Γενικά Δίνεται ringneck επειδή με φοβάται

Μας τα χαλας τωρα Γιωργο🙄
Παιδια εδω θαμασται κ τα ιδια θα λεμε κ θα λεμε. Γιαυτο εδωσα την ιδεα να τον δωσει κ να αφοσιωθει στο κοκατιλ!
Ο λόγος ο οποίος Θέλω να δώσω το ringneck δεν είναι επειδή το βαρέθηκα η επειδή δεν τον αγαπώ Ποια αλλά επειδή υποφέρει μαζί μου και θέλω να του χαρίσω μια ποιο καλή ζωή την οποία ζωή δεν θα την βρει μαζί μου. Ο λόγος ο οποίος Θέλω να πάρω άλλο Ποιο μικρό είναι γιατί μου είπε ένας εκπαιδευτής που είναι και στο you tube ότι τα ringneck είναι φοβερά πουλιά εάν σε μάθουν από πολύ μικρό γιατί θα σε έχουν σαν γονιό τους
 
Ο λόγος ο οποίος Θέλω να δώσω το ringneck δεν είναι επειδή το βαρέθηκα η επειδή δεν τον αγαπώ Ποια αλλά επειδή υποφέρει μαζί μου και θέλω να του χαρίσω μια ποιο καλή ζωή την οποία ζωή δεν θα την βρει μαζί μου. Ο λόγος ο οποίος Θέλω να πάρω άλλο Ποιο μικρό είναι γιατί μου είπε ένας εκπαιδευτής που είναι και στο you tube ότι τα ringneck είναι φοβερά πουλιά εάν σε μάθουν από πολύ μικρό γιατί θα σε έχουν σαν γονιό τους
Να ξέρεις ότι το ίδιο μπορεί να γίνει και μ αυτό που έχεις ήδη... Απλά θέλει λιιιγο χρόνο παραπάνω. Αν είναι καλοβολο πουλάκι, μη το δίνεις για να πάρεις άλλο. Έχουν και χαρακτήρες. Μπορεί το καινούργιο να σου βγει διαολάκι :)
 
Ο λόγος ο οποίος Θέλω να δώσω το ringneck δεν είναι επειδή το βαρέθηκα η επειδή δεν τον αγαπώ Ποια αλλά επειδή υποφέρει μαζί μου και θέλω να του χαρίσω μια ποιο καλή ζωή την οποία ζωή δεν θα την βρει μαζί μου. Ο λόγος ο οποίος Θέλω να πάρω άλλο Ποιο μικρό είναι γιατί μου είπε ένας εκπαιδευτής που είναι και στο you tube ότι τα ringneck είναι φοβερά πουλιά εάν σε μάθουν από πολύ μικρό γιατί θα σε έχουν σαν γονιό τους
Άκου Γιώργο... Θεωρώ ότι επηρεάζεται από ότι κ όποιον ακούς... Προσπάθησε λίγο τώρα που θα έχεις τον χρόνο και αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις τότε δωσε το! Πάντα φιλικά...όμως κάνε μια προσπάθεια. Είναι κρίμα ρωτά απορίες, βρες κάποιον από εδώ να σου λέει τα βήματα που θα κάνεις χωρίς πίεση και με υπομονή είμαι σίγουρη πως θα πεις αργότερα ότι τελικά είχες κάνει λάθος για τον τρόπο που σκέφτηκες... Ούτε καν προσπάθησες. εκτός αν βαρέθηκες, αυτό μου δείχνεις...
 
Ο λόγος ο οποίος Θέλω να δώσω το ringneck δεν είναι επειδή το βαρέθηκα η επειδή δεν τον αγαπώ Ποια αλλά επειδή υποφέρει μαζί μου και θέλω να του χαρίσω μια ποιο καλή ζωή την οποία ζωή δεν θα την βρει μαζί μου. Ο λόγος ο οποίος Θέλω να πάρω άλλο Ποιο μικρό είναι γιατί μου είπε ένας εκπαιδευτής που είναι και στο you tube ότι τα ringneck είναι φοβερά πουλιά εάν σε μάθουν από πολύ μικρό γιατί θα σε έχουν σαν γονιό τους
Από τη στιγμή που δεν θεωρείς ότι μπορείς να προσφέρεις μια καλή ζωή σε αυτό, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα μπορείς να το κάνεις με ένα άλλο πουλάκι; Σημασία δεν έχει αν ο παπαγάλος που θα πάρουμε είναι άγριος ή ήμερος. Όταν ασχοληθούμε υπεύθυνα και με σεβασμό και αγάπη όλα τα ζώα -πτηνα αργά ή γρήγορα μας εμπιστεύονται. Δώσε το ringneck αν το έχεις πάρει απόφαση αλλά μην πάρεις άλλο παπαγάλο. Πάρε το κοκατιλακι μέσα και ασχολησου μαζί του. Ένα ταισμενο με κρέμα πουλάκι, υποφέρει μόνο του στο μπαλκόνι.
Άκουσε τις συμβουλές που καλοπροαίρετα σου δίνουμε όλοι για να προλάβουμε χειρότερες καταστάσεις.
 
