Αναπαραγωγή Γιατί υπάρχει διαφοροποίηση στο χρώμα των αυγών;

Απο οσο θυμαμαι απο περυσι στις δυο τελευταιες γεννες η καναρα ειχε 5 και 6 αυγα αντιστοιχα. Στα 6 ενα ηταν κιγο ανοιχτο και ενα πιο ανοιχτο ακομα. Μηπως οσο τελειωνει ανοιγει το χρωμα τους;
Ειχαν εκκολαφθει ολα.
 
Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι άλλο απο αυτό που γνωρίζουμε μέχρι τώρα ακούγοντας και διαβάζοντας κάποιες έρευνες.
Οτι δηλαδή, η εναπόθεση διαφορετικών επιπέδων ορμονών απο το θηλυκό στην σειρά των αυγών,ώστε τα τελευταία να απαιτούν με περισσότερο σθένος την τροφή και να υπερτερούν των υπολοίπων σε επιθετικότητα, δημιουργεί την κλιμακωτή αλλαγή χρώματος προς το σιέλ , των τελευταίων αυγών της φωλιάς.
 
ακούγοντας και διαβάζοντας κάποιες έρευνες.
Έχεις στο προσωπικό σου αρχείο κάτι σχετικό?
Αν ναι και δεν σου κάνει κόπο μπορείς να μας το κοινοποιήσεις;
 
Υπέροχο θέμα!

Άρα στη σκηνή έχουν πέσει διάφορα σενάρια και πολλές γνώμες...
Να κάνω ένα sum up:
  1. Ο τελευταίος νεοσσός χρειάζεται πιο πολλά εφόδια για να επιβιώσει.
  2. Το τελευταίο και γαλάζιο ίσως να είναι άσπορο και να μην εκκολάπτεται.
  3. Μόνο μετά τα τρία αυγά παρουσιάζεται το φαινόμενο "γαλάζιο αυγό".
  4. Το θηλυκό δεν έχει τόσο ασβέστιο και το τελευταίο αυγό βγαίνει πιο ανοιχτόχρωμο απ τα υπόλοιπα.
Το μόνο που μπορώ να αποκλείσω είναι το νούμερο 2 (συγγνώμη @Stavros 😛 ). Και εγώ προσωπικά έχω δει πολλές φορές, σχεδόν σε κάθε φωλιά βασικά, το φαινόμενο "γαλάζιο αυγό" το οποίο είναι και ένσπορο και εκκολάπτεται!

Το νούμερο 1 δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.. Πέρσι ένα ζευγάρι μου είχε κάνει 4 αυγά και το τελευταίο μικρό δεν τα κατάφερε.. αλλά με ένα δείγμα δεν μπορούμε να πούμε ότι μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για όλα τα γαλάζια αυγά...

Εμένα πιο λογικό απ΄όλα μου ακούγεται το νούμερο 4. Αλλά δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Ίσως αν το πηγαίναμε λίγο παρακάτω και προσπαθούσαμε να βρούμε πιο στοιχείο του κελύφους δίνει το γαλάζιο ή το μπλε χρώμα. Ποιο στοιχείο είναι υπεύθυνο για την απόχρωση του χρώματος; Έτσι νομίζω θα την πλησιάσουμε πολύ την λύση στο γρίφο. Όλα τα άλλα είναι εικασίες και υποθέσεις...
 
Ίσως αν το πηγαίναμε λίγο παρακάτω και προσπαθούσαμε να βρούμε πιο στοιχείο του κελύφους δίνει το γαλάζιο ή το μπλε χρώμα.
Να βλέπαμε το χρώμα των αυγών σε κανάρες με έλλειψη ασβεστίου και να τα συγκρίναμε με τα αντίστοιχα της ίδια από άλλη και χωρίς πρόβλημα γέννα... Δεν θα μας έδινε κάποια εικόνα; Ή αν βάζαμε στο παιχνίδι της κουβέντας το πάχος στο τσόφλι και πόσο αυτό επηρεάζει την τελική εικόνα και κατ' επέκταση και το χρώμα
 
