τιμπραντο δεν το προσεξα ποτε γιατι σαν ρατσα θεωρουσα παντα οτι "παει στον αυτοματο"
 
Παναγιώτη είσαι εκτός θέματος.

Αλίμονο αν το σήμερα έμενε το ίδιο με το χθες για να το εγκρίνουν οι παππούδες και να του δώσουν άδεια να συνεχίσει.

Όχι αλλά εκτός θέματος, σας παρακαλώ.
 
Το κλιμα που υπηρχε ομως παλιοτερα δεν υπαρχει στη δευτερη νεοτητα του φορουμ. Κατι στην συνταγη νομιζω οτι θελει βελτιωση.
υπέρ της ανανέωσης..υπέρ της ανταλλαγής απόψεων υπό ώριμες και ευγενικές συνθήκες..υπέρ της σωστά δομημένης παρέας/συλλόγου..υπέρ της ίσης(όσο είναι εφικτό)συμμετοχής..
τι υπήρχε παλαιότερα, Παναγιώτη, που πιστεύεις ή έστω εντοπίζεις πως δεν υπάρχει σήμερα στην παρέα τούτη;

όσον αφορά το θέμα μας,έχω και γω την ίδια άποψη με την Μιράντα(αυτό έχω διαβάσει), αλλά ο Σταύρος μου ανέτρεψε όλο μου το σκεπτικό. Γι'αυτόκαι στο ένα ζευγάρι που σήμερα βρισκόμαστε στο 2ο αυγό, από δω και πέρα τα υπόλοιπα θα τα μαρκάρω και.. Θα το παρακολουθήσω! Και.. Θα επανέλθω..
 
Παναγιώτη, αν και πράγματι ακούγεται off topic, νομίζω οτι η άποψη σου ειναι αρκετά γενική με αποτέλεςμα να στέκεται σε όποιο θέμα, χωρά οπωσδήποτε ανάλυσης απο μέρους σου, ώστε να διαπιστωθεί τι ειναι αυτο που λείπει απο το μίγμα, μηπως και το βρούμε και είμαστε καλύτερα.
Ίσως το γεγονός ότι δεν είναι γονιμοποιημένο;

Έχει παρακολουθήσει κανείς την εξέλιξη ενός τέτοιου αυγού; Εκκολάπτεται; Ας ξεκινήσουμε από αυτό για να μπορούμε να αποκλείουμε μια μια τις υποθέσεις.
Ναι, οι καναρες μου έχουν εκκολάψει πάνω απο οκτώ τέτοια αυγά.
 
Υπάρχει κάποια φωτογραφία με τη διαφορά στο χρωματισμό των αυγών να διαφέρει;
Να είναι όπως περιγράφουν τα παιδιά στο αρχικό ποστ - ερώτημα;
 
Πολύ ενδιαφέρον θέμα.
Φαντάζομαι όμως πως δεν είναι νομοτέλεια η παρουσία του, αφού δεν συμφωνείτε όλοι;
Στη φύση υπάρχει κάτι αντίστοιχο; Στη φύση οι περισσότεροι νεοσσοί την ίδια μέρα δεν βγαίνουν περίπου;

ΥΓ:Πέρσι τέτοια εποχή υπήρχαν εικασίες σύνδεσης σχήματος με φύλο,τι απέγινε η εύρευνα;
 
Οταν η Αλικη μου ειπε να κοιταξω αν υπαρχει αυγο μπλε.. Κοιταξα και οντος ειχε ενα. Αλλα δεν ξερω αν ειναι το σημερινο αυγο. Τωρα αν τελευταιο ή οχι θσ δειξει αυριο.

Πιστευω με σιγουρια θα μιλησουν αυτοι που περνουν τα αυγα και βαζουν πλαστικά. Ετσι βλεπουν ποιο ειναι το τελευταιο και συγκρινουν με τα υπολοιπα.
 
Να κάνω μια υπόθεση αν και άσχετος; Μήπως έχει να κανει μονο με τα αποθέματα ασβεστίου και ολων των "υλικών " που χρειαζεται για να κανει αυγό η καναρα. Εξ αιτίας των τελευταιων αποθεμάτων παρουσιάζεται και αυτό το χρωμα. Να μην διαθετει δηλαδή κάτι έξτρα ως βοήθεια για το τελευταιο μικρο. Να ρωτησω γιατί δεν ξέρω, Αυτή η διαφορά χρωματος στο τελευταιο είναι ανεξαρτήτη απο το ποσα αυγά κανει;
 
Όμορφα ανοίγει το θέμα..
Και οι ερωτήσεις "ανάβουν" υπέροχα την περιέργειά μας
ΥΓ:Πέρσι τέτοια εποχή υπήρχαν εικασίες σύνδεσης σχήματος με φύλο,τι απέγινε η εύρευνα;
Καλά κρατεί... συγκέντρωση στοιχείων... όπως και για τη σχέση φωτός και φύλου... αν υπάρχει...
 
νομιζω οτι στα 4 και πανω παρουσιαζεται. Στο παρελθον σε γεννες με τρια αυγα δεν ειχε αλλο χρωμα το τριτο ωστε να καταλαβω οτι δεν θα ερθει αλλο αυγο.
Παναγιώτη ψάχνω στο αρχείο μου να δω πεντάδες και τετράδες αυγών στη φωλιά...
Να βρω αυγά σε κάθε μορφή...
Ελπίζω να βρω και να επανέλθω...
Περιμένω να ανέβει σαν φωτογραφία και το έντονα διαφορετικό χρώμα του τελευταίου αυγού.
 
Πάντως αν οντως υπαρχουν έξτρα στοιχεια στο αυγο που βοηθούν τον τελευταιο νεοσο σε σύγκριση με τα πρωτα αυγά, πιστεύω εύκολα αυτό θα μπορούσε να βρεθεί με σύγκριση και χημική ανάλυση των συστατικών τους, τεκμηριωμενα. Διότι το χρωμα κάτι σημαίνει αλλα μπορεί να μην έχει σχέση με την υπόθεση.Μπορεί ακόμα να σημαίνει και το αντίθετο.
 
Παναγιώτη ψάχνω στο αρχείο μου να δω πεντάδες και τετράδες αυγών στη φωλιά...
Να βρω αυγά σε κάθε μορφή...
Ελπίζω να βρω και να επανέλθω..
επειδη τα παιρνω τα 3πρωτα αυγα και βαζω πλαστικα, το τελευταιο τριτο δεν μου ειχε ποτε αλλα χρωμα.
 
Back
Top