Αναπαραγωγή Γιατί υπάρχει διαφοροποίηση στο χρώμα των αυγών;

Γιατί καταστρέφετε τα θέματα ρε παιδιά ;
''γιατί υπάρχει διαφοροποίηση στο χρώμα των αυγών''.. Το θέμα μας και όλοι μας καταθέσαμε αυτό που πιστεύουμε ή διαβάσαμε ή μας είπαν. Έχετε την καλοσύνη να μας πείτε σε τι χαλάμε το θέμα, κε Γερολυμάτο;
και σίγουρα και η δική σας τελική άποψη, πάρα πολλά θα έχει να προσφέρει!
από τους παλιούς και έμπειρους, οι νεότεροι περιμένουν να μάθουν.. Και μετά να κριθούν,όχι πριν!
(ζητώ συγνώμη για την εκτός θέματος τοποθέτησή μου, κε Μισαλούρη..)
 
mgerom είπε: https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-υπάρχει-διαφοροποίηση-στο-χρώμα-των-αυγών.26862/page-3
Γιατί καταστρέφετε τα θέματα ρε παιδιά ;

''γιατί υπάρχει διαφοροποίηση στο χρώμα των αυγών''.. Το θέμα μας και όλοι μας καταθέσαμε αυτό που πιστεύουμε ή διαβάσαμε ή μας είπαν. Έχετε την καλοσύνη να μας πείτε σε τι χαλάμε το θέμα, κε Γερολυμάτο;
και σίγουρα και η δική σας τελική άποψη, πάρα πολλά θα έχει να προσφέρει!
από τους παλιούς και έμπειρους, οι νεότεροι περιμένουν να μάθουν.. Και μετά να κριθούν,όχι πριν!
(ζητώ συγνώμη για την εκτός θέματος τοποθέτησή μου, κε Μισαλούρη..)

Αυτά παθαίνω όταν γράφω σε δυο μεριές. 😳😛 Αγνοείστε το παιδιά αυτό, αλλού πήγαινε. Δημήτρη την γνώμη μου την έχω γράψει αρκετά πρίν. Με συγχωρείτε που σας έβαλα σε "ανησυχία".
 
Που πήγαινε οέο;
Αν σου πω οτι δεν θυμάμαι ακριβώς...Ή σε κάποιο άλλο πόστ του ΠΕΤΙΜΠΕΡΝΤΥ ή ήταν μεταφορά (copy paste) σε κάποια συζήτηση που έκανα στο ΦΑΣΕΜΠΟΥΚΙ. :D😵
 
Αυριο θα παραθεσω στοιχεια ασπορων ωοτοκιων απο τα υπολοιπα κοριτσια μου. Ετσι για να μη λεμε μονο για ενσπορα!
 
υπάρχει περίπτωση να είναι πιο γαλαζωπά τα αυγά των έγχρωμων καναρινιών λόγω της ανάμιξης του λευκού με την χρωστική που βαφονται τα στίγματα; Για παράδειγμα σε ζευγάρι λευκών καναρινιών έχει παρατηρηθεί;
 
Δεν νομίζω πως το χρώμα των αυγών επηρεάζεται απ το χρώμα των γεννητόρων. Ούτε φυσικά από χρωστικές.
 
Δεν νομίζω πως το χρώμα των αυγών επηρεάζεται απ το χρώμα των γεννητόρων. Ούτε φυσικά από χρωστικές.

Απο το χρώμα των γενητόρων όχι φυσικά, αλλά και χρώμα χωρίς χρωστική, δεν υπάρχει. :) Δεν υπάρχουν μόνον οι χρωστικές που γνωρίζεις.
 
