Γενικά Δίνεται ringneck επειδή με φοβάται

Συμφωνω αλλα την αγαπη δεν μπορείς να επιβαλεις σε καποιον να την προσφερει! Παίζει ρολο και η ηλικια του κατοχου πιστευω, συν οτι δεν ειχε καμμια διαθεση χειρισμου της υποθεσης! Ξερεις οταν ψαχνεις για πουλακι μικρο κ ηρεμο και περνοντας το διαπιστώνεις οτι δεν ειναι ετσι οπως σου ειπανε, γιατι εισαι απειρος κλπ κλπ βαλε κ το νεαρον της ηλικιας κλπ κλπ δεν θελει πολλα για ναρθει αυτο το αποτέλεσμα!
Τάκη κι εγώ δεν γνώριζα από ημέρα και ταϊσμένα στο χέρι και νόμιζα ότι θα ήταν λίγο πιο ήρεμο από ότι τα άγρια. χωρίς προσπάθεια και κόπο είδα ότι είναι τέλειος διαφορετικά σε σχέση με τον άνθρωπο παίζοντας σίγουρα ρόλο ο χαρακτήρας αλλά κ το τι έχει βιώσει ένα πουλάκι.. Πιστεύω είναι καθαρά θέμα δικό μας και δεν παίζει ιδιαίτερα ρόλο η ηλικία εν πάση περιπτώσει υπεύθυνος είναι ο γονέας όταν αναλαμβάνει τέτοιου είδους φροντίδα και όχι το παιδί.έχω και εγώ παιδιά και σε καμία περίπτωση δεν θα επετρεπα να αγοράσουν ενα ζώο πριν ψάξω και δω τι φροντίδα θέλει και αν βέβαια μπορώ να την προσφέρω γιατί αν μη τι άλλο εδώ μιλάμε για ψυχουλες και όχι παιχνίδια χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν είναι καθαρά η άποψη μου!
 
Συμφωνω αλλα την αγαπη δεν μπορείς να επιβαλεις σε καποιον να την προσφερει! Παίζει ρολο και η ηλικια του κατοχου πιστευω, συν οτι δεν ειχε καμμια διαθεση χειρισμου της υποθεσης! Ξερεις οταν ψαχνεις για πουλακι μικρο κ ηρεμο και περνοντας το διαπιστώνεις οτι δεν ειναι ετσι οπως σου ειπανε, γιατι εισαι απειρος κλπ κλπ βαλε κ το νεαρον της ηλικιας κλπ κλπ δεν θελει πολλα για ναρθει αυτο το αποτέλεσμα!

Βασικά κανείς μας δεν μπορεί να γνωρίζει πως εννοεί την αγάπη ο καθένας...
Ο κανόνας μου είναι πως. Όταν παίρνεις παπαγάλο ή οποιοδήποτε άλλο ζώο, το παίρνεις για να το υπηρετείς.
Αυτό δεν το γνωρίζει ένα παιδί και αν οι γονείς δεν έχουν γνώσεις πάνω στο θέμα (ώστε να πάρουν θέση και να βοηθήσουν), τότε θα πρέπει (θεωρώ πως είναι υποχρεωμένοι) ν΄αποτρέψουν την αγορά ενός έμψυχου όντος, το οποίο θα ταλαιπωρηθεί ή ταλαιπωρήθηκε όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση...

Αγοράζοντας οποιονδήποτε παπαγάλο θα πρέπει να είσαι οπλισμένος με υπομονή-ηρεμία, να διαθέτεις λογική κάποια στοιχεία ψυχολογίας, να είσαι διαβασμένος, να γνωρίζεις τι ανάγκες έχει, ώστε να προσπαθείς να του προσφέρεις το καλύτερο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σισσυ μου αλλη δουλεια χρειαζεται το ημερο κ αλλο το αγριο ομως! Κ αυτο πιστευω δεν ηταν κ μικρο οπως του ειπανε! Δεν ξερω τι θα κανει ο Γιωργος με το καινούργιο πουλι που εξεφρασε την επιθυμια να παρει, σιγουρα ομως θαναι ποιο εμπειρος ποιο πονηρος, σε οτι παει να πασαρει ο χ ψ μεταπωλητης εκτροφεας! Οπως κ ναχει θεωρω οτι παιδι κ πουλι η αλλο ζωακι, πρωταρχικο λογο εχει η υποστήριξη απο την οικογενεια, να υπαρχει ενδιαφερον κ απο αυτην δηλαδη, οχι το πηραμε το αφησαμε κ οτι γινει!
 
Σισσυ μου αλλη δουλεια χρειαζεται το ημερο κ αλλο το αγριο ομως! Κ αυτο πιστευω δεν ηταν κ μικρο οπως του ειπανε!
Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω Τάκη μου, αντιλαμβάνεσαι όμως πως ένα παιδί χωρίς γνώσεις και χωρίς σωστή υποστήριξη, είναι ''ικανό'' να εξαγριώσει και ήρεμο:)...Άλλωστε, όταν ζητάς συμβουλές (έχει γίνει) και δεν τις ακολουθείς, δεν μπορείς να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα... 😉
Ας ελπίσουμε κι ας ευχηθούμε, στο νέο σπίτι του το πουλί να περάσει καλά...
 
Back
Top