Αναπαραγωγή Γιατί υπάρχει διαφοροποίηση στο χρώμα των αυγών;

Και το στατιστικό αποτέλεσμα; Εκκολάπτονται, αναπτύσσονται σωστά τα μικρά κ.λπ.;
 
Σταύρο, έχουν την ίδια ακριβώς παρουσία σε μέγεθος και εκκολαπτικότητα. Τα υπόλοιπα είναι εξαιρέσεις.
Αν έχεις διάθεση για... Προσφορά :) Cherche la Biliverdin. (is an important pigment in the eggshell of avian species).
 
Επιδρομή στο αρχείο...
Όσα αυγά... Τόσα πουλιά.
Για τη χρωματική διαφοροποίηση μάλλον δεν υπάρχουν αντιρρήσεις... υπάρχει όντως μια μικρή διαφορά στα αυγά. Στις συγκεκριμένες φωλιές όμως δεν ξέρω αν όντως το "διαφορετικό" ήταν και τελευταίο...
Αυτό που σίγουρα γνωρίζω είναι πως άσχετα με το χρώμα... Βγήκαν όλοι οι νεοσσοί, Αυτές οι φωλιές... είχαν το απόλυτο.
Επίσης αυτό που παρατήρησα είναι η απουσία σε αυτά τα "διαφορετικά" αυγά... Των στιγμάτων που έχουν τα υπόλοιπα...
Λέτε να παίζει ρόλο;
Έχουμε λοιπόν φωλιές...

με τέσσερα
eggs colourised 04.webp

με πέντε
eggs colourised 05.webp
και με έξι αυγά
eggs colourised 06.webp
 
Έχω παρατηρήσει οτι σε κάποιες γέννες μου, με λίγα αυγά, τρία δλδ ή τέσσερα, δεν υπάρχει διαφοροποίηση στο χρωμα.
 
Έχω παρατηρήσει οτι σε κάποιες γέννες μου, με λίγα αυγά, τρία δλδ ή τέσσερα, δεν υπάρχει διαφοροποίηση στο χρωμα.
Στα τέσσερα τις φωτογραφίας που έχω υπάρχει διαφορά...
Έχω και φωτογραφίες από φωλιές με τρία αυγά... αλλά πρέπει να ψάξω πολύ για να βρώ αν υπήρχαν και τρεις νεοσσοί ως αποτέλεσμα...
Σύντομα ελπίζω θα επιστρέψω.
 
Υπάρχει κάποιος που διαφωνεί πως στο τελευταίο αυγό υπάρχει χρωματική διαφοροποίηση από τα προηγούμενα;
Στις δικές μου θηλυκές όσες γέννες έχω κάνει το έχω δει το τελευταίο γαλάζιο αυγό.. αλλά υπάρχει σε κάθε γέννα; Το φαινόμενο "Γαλάζιο αυγό" υπάρχει σε κάθε ωοτοκία;
Εννοείται απο τα τεσσερα και πανω ; Γιατί τελευταιο μπορεί να είναι το δεύτερο η' τρίτο.
Δεν συμφωνω οτι το χρωμα του τελευταίου αυγού σε αυτη τη σειρα έχει να κανει με την έλειψη ασβεστίου τουλαχιστον αποκλειστικά αν αυτό έχει καταγραφεί ως νουμερο 4 απο μένα.
 
Βρήκα τις φωτογραφίες... απλά πρέπει αύριο να πιστοποιήσω το αποτέλεσμα της εκκόλαψης και των τριών αυγών και να σας τις ανεβάσω...

Εκπληκτικό και όμορφο όλο αυτό...
Μου αρέσει το ότι κάποιοι... όπως κι εγώ... Ξεκινήσαμε κάπως χαμογελαστά αυτό θέμα... Θεωρώντας τελικά εσφαλμένα πως ίσως είναι κάτι ασήμαντο...
Και τελικά καταλήγουμε προβληματισμένοι να ψάχνουμε να δικαιολογήσουμε τις σκέψεις μας...
 
Γιάννη λίγο of topic, αλλά θα ήθελα να δω τον τρόπο που αρχειοθετείς τα αποτελέσματα της κάθε ωοτοκίας του κάθε ζευγαριού κτλ.

Άρα από τις λίγες περιπτώσεις του Γιάννη καταλήγουμε πως το "γαλάζιο αυγό" έχει ίδιες πιθανότητες να είναι γονιμοποιημένο όπως και τα άλλα. Ίσως και πιο πολλές από τα προηγούμενα άραγε..;
 
Κι αυτή η φωλιά με τρία αυγά...
Υπάρχει χρωματική διαφορά...
eggs coulorised 03.webp
Ίσως και πιο πολλές από τα προηγούμενα άραγε..;
Τις ίδιες ναι... Παραπάνω δε νομίζω..
 
Υπαρχουν και φωλιές Γιάννη με τρια, τεσσερα, πεντε αυγά που σε μικροτερο ποσοστο, ανάλογα ίσως με τον αριθμό, δεν παρουσιάζουν αυτή τη διαφορα; Σε ζαλιζω λίγο αλλα έτσι θα έχουμε πραγματική εικόνα.
 