Δεν νομίζω πως το χρώμα των αυγών επηρεάζεται απ το χρώμα των γεννητόρων. Ούτε φυσικά από χρωστικές.
Η χρωστικές στον κρόκο των αυγών της κότας, μας απαγορεύουν τη χρήση σε κάποια είδη καναρινιών για να μην τα "βάψουν" λάθος. Συνεπώς όχι μόνο επηρεάζουν, αλλά παραμένουν κι ενεργές μέσα εκεί...
Υπάρχει χρωματική διαφορά στο κέλυφος μεταξύ για παράδειγμα των λευκών λιποχρωμικών καναρινιών και μελανικών..
 
Υπάρχει χρωματική διαφορά στο κέλυφος μεταξύ για παράδειγμα των λευκών λιποχρωμικών καναρινιών και μελανικών..
Δηλαδή; Για καναρίνια λέμε ή για κότες; Των μελανικών είναι πιο σκούρα τα κέλυφη; Στα κόκκινα λιποχρωμικά που παίρνουν χρωστική παρατηρείται χρωματική διαφορά στα κελύφη των αυγών;
 
Για καναρίνια λέμε ή για κότες;
Αν οι χρωστικές των αυγών της κότας επηρεάζουν τα καναρίνια που τον τρώνε... Τότε σίγουρα θα γίνεται το ίδιο με τα καναρίνια.
Δεν ξέρω αν τα κόκκινα που δεν έχουν πάρει χρωστική (δεν είχα ποτέ τέτοια) έχουν διαφορετικό χρώμα τα κελύφη τους σε σχέση μ΄αυτά που βάφονται.
 
Να καταθέσω και την δική μου φετινή εμπειρία ως τώρα ως προς το χρώμα των αυγών.. Το ζευγαρι τιμπραντο μου στις δύο πρώτες γέννες έκαναν από 5 αυγά το τελευταίο αντα χρώματος μπλε.. Αποφάσισα μετά από σκέψη να τα αφήσω και για τρίτη γέννα.. Σήμερα έκανε το 4ο αυγό σε 4 μέρες.. Το αποτέλεσμα έως τώρα είναι ότι και τα τέσσερα είναι μπλε χωρίς κανένα στοιχείο από καφέ μπεζ όπως ήταν οι προηγούμενες γέννες και είναι επιπλέον πεντακάθαρα χωρίς τις χαρακτηριστικές κηλίδες η στίγματα απάνω τους.. Να διευκρινήσεις ότι τροφές και αυγά είναι τα ίδια και δεν έχω αλλάξει εταιρεία.. Πλέον αρχίζω να πιστευω ότι έχει να κάνει με αδυναμια του οργανισμού και υποψιαζομαι ότι έχει να κάνει με το ασβέστιο.. Όπως και να έχει είναι μήνυμά από το πουλάκι ότι φτάνει στα όρια του και φυσικά μτα την ολοκλήρωση αυτής της γέννα μπαίνει σε ξεκούραση..
 
Επιβεβαιώνω το τελευταίο αυγό (4ο) ανοιχτόχρωμο και χωρίς στίγματα, ίδιο μέγεθος
 
Λοιπόν για να το ξεμπερδέψουμε λιγάκι.
-Το κέλυφος των αυγών "βάφεται" απο δυό χρωστικές ουσίες. Την Μπιλιβερδίνη (μπλε -πράσινο) και την Πρωτοπορφυρίνη (καφέ - κόκκινο). Αυτές υπάρχουν σε όλα τα πουλιά και εναποτίθενται στα αυγά άλλοτε σαν φόντο και άλλοτε σαν στίγματα. Το πως και με ποιά ένταση, έχει να κάνει με τον τρόπο και τόπο διαμονής αλλά και το είδος της φωλιάς που κατασκευάζει κάθε πουλί. Πολλές οι έρευνες πάνω στο θέμα μετά το 1970 που έγινε η αποκάλυψη αυτών των δυο χρωστικών. Το ΓΙΑΤΙ της διαφοροποίησης του χρώματος στην περίπτωση μας, είναι αυταπόδεικτο. Σηματοδοτεί το τέλος αυτής της σειράς των αυγών.
 
Back
Top