γιωργο καλησπερα. η ζωη το περιεγραψε πολη σωστα. Ουτε καν εχεις την θεληση για προσπαθεια. και απο την μια ασυναρτησια στην αλλη. τουλαχιστον φροντισε να παει σε καλα χερια, και οταν παρεις το νεο πουλακι, ταισμενο με κρεμα απο εκτροφεα, και εφοσων διαπιστωσης οτι ειναι ηρεμο 100% να μας το παρουσιασης στο δαχτυλο η ωπου καθεται. το ηρεμο πουλακι γιωργο ειναι δουλεια αλλου, ξενυχτια ταισματα ασχολεια δεν εχουμε μεριδιο στα πρωτα βηματα, η προσπαθεια ομως με το αγριο ειναι κοινη πορεια δυο ζωντανων οργανισμων ''ανθρωπου παπαγαλου'' το κακο γιωργο δεν ειναι οτι βαριομαστε απαραιτητα, αλλα οτι παραιτουμαστε.
 
Διαβάζοντας το θέμα, μου δωθηκε η εντύπωση πως θέλεις να πάρεις αποτελέσματα που βλέπεις ενδεχομένως σε βιντεάκια ή φωτογραφίες άμεσα, χωρίς να κοπιάσεις. Ακόμα και ένα ηρεμο πουλί ή μικρό σε ηλικία πουλί δεν θα αρχίσει να έρχεται πάνω μας και να μας έχει σαν «γονιό» του ως δια μαγείας. Θέλει χρόνο και προσπάθεια για να χτιστεί μια ισότιμη σχέση εμπιστοσύνης.
Ο καθένας στο ιντερνετ μπορεί να πει ό,τι του κατέβει χωρίς να υπάρχει δυνατότητα αμφισβήτησης, όμως τα μέλη εδώ έχουν πειρα και διάθεση να σε βοηθήσουν και οι παρατηρήσεις τους είναι αποτέλεσμα εμπειρίας δίκης τους. Τα πουλια, ακόμα και τα πιο φόβισμενα, αν σε συνδέσουν με αισθήματα ηρεμίας, αγάπης και παροχής φροντίδας, αργά ή γρήγορα θα σε εμπιστευτούνε, όμως δεν μπορούμε να εκβιάσουμε συναισθήματα.
Η γνώμη μου είναι, και με φιλική διάθεση πάντα, να επιμείνεις στο πουλάκι που ήδη έχεις, και αν το δώσεις να μην προχωρήσεις σε απόκτηση άλλου. Θεωρώ πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να απογοητευτείς πάλι γιατί δε θα μπορέσεις να βρεις την ανταπόκριση που θέλεις τόσο γρήγορα και μετά τι θα κάνεις; Θα δώσεις και το νέο πουλάκι;
Δείξει υπομονή και αγάπη, άλλωστε τα πουλάκια τα έχουμε γιατί μας γεμίζει χαρα η παρουσία τους, όχι για να το έχουμε σαν αξεσουάρ.
 
Παιδια εγω προσωπικά δεν έχω θέμα να το κρατήσω ητε κάποτε ηρεμήσει ητε Όχι απλά τώρα αυτό το πουλάκι βασανίζεται με εμένα και δεν τον βλέπω ευτυχισμένο για παράδειγμα Όταν πλησιάζω το κλουβί πέφτει κάτω και αυτοτραβματιζεται μόνο του και πονάει η ψυχή να το βλέπω έτσι και αυτός είναι ο λόγος ο οποίος το δίνω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγω Γιωργο πιστευω οτι το πουλακι ηταν αγριο η τέλος παντων ταισμενο με κρεμα αλλα μεγαλυτερης ηλικιας που ειχε αγριεψει
Απο που το πηρες θυμασαι;
Ναι το πήρα απο έναν εκτροφέα στην Αθήνα θες το όνομα του εκτροφέα
 
Έχεις ανάγκη από γρήγορα αποτελέσματα Γιώργο (χωρίς να υπολογίζεις ότι τα λάθη πληρώνονται). Αυτό που ζητάς σίγουρα δεν μπορεί να στο προσφέρει κάποιο άλλο πουλί... Τα πουλιά χρειάζονται μεγάλη υπομονή και καθημερινή προσπάθεια, ώστε να διατηρηθεί η σχέση εμπιστοσύνης, αλλά και τα "κόλπα" που καταφέραμε να μάθουν
Φοβάμαι πως τα ζητούμενα σου ακόμα κι ένα σκυλάκι, δεν θα μπορούσε να καλύψει... Δες τη σχέση σου με τον παπαγάλο που ήδη έχεις ως ένα μάθημα... Δώσε για να πάρεις! :)
 
Ναι @ζιζι το ειχε αναφερει οτι το πηρε μηνων και ηρεμο
Ας μαθουμε πρωτα απο ποιον, ισως τον εχουμε ακουστά!
Αρχικά αυτός από τον οποίο τον πήρα λέγετε xristos dimas μου είπε ότι ήταν ταισμενο με κρέμα αλλά μου είπε επίσης ότι ήταν αγριο αλλά εγώ νόμιζα ότι για να είναι ταισμενο με κρέμα θα είναι και ήμερο για αυτό το πήρα
 
Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να είναι ταισμενο και κρέμα αλλά να είναι και άγριο. Σε κάθε περίπτωση αφού σου είπε ότι είναι άγριο, εν γνώσει σου ανελαβες αυτήν την ευθυνη.
 
Αρχικά αυτός από τον οποίο τον πήρα λέγετε xristos dimas μου είπε ότι ήταν ταισμενο με κρέμα αλλά μου είπε επίσης ότι ήταν αγριο αλλά εγώ νόμιζα ότι για να είναι ταισμενο με κρέμα θα είναι και ήμερο για αυτό το πήρα
Αυτην ακριβως την απαντηση ηθελα, εκει πηγε το μυαλο μου απο αλλα περιστατικα!
 
Back
Top