Υπαρχουν και φωλιές Γιάννη με τρια, τεσσερα, πεντε αυγά που σε μικροτερο ποσοστο, ανάλογα ίσως με τον αριθμό, δεν παρουσιάζουν αυτή τη διαφορα; Σε ζαλιζω λίγο αλλα έτσι θα έχουμε πραγματική εικόνα.
Έχω όλες τις φωλιές σε φωτογραφίες των τελευταίων χρόνων σε αρχείο...
Ένα από τα "χρήσιμα" αυτής της αρχειοθέτησης είναι να δω σε βάθος χρόνου... στατιστικά όπως το σχήμα του αυγού και το φύλο των νεοσσών, ένταση φωτός, και φύλο νεοσσών και αρκετά ακόμη.
Δυστυχώς όπως έχω γράψει, το χρώμα του τελευταίου αυγού δεν είχε μπει ποτέ σε παρακολούθηση γι αυτό και δε γνωρίζω αν τα διαφορετικού χρώματος αυγά που βλέπω .. είναι και τα τελευταία...
Το αποδέχομαι απλά ως πολύ πιθανό.
Αυτές τις φωτογραφίες που ανέβασα, τι επέλεξα γιατί είχαν το απόλυτο...
Δηλαδή από αυγά μέχρι τους απογαλακτισμένους νεοσσούς, χωρίς απώλειες.
Για τις υπόλοιπες... όσες μπόρεσα ψάχνοντας να δω... υπάρχει χρωματική διαφορά.
 
Υπάρχει κάποιος που διαφωνεί πως στο τελευταίο αυγό υπάρχει χρωματική διαφοροποίηση από τα προηγούμενα;
εγώ, πάντως, συντάσομαι με την Αλίκη..6 γέννες φέτος και πάντα το τελευταίο είναι πιο ανοιχτού χρώματος(ελαφρώς θαλασσί) σε σχέση με τα προηγούμενακαι αυτό που έχω διαβάσει είναι πως έχει να κάνει με την οργανική διαθέσιμη ποσότητα ασβεστίου της κανάρας..
 
Λέγετε ότι το φύλλο καθορίζετε από το θηλυκό στα πουλιά μελέτη που είχε γίνει σε 2 σμήνη με ζεμπράκια πουλιά που ταΐστηκαν καλά έβγαζαν πολλά θηλυκά ενώ εκείνα που δεν είχαν πλούσια διατροφή αρσενικά πουλιά μετά τον άλλο χρόνο άλλαξαν την διατροφή αντίθετα και έγινε πάλι το ίδιο
 
αυτό που έχω διαβάσει είναι πως έχει να κάνει με την οργανική διαθέσιμη ποσότητα ασβεστίου της κανάρας..
Και είναι πάντα το ίδιο... άσχετα αν το τελευταίο αυγό είναι το τρίτο, τέταρτο, πέμπτο ή έκτο;
Γιάννη λίγο of topic, αλλά θα ήθελα να δω τον τρόπο που αρχειοθετείς τα αποτελέσματα της κάθε ωοτοκίας του κάθε ζευγαριού κτλ.
Θα παρακαλούσα για ολιγοήμερη ανοχή ώστε να είναι πιο οργανωμένη η απάντηση.
 
Και είναι πάντα το ίδιο... άσχετα αν το τελευταίο αυγό είναι το τρίτο, τέταρτο, πέμπτο ή έκτο;

Θα παρακαλούσα για ολιγοήμερη ανοχή ώστε να είναι πιο οργανωμένη η απάντηση.
μέχρι τώρα.. Είχα 2 γέννες με 4 αυγά και 4 με 5 αυγά.. Και στις 2 περιπτώσεις το τελευταίο πάντα διαφορετικού χρώματος, καθώς επίσης σε μία περίπτωση και λιγο πιο μεγάλο..
 
Η συμβολη μου στο στατιστικο ως τωρα.
Φετινα πουλια, ολα 1 ετους.
1 καναρα 5 αυγα, 1 τελευταιο γαλαζωπο, ολοι οι νεοσσοι εκκολαφθηκαν.
1 καναρα 4 αυγα, 2 γαλαζωπα(ενα λιγο πιο ανοιχτο), αναμενω σκασιμο.
 
Λέγετε ότι το φύλλο καθορίζετε από το θηλυκό στα πουλιά μελέτη που είχε γίνει σε 2 σμήνη με ζεμπράκια πουλιά που ταΐστηκαν καλά έβγαζαν πολλά θηλυκά ενώ εκείνα που δεν είχαν πλούσια διατροφή αρσενικά πουλιά μετά τον άλλο χρόνο άλλαξαν την διατροφή αντίθετα και έγινε πάλι το ίδιο
Ας μην το ανοίξουμε περισσότερο σε νέα δεδομένα...
Προσωπικά θα "χαθώ"...
 
Γιατί καταστρέφετε τα θέματα ρε παιδιά ;
, αυτό που έχω διαβάσει είναι πως έχει να κάνει με την οργανική διαθέσιμη ποσότητα ασβεστίου της κανάρας...
Αν έχεις το λίνκ θα ήταν χρήσιμο, να το διαβάσουμε κι' εμείς. Ευχαριστώ.
 
Back
Top