Να βλέπαμε το χρώμα των αυγών σε κανάρες με έλλειψη ασβεστίου και να τα συγκρίναμε με τα αντίστοιχα της ίδια από άλλη και χωρίς πρόβλημα γέννα... Δεν θα μας έδινε κάποια εικόνα; Ή αν βάζαμε στο παιχνίδι της κουβέντας το πάχος στο τσόφλι και πόσο αυτό επηρεάζει την τελική εικόνα και κατ' επέκταση και το χρώμα
Φυσικά! Και τα δύο θα μας έδιναν πολλές πληροφορίες! Απλά χρειάζεται παρατήρηση και καταγραφή των πάντων! Μόλις πάω σπίτι αρχίζω... 😎
 
Θέμα εφοδίων που επηρεάζει το χρώμα του αυγού δε νομίζω να υπάρχει. Είναι κυρίως θέμα της κανάρας η επιβίωση των μικρών. Γενικά, οι μεγαλύτεροι σε ανάπτυξη νεοσσοί έχουν την τάση να "επιπλέουν" πάνω στους μικρότερους, γι αυτό η έμπειρη κανάρα χώνεται μέσα στη φωλιά και ψάχνει να βρει τους μικρότερους.
Γι αυτόν το λόγο, αρχίζω και αμφιβάλλω για το αν πράγματι υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των νεοσσών. Ο καθε ένας θα φάει μέχρι να χορτάσει και θα κοιμηθεί και συχνά βλέπουμε τους γονείς να τους ξυπνάνε με ραμφίσματα στο κεφάλι.
Θέμα ασβεστίου όμως μπορεί και να υπάρχει, γιατί το ασβέστιο έχει το χρώμα των οστών, δλδ ανοιχτό καφε-κίτρινο. Αν αλλάξει η αναλογία από τη σύσταση του κελύφους, πιθανόν να πάει προς το μπλε.
Τίθεται όμως και το θέμα του μεγέθους, διότι το τελευταίο αυγό είναι συνήθως και το μικρότερο.
 
Δεν είμαι σίγουρος αλλά οι δικές μου και οι 2 που έκαναν η μια 4 και η άλλη 2 γέννες συνεχόμενες (αν θυμάστε το ποστ με τις 2 διαδοχικές γέννες) που σίγουρα έπαιρναν υγρό ασβέστιο και σίγουρα δεν τους έλλειπε δεν παρατήρησα κανένα σιελ...
 
Τα στίγματα και τα χρώματα γίνονται στον κόλπο μετά τη μήτρα τον αδένα κελύφους η τελική πινελιά πριν να το σπρώξουν προς τα έξω οι μύες του κόλπου αν αυτό έχει να κάνει με το χρώμα του αυγού. Στο αίμα το ασβέστιο βρίσκετε στη μορφή φωσφορικό ασβέστιο και στο τσόφλι ανθρακικό ασβέστιο αλλά μένει μεγάλο διάστημα στη μήτρα όπου γεμίζετε πάνω στη δεύτερη μεμβράνη του αυγού έτσι δεν μπορεί να πάρει από την διατροφή αφού είναι σχεδόν βράδυ και έτσι ίσως αναγκαστεί να πάρει από τα κούφια οστά που είναι αποθήκες.
 
Με την καθημερινότητα ίσως το θέμα να έμεινε λιγάκι πίσω..
Περιμένω κάποιες ακόμη γνώμες, απόψεις και εικασίες πριν τα συμμαζέψουμε όλα μαζί κάπου ώστε να τα συνεξετάσουμε μπας και βρούμε την αρχή της αλήθειας και το τέλος του μύθου και αντίθετα...
Ελάτε λοιπόν.. απόψεις ζητάμε.. απόψεις ως πολύτιμες θέσεις διαλόγου.
Και η κάθε άποψη έχει την ίδια βαρύτητα και θέση μέσα στο petbirds...
 
Προσπαθώ να βρω πειστικές δικαιολογίες για να δω πως αποκτά το χρώμα στο τσόφλι του αυγού...
Σίγουρα θα την καταθέσω ..
Θέλω όμως την ανοχή σας και λίγο χρόνο κυρίως γιατί παράλληλα με όλα όσα μας τρέχουν στη ζωή... "τρέχει" αναπαραγωγικά και η εκτροφή μου...
Κι εγώ προς το παρόν.. Τρέχω και δεν φτάνω... 😀
 
Γράφω και εγώ τις σκέψεις μου, χώρις εμπειρία απο αναπαραγωγή και με ελάχιστες εγκυκλοπαιδικές γνώσεις βιολογίας. Κατ'αρχάς σχετικά με την άποψη της πριμοδότησης του τελευταίου νεοσσού. Νομίζω πως η φύση δεν ενεργεί τόσο επιλεκτικά εκτός και άν είναι να μετατοπίζεται η διαιώνιση και επιβίωση του είδους στον τέταρτο ή πέμπτο νεοσσό. Θεωρώ δηλαδή πολύ πιο δόκιμο να ειπωθεί πως η φύση πριμοδοτεί το τελευταίο πουλί ή κάνει πιο ανθεκτικό το αυγό για να μην σαπίσει και πάει στράφει όλη η γενιά, παρά την σκέψη των ίσων ευκαιριών. Για να υπάρξει εύνοια πρέπει να υπάρχει και αδικία. Υπάρχει; Στη φύση τί διασπορά έχει η εκκόλαψη;Υπάρχει συγγενής του καναρινιού με παρόμοια χαρακτηριστικά;Η εξάρτηση απο τον αριθμό για την εμφάνιση αυτού του αυγού δεν καταρρίπτει αυτή την έννοια του τελευταίου; Ωστόσο αυτή η σκέψη που ανέφερε ο κύριος Μάκης παραπάνω, στη καθαρή της μορφή, για μια κλιμακωτή,όχι επιλεκτική, διαφοροποίηση φαντάζει για πιθανό έργο της φύσης. Εγώ θα μείνω σε μιά πιο εύκολη υπόθεση εξάντλησης και ορίων του πουλιού που οδηγεί σε έλλειψη ενός ή συστοιχίας υλικών.
Μου κάνει εντύπωση πάντως πως ενω μιλάμε για το αυγό όλοι σκεπτόμαστε το νεοσσό. Το χρώμα δηλαδή πρέπει να είναι αβλαβής συνέπεια άλλων ενεργειών.
Είπα μια άποψη εμμέσως παραπάνω για το αυγό ως αυγό και θέλω να καταγραφεί ως η No. 5
 
Μιας και το θέμα είναι σχετικό και μιας που την έχω επεξεργαστεί τη φώτο ούτως ή άλλως ας την ανεβάσω και εδώ!
Τα 5 αυγουλάκια της μωσαικίνας μου και φυσικά το τελευταίο το γαλάζιο! Το σημειώσατε; 😉
5 αυγα_βελος.webp
 
Υπάρχει κάποιος που διαφωνεί πως στο τελευταίο αυγό υπάρχει χρωματική διαφοροποίηση από τα προηγούμενα;
Στις δικές μου θηλυκές όσες γέννες έχω κάνει το έχω δει το τελευταίο γαλάζιο αυγό.. αλλά υπάρχει σε κάθε γέννα; Το φαινόμενο "Γαλάζιο αυγό" υπάρχει σε κάθε ωοτοκία;
 
είναι και μικρότερο κάποιες φορές.
Αυτό νομίζω πως έχει να κ΄ναει με το λιγότερο ασβέστιο που έχει διαθέσιμο η κανάρα... Δεν μπορεί να κάνει μεγαλύτερο λόγω λιγότερων αποθεμάτων ασβεστίου στον οργανισμό της.
 
Back